Ranking zmywarek 45 cm 2022

Szukasz dobrej zmywarki o szerokości 45 cm i nie wiesz, jaki sprzęt warto wybrać? Przychodzimy Ci z pomocą! W naszym rankingu najlepszych zmywarek 45 cm do zabudowy i wolnostojących zebraliśmy topowe modele sprzętów do małych kuchni, aneksów kuchennych i nie tylko. Poznaj polecane przez nas modele i sprawdź, jaką zmywarkę wybrać by w pełni cieszyć się wygodą, jaką daje automatyczne zmywanie naczyń.

Zmywarka do naczyń

Pierwszą z kategorii naszego rankingu zmywarek 45 cm są urządzenia do zabudowy. Skuteczne, nowoczesne i efektywne, pozostaną niemal niezauważone w Twojej kuchni lub aneksie kuchennym. Przekonaj się, jaką małą zmywarkę warto wybrać do swojego domu!

Zmywarki wolnostojące 45 cm łączą tradycyjny wygląd z nowoczesnymi i zaawansowanymi funkcjami, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także za każdym razem uzyskać doskonałe rezultaty. Poznaj urządzenia polecane w naszym rankingu zmywarek 45 cm 2022 i dowiedz się, które z nich spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Przejdź do

Najlepsze zmywarki do zabudowy 45 cm – ranking modeli na 2022

1 miejsce
1 miejsce
zmywarka do zabudowy 45 cm Beko DIS28120

Beko DIS28120

Pojemna zmywarka do zabudowy Beko pomieści aż 11 kompletów talerzy, które możemy dowolnie rozłożyć w konfigurowalnych koszach z regulacją wysokości Acrobat. Do wyboru mamy 8 programów pracy, w trakcie których można dodatkowo uruchomić dyszę AquaIntense lub funkcję ochrony szkła GlassShield. Podczas cyklu Eco możemy spodziewać się zużycia energii na poziomie 0,8 kWh, wody – 8,7 l oraz hałasu rzędu 46 dB.
2 miejsce
Zmywarka 45 cm Bosch Serie 4 EfficientDry SPV4EMX16E

Bosch Serie 4 EfficientDry SPV4EMX16E

Zmywarka do pełnej zabudowy Bosch wyposażona w 6 programów pracy oraz funkcje dodatkowe: Strefa Intensywna, EfficientDry, Silence on demand i Zdalny Start. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth łączy się z aplikacją mobilną. Optymalne rozmieszczenie naczyń ułatwia system koszy Vario z szufladą na sztućce Vario3, a skuteczne mycie zapewnia technologia ActiveWater i podwójne ramię DuoPower™.
3 miejsce
Zmywarka 45 cm do zabudowy Whirlpool WSIP4O33PFE

Whirlpool WSIP4O33PFE

Zmywarka do zabudowy Whirlpool posiada 9 programów pracy oraz inteligentną funkcję 6 Zmysł opartą na działaniu czujników. Wyposażona jest również w dodatkową dyszę PowerClean Pro, program samooczyszczenia oraz funkcję Multizone, czyli zmywanie tylko w 1, wybranym koszu. System NaturlDry dba o skuteczne i oszczędne suszenie naczyń, a funkcja AquaStop zapobiega zalaniu kuchni.
4 miejsce
Zmywarka 45 cm Amica DIM44D6EBOqH

Amica DIM44D6EBOqH

Cicha i ekonomiczna zmywarka do zabudowy Amica posiada 6 trybów pracy oraz przydatną funkcję dezynfekcji naczyń przy pomocy uderzeń pary wodnej. Kosze MaxiSpace3 mieszczą do 10 kompletów naczyń o różnych, nawet nietypowych rozmiarach, a funkcja AntiFlood chroni kuchnię przed zalaniem w przypadku awarii zmywarki.
5 miejsce
Zmywarka do zabudowy 45 cm Samsung DW50R4070BB

Samsung DW50R4070BB

Zmywarka do zabudowy Samsung o szerokości 45 cm wyposażona została w 6 programów pracy, które można łączyć z licznymi funkcjami dodatkowymi. Przy klasie efektywności energetycznej E, zużywa 0,76 kWh energii oraz 9,5 l wody podczas cyklu pracy Eco. 2 pojemne kosze i szuflada na sztućce pomieszczą łącznie 10 kompletów naczyń, a funkcja blokady rodzicielskiej zapobiegnie przypadkowemu uruchomieniu zmywarki przez najmłodszych.

Najlepsze zmywarki wolnostojące 45 cm – ranking modeli na 2022

1 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Whirlpool WSFO3O23PF

Whirlpool WSFO3O23PF

Wolnostojąca zmywarka Whirlpool o białym froncie i czarnym panelu sterowania została wyposażona w 7 programów pracy i dodatkowe dysze PowerClean Pro dla najmocniej zabrudzonych naczyń. Na 3 poziomach załadunku zmieści się 10 kompletów talerzy, a regulacja górnego kosza pozwoli umyć też nietypowe naczynia. Funkcja Tabletka umożliwia optymalne wykorzystanie detergentu, a opcja Multizone pozwala na zmywanie naczyń w dowolnie wybranym przez użytkownika koszu.
2 miejsce
Zmywarka 45 cm Bosch Serie 6 Home Connect SPV6YMX11E

Bosch Serie 6 Home Connect SPV6YMX11E

Wolnostojąca zmywarka Bosch o 8 programach pracy i możliwości połączenia przez Buletooth z aplikacją mobilną Home Connect. Zaawansowany system koszy VarioFlex Pro z szufladą na sztućce Vario3 pomieści 10 kompletów talerzy, a podświetlenie wnętrza zmywarki EmotionLight ułatwi jej załadunek. Mimo bardzo zaawansowanych funkcji suszenia: ExtraDry, EfficientDry oraz zastosowaniu suszenia Zeolith®, urządzenie ma wysoką klasę energetyczną – B – i zużywa tylko 0,5 kWh energii i 8,5 l wody na cykl.

