Test ekspresu ciśnieniowego do kawy De’Longhi ECAM 23.460S z funkcją cappuccino – moja recenzja z użytkowania

Pyszna kawa jak z kawiarni bez wychodzenia z domu? To możliwe dzięki automatycznemu ekspresowi do kawy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej takie urządzenie staje się standardowym wyposażeniem naszych domowych kuchni. Jeśli należysz do miłośników mlecznych kaw i chcesz dodać finezji swoim porankom, to z pewnością zainteresuje Cię moja recenzja ekspresu do kawy z funkcją robienia cappuccino De’Longhi ECAM 23.460S. Czy zastosowane w nim funkcje i opcje parzenia kaw spełnią Twoje oczekiwania? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.
Spis treści

Czym wyróżnia się ekspres automatyczny do kawy De’Longhi ECAM 23.460S?

Ekspres automatyczny do kawy De’Longhi ECAM 23.460S wyróżnia się spośród podobnych urządzeń:

 • systemem spieniania mleka LatteCrema
 • 13 stopniową regulacją młynka
 • prostą obsługą i komunikatami w języku polskim
 • funkcją “Moja kawa”, która daje możliwość zaprogramowania ulubionej kawy pod względem smaku i wielkości
 • średnim rozmiarem – sprawdza się nawet w mniejszej kuchni.

Akcesoria dołączone do opakowania ekspresu De’Longhi ECAM 23.460S

W zestawie wraz z ekspresem otrzymujemy:

 • instrukcję w języku polskim
 • filtr do wody
 • miarkę do kawy mielonej
 • specjalną dyszę do gorącej wody.

Poza tym, jako osobny element została zapakowana karafka na mleko.

Fot.: Razem z ekspresem otrzymamy książkową instrukcję oraz miarkę do dozowania zmielonej kawy.

Fot.: Specjalna wylewka do wrzątku przyda się wszystkim fanom herbaty, ale też kawy zbożowej.

Działanie i rodzaje kaw, które zaparzysz dzięki De’Longhi ECAM 23.460S

Ekspres automatyczny De’Longhi ECAM 23.460S został stworzony głównie z myślą o fanach kaw mlecznych, ale będąc jego użytkownikiem  wypijesz również dobre i esencjonalne espresso. Wszystko to dzięki 13 stopniom regulacji stalowego młynka odpowiadającym za grubość zmielenia ziaren, a więc i za aromat kawy.

Obsługa ekspresu jest bardzo prosta. Przed przygotowaniem napoju, na panelu sterowania wybierz smak (bardzo łagodny, łagodny, normalny, mocny, bardzo mocny, kawa mielona) i wielkość kawy spośród 5 dostępnych opcji (w tym “Moja kawa” gdzie można zapisać własne ustawienia).

To nie wszystko! Dzięki specjalnej nakładce (kranikowi) do gorącej wody, którą montuje się w miejscu zbiornika na mleko, zaparzysz także herbatę lub kawę zbożową. Natomiast po dwukrotnym naciśnięciu przycisku “cappuccino” spienisz wyłącznie mleko, na bazie którego zrobisz kakao. W mojej opinii to bardzo przydatne funkcje.

Fot.: Rodzaj i parametry napoju wybieramy przy pomocy przycisków i pokrętła.

W skrócie, istnieje możliwość przygotowania następujących napojów:

 • espresso
 • podwójnego espresso
 • cappuccino
 • “moja kawa” (napój spersonalizowany pod względem własnych upodobań)
 • czarnej kawy
 • latte macchiato
 • gorącego spienionego mleka (np. do kakao)
 • wrzątku.

Wyświetlacz i obsługa ekspresu

W urządzeniu zastosowano dwukolorowy wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się proste komunikaty w języku polskim. Muszę przyznać, że jest słabej rozdzielczości, a niektóre polskie litery odstają od reszty użytej czcionki.

Fot.: Mimo niskiej rozdzielczości wyświetlacza, komunikaty są czytelne i dobrze widoczne.

Fot.: Pasek postępu informuje nas o statusie przygotowywania kawy.

Obsługa ekspresu została uproszczona do takiego minimum, że już po pierwszym użytkowaniu staje się intuicyjna. Wszystkie funkcje i opcje ustawia się z poziomu przycisków z piktogramami i pokrętła na panelu. Jednak niech to Cię nie zniechęca. Moim zdaniem, mimo braku dotykowego ekranu, takie rozwiązanie jest bardzo wygodne – nie mamy tutaj niepotrzebnych „przeklików”.  Ponadto, uwagi i komunikaty na wyświetlaczu przeprowadzą nas „krok po kroku” podczas procesu parzenia kawy, jak i powiadomią o potrzebie wyczyszczenia ekspresu oraz konserwacji.

System mleczny w ekspresie do kawy De’Longhi ECAM 23.460S

Marka De’Longhi w ekspresie ECAM23.460S zastosowała autorski system LatteCrema z 3 stopniową regulacją wielkości pianki, który pozwala z łatwością przyrządzić kawę cappuccino i latte macchiato. Wykorzystana w nim technologia dwóch układów hydraulicznych zapewnia optymalną temperaturę w trakcie całego procesu parzenia kawy. Mleko spieniane jest przy pomocy uderzeń gorącej pary, a sam system stanowi nierozłączny element zintegrowanej z urządzeniem karafki na mleko.

Wysokość pianki możemy wybrać spośród 3 stopniowej regulacji na pokrętle. Spienione mleko zrobiło na mnie dobre wrażenie. Jest puszyste, długo utrzymuje swoją strukturę i wygląda bardzo apetycznie.

Fot.: Pokrętło na karafce pozwala ustawić niską piankę, wysoką piankę lub brak pianki mlecznej.

Koniec końców, nie jestem fanką tego rozwiązania. Mimo zastosowanego systemu czyszczącego w karafce, plastik z którego jest ona wykonana z czasem zaczął pochłaniać zapach mleka, którego trudno się później pozbyć. Ponadto takie rozwiązanie zmusza nas do pamiętania o schowaniu karafki do lodówki po każdym zaparzeniu kawy, aby mleko się nie zepsuło. Plusem jest jednak fakt, że pojemnik na mleko można myć w zmywarce.

Zbiornik na wodę ekspresie do kawy De’Longhi ECAM 23.460S

Zbiornik na wodę o pojemności 1,8l został zamontowany po prawej stronie ekspresu. Ten z pozoru niewielki zbiornik starcza na około 2 dni użytkowania w domowych warunkach. Aby go wyciągnąć wystarczy pociągnąć do siebie. Takie rozwiązanie pozwala na sprawne użytkowanie urządzenia nawet na mniejszych przestrzeniach, np. pod wiszącymi szafkami w kuchni – nie musimy się bać o brak dostępu do pojemnika.

Fot.: Wysuwany zbiornik na wodę z zamontowanym filtrem.

W zestawie otrzymujemy wymienny filtr do wody, który należy przymocować w środku zbiornika. Jego funkcją jest zapobieganie nadmiernemu osadzaniu się kamienia we wnętrzu ekspresu. Brak filtra nie zaburza funkcjonowania urządzenia, dlatego jeśli zapomnimy o dokupieniu nowego wkładu, to nadal będziemy mogli zaparzyć swoją ulubioną kawę.

Czyszczenie ekspresu i zastosowane zabezpieczenia

Ekspres De’Longhi ECAM 23.460S został wyposażony w automatyczny system czyszczenia i odkamieniania. Ważnym udogodnieniem jest też płukanie wszystkich przewodów urządzenia z pozostałości po przygotowywaniu napojów. Taki proces następuje po każdym włączeniu i wyłączeniu ekspresu.

Dodatkowo karafka na mleko również automatycznie płucze przewody doprowadzające mleko po każdej zrobionej kawie. Zauważyłam, że do przepłukania urządzenia jest wykorzystywana niewielka ilość wody przez co nie są widoczne duże ubytki w zbiorniku. Woda podczas czyszczenia jest wlewana bezpośrednio do kratki ociekowej. Jednak ja podczas testów podstawiłam pod dyszę kubek – to wygodniejsze rozwiązanie niż demontaż całej tacy z brudną wodą po każdym zrobieniu kawy.

Fot.: W trakcie płukania pod wylot kawy możemy podstawić kubek, dla mnie jest to konieczne.

Urządzenie ma kilka zabezpieczeń. Taca ociekowa jest wyposażona w czerwony wskaźnik poziomu wody, który wysuwa się wyżej, gdy woda osiągnie zbyt wysoki poziom. U mnie się to nie sprawdziło, ponieważ wskaźnik jest mało widoczny lub unosi się zbyt późno w trakcie czyszczenia i woda przelewa się wypływając na kuchenny blat. Natomiast komunikaty o opróżnieniu tacy z fusami oraz dolaniu wody do zbiornika wyświetlają się na ekranie. To sprawdza się świetnie. Ekspres nie kontynuuje procesu parzenia kawy aż do czasu zrealizowania żądań. Zapobiega to uszkodzeniu urządzenia. Wielka szkoda, że to samo rozwiązanie nie zostało zastosowane w przypadku tacy z ociekaczem.

Młynek do kawy w ekspresie

Tak jak w innych ekspresach marki De’Longhi, tutaj również mamy do czynienia ze  stalowym młynkiem żarnowym. Zastosowana 13 stopniowa regulacja młynka odpowiada za grubość mielenia kawy i jej aromat.

Do zbiornika na ziarna mieści się 240g kawy. Mamy również miejsce na kawę mieloną. Co prawda, ze zmielonych wcześniej ziaren możemy zrobić tylko jedną kawę na raz – jednakże istnieje taka opcja.

Fot.: Pod pokrywką na środku zbiornika na ziarna znajduje się szufladka na mieloną kawę.

Hałas generowany podczas mielenia ziaren jest dość uciążliwy. Krótko mówiąc, młynek jest głośny, ale jego praca trwa tylko chwilę, a dalsze parzenie kawy przebiega już znacznie spokojniej.

Smak kawy z ekspresu automatycznego De’Longhi ECAM 23.460S

W mojej opinii kawy mleczne parzone za pomocą tego ekspresu są wyśmienite. Cappuccino ma idealnie wyważony smak. Pianka jest lekka i stabilna, a aromat kawy intensywny i wyraźnie wyczuwalny. Natomiast latte macchiato jest wręcz podręcznikowe. Ma łagodny, mleczny smak, a warstwy są widocznie od siebie oddzielone. Espresso charakteryzuje się intensywnym i mocnym smakiem oraz pięknym kawowym zapachem, który roznosi się po całej kuchni.

Fot.: Latte macchiato zaparzone w ekspresie De’Longhi wygląda zachwycająco.

Jak wspominałam, w ekspresie automatycznym De’Longhi ECAM 23.460S mamy możliwość ustawienia intensywności smaku kawy. Różnice w tych ustawieniach są znacząco wyczuwalne w zaparzonej kawie.

Design urządzenia

Ekspres automatyczny De’Longhi ECAM 23.460S bardzo dobrze się prezentuje. Obudowa wykonana jest z lekko chropowatego tworzywa co jest strzałem w dziesiątkę przy codziennym użytkowaniu. Jeśli mamy jakieś zachlapanie na obudowie wystarczy przetrzeć szmatką, a smugi nie są widoczne. Inaczej ma się sprawa z metalowym ociekaczem. Niestety po kilku dniach użytkowania zaczął mieć widoczne rysy od stawianej tam filiżanki. To samo dzieje się w przypadku podstawy do podgrzewania kubków znajdującej się na górze ekspresu.

Fot.: Na podgrzewanej podstawce z powodzeniem zmieści się kilka mniejszych filiżanek.

Na pochwałę zasługuje za to regulowany adapter do kawy. Możemy dostosować jego wysokości do kubka, którego chcemy użyć. Maksymalna wysokość to 14,2 cm. Dzięki temu mogłam zrobić sobie bardzo dużą kawę w ulubionym kubku. Oczywiście po wcześniejszym zaprogramowaniu jej pod przyciskiem „moja kawa” :).

Byłam pozytywnie zaskoczona wielkością urządzenia. To idealny ekspres automatyczny do małej kuchni. Skąd to wiem? Bo taką właśnie mam. De’Longhi ECAM 23.460S nie zajmuje wiele