Ranking sprawdzonych szczoteczek elektrycznych – TOP 10

Zakup idealnej szczoteczki elektrycznej nie jest prostą sprawą – ilość modeli o różnorodnych funkcjach, technologiach i zastosowaniach może przyprawić o zawrót głowy. Aby przekonać się, jaka szczoteczka elektryczna najlepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, warto określić swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie postarać się dopasować je do dostępnych na rynku urządzeń. Z myślą o ułatwieniu tego wyboru stworzyliśmy ranking szczoteczek elektrycznych, w którym pokrótce przedstawiamy topowe sprzęty w swojej kategorii.

Mianem szczoteczek elektrycznych określa się wszystkie modele zasilane energią elektryczną. Każda z nich posiada wbudowany silnik elektryczny, który umożliwia określony ruch główki, czy to rotacyjny czy pulsacyjny lub oscylacyjny. Zasilane mogą być za sprawą wymiennych baterii lub w oparciu o wbudowane akumulatory z opcją ładowania.

To, jakim ruchem i z jaką prędkością porusza się elektryczna szczoteczka do zębów, zależne jest od zastosowanej technologii, rotacyjne szczoteczki przykładowo osiągają zazwyczaj prędkość do 40-50 tysięcy ruchów na minutę, a najwyższej jakości szczoteczki soniczne nawet 96 tysięcy. To ogromna różnica mająca kluczowy wpływ na utrzymanie higieny zębów, biorąc pod uwagę fakt, że używając szczoteczki manualnej jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 600 ruchów na minutę. Choć często wykorzystują skomplikowane technologie, elektryczne szczotki do zębów są proste w obsłudze, a korzystanie z nich to czysta przyjemność.

Najlepsza szczoteczka elektryczna

Zasada działania szczoteczek elektrycznych

Zastanawiając się nad wyborem czy szczoteczka elektryczna czy zwykła, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób działa dana szczoteczka. Zasada działania szczoteczki elektrycznej różni się, w zależności od zastosowanej w danym przypadku technologii. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, jednak ogólnie elektryczne szczoteczki do zębów można podzielić na:

 • Szczoteczki soniczne – nazywane również szczoteczkami ultradźwiękowymi. Co to jest szczoteczka soniczna? To szczoteczka, której zasada działania opiera się na wykonywaniu kilkudziesięciu tysięcy ruchów drgających na minutę, które skutecznie usuwają osad i kamień nazębny. Wiele osób pyta, czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ szczoteczka soniczna jest niczym innym jak jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych. W ramach szczoteczek sonicznych wyróżnia się dodatkowo:
 • Szczoteczki soniczne z podłużną główką – najpopularniejsze, wizualnie przypominają szczoteczki manualne, jednak ich główka wykonuje intensywne ruchy pulsacyjne które w dobrych modelach są w stanie nawet skutecznie rozbić kamień nazębny. Używa się ich podobnie jak zwykłych szczoteczek, przykładając do zębów pod lekkim kątem i wykonując ruch wymiatający, kontrolując odpowiednią siłę nacisku.
 • Szczoteczki soniczno-rotacyjne– stanowią odpowiedź na potrzeby tych, którzy zastanawiają się która szczoteczka, soniczna czy rotacyjna, jest lepszym wyborem. To stosunkowa nowość na rynku produktów do higieny jamy ustnej, stanowiąca połączenie zalet, jakie daje wibracja soniczna wykorzystująca fale dźwiękowe z okrągłą główką, pozwalającą na dokładne umycie nawet trudno dostępnych, tylnych zębów, za sprawą ruchu oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnego. Nie wymaga ona specjalnej techniki szczotkowania zębów ani kontrolowania docisku, co sprawia, że jest wyjątkowo prosta w obsłudze i nadaje się nawet dla małych dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko nikt nie musi już stawać przed wyborem czy szczoteczka soniczna czy obrotowa, ale przede wszystkim możliwe jest uzyskanie efektów niczym z profesjonalnych gabinetów stomatologicznych.
 • Szczoteczki obrotowe– inaczej określane mianem rotacyjnych, które wykonują od 7 tysięcy do nawet 9 tysięcy ruchów obrotowo-oscylacyjnych na minutę, czyszcząc w ten sposób każdy ząb po kolei. W tej grupie można również wyróżnić szczoteczki obrotowo-pulsacyjne, które wykonują nie tylko ruch obrotowy, ale również w górę i w dół.
 • Szczoteczki ultradźwiękowe– to szczególny rodzaj szczoteczek sonicznych, charakteryzujących się wyjątkowo intensywnymi drganiami, o prędkości nawet 96 000 ruchów na minutę, co sprawia, że praktycznie są one w stanie rozerwać zasiedlające płytkę nazębną drobnoustroje odpowiedzialne za osad nazębny i rozwój próchnicy.
Przejdź do

Ranking najlepszych elektrycznych szczoteczek do zębów – TOP 10

1 miejsce
1 miejsce
szczoteczka soniczna Philips Sonicare Prestige 9900

Philips Sonicare Prestige 9900

Soniczna szczoteczka Philips z technologią SenseIQ, która automatycznie dopasowuje swoją pracę do stylu szczotkowania użytkownika. Wyposażona w specjalną końcówkę A3 Premium All-in-One oraz możliwość połączenia z aplikacją mobilną zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ustnej, pomaga w doskonaleniu techniki mycia zębów oraz monitoruje nasze postępy.

2 miejsce
Szczoteczka elektryczna Oral-B Genius X

Oral-B Genius X

Szczoteczka elektryczna Oral-B wyposażona w 6 trybów zróżnicowanych szczotkowania oraz sztuczną inteligencję, która podąża za stylem i preferencjami użytkownika dopasowując czyszczenie do jego potrzeb. Posiada wizualny czujnik siły nacisku oraz precyzyjną główkę zapewniającą wyjątkowo dokładne szczotkowanie. Urządzenie łączy się przez Bluetooth z dedykowaną aplikacją mobilną.

3 miejsce
Szczoteczka elektryczna Philips Sonicare DiamondClean 9000

Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/27

Jedna z topowych szczoteczek elektrycznych Philips z technologią soniczną i możliwością połączenia się z aplikacją mobilną. Wyposażona w 4 tryby szczotkowania (clean, white+, gum health, deep clean+) oraz 3 stopnie intensywności, umożliwia szeroką personalizację pracy i ochronę dziąseł, za którą odpowiada wbudowany czujnik siły nacisku.

4 miejsce
Szczoteczka elektryczna Oral-B Genius 10000N

Oral-B Genius 10000N

Szczoteczka elektryczna o okrągłej główce wykonującej ruchy oscylacyjne, rotacyjne i pulsacyjne z bardzo dużą częstotliwością. Posiada 6 trybów pracy, wizualny czujnik siły nacisku oraz oferuje wyjątkową skuteczność czyszczenia i najwyższą troskę o dziąsła. Na komfort użytkowania wpływa możliwość łączenia się z aplikacją mobilną oraz 3 różne rodzaje końcówek dołączone do zestawu.

5 miejsce
szczoteczka soniczna Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500

Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500 

Jedna z niewielu szczoteczek sonicznych w gamie Oral-B o podłużnej główce i bardzo lekkiej, smukłej konstrukcji. Wyposażona jest w 3 tryby pracy oraz maksymalną prędkość drgań sięgającą 62 000 ruchów na minutę.

6 miejsce
Szczoteczka elektryczna Philips Sonicare EasyClean HX651133

Philips Sonicare EasyClean HX6511/33

Podstawowy model szczoteczki Sonicare o bazowych funkcjach czyszczących oraz dużej liczbie drgań, sięgającej 62 tys. ruchów na minutę. Philips Sonicare EasyClean HX6511/33 jest prosta w obsłudze, dlatego sprawdzi się jako pierwsza szczoteczka soniczna dla wymagających lub do codziennego użytkowania u osób ceniących szybkość działania i wygodę użytkowania.

7 miejsce
Szczoteczka elektryczna Xiaomi Oclean X LCD

Xiaomi Oclean X LCD

Inteligentna szczoteczka soniczna Oclean wyróżnia się kolorowym, dotykowym wyświetlaczem oraz niezwykle szerokimi możliwościami personalizacji. 20 programów, 32 tryby pracy oraz ładowanie baterii w 2 godziny tylko utwierdzają w przekonaniu, że to dobry wybór dla najbardziej wymagających użytkowników szukających ekonomicznego urządzenia.

8 miejsce
Szczoteczka elektryczna Seysso Carbon Professional

Seysso Carbon Professional

Czarna szczoteczka soniczna Seysso z linii Carbon Professional o 3 trybach pracy: wybielającym, delikatnym oraz do codziennego czyszczenia. Bardzo duża liczba drgań w połączeniu z Technologią Dynamicznego Oczyszczania + gwarantują doskonałą higienę zębów, usunięcie płytki nazębnej i trudnych przebarwień z kawy oraz herbaty.

9 miejsce
Szczoteczka elektryczna Seysso Carbon Basic

Seysso Carbon Basic

Najprostsza szczoteczka soniczna Seysso Carbon o maksymalnej prędkości 82 000 ruchów na minutę oraz 3 automatycznych programach pracy. Dodatkowo wyposażona jest we wbudowany timer, bardzo wytrzymała baterię i wygodną bazę ładującą z miejscami do przechowywania zapasowych końcówek.

10 miejsce
Szczoteczka elektryczna Xiaomi Oclean One Z1

Xiaomi Oclean One Z1

Inteligentna szczoteczka z technologią soniczną Oclean Z1 posiada rozbudowany system czujników śledzących jej pracę, a także bardzo duże możliwości dostosowania trybu i programu szczotkowania do potrzeb swojej jamy ustnej. Prosta i elegancka, sterowana przy pomocy przycisku lub z poziomu aplikacji mobilnej umożliwiającej dodatkowo szlifowanie techniki szczotkowania i monitorowanie swoich postępów.

Ranking szczoteczek elektrycznych – najlepsze modele 2022

1 miejsce
szczoteczka soniczna Philips Sonicare Prestige 9900

Philips Sonicare Prestige 9900

Zdecydowanym liderem naszego rankingu jest soniczna szczoteczka Philips Sonicare Prestige 9900, której końcówka zapewnia do 20x mniej płytki nazębnej, do 15x zdrowsze dziąsła oraz do 100% mniej przebarwień. Elegancki design i niecodzienny kolor przyciągają wzrok, a rozbudowane funkcje zachwycają możliwościami oraz skutecznością działania.

Inteligentna szczoteczka elektryczna z technologią soniczną

Tak rewelacyjne rezultaty są możliwe dzięki inteligentnej technologii SenseIQ, która w trakcie szczotkowania nieustannie sprawdza siłę nacisku, ruch oraz pokrycie i na tej podstawie dopasowuje intensywność czyszczenia zębów. Główka końcówki A3 Premium All-in-One osiąga ona nawet 62 tysiące ruchów na minutę, a 5 trybów pracy i 3 poziomy intensywności pozwalają na korzystanie z niej zarówno przez osoby z delikatnymi dziąsłami jak i przez te preferujące mocniejsze czyszczenie. Szczoteczka kompleksowo dba o zdrowie jamy ustnej – pielęgnuje, czyści, usuwa płytkę nazębną oraz pomaga rozjaśnić, a nawet zniwelować przebarwienia.

Personalizowane porady i instruktaż szczotkowania z poziomu aplikacji

Szczoteczka Philips została wyposażona w Bluteooth, dzięki czemu możemy połączyć ją z aplikacją mobilną. Aplikacja na bieżąco będzie instruować nas o prawidłowej technice czyszczenia zębów oraz prześle nam raport z każdego szczotkowania. Po codziennej toalecie, możemy odłożyć ją na dołączoną do zestawu podstawkę ładującą lub przechowywać w etui z funkcją ładowania. Wszystkie akcesoria utrzymane są w jednolitym stylu i kolorystyce – elegancki design i wysoka skuteczność działania to coś co z pewnością wyróżnia szczoteczkę Prestige 9900 na tle konkurencji.

Cena: 1090 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 62 000
 • liczba trybów pracy: 5
 • liczba poziomów intensywności: 3
 • czujnik siły nacisku: tak
 • aplikacja mobilna: tak
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 2 tygodni
 • kolor: złoty, granatowy

Zalety

 • elegancki design
 • inteligentne technologie
 • wysoka skuteczność czyszczenia
 • rewelacyjne efekty szczotkowania

Wady

 • bardzo wysoka cena
2 miejsce
Szczoteczka elektryczna Oral-B Genius X

Oral-B Genius X

Drugie miejsce naszego rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych należy do modelu Oral-B Genius wspomaganego sztuczną inteligencją. Klasyczna szczoteczka z okrągłą główką zaproponowana przez jednego z najpopularniejszych producentów urządzeń do higieny jamy ustnej została wyposażona w liczne udogodnienia ułatwiające szczotkowanie i umożliwiające personalizację pracy.

Szczotkowanie dopasowane do Twoich przyzwyczajeń i preferencji

Genius X to innowacyjna szczoteczka soniczno-rotacyjna wspomagana sztuczną inteligencją, dzięki której urządzenie rozpoznaje nasz ulubiony styl szczotkowania i analizuje zebrane dane w aplikacji. Następnie udziela cennych wskazówek, które pomagają świadomie i co najważniejsze skutecznie czyścić zęby. Okrągła główka Oral-B Sensi Ultrathin dopasowuje się do powierzchni zęba usuwając do 100% więcej płytki bakteryjnej niż w przypadku stosowania tradycyjnej szczoteczki manualnej.

6 trybów szczotkowania dla najlepszych rezultatów

Ta szczoteczka elektryczna Oral-B posiada 6 różnych trybów szczotkowania:

 • Codzienne czyszczenie
 • Delikatne czyszczenie
 • Głębokie czyszczenie
 • Pielęgnacja dziąseł
 • Pielęgnacja języka
 •  

Wbudowany czujnik siły nacisku informuje o zbyt mocnym szczotkowaniu oraz chroni dziąsła przed uszkodzeniem i podrażnieniem. Wytrzymała bateria litowo-jonowa umożliwia 2 tygodnie standardowego szczotkowania, po których konieczne jest naładowanie urządzenia przy użyciu bazy lub etui ładującego. To prawdziwy produkt premium w kategorii szczoteczek elektrycznych.

Cena: ok. 699 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: okrągła
 • liczba ruchów oscylacyjnych na minutę: 10 500
 • liczba trybów pracy: 6
 • liczba poziomów intensywności: 1
 • czujnik siły nacisku: tak
 • aplikacja mobilna: tak
 • czas pracy na 1 ładowaniu: 2 tygodnie
 • kolor: czarny, biały, różowe złoto

Zalety

 • śledzenie szczotkowania w aplikacji mobilnej
 • rewelacyjne efekty szczotkowania
 • duży wybór programów pracy
 • 3 typy ruchów: oscylacyjne, rotacyjne i pulsacyjne

Wady

 • wysoka cena
3 miejsce
Szczoteczka elektryczna Philips Sonicare DiamondClean 9000

Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/27 

Trzecia lokata naszego rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych 2022 przypadła innej szczoteczce z gamy Philips Sonicare – modelowi DiamondClean 9000 HX9911/27. Jej podłużna główka o wysokiej częstotliwości drgań skutecznie usuwa przebarwienia, płytkę nazębną i czyści przestrzenie międzyzębowe, pozostając jednocześnie delikatną dla dziąseł. A wszystko to w wyjątkowo stylowym i eleganckim wydaniu. 

Mycie dostosowane do potrzeb – zaprogramuj je sam lub zaufaj szczoteczce

Zaawansowana szczoteczka soniczna Philips oferuje nam 4 tryby pracy, które możemy wybrać za pomocą przycisku sterowania: clean, white+, gum health oraz deep clean+. Każdego z nich możemy używać na 3 poziomach intensywności: niskim, średnim lub wysokim. Podłużna główka końcówki 3 Premium Plaque Defence porusza się z maksymalną prędkością 62 tys. drgań na minutę, skutecznie czyszcząc nie tylko powierzchnię zębów, ale też przestrzenie pomiędzy nimi. W przypadku zmiany końcówki, urządzenie samo rozpozna jej typ i dostosuje parametry pracy w taki sposób, by zmaksymalizować efekt czyszczący. Umożliwia to wbudowana funkcja BrushSync, która zdejmuje z użytkownika obowiązek samodzielnego programowania szczoteczki.

Udogodnienia wspierające prawidłowe nawyki i zdrowie zębów

Model ten został wyposażony we wbudowany czujnik nacisku oraz technologię Smart Sensor, pozwalające osiągać jeszcze lepsze rezultaty, zwłaszcza w połączeniu z dedykowaną aplikacją Sonicare. Aplikacja wspiera użytkownika w wyrabianiu, a następnie utrzymaniu odpowiednich nawyków szczotkowania i pozwala śledzić swoje postępy przy pomocy okresowych raportów. O wymianie końcówki, koniecznej dla prawidłowego szczotkowania, przypomina dioda na rękojeści.

Cena: 899 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 62 000
 • liczba trybów pracy: 4
 • liczba poziomów intensywności: 3
 • czujnik siły nacisku: tak
 • aplikacja mobilna: tak
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 14 dni
 • kolor: biały, czarny, ecru
 • sposób ładowania: szklanka z funkcją ładowania, etui podróżne

Zalety

 • duże możliwości dostosowania częstotliwości drgań do potrzeb
 • raport z aplikacji mobilnej
 • skuteczność potwierdzona w badaniach klinicznych
 • elegancka szklanka indukcyjna
 • łatwość i skuteczność czyszczenia

Wady

 • tylko 1 końcówka w zestawie
 • głośna praca
 • wysoka cena
4 miejsce
Szczoteczka elektryczna Oral-B Genius 10000N

Oral-B Genius 10000N

Tuż za podium naszego rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych na rynku ulokował się kolejny produkt marki Braun Oral-B o okrągłej główce. Dzięki innowacyjnej technologii i połączeniu ruchów oscylacyjnych, rotacyjnych i pulsacyjnych dociera w najtrudniej dostępne zakamarki, skutecznie czyszcząc je i pielęgnując.

Bezwzględna dla płytki nazębnej, delikatna dla dziąseł

Szczoteczka Oral-B została wyposażona w 6 trybów pracy, czujnik nacisku, timer oraz dedykowaną aplikację, pomagającą jeszcze skuteczniej dbać o zęby i przywrócić ich naturalną biel. Dzięki funkcji wykrywania położenia możliwe jest jeszcze lepsze monitorowanie skuteczności szczotkowania i zachęcanie użytkownika do doskonalenia techniki czyszczenia. Okrągła główka szczoteczki usuwa nawet do 100% więcej płytki bakteryjnej oraz zapewnia do 100 razy zdrowsze dziąsła. Wyjątkową troskę o stan dziąseł umożliwiają: pierścień SmartRing 360 sygnalizujący zbyt mocny nacisk oraz technologia ochrony dziąseł Oral-B.

Akcesoria, które ułatwiają dbanie o zdrowy uśmiech

W zestawie ze szczoteczką Oral-B Genius otrzymujemy 4 końcówki: 3D White, 2x Sensi UltraThin oraz Cross Action. Pozwala to przetestować różne główki w połączeniu z poszczególnymi konfiguracjami pracy urządzenia i znaleźć idealną kombinację dla siebie i swoich zębów. Do szczoteczki dołączony jest też specjalny uchwyt do umieszczenia na łazienkowym lustrze, w którym można zamocować telefon by bezproblemowo korzystać ze wszystkich udogodnień oferowanych przez aplikacje mobilną. Ładowanie urządzenia odbywa się w bazie ładującej, która służy też do przechowywania zapasowych końcówek lub w etui podróżnym wyposażonym w funkcję ładowania.

Cena: 691 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: okrągłą
 • liczba ruchów oscylacyjnych na minutę: 10 500
 • liczba ruchów pulsacyjnych na minutę: 48 000
 • liczba trybów pracy: 6
 • liczba poziomów intensywności: 1
 • czujnik siły nacisku: tak
 • aplikacja mobilna: tak
 • czas pracy na 1 ładowaniu: 2 tygodnie
 • kolor: biały, czarny, fioletowy, różowe złoto
 • sposób ładowania: baza ładująca, etui podróżne

Zalety

 • 4 różne końcówki w zestawie
 • aplikacja pozwalająca doskonalić technikę szczotkowania
 • skuteczne mycie

Wady

 • wysoka cena
5 miejsce
szczoteczka soniczna Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500

Szczoteczka elektryczna Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500

W połowie naszego rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych 2022 znajduje się już trzecia propozycja marki Oral-B, tym razem jednak wyposażona w podłużną główkę.  

Technologia soniczna dla zdrowszych i bielszych zębów

Szczoteczka Pulsonic Slim Luxe 4500 to klasyczna, lecz bardzo lekka szczoteczka soniczna o smukłym wzornictwie i prędkości nawet 31 tysięcy ruchów na minutę. Technologia soniczna, wykorzystująca drgania o wysokiej częstotliwości pozwala usunąć z powierzchni zębów powierzchowne przebarwienia, a tym samym sprawić, że uśmiech stanie się bielszy i bardziej promienny. Tym, co wyróżnia szczoteczkę Slim Luxe na tle innych modeli jest wysoka jakość wykonania i wyjątkowo cicha praca.

3 tryby pracy dla najlepszego efektu czyszczenia

Szczoteczka Oral-B posiada 3 tryby pracy: codzienny, polerowanie i delikatne czyszczenie oraz timer informujący o czasie szczotkowania, który odmierzy nam 2 minuty dzieląc je na 30-sekundowe interwały. W zestawie z urządzeniem znajdziemy 1 dodatkową końcówkę Pulsonic, podstawkę ładującą oraz klasyczne etui podróżne.

Cena: 319 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 31 000
 • liczba trybów pracy: 3
 • liczba poziomów intensywności: 1
 • czujnik siły nacisku: nie
 • aplikacja mobilna: nie
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 14 dni
 • kolor: czarny, szary
 • sposób ładowania: baza ładująca

Zalety

 • lekka i smukła konstrukcja
 • 2 kolory do wyboru
 • dobry stosunek jakości do ceny

Wady

 • 1 końcówka w zestawie
 • tylko 31 000 ruchów na minutę
 • brak czujnika siły nacisku
6 miejsce
Szczoteczka elektryczna Philips Sonicare EasyClean HX651133

Philips Sonicare EasyClean HX6511/33

Kolejna pozycja w naszym rankingu top 10 szczoteczek elektrycznych 2022 to szczoteczka z technologią soniczną o wyjątkowo ergonomicznej konstrukcji, do złudzenia przypominającej modele manualne. Philips Sonicare EasyClean HX6511/33 wyposażono jedynie w podstawowe funkcje, które jednak przy sporej częstotliwości drgań dają bardzo dobry efekt.

Duża częstotliwość drgań w standardzie

Podobnie jak inne urządzenia Sonicare, ta szczoteczka soniczna Philips osiąga prędkość do 62 tysięcy ruchów na minutę. Jest to stała prędkość, której nie możemy regulować – urządzenie ma tylko 1 tryb pracy oraz 1 opcję intensywności. Końcówka szczoteczki jest lekko pochylona względem rękojeści, co pozwala lepiej i wygodniej czyścić zęby trzonowe.

Bezpieczna dla wszystkich powierzchni zębów

Zaletą szczoteczki Sonicare jest wysoka skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi. Drgania końcówki wprawiają w ruch płyn w jamie ustnej, dzięki czemu mieszanina pasty, śliny i powietrza dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Możemy jej bez problemu używać nawet na zębach z aparatem ortodontycznym, wypełnieniami lakierem oraz koronami. Podczas pierwszego użycia uruchamia się program łatwego startu, który stopniowo zwiększa szybkość pracy szczoteczki podczas 14 początkowych szczotkowań.

Cena: 229 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów oscylacyjnych na minutę: 62 000
 • liczba trybów pracy: 1
 • liczba poziomów intensywności: 1
 • czujnik siły nacisku: nie
 • aplikacja mobilna: nie
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 2 tygodni
 • kolor: biały
 • sposób ładowania: stacja ładująca

Zalety

 • 3 wymienne końcówki w zestawie
 • miękkie etui podróżne
 • bezpieczeństwo i delikatność potwierdzone klinicznie
 • program łatwego startu

Wady

 • brak czujnika nacisku
 • brak regulacji prędkości drgań
 • spora długość szczoteczki
7 miejsce
Szczoteczka elektryczna Xiaomi Oclean X LCD

Xiaomi Oclean X LCD

Siódme miejsce rankingu szczoteczek elektrycznych na 2022 zajmuje urządzenie submarki popularnego chińskiego producenta Xiaomi – Oclean. Model X kompleksowo dba o zęby i chroni delikatne dziąsła, a przy tym jest niezwykle stylowy, elegancki i zaawansowany technologicznie.

Szczotkowanie perfekcyjnie dopasowane do Twoich potrzeb

Inteligentna szczoteczka Oclean X z wbudowanym kolorowym ekranem dotykowym, który umożliwia dobór odpowiednich ustawień szczotkowania oraz intuicyjne sterowanie pracą. Po jej zakończeniu, na ekranie wyświetlą się statystyki szczotkowania – taka informacja zwrotna będzie przydatna dla osób chcących poprawić swoje nawyki higieniczne. Za pośrednictwem ekranu dotykowego możliwa jest nie tylko zmiana trybu mycia zębów, czasu szczotkowania czy siły nacisku (do wyboru mamy aż 32 poziomy prędkości, 20 programów szczotkowania oraz 3 główne tryby, dzięki którym może być używana nawet przez osoby ze sporą nadwrażliwością dziąseł), ale również sprawdzenie statystyk jakości mycia zębów, stanu naładowania baterii, a nawet aktualnej pogody! Wszystko to za sprawą dedykowanej aplikacji umożliwiającej sterowanie urządzeniem oraz kontrolę nad skutecznością szczotkowania.

Innowacyjne rozwiązania dla najwyższego bezpieczeństwa dziąseł i zębów

Poza ogromnymi możliwościami personalizacji pracy, szczoteczka Xiaomi wyposażona została we wbudowany czujnik siły nacisku, który chroni dziąsła przed podrażnieniami spowodowanymi przez zbyt mocne szczotkowanie. Specjalny tryb ochrony zębów wykorzystujący sztuczną inteligencję dba o wyjątkowo delikatne powierzchnie: protezy zębowe, korony, zęby z wypełnieniami stomatologicznymi oraz aparatami ortodontycznymi. Oprócz tych udogodnień, Oclean X LCD posiada także niezwykle pojemny akumulator – bateria wystarcza nawet na 30 dni mycia zębów na jednym ładowaniu.

Cena: 239 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 40 000
 • liczba trybów pracy: 20
 • liczba poziomów intensywności: 3
 • czujnik siły nacisku: tak
 • aplikacja mobilna: tak
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 30 dni
 • kolor: biały, beżowy
 • sposób ładowania: baza ładująca

Zalety

 • wbudowany ekran dotykowy
 • liczne funkcje i udogodnienia za niską cenę
 • aplikacja mobilna
 • ładowarka mocowana na ścianie

Wady

 • trudna do postawienia bez podstawki
 • niedostępna w najpopularniejszych elektromarketach i ich sklepach online
8 miejsce
Szczoteczka elektryczna Seysso Carbon Professional

Seysso Carbon Professional

Ósme miejsce rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych Sprawdzono.pl zajęła szczoteczka Seysso Carbon Professional z niespotykaną liczbą drgań, sięgającą 96 000 na minutę. Kilka trybów pracy oraz technologia DCT+ pozwalają dokładnie czyścić i delikatnie pielęgnować zęby i dziąsła, a nagradzany design w połączeniu z niecodziennym kolorem obudowy przyciągają wzrok.

Najszybsze i najdokładniejsze czyszczenie Seysso

Szczoteczka Carbon Professional to propozycja polskiej marki, wykorzystującej najwyższej jakości komponenty oraz innowacyjną technologię soniczną. Szczoteczkę wyposażono w 3 tryby pracy:

 • Clean – 82 tys. drgań
 • Soft – 62 tys. drgań
 • Whitening – 96 tys. drgań.

Z najłagodniejszego trybu pracy mogą korzystać nawet dzieci, dlatego to dobra propozycja dla całej rodziny. Podczas każdego z trybów szczoteczka uruchamia Technologię Dynamicznego Oczyszczania DCT+, która wykorzystuje drobne pęcherzyki powietrza do skutecznego rozprowadzania pasty po całej jamie ustnej dla jeszcze lepszego czyszczenia zębów. Dodatkowo mamy możliwość dokupienia końcówek Antibacterial wzbogaconych w cząsteczki węgla aktywnego, zapobiegające nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Skuteczność potwierdzona międzynarodowymi wyróżnieniami

Seysso Carbon Professional została wyróżniona podczas międzynarodowych targów stomatologicznych w Krakowie, gdzie otrzymała Medal Najwyższej Jakości Targów KRAKDENT® 2017 potwierdzający jej skuteczność. Na uwagę zasługuje nie tylko samo czyszczenie, ale też design i funkcje dodatkowe: matowa powłoka zapobiegająca wyślizgiwaniu się rączki, wbudowany timer oraz magnetyczne etui podróżne. Tym, co dodatkowo ją wyróżnia jest wyjątkowo wytrzymała bateria, pozwalająca na aż 6 tygodni nieprzerwanej pracy.

Cena: 359 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 96 000
 • liczba trybów pracy: 3
 • liczba poziomów intensywności: 1
 • czujnik siły nacisku: nie
 • aplikacja mobilna: nie
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 6 tygodni
 • kolor: czarny
 • sposób ładowania: baza ładująca

Zalety

 • wysoka częstotliwość drgań
 • bardzo wytrzymała bateria
 • dodatek węgla aktywnego we włóknach końcówki
 • dołączone etui podróżne

Wady

 • brudząca się obudowa
 • brak czujnika nacisku
9 miejsce
Szczoteczka elektryczna Seysso Carbon Basic

Seysso Carbon Basic

Dziewiąte miejsce naszego rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych zajmuje kolejne urządzenie polskiej marki Seysso – model Carbon Basic. Mimo podstawowych funkcji oferuje bardzo dużą prędkość drgań, która sprosta nawet wygórowanym oczekiwaniom doświadczonych użytkowników szczoteczek z technologią soniczną.

Dokładne i skuteczne czyszczenie w 3 automatycznych trybach

Szczoteczka soniczna Seysso Carbon Basic posiada 3 różnorodne tryby pracy: czyszczący, delikatny i masujący oraz 2 poziomy prędkości. Maksymalna liczba drgań sonicznych, zależnie od wybranego programu, to aż 82 000! Optymalny czas szczotkowania wszystkich zębów oraz każdej z ćwiartek jamy ustnej odmierza wbudowany timer. Podobnie jak w bardziej zaawansowanym modelu tego producenta, w szczoteczce Basic również wykorzystano Technologię Dynamicznego Oczyszczania +, która umożliwia pozbycie się osadu nazębnego, nieestetycznych przebarwień oraz płytki bakteryjnej.

Wytrzymała bateria, która pozwoli zapomnieć o ładowaniu

Szczoteczka z technologią soniczną Carbon Basic charakteryzuje się pojemną i bardzo wytrzymałą baterią gwarantującą aż 6 tygodni pracy bez konieczności ładowania. Ładowanie odbywa się na dołączonej do zestawu podstawce, na której zmieści się też zapasowa końcówka.

Cena: 199 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 82 000
 • liczba trybów pracy: 3
 • liczba poziomów intensywności: 1
 • czujnik siły nacisku: nie
 • aplikacja mobilna: nie
 • czas pracy na 1 ładowaniu: do 6 tygodni
 • kolor: czarny, biały
 • sposób ładowania: baza ładująca

Zalety

 • wytrzymały akumulator
 • niska cena
 • duża częstotliwość drgań

Wady

 • wyłącznie podstawowe funkcje
 • brak czujnika nacisku
 • utrudnione zdejmowanie końcówki
10 miejsce
Szczoteczka elektryczna Xiaomi Oclean One Z1

Xiaomi Oclean One Z1

Nasz ranking zamyka kolejna propozycja od Xiaomi łącząca atrakcyjną cenę, innowacyjne technologie i przydatne funkcje. Jest to nic innego jak uboższa wersja opisywanej wcześniej Oclean X, pozbawiona ekranu LCD, jednak z zachowaniem tych samych parametrów technicznych i w niższej cenie. Czy warto ją mieć?

Szczotkowanie, które spełni wszystkie Twoje wymagania

Szczoteczka Oclean One Z1 może pochwalić się rewelacyjnymi parametrami pracy: posiada 32 poziomy intensywności szczotkowania oraz 3 zróżnicowane tryby pracy: czyszczenie, wybielanie i masaż dziąseł. Maksymalna liczba drgań na minutę wynosi 40 tys. Program pracy możemy wybrać ręcznie, np. z poziomu aplikacji mobilnej lub automatycznie, wykorzystując działanie sztucznej inteligencji, w którą zostało wyposażone urządzenie.

Aplikacja mobilna dla fanów nowoczesnych rozwiązań smart

Prosta konstrukcja szczoteczki sprawia, że na rękojeści możemy uruchomić jedynie jej podstawowe funkcje. Znacznie większe możliwości daje aplikacja mobilna, która pozwala na korzystanie z pełnego potencjału urządzenia. Co więcej, zbiera ona dane z wbudowanego żyroskopu monitorującego pracę szczoteczki w 8 obszarach jamy ustnej i przetwarza je, by po każdym myciu zębów dać użytkownikowi informację o niedoczyszczonych miejscach oraz udostępnić mu pełen raport ze szczotkowania. Za ochronę dziąseł odpowiada czujnik siły nacisku, a certyfikat wodoodporności IPX7 zapewnia bezpieczne użytkowanie w każdych warunkach.

Cena: 169 zł (stan na styczeń 2022).

Najważniejsze parametry

 • rodzaj główki: podłużna
 • liczba ruchów sonicznych na minutę: 40 000
 • liczba trybów pracy: 3
 • liczba poziomów intensywności: 32
 • czujnik siły nacisku: tak
 • aplikacja mobilna: tak
 • czas pracy na 1 ładowaniu: ok. 30 dni
 • kolor: biały, różowy
 • sposób ładowania: stacja ładująca

Zalety

 • bardzo niska cena
 • dobry stosunek ceny do jakości
 • szerokie możliwości regulacji szybkości drgań

Wady

 • niedostępna w najpopularniejszych marketach i sklepach online

Czy warto myć zęby szczoteczką elektryczną, czy jest skuteczna?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, każda szczoteczka elektryczna do zębów będzie pozwalała uzyskać lepsze rezultaty, niż szczoteczki manualne. Szczoteczki elektryczne są znacznie bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej nawet z trudno dostępnych miejsc: przestrzeni międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł zapobiegając rozwojowi chorób przyzębia. To, który model wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji i potrzeb.

Większość szczoteczek sonicznych posiada możliwość pracy w różnych trybach, dopasowanych np. do nadwrażliwych zębów, delikatnych dziąseł czy mycia języka, co również stanowi istotny element codziennej higieny jamy ustnej, o którym jednak bardzo często zapominamy.

Najskuteczniejsze szczotki elektryczne, czyli modele soniczno-rotacyjne łączą w sobie najlepsze cechy szczoteczek sonicznych oraz ruchu 3D uzyskiwanego dzięki okrągłej główce, a co więcej, są praktycznie bezobsługowe. Tym samym zapewniają lepsze efekty mycia zębów niż pozostałe rodzaje szczoteczek elektrycznych. Jest to więc idealny wybór dla osób, które mają problemy z dokładnością, a także dzieci, pod warunkiem że rozmiar szczotki do zębów zostanie dobrany odpowiednio do ich wieku. Wymagające nieco więcej wprawy, choć równie skuteczne, są klasyczne szczoteczki soniczne, z podłużną główką, umożliwiającą nie tylko czyszczenie, ale i usuwanie kamienia nazębnego. Także zwykłym, obrotowym szczoteczkom elektrycznym nie można odmówić skuteczności w czyszczeniu zębów, pod warunkiem, iż są one używane zgodnie z zalecaną techniką, najlepiej w połączeniu z płynem do płukania jamy ustnej. Wymagają one jednak większej precyzji i ostrożności ze strony użytkownika, najlepiej więc sprawdzają się w przypadku osób dorosłych.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Wiele osób, które chcą zadbać o prawidłową higienę swojej jamy ustnej, zastanawia się, czy poradzi sobie z obsługą innej niż manualna szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną, by było to skuteczne i nie powodowało urazów w jamie ustnej? Bez względu na rodzaj szczoteczki, należy umieścić na jej główce odpowiednią ilość pasty (o tym, jakiej pasty używać przy szczoteczkach elektrycznych przeczytasz w kolejnym akapicie), a następnie trzymając pod kątem około 45 stopni (tak jak zwykłą szczoteczkę), umieścić w jamie ustnej i uruchomić. Po włączeniu należy poruszać nią delikatnym ruchem posuwistym po zębach, pamiętając, że im mniejsza główka, tym mniej zębów naraz jest w stanie doczyścić. Gruntowne szczotkowanie powierzchni zęba powinno trwać nie mniej niż 3 sekundy.

Większość szczoteczek elektrycznych posiada na tyle nieduże główki, że są w stanie dokładnie szczotkować jeden ząb naraz. Na każdą płaszczyznę zębów należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, zaczynając od powierzchni przednich, przez tylne, aż po powierzchnię żującą zębów. Wiele szczoteczek elektrycznych posiada wbudowany sygnalizator czasu mycia, odliczający zalecany czas 2 minut, z podziałem na 30 sekundowe etapy. Można więc podzielić zęby na 4 części i na każdą ćwiartkę jamy ustnej przeznaczyć pełne pół minuty, co zwiększa pewność, że żaden ząb nie zostanie pominięty. Po zakończeniu mycia zębów szczoteczką elektryczną, należy ją opłukać wodą i odstawić do swobodnego wyschnięcia.

Jaka pasta do szczoteczki elektrycznej?

Czy do szczoteczek elektrycznych są dedykowane pasty, czy po prostu można używać dowolnego produktu, według własnych preferencji? To kolejne pytanie, które zadają sobie osoby chcące zainwestować w szczoteczkę elektryczną. W większości przypadków każda szczoteczka elektryczna może być stosowana z dowolną pastą do zębów, jednak wybierając produkt dedykowany do danego rodzaju szczoteczki, zwiększa się nie tylko komfort jej użytkowania, ale również efektywność. Dobrze dobrana pasta korzystnie wpływa na dokładne usuwanie płytki bakteryjnej, a co za tym idzie – na zapewnienie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Jaka pasta do szczoteczki sonicznej lub soniczno-oscylacyjnej nada się najlepiej? Powinna ona charakteryzować się następującymi cechami:
• Niski współczynnik RDA – w przypadku past stosowanych ze szczoteczkami elektrycznymi, współczynnik ścieralności nie powinien wynosić więcej niż 70. Zbyt duże cząsteczki ścierające będą bowiem prowadzić do podrażnienia dziąseł i uszkodzeń szkliwa, a w efekcie do nadwrażliwości, stanów zapalnych przyzębia oraz zwiększonej podatności na rozwój próchnicy.
• Niewielka ilość składników pieniących – szybkie ruchy szczoteczki sprawiają, że sprzyja ona wytwarzaniu dużej ilości piany, która paradoksalnie może utrudniać skuteczne mycie zębów. Dlatego najlepiej wybierać pasty bez m.in. SLS, które potęgują ten efekt.
• Gęsta, najlepiej żelowa konsystencja – szczotka elektryczna do zębów, poprzez swoje ruchy sprzyja rozbryzgiwaniu się pasty, dlatego im bardziej zbity produkt, tym mniejsze ryzyko pojawienia się przez przypadek plam na naszych ubraniach czy elementach wyposażenia łazienki.

Warto również pamiętać o tym, że bez względu na to, jaki rodzaj pasty do zębów wybierzemy, szczoteczka elektryczna będzie zwiększać skuteczność jej działania. Przykładowo prawidłowe szczotkowanie zębów z użyciem pasty remineralizującej będzie zapewniało lepsze wnikanie jej składników w szkliwo, a w przypadku past wybielających będzie potęgować ten efekt i przyspieszać usuwanie przebarwień.

Czy każdy może używać szczoteczki elektrycznej?

Odpowiedź brzmi: TAK. Jak już zostało wspomniane, korzyści ze stosowania szczoteczek elektrycznych są ogromne i praktycznie nie ma ograniczeń co do ich stosowania.

Choć szczoteczki elektryczne są polecane przez stomatologów na całym świecie, wiele osób z nadwrażliwością zębów oraz dziąseł obawia się korzystania z nich, ze względu na ryzyko pojawienia się bólu. Pamiętajmy jednak, że nowoczesne szczoteczki soniczne posiadają możliwość pracy w różnych trybach, w tym także tych delikatnych, dostosowanych właśnie do potrzeb osób ze wspomnianymi problemami. Pomimo swojej delikatności, dalej niezwykle skutecznie czyszczą one powierzchnię zębów i języka.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci?

Z wybranych modeli elektrycznych mogą korzystać nawet małe dzieci, pod warunkiem, że wielkość rączki oraz rozmiar główki szczoteczki zostanie odpowiednio dopasowany do ich wieku i rozmiaru buzi. Co więcej, dla malucha, który dopiero rozpoczyna przygodę z myciem zębów, kolorowa dobra szczoteczka soniczna dla dzieci to dodatkowa zachęta do nauki prawidłowych nawyków, a dla rodzica pewność, że zęby dziecka są dokładnie umyte i nie pojawi się na nich próchnica. W zależności od wieku dziecka, można wybierać modele mniej lub bardziej skomplikowane, z dodatkowymi akcesoriami jak np. aplikacja do kontrolowania skuteczności mycia zębów czy muzyczny timer.

Czy szczoteczka elektryczna to dobre rozwiązanie, gdy mamy aparat ortodontyczny?

Jednym z większych problemów, jeżeli chodzi o prawidłową higienę jamy ustnej, jest noszenie aparatu ortodontycznego. Skomplikowana konstrukcja aparatu, z licznymi zamkami, klamrami i drutami posiada liczne zakamarki, z których niejednokrotnie ciężko jest usunąć resztki jedzenia, a jej delikatność uniemożliwia bardziej zdecydowane działania.

Jak więc czyścić zęby z aparatem by nie dopuścić do rozwoju próchnicy? Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej? Oczywiście szczoteczka elektryczna, a najlepiej szczoteczka soniczna. Dzięki swojej technologii w skuteczny i bezpieczny sposób usuwa ona pytkę nazębną z powierzchni zęba oraz resztki jedzenia z nawet trudno dostępnych miejsc, bez naruszania delikatnej struktury aparatu. Wiele z nich posiada ponadto możliwość zamontowania specjalnych końcówek dla użytkowników aparatów ortodontycznych, które dodatkowo zwiększają skuteczność jej działania.