3 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Amica DFM46C8EOiBH

Amica DFM46C8EOiBH

Czarna zmywarka wolnostojąca 45 cm Amica z koszami MaxiSpace3 mieści łącznie 10 kompletów naczyń, które możemy myć korzystając z jednego z 8 zaprogramowanych trybów pracy. Antybakteryjny filtr, program Higiena+ oraz wyrzut gorącej pary SteamPower zapewniają higieniczne mycie, a silnik SilentDrive 3.0 generuje jedynie 44 dB hałasu. To bardzo oszczędna zmywarka – podczas cyklu Eco zużywa jedynie 8 l wody i 0,59 kWh energii.
4 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Electrolux ESM63300SX

Electrolux ESM63300SX

Wolnostojąca zmywarka Electrolux w kolorze inox posiada kosze na naczynia z uchwytami SoftGrips i kolcami SoftSpikes, które mieszczą do 10 kompletów naczyń. Za zmywanie naczyń odpowiada 8 trybów pracy, które można połączyć z dodatkowymi funkcjami: ExtraHygiene, GlassCare i ExtraPower. Skuteczność opłukiwania naczyń zapewniają: zraszacz Waterfall, podwójne ramię górnego kosza Dual Spray oraz śmigło Satellite Clean® poruszające się w różnych płaszczyznach.
5 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Bosch Serie 4 EfficientDry SPS4EMI28E

Bosch Serie 4 EfficientDry SPS4EMI28E

Zmywarka wolnostojąca Bosch z Serie 4 została wyposażona w moduł Bluetooth umożliwiający łączenie się z aplikacją mobilną Home Connect. Urządzenie jednorazowo umyje 10 kompletów naczyń zużywając 9,5 l wody i 0,67 kWh energii w trybie Eco. Jej zaletami są elegancki i nowoczesny design, możliwość skrócenia czasu pracy SpeedPerfect Plus oraz pojemna szuflada na sztućce Vario3.

Ranking zmywarek do zabudowy 45 cm – pełne recenzje

1 miejsce
zmywarka do zabudowy 45 cm Beko DIS28120

Beko DIS28120

Pierwsze miejsce naszego rankingu zmywarek o szerokości 45 cm zajmuje sprzęt Beko DIS28120, w którego koszach zmieści się aż 11 kompletów talerzy. Spory wybór programów, ciekawe i praktyczne funkcje dodatkowe oraz elastyczne zmywanie to tylko kilka powodów, dla których warto bliżej przyjrzeć się zmywarce Beko podczas poszukiwania idealnego urządzenia do swojej kuchni.

Szeroki wybór programów, które radzą sobie z każdym wyzwaniem

Zmywarka do zabudowy Beko wyposażona jest w programator z 8 trybami pracy:
 • automatycznym, podczas którego zmywarka sama dobiera parametry mycia
 • Eco 50 oC – długim, ale oszczędnym
 • AquaFlex® – o zróżnicowanym ciśnieniu wody, do mycia mieszanego załadunku: delikatnych naczyń w górnym koszu i odpornych, mocno zabrudzonych w dolnym
 • Quick & Shine® umożliwiającym codzienne zmywanie w mniej niż godzinę
 • GlassCare 40 oC chroniący delikatne szkło przed zmatowieniem i korozją
 • Intensywny 70 oC do najmocniej zabrudzonych naczyń
 • Mini – szybkie mycie bez suszenia
 • Mycie wstępne, które możesz połączyć z jednym z powyższych cykli.
O pracy urządzenia informuje wyświetlana na podłodze dioda LedSpot™. Producent wyposażył tę zmywarkę także w funkcje uzupełniające działanie wymienionych programów: AquaIntense, uruchamiającą dodatkowe ramię myjące, które nawet 5x skuteczniej czyści naczynia w dolnym koszu, Fast+ przyspieszającą zmywanie, GlassShield do ochrony szklanych naczyń oraz możliwość mycia przy połowicznym załadunku.

Ekonomiczne i ekologiczne zmywanie sporego załadunku

Czas na dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy szukają oszczędnej zmywarki – urządzenie Beko zużywa tylko 8,7 l wody i 0,8 kWh energii podczas jednego cyklu Eco, zmywając przy tym do 11 kompletów naczyń. Na niższe zużycie energii wpływ ma m.in. system suszenia gorącym powietrzem Hot Air oraz oszczędny silnik inwerterowy. Jego zaletą jest również cicha praca zmywarki – zgodnie z informacją producenta, generuje ona 46 dB.

Regulowane kosze, które zadbają o najdelikatniejsze naczynia

System koszy służących do rozmieszczania naczyń w zmywarce do zabudowy Beko składa się z dolnego kosza ze składanymi drabinkami, górnego kosza wyposażonego w system Acrobat do regulacji jego wysokości na 3 poziomach oraz szuflady na sztućce, którą z racji swojej głębokości można nazwać trzecim koszem. By uniknąć zarysowania zastawy, drabinki koszy wykonano z bezpiecznego tworzywa sztucznego. Zmywarka Beko ochroni nie tylko delikatne talerze, ale też Twoją kuchnię – zamontowano w niej system ochrony przed zalaniem WaterSafe+™ z technologią przeciw wyciekom, który zabezpieczy podłogę i zabudowę kuchenną w razie awarii urządzenia. Cena zmywarki 45 cm Beko: 1549 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • typ panelu sterowania: w pełni zintegrowany
 • pojemność: 11 kompletów
 • klasa energetyczna: E
 • zużycie wody/cykl: 8,7 l
 • zużycie energii: 80,5 kWh/100 cykli
 • programy: Eco 50 oC, automatyczny, AquaFlex®, Intensywny 70 oC, Quick & Shine®, GlassCare 40 oC, Mini, Mycie wstępne
 • poziom hałasu: 46 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • maksymalna waga frontu meblowego: 6 kg
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • system ochrony przed zalaniem
 • regulacja górnego kosza
 • spory wybór programów i funkcji dodatkowych
 • niskie zużycie wody
 • prosty panel sterujący z wyświetlaczem
 • dodatkowe ramię myjące
 • drabinki koszy chroniące zastawę przed zarysowaniem
 • bardzo dobre opinie użytkowników

Wady

 • mało intuicyjna instrukcja obsługi
 • wyższa głośność na krótszych programach
2 miejsce
Zmywarka 45 cm Bosch Serie 4 EfficientDry SPV4EMX16E

Bosch 45 cm Serie 4 EfficientDry SPV4EMX16E

Kolejne miejsce naszego rankingu zmywarek o szerokości 45 cm przypadło zmywarce do zabudowy Bosch Serie 4 EfficientDry SPV4EMX16E. Podobnie jak inne modele z Serie 4, charakteryzuje się łatwością załadunku, efektywnym wykorzystaniem przestrzeni (co w zmywarkach 45 cm jest ogromnym plusem!) oraz sporą pojemnością. Jej dodatkowym atutem jest połączenie z aplikacją mobilną i możliwość zarzadzania zmywaniem z dowolnego miejsca.

6 programów pracy dla idealnej czystości każdego rodzaju naczyń

Urządzenie posiada 6 automatycznych programów pracy, które uruchamia się bezpośrednio z ukrytego panelu sterowania lub z poziomu aplikacji: Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Godzinny 65 °C, Garnki 70 °C, Cichy 50 °C oraz Favourite. Programy te możemy połączyć z dodatkowymi funkcjami pozwalającymi dostosować parametry zmywania do potrzeb konkretnych rodzajów naczyń:
 • Strefa Intensywna – dłuższe zmywanie w wysokiej temperaturze oraz mocniejsze o 20% ciśnienie wody do mycia mocno zabrudzonych naczyń w dolnym koszu
 • EfficientDry – otwieranie drzwi po zakończeniu zmywania, które oszczędza energię i pomaga dosuszyć najbardziej oporne naczynia, np. plastikowe pojemniki
 • Zdalny Start – uruchomienie zmywania przy pomocy aplikacji Home Connect.
Niezależnie od dodatkowych opcji, w każdym momencie możemy wyciszyć pracę zmywarki nawet na 30 minut korzystając z funkcji Silence on demand.

Skuteczne mycie Bosch – Asystent dozowania i zraszanie DuoPower™

Zmywarka o szerokości 45 cm Bosch EfficientDry SPV4EMX16E została wyposażona w systemy i funkcje podnoszące efektywność zmywania oraz optymalne wykorzystanie wody. Za odpowiednie dozowanie detergentu odpowiada Asystent Dozowania, czyli specjalny pojemnik, do którego wpada tabletka do zmywarki i jest w niej sukcesywnie rozpuszczana, mieszana z wodą i wykorzystywana. Usprawniony dzięki technologii ActiveWater przepływ wody zmniejsza jej zużycie i poprawia rezultaty ostatniego płukania naczyń. Podwójne ramię zraszające DuoPower zamontowane pod górnym koszem zmywarki dodatkowo optymalizuje cyrkulację wody i znacznie poprawia rezultaty zmywania. Skuteczne mycie naczyń możliwe jest nawet przy zastosowaniu funkcji SpeedPerfect Plus, która skraca czas trwania każdego z programów zmywarki aż do 3 razy, a mimo to zapewnia doskonale rezultaty i lśniącą czystość.

Duża pojemność i elastyczny załadunek z koszami Vario

Zamontowany w zmywarce Bosch system koszy Vario został uzupełniony o szufladę na sztućce Vario 3, dzięki czemu w komorze urządzenia zmieści się aż 10 kompletów naczyń. Wysokość górnego kosza możemy regulować z pomocą systemu Rackmatic. Dolny kosz wyposażono w 2 składane elementy – stojaki na talerze, które umożliwiają lepsze dopasowanie jego układu do rodzaju mytych naczyń. Szuflada Vario 3, poza sztućcami, pomieści też akcesoria kuchenne oraz małe naczynia np. niewysokie filiżanki lub miseczki. Warto wspomnieć również o dożywotniej ochronie przed zalaniem Bosch oraz dostępności programu autoczyszczenia komory zmywarki – Machine Care. Cena zmywarki 45 cm Bosch: 1799 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • typ panelu sterowania: w pełni zintegrowany
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: D
 • zużycie wody/cykl: 9,5 l
 • zużycie energii: 67 kWh/100 cykli
 • programy: 6 programów: Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Godzinny 65 °C, Garnki 70 °C, Cichy 50 °C, Favourite
 • poziom hałasu: 45 dB (42 dB w programie Cichy)
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce Vario3
 • sygnalizacja statusu pracy: tak, na podłodze
 • dno: stal szlachetna
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • bardzo niskie zużycie energii
 • sygnalizacja statusu pracy na podłodze
 • podwójne ramię spryskujące zwiększające skuteczność mycia
 • głęboka i pojemna szuflada na sztućce
 • cicha praca

Wady

 • trudności z połączeniem z aplikacją mobilną
 • niezbyt intuicyjna instrukcja obsługi
3 miejsce
Zmywarka 45 cm do zabudowy Whirlpool WSIP4O33PFE

Whirlpool WSIP4O33PFE

Trzecie miejsce naszego rankingu najlepszych zmywarek 45 cm na rynku przypadło urządzeniu Whirlpool WSIP4O33PFE. Ta nowoczesna zmywarka wyróżnia się sporą liczbą zaprogramowanych trybów pracy oraz wyjątkową dyszą wspomagająca mycie najbardziej opornych zabrudzeń. Niskie zużycie energii oraz stosunkowo cicha praca sprawiają, że zdecydowanie warto rozważyć ten model przy poszukiwaniach idealnej zmywarki do domu.

Doskonałe domycie nawet zaschniętych i opornych zabrudzeń

Zmywarka do zabudowy 45 cm Whirlpool wyposażona została w technologię 6. Zmysł. Bazując na wskazaniach inteligentnych czujników, dobiera ona czas, temperaturę oraz moc zmywania w taki sposób, by jak najskuteczniej, a jednocześnie najoszczędniej poradzić sobie z zabrudzeniami. Dzięki funkcji PowerClean Pro nie będziesz musiał namaczać nawet zaschniętych czy przypalonych naczyń – precyzyjny, intensywny strumień wody z dysz umieszczonych na tylnej ściance zmywarki usunie je wszystkie bez większych trudności. Zmywarka Whirlpool zadba nie tylko o lśniące naczynia, ale też wyczyści wszystkie elementy swojego wnętrza podczas specjalnego programu samoczyszczącego odbywającego się w temperaturze 65 oC.

Elastyczne kosze na naczynia każdej wielkości

Konstrukcja koszy zmywarki Whirlpool umożliwia bardzo elastyczne dopasowanie ich układu do rodzaju mytych naczyń. Składane grzebienie w dolnym koszu tworzą płaską przestrzeń na duże patelnie, garnki i miski, a regulacja wysokości górnego kosza umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Trzeci kosz ze specjalnymi uchwytami przeznaczony jest do mycia sztućców oraz akcesoriów kuchennych. W sumie w komorze zmywarki można jednocześnie myć 10 kompletów talerzy. Nie musisz jednak czekać na zapełnienie wszystkich koszy zmywarki – funkcja Multizone umożliwia uruchomienie mycia w tylko jednym, wybranym koszu oszczędzając wodę i prąd.

Czytelna sygnalizacja pracy i bezkosztowe suszenie naczyń

Urządzenie sygnalizuje swoją pracę wyświetlając diodę na podłodze, która gaśnie wraz z końcem cyklu. Wtedy też drzwi zmywarki Whirlpool uchylają się, umożliwiając systemowi NaturalDry suszenie naczyń bez zwiększonego poboru energii. Nad bezpieczeństwem naszej podłogi i zabudowy kuchennej czuwa chroniący przed zalaniem system Aquastop, który jest już chyba standardem w urządzeniach tej klasy. Dodatkowym atutem zmywarki 45 cm Whirlpool jest możliwość uzyskania aż 5 lat gwarancji pod warunkiem zakupu urządzenia bezpośrednio przez stronę producenta.

Cena zmywarki 45 cm Whirlpool: 1869 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • typ panelu sterowania: w pełni zintegrowany
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: D
 • zużycie wody/cykl: 9 l
 • zużycie energii: 67,4 kWh
 • programy: 9 programów
 • poziom hałasu: 43 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • cicha praca
 • niskie zużycie energii
 • dodatkowe dysze myjące na tylnej ściance
 • otwarcie drzwi po zakończeniu zmywania

Wady

 • zbyt czułe przyciski dotykowe
4 miejsce
Zmywarka 45 cm Amica DIM44D6EBOqH

Amica DIM44D6EBOqH

Kolejne miejsce naszego rankingu zmywarek 45 cm na 2022 zajmuje zmywarka do zabudowy Amica DIM44D6EBOqH wyposażona w przydatną funkcję dezynfekcji parowej. Jej cicha praca w połączeniu z dobrymi opiniami użytkowników, niskim zużyciem energii i wody sprawiają, że to produkt godny polecenia i przesądzają o wysokiej, 4. lokacie przyznanej przez redakcję Sprawdzono.pl.

Różnorodne, automatyczne programy z funkcją parową SteamPower

Prosta i elegancka zmywarka do zabudowy Amica 45 cm ma 6 automatycznych programów pracy:

 • Eco – standardowy, ekologiczny i ekonomiczny program do średnio zabrudzonych naczyń
 • Higiena+ – mycie i dezynfekcja naczyń w temperaturze 70 oC
 • Auto – dostosowujący parametry zmywania do rodzaju załadunku; idealny do średnio i mocno zabrudzonych naczyń
 • Autoczyszczenie – tryb samooczyszczenia się zmywarki
 • Pełny 60′ – godzinny program do szybkiego mycia średnio zabrudzonych naczyń
 • Cichy – generujący mniejszy hałas przy porównywalnym zużyciu energii.

Oprócz programów zmywania, do dyspozycji mamy też ciekawe funkcje dodatkowe: OptiTime, wydłużającą lub skracającą czas trwania programu, OpenDry wspomagającą suszenie naczyń poprzez otwarcie drzwi po zakończeniu zmywania oraz SteamPower, generującej uderzenia pary wodnej pod koniec cyklu pracy, co pozwala zredukować ilość bakterii i lepiej dosuszyć najbardziej oporne krople wody.

Duża przestrzeń do załadunku naczyń

Zmywarka do zabudowy Amica została wyposażona w kosze MaxiSpace3, których zwieńczeniem jest szuflada na sztućce z regulowaną powierzchnią. Takie rozwiązanie pozwala na elastyczne dopasowanie wnętrza zmywarki do rodzaju załadunku i jednoczesne mycie aż 10 kompletów naczyń. Oba główne kosze mają składane elementy umożliwiające lepsze i bardziej bezpieczne rozmieszczenie talerzy, szklanek i garnków. Wysokość górnego kosza, pod którym pracują 2 ramiona natryskujące wodę, możemy regulować, a na umieszczonych w nim półkach zmieszczą się filiżanki lub kubki. Zmywarka może pracować wykorzystując różne ciśnienie wody w obu koszach – duże w dolnym, dla najlepszego domycia uporczywych zabrudzeń i niższe w górnym, dla ochrony delikatnego szkła i porcelany.

Ochrona przed zalaniem, bakteriami i zakłócaniem ciszy w domu

Jedną z najważniejszych zalet zmywarki Amica jest funkcja AntiFlood, która zabezpieczy kuchnię przed zalaniem i odetnie dopływ wody w przypadku wykrycia nawet najmniejszego wycieku. Urządzenie ochroni nie tylko Twój dom, ale też Ciebie – zwiększona temperatura mycia podczas programu Higiena+ oraz dodatek gorącej pary wodnej przyczyniają się do zredukowania ilości bakterii bytujących na naczyniach. Tę funkcję docenią szczególnie rodzice małych dzieci, którzy często myją butelki, łyżeczki lub talerzyki maluchów. Co więcej, zmywarka Amica posiada specjalny filtr antybakteryjny, który eliminuje patogeny oraz zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi.  A wszystko to przy bardzo cichej pracy, która nie przeszkodzi Ci w odpoczynku. Silnik SilentDrive 2.0 jest nie tylko cichy, ale też energooszczędny i elastyczny, a dzięki bezszczotkowej konstrukcji również trwały.

Cena zmywarki 45 cm Amica: 1399 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • typ panelu sterowania: w pełni zintegrowany
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: D
 • zużycie wody/cykl: 8,5 l
 • zużycie energii: 67 kWh/100 cykli
 • programy: 6 programów – Auto, Higiena +, Eco, Pełny 60′, Autoczyszczenie, Cichy
 • poziom hałasu: 44 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • sygnalizacja czasu pracy: tak, na podłodze oraz dźwiękowa
 • dno: stal nierdzewna
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • niskie zużycie wody i prądu
 • cicha praca
 • niska cena
 • możliwość parowej dezynfekcji naczyń
 • sygnalizacja pracy na podłodze BlueDot+
 • pojemna szuflada na sztućce

Wady

 • brak funkcji mycia połowy załadunku
5 miejsce
Zmywarka do zabudowy 45 cm Samsung DW50R4070BB

Samsung DW50R4070BB

Piątą lokatę naszego rankingu polecanych zmywarek 45 co zajmuje zmywarka do zabudowy Samsung ze zintegrowanym panelem sterowania ukrytym w rancie drzwi. Choć na tle innych urządzeń umieszczonych w naszym zestawieniu nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, to jest dobrym i solidnym urządzeniem, które zbiera świetne opinie internautów. Nie bez znaczenia jest też logo znanego i renomowanego producenta, które jest synonimem jakości i innowacyjności technologicznej.

Połączenie standardowych programów z zaawansowanymi funkcjami

Zmywarka do zabudowy Samsung oferuje nam do dyspozycji kilka programów pracy: Automatyczny, który dopasowuje czas zmywania, płukania i suszenia do stopnia zabrudzenia naczyń, Intensywny. do bardzo brudnych garnków i patelni, Ekspresowy, który umyje i wysuszy naczynia w 60 minut, Eko, oszczędzający wodę i energię elektryczną, Delikatny do naczyń podatnych na zniszczenie oraz Szybki do mycia naczyń w 20 minut. Z wymienionych programów można korzystać w standardowym trybie lub uruchamiając funkcję mycia połowy załadunku, idealną przy mniejszej ilości zabrudzonych naczyń. Na koniec cyklu zmywania, automatycznie otwierają się drzwi urządzenia, co pozwala talerzom lepiej wyschnąć i ostygnąć przed umieszczeniem ich w szafkach. Ta funkcja zapobiega również powstawaniu na szklanych naczyniach nieestetycznych zacieków oraz ogranicza zużycie energii w ostatniej fazie zmywania.

Regulowane kosze dla największej elastyczności załadunku

Kosze zmywarki do zabudowy Samsung pomieszczą łącznie 10 kompletów naczyń. Górny kosz można opuścić lub podnieść w zakresie 5 cm, by dostosowując przestrzeń w komorze zmywarki do rozmiaru swoich naczyń. Półka na sztućce jest miejscem, gdzie zmieszczą się nie tylko widelce i łyżki, ale też przybory kuchenne. Niewielkie filiżanki i miseczki na dipy umyjemy wygodnie na składanej półeczce górnego kosza.

Małe funkcje, które robią wielką różnicę

Zmywarka została wyposażona w funkcję dezynfekcji naczyń, która, utrzymując przez kilka minut wysoką temperaturę wody, niszczy drobnoustroje i dokładnie spłukuje pozostałości detergentów. Mamy też do dyspozycji ciekawą opcją Multi in 1, która dba o efektywne wykorzystanie wieloskładnikowych tabletek do zmywarki, np. 3w1. Na plus dla zmywarki Samsung zaliczymy tez możliwość uruchomienia blokady rodzicielskiej zabezpieczającej przed uruchomieniem jej przez dzieci. Inna blokada – Aqua Stop – zapobiega zalaniu kuchni podczas awarii, automatycznie zamykając dopływ wody po wykryciu wycieku.

Cena zmywarki 45 cm Samsung: 1599 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • typ panelu sterowania: w pełni zintegrowany
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: E
 • zużycie wody/cykl: 9,5 l
 • zużycie energii: 76 kWh/100 cykli
 • programy: 6 programów – Intensywny, Automatyczny, Delikatny, Eko, Ekspresowy, Szybki
 • poziom hałasu: 44 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • sygnalizacja czasu pracy: tak, sygnał dźwiękowy na zakończenie
 • dno: stal nierdzewna
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • funkcja dezynfekcji naczyń
 • możliwość regulacji wysokości górnego kosza
 • cicha praca
 • funkcja połowy załadunku

Wady

 • brak świetlnej sygnalizacji pracy

Ranking zmywarek wolnostojących 45 cm – pełne recenzje

1 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Whirlpool WSFO3O23PF

Whirlpool WSFO3O23PF

Inteligentna zmywarka, która sama rozpozna detergent

Prezentowana zmywarka Whirlpool posiada 7 programów pracy:

 • Eko – najbardziej wydajny, do mycia średnio zabrudzonych naczyń
 • Zmysł – dostosowujący parametry zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń dzięki wskazaniom czujników
 • Intensywny – wyłącznie do mocno zabrudzonych i niezbyt delikatnych naczyń
 • Kryształy – do mycia delikatnych naczyń w niskiej temperaturze
 • Szybki 30’ – bez fazy suszenia; do mycia połowy załadunku bądź lekko zabrudzonych naczyń
 • Mycie wstępne – opłukiwanie naczyń samą wodą przed zmywaniem
 • Samoczyszczenie – konserwacja zmywarki przy pustej komorze z zastosowaniem odpowiednich detergentów.

Programy te możemy łączyć a dodatkowymi funkcjami modyfikującymi ich zastosowanie i efektywność, np. PowerClean Pro (mocne strumienie wody z dodatkowych dysz za dolnym koszem) lub Tabletka (optymalizuje cykl pod kątem użycia detergentu w kostkach). Do dyspozycji mamy też opóźnienie startu, maksymalnie do 24 godzin.

Proste zmywanie dzięki modyfikowalnym koszom

W zmywarce Whirlpool 45 cm zamiast małego koszyka na sztućce mamy do dyspozycji całą szufladę z przegródkami na noże, widelce, łyżki i większe przybory kuchenne. Oprócz niej producent wyposażył urządzenie w 2 pojemne kosze ze składanymi elementami, dzięki którym można dopasować przestrzeń na brudne naczynia do swoich potrzeb. Wysokość górnego kosza możemy płynnie regulować, modyfikując tym samym ilość miejsca w dolnym koszu. Jeśli szybko potrzebujemy czystych naczyń, to zamiast czekać na zapełnienie zmywarki, możemy skorzystać z funkcji Multizone myjącej naczynia tylko w jednym, wybranym koszu. Pozwala ona zaoszczędzić wodę i energię bez uszczerbku dla jakości zmywania.

Cena zmywarki 45 cm Whirlpool: 1349 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • kolor frontu: biały
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: E
 • zużycie wody/cykl: 9 l
 • zużycie energii: 76 kWh/100 cykli
 • programy: 7 programów – Eco, 6 Zmysł, Szybki 30’, Intensywny, Kryształy, Mycie wstępne, Samoczyszczenie
 • poziom hałasu: 43 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • niska cena
 • bardzo dobre opinie użytkowników
 • spora gama programów do wyboru
 • tryb 6. Zmysł sterowany czujnikami
 • możliwość zmywania strefowego Multizone
 • zabezpieczenie przed zalaniem
 • precyzyjne dysze PowerClean Pro w dolnym koszu
 • dostępność urządzenia również w kolorze inox (w nieco wyższej cenie)

Wady

 • stosunkowo długie programy pracy
 • brak możliwości skrócenia programów
2 miejsce
Zmywarka 45 cm Bosch Serie 6 Home Connect SPV6YMX11E

Bosch Serie 6 Home Connect SPS6YMI17E

Kolejne miejsce rankingu najlepszych zmywarek o szerokości 45 cm zajmuje niezwykle oszczędne urządzenie Bosch Serie 6 Home Connect SPV6YMX11E, które może pochwalić się klasą energetyczną B. Ta zmywarka jest nie tylko ekonomiczna w eksploatacji, ale też zaawansowana technologicznie, co z pewnością wpływa na komfort jej użytkowania.

Programy zmywania, które uruchomisz nawet na odległość

Producent wyposażył zmywarkę Bosch w 8 programów pracy:

 • Eco 50 °C – długi, lecz bardzo oszczędny
 • Auto 45-65 °C – dopasowujący parametry mycia do rodzaju załadunku
 • Garnki 70 °C – dla najbardziej zabrudzonych naczyń
 • Przyśpieszony 60 °C – do codziennego, szybkiego zmywania
 • Cichy 50 °C – idealny do użytku w nocy
 • Szybki 45 °C – skrócony program mycia w niższej temperaturze
 • Szkło 40 °C – do delikatnych szklanych naczyń
 • Favourite – dowolnie konfigurowany przez użytkownika.

Każdy z tych trybów można uruchomić za pomocą przycisków na panelu sterowania urządzenia lub z poziomu aplikacji mobilnej Home Connect. Dzięki łączności Bluetooth, możemy śledzić pracę zmywarki na smartfonie oraz mamy dostęp do funkcji Silence on demand, redukującej hałas nawet na 30 minut. Dodatkowo do dyspozycji mamy program czyszczenia wnętrza zmywarki oraz automatyczne rozpoznawanie detergentu z Asystentem Dozowania optymalizującym jego zużycie.

Komora ze stali nierdzewnej z pojemnymi i elastycznymi koszami

W zmywarce Bosch Serie 6 zamontowano system koszy VarioFlex Pro z szufladą na sztućce Vario3 Pro, która pełni funkcję dodatkowego poziomu załadunku. Łącznie wszystkie kosze mieszczą 10 kompletów naczyń, których rozmieszczenie ułatwiają składane lub ruchome elementy oznaczone na czerwono. 3-poziomowy system Rackmatic umożliwia szybką regulację wysokości górnego kosza, a blokada RackStopper uniemożliwia zbyt głębokie wysunięcie dolnego kosza skutkujące wypadnięciem z prowadnic. Komfort użytkowania podnosi oświetlenie wnętrza EmotionLight oraz panel sterowania Piezo TouchControl.

Najbardziej oszczędna zmywarka 45 cm w naszym rankingu

Omawiana zmywarka może pochwalić się bardzo ekonomiczną pracą – pobór 8,5 l wody na cykl oraz 0,5 kWh energii to rewelacyjny wynik, który przekłada się na wysoką klasę energetyczną urządzenia – B. Uzyskanie tak dobrych parametrów możliwe było dzięki zamontowaniu oszczędnego silnika bezszczotkowego EcoSilence Drive. Za energooszczędne i efektywne suszenie odpowiadają funkcje:

 • PerfectDry (suszenie Zeolith®) wykorzystująca działanie naturalnego minerału – zeolitu -umieszczonego w drzwiach zmywarki, który pochłania wilgoć w trakcie zmywania i przekształca ją w ciepło wykorzystywane do suszenia naczyń
 • ExtraDry, podnoszącej temperaturę wody używanej do ostatniego płukania oraz wydłużającej fazę suszenia
 • EfficientDry, która uchyla drzwi urządzenia po zakończeniu zmywania.

Ważną zaletą jest też zastosowanie na froncie materiału z powłoką AntiFingerprint chroniącą przed powstawaniem na jego powierzchni nieestetycznych odcisków palców.

Cena zmywarki 45 cm Bosch: 3199 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • kolor frontu: inox
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: B
 • zużycie wody/cykl: 8,5 l
 • zużycie energii: 51 kWh/100 cykli
 • programy: 8 programów – Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Garnki 70 °C, Przyśpieszony 60 °C, Cichy 50 °C, Szybki 45 °C, Szkło 40 °C, Favourite
 • poziom hałasu: 45 dB (43 dB w programie Cichy)
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce Vario3 Pro
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • bardzo dobra klasa energetyczna
 • niskie zużycie wody i prądu
 • powłoka zapobiegająca powstawaniu odcisków palców
 • spora ilość programów do wyboru
 • podświetlenie wnętrza
 • dożywotnia ochrona przed zalaniem
 • komora ze stali nierdzewnej
 • efektywne suszenie
 • sterowanie aplikacją mobilną

Wady

 • wysoka cena
3 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Amica DFM46C8EOiBH

Amica DFM46C8EOiBH

Kolejne miejsce naszego rankingu najlepszych zmywarek 45 cm zajmuje nietuzinkowe urządzenie – czarna zmywarka wolnostojąca Amica DFM46C8EOiBH. Niecodzienny kolor nie jest jej jedynym wyróżnikiem – na uwagę zasługuje też niskie zużycie wody i prądu oraz komora wykonana ze stali nierdzewnej, która wpływa na dłuższą żywotność urządzenia.

Gotowe programy, które dopasujesz do swoich potrzeb

Nietuzinkowa zmywarka Amica została wyposażona w 8 programów pracy: Auto, Intensywny, Higiena+, Eco, Delikatny, Pełny 58′, Szybki 30′ oraz Autoczyszczenie urządzenia. Program Pełny 58’ gwarantuje czyste i suche naczynia w mniej niż godzinę, co jest bardzo dobrym sposobem na codzienne, szybkie zmywanie. Najbardziej oszczędnym trybem pracy jest Eco, podczas którego zmywarka zużywa jedynie 8 l wody i 0,59 kWh energii. Na uwagę zasługuje też funkcja ZoneWash umożliwiająca mycie niepełnego załadunku oraz IntenseClean zwiększająca temperaturę wody i wydłużająca czas zmywania dla lepszego domycia najbardziej zabrudzonych i zaschniętych naczyń. Automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu cyklu pracy pozwala naczyniom wyschnąć naturalnie i bez konieczności pobierania prądu.

Higienicznie czyste naczynia przy niewielkim zużyciu prądu

Zmywarka Amica posiada kilka udogodnień sprawiających, że mycie naczyń staje się wyjątkowo higieniczne. Należą do nich: antybakteryjny filtr, który zapobiega rozwojowy drobnoustrojów we wnętrzu urządzenia i eliminuje przykry zapach oraz program Higiena+ wykorzystujący wodę o temperaturze 70 oC do zabicia patogenów bytujących na naczyniach. Co więcej, wyrzut gorącej pary SteamPower pod koniec zmywania zabija bakterie, a dodatkowo suszy szklanki i talerze oraz nadaje im blasku. Mimo zaawansowanych i rozbudowanych funkcji dodatkowych, zmywarka Amica może pochwalić się bardzo dobrą klasą energetyczną – C. Jest to zasługa m.in. bezszczotkowego silnika SilentDrive 3.0, który jest nie tylko oszczędny, ale też cichy.

Szuflada na sztućce z przesuwanymi tackami

Rozmieszczenie naczyń w komorze zmywarki Amica ułatwiają kosze ze składanymi elementami oraz modułowa szuflada na sztućce MaxiSpace3, której układ można dowolnie modyfikować. Dzięki nim urządzenie mieści łącznie 10 kompletów naczyń. Pod górnym koszem znajdują się 2 niezależne ramiona natryskowe, które zwiększają skuteczność mycia sprawiając, że woda pod ciśnieniem dociera we wszystkie zakamarki. Dla najwyższego bezpieczeństwa, urządzenie wyposażono też w zabezpieczenie przed zalaniem AntiFlood.

Cena zmywarki 45 cm Amica: 1649 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • kolor frontu: czarny
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: C
 • zużycie wody/cykl: 8 l
 • zużycie energii: 59 kWh/100 cykli
 • programy: 8 programów – Auto, Intensywny, Higiena+, Eco, Delikatny, Pełny 58′, Szybki 30′, Autoczyszczenie
 • poziom hałasu: 44 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • niespotykany, czarny front
 • parowa dezynfekcja i suszenie naczyń
 • niskie zużycie prądu i wody
 • szybki i skuteczny codzienny program zmywania
 • modułowy kosz na sztućce
 • funkcje antybakteryjne
 • komora ze stali nierdzewnej

Wady

 • brak świetlnej sygnalizacji pracy
 • specyficzny design, który komponuje się tylko z niektórymi kuchniami
4 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Electrolux ESM63300SX

Electrolux ESM63300SX

Czwartą lokatę rankingu najlepszych zmywarek 45 cm zajęła zmywarka Electrolux ESM63300SX z systemem SatelliteClean. Jest bardzo elastyczna zarówno pod względem opcji programowania jej pracy, jak i rozmieszczenia różnego rodzaju naczyń i przyborów wewnątrz koszy. Spora ilość przydatnych funkcji oraz brak wyszukanych udogodnień przekładają się na całkiem korzystną cenę, która, w odniesieniu do wysokiej jakości sprzętu, jest jego ogromną zaletą.

Skuteczne mycie w 8 trybach i na każdym poziomie załadunku

Wolnostojąca zmywarka Electrolux została wyposażona w 8 programów pracy, których nazwy jasno sugerują nam, czego możemy się spodziewać w trakcie mycia. Należą do nich tryby: 160 minut, 60 minut, 90 minut, szybki 30 minut, AUTO Sense, Eco, Machine Care oraz płukanie i wstrzymanie (Rinse&Hold). Pierwsze 5 z wymienionych programów możemy połączyć z funkcjami dodatkowymi:

 • ExtraPower – wydłużeniem czasu trwania programu oraz podniesieniem temperatury zmywania dla jeszcze lepszych efektów
 • GlassCare – ochroną delikatnych naczyń ze szkła, która obniża temperaturę zmywania do 45 oC i zapobiega jej gwałtownym wahaniom
 • ExtraHygiene – odkażaniem naczyń w temperaturze 69 oC, które pozwala zabić niemal wszystkie groźne drobnoustroje.

Podczas programu automatycznego uruchamiana jest funkcja AutoControl, która dobiera ilość zużywanej wody do stopnia zabrudzenia naczyń. Na lepsze rezultaty zmywania wpływ ma też system Satellite Clean®, czyli specjalne ramię umieszczone pod dolnym koszem, które obraca się i porusza w różnych płaszczyznach, dokładniej spryskując i czyszcząc naczynia. Pod górnym koszem pracują 2 niezależne mniejsze śmigła Dual Spray Arm, a na suficie zamontowany jest zraszacz Waterfall, co zapewnia dokładne mycie i lśniącą czystość naczyniom umieszczonym na każdym z poziomów załadunku.

Kosze, które pasują do wszystkich naczyń i akcesoriów kuchennych

Skoro jesteśmy już przy poziomach załadunku – zmywarka Electrolux ma ich aż 3. Najwyższy poziom to głębsza szuflada MaxiFlex z dedykowanymi miejscami na sztućce i akcesoria kuchenne oraz czytelnymi oznaczeniami graficznymi. Górny kosz wyposażono w uchwyty SoftGrips oraz kolce SoftSpikes, które przytrzymują szklanki, kubki i kieliszki na miejscu chroniąc je przed obijaniem się o siebie w trakcie zmywania. W dolnym koszu mamy za to 4 rzędy składanych uchwytów na talerze, dzięki którym dostosujemy wnętrze kosza do rodzaju i wymiarów umieszczanych w nim naczyń. Regulacja wysokości górnego kosza FlexiLift umożliwia umieszczenie w nim naczyń o różnych rozmiarach, a także zwiększenie przestrzeni w dolnym koszu.

Funkcje, które ułatwiają codzienne zmywanie

Po zakończeniu zmywania, drzwi zmywarki Electrolux uchylają się automatycznie, co pozwala na lepsze i bezkosztowe dosuszenie naczyń. Umożliwia to funkcja AirDry zapewniająca nawet do 3 razy lepsze efekty suszenia bez ryzyka uszkodzenia blatów i zabudowy kuchennej. Przy pustej komorze możemy uruchomić program Machine Care, który czyści wnętrze zmywarki i przygotowuje ją do dalszej pracy. Na komfort i bezpieczeństwo użytkowania wpływa też system ochrony przed zalaniem oraz możliwość opóźnionego startu, czyli rozpoczęcia zmywania po czasie od 1 do 24 godzin od momentu zatwierdzenia wybranego programu na panelu.

Cena zmywarki 45 cm Electrolux: 1899 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • kolor frontu: stal szlachetna
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: D
 • zużycie wody/cykl: 9,9 l
 • zużycie energii: 67 kWh/100 cykli
 • programy: 8 programów – 160 minut, 60 minut, 90 minut, AUTO Sense, Eco, Machine Care, szybki 30 minut, płukanie i wstrzymanie
 • poziom hałasu: 48 dB
 • mycie sztućców: szuflada na sztućce
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • duży wybór programów
 • skuteczne spryskiwanie naczyń
 • uchylanie drzwi po zakończeniu pracy
 • zabezpieczenie przed dziećmi
 • dezynfekcja naczyń
 • elastyczny system koszy na naczynia

Wady

 • otwarcie drzwi wymaga użycia sporej siły
5 miejsce
Zmywarka wolnostojąca 45 cm Bosch Serie 4 EfficientDry SPS4EMI28E

Bosch Serie 4 EfficientDry SPS4EMI28E

Piątą pozycję naszego rankingu najlepszych zmywarek 45 cm 2022 zajmuje zmywarka Bosch EfficientDry SPS4EMI28E pochodząca z Serie 4 – drugiej w kolejności linii produktowej tej marki. Produkty z tej serii cechują się prostą regulacją wysokości kosza, która ułatwia załadunek oraz sprawia, że korzystanie z urządzenia jest proste i przyjemne.

Bardzo cicha na każdym z 6 programów zmywania

Sercem zmywarki Bosch jest cichy i oszczędny silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive™, w którym tarcie zostało zredukowane do minimum. Przekłada się to na niższe zużycie prądu, a także na wyższą kulturę pracy. Podczas standardowego mycia naczyń zmywarka Silence Plus generuje tylko 44 dB, a w programie Cichy 50 oC jedynie 41 dB, co czyni ją jedną z najcichszych zmywarek wolnostojących na rynku. Poza trybem cichym, do dyspozycji mamy też inne programy zmywania:

 • Eco 50 °C – o najniższym zużyciu energii i wody
 • Auto 45-65 °C – sterowany czujnikami, których odczyty umożliwiają dobranie parametrów zmywania odpowiednich dla konkretnego załadunku
 • Garnki 70 °C – intensywne mycie w wysokiej temperaturze dla najmocniej zabrudzonych naczyń
 • Godzinny 65 °C – pełny program zmywania idealny co codziennego użytku
 • Favourite – połączenie jednego z powyższych programów i funkcji dodatkowych wybranych przez użytkownika.

W dowolnym momencie trwania programu możemy uruchomić funkcję SpeedPerfect Plus skracającą czas jego trwania nawet o 66% lub Strefę Intensywną, która podnosi intensywność zmywania w dolnym koszu.

Aplikacja mobilna, która z dowolnego miejsca połączy Cię ze zmywarką

Zmywarka Bosch SPS4EMI28E została wyposażona w funkcję Bluetooth, która umożliwia połączenie urządzenia z aplikacją na smartfona Home Connect. Dzięki niej można zdalnie uruchamiać zmywanie, otrzymywać powiadomienia o statusie pracy, a także zyskać dostęp do wskazówek, porad i elektronicznych instrukcji obsługi. Aplikacja umożliwia też czasowe wyciszenie pracy urządzenia do 30 minut, za które odpowiada funkcja Silence on demand oraz zaprogramowanie trybu Favourite, który następnie będziemy mogli uruchamiać za naciśnięciem 1 przycisku.

Cena zmywarki 45 cm Bosch: 1982 zł (stan na czerwiec 2022).

Najważniejsze parametry

 • kolor frontu: inox
 • pojemność: 10 kompletów
 • klasa energetyczna: D
 • zużycie wody/cykl: 9,5 l
 • zużycie energii: 67 kWh/100 cykli
 • programy: 6 programów – Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Garnki 70 °C, Godzinny 65 °C, Cichy 50 °C, Favourite
 • poziom hałasu: 44 dB (41 dB w programie Cichy)
 • mycie sztućców: szuflada Vario3
 • wyświetlacz: tak

Zalety

 • bardzo cicha praca
 • skracanie cyklu pracy o 2/3
 • elegancki design
 • połączenie z aplikacją mobilną
 • renomowana marka
 • programowalny tryb Favourite

Wady

 • użytkownicy nie zgłaszają

Zmywarka 45 cm – czy warto? Gdzie sprawdzi się mała zmywarka?

Zmywarka 45 cm przez wiele osób uważana jest za „mniejszą siostrę” pełnowymiarowych, 60-centymetrowych urządzeń, którą kupuje się raczej z konieczności, niż z wyboru. Takie przekonania znajdują odzwierciedlenie również w trendach rynkowych – małe zmywarki wybiera tylko 36% klientów, podczas gdy na większe, 60-centymetrowe decyduje się aż 63%.

Z praktycznego punktu widzenia taka tendencja nie jest niczym zaskakującym. Pobór wody w wąskich zmywarkach 45 cm oraz tych o szerokości 60 cm jest najczęściej identyczny; nieznacznie rośnie tylko zużycie energii, ale za to możemy umyć jednorazowo nawet do 14 kompletów naczyń, podczas gry 45-centymetrowe urządzenia mieszczą ich maksymalnie 10-11. Dlaczego więc warto wybrać zmywarkę 45 cm? Kto odniesie korzyści z jej zakupu?

Możemy wymienić przynajmniej kilka grup potencjalnych odbiorców zmywarek 45 cm: • właściciele małych kuchni i aneksów kuchennych, w których każdy centymetr jest na wagę złota
• jedno- i dwuosobowe gospodarstwa domowe generujące małą ilość brudnych naczyń
• osoby, które rzadko gotują w domu lub ograniczają się tylko do samodzielnego przygotowania śniadania i kolacji
• właściciele apartamentów na wynajem lub domków letniskowych, w których zmywarka będzie używana tylko okazjonalnie
• kilkuosobowe biura.

Zmywarka 45 cm do zabudowy czy wolnostojąca – co wybrać?

Wybór pomiędzy zmywarką 45 cm do zabudowy oraz wolnostojącą będzie w głównej mierze zależał od projektu naszej kuchni lub istniejącej aranżacji, jeśli nie planujesz przebudowy szafek kuchennych.

Zmywarki 45 cm do zabudowy najlepiej nadadzą się:
• do kuchni, których właściciele chcą zachować maksymalną jednolitość i spójność wszystkich frontów
• do minimalistycznych pomieszczeń
• do wyeksponowanych aneksów kuchennych
• do projektów, w których pozostałe sprzęty (lodówka, ekspres do kawy) również są do zabudowy.

Alternatywą dla zmywarek pod zabudowę są zmywarki wolnostojące 45 cm, które warto wybrać, jeśli:
• planujesz kuchnię w stylu loftowym lub industrialnym
• inne sprzęty w Twojej kuchni również mają fabryczne fronty
• nie chcesz ustawiać zmywarki pod blatem kuchennym
• nie jesteś w stanie dokupić frontu pasującego do Twoich pozostałych szafek (pamiętaj, że każdy, nawet najlepszy materiał z czasem blaknie i odbarwia się, dlatego precyzyjne dobranie koloru frontu po kilku latach od wykonania kuchni może graniczyć z cudem).

W przypadku wymiany urządzenia na nowe, sprawa wydaje się dość prosta – najlepiej wybrać taki sam typ zmywarki, z jakiego do tej pory korzystałeś. Jeśli jest to zmywarka do zabudowy, sprawdź, czy posiadany front meblowy dokładnie zakryje jej drzwi bez pozostawiania nieestetycznych szpar i szczelin oraz czy zawiasy zmywarki „udźwigną” ciężar frontu.

Najlepsza zmywarka 45 cm – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bez względu na rodzaj zmywarki 45 cm, przed zakupem zwróć uwagę na:
• ładowność (Czy na pewno musi pomieścić 11 kompletów naczyń? A może wystarczy ci taka o pojemności 9 kompletów, lecz za niższą cenę?)
• układ wewnętrzny koszy – bolce, stojaki, składane drabinki, uchwyty i półeczki. Upewnij się, że będziesz mógł bezpiecznie i komfortowo rozmieścić w nich wszystkie typy posiadanych naczyń
• pobór energii – wśród zmywarek 45 cm znajdziemy zarówno bardzo oszczędne sprzęty, jak i te prądożerne.

Jeśli decydujesz się na zmywarkę do zabudowy 45 cm, sprawdź dokładną szerokość urządzenia. Czasem kilka milimetrów przesądza o tym, czy zdołasz wpasować ją we wnękę kuchenną. Zwróć też uwagę na maksymalną wagę frontu, jaki można zamontować na drzwiach zmywarki oraz specjalne zawiasy umożliwiające pełne otwarcie drzwiczek.

W przypadku zmywarki wolnostojącej 45 cm ważnym kryterium jest kolor i tekstura frontu, który warto dopasować do wyglądu swoich pozostałych sprzętów kuchennych. Niektóre urządzenia mają fronty wykonane z materiału odpornego na zabrudzenia i powstawanie nieestetycznych odcisków palców. Rozważ je, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci albo aneks kuchenny, przez który Twoja zmywarka będzie widoczna z salonu. Podobnie będzie w przypadku panelu sterowania – jest on stale widoczny, dlatego powinien być estetyczny i łatwy w czyszczeniu. W przypadku, kiedy zamierzasz ustawić zmywarkę pod blatem w ciągu szafek kuchennych, koniecznie sprawdź możliwość zdjęcia blatu fabrycznego. Bez tego jej montaż będzie niemożliwy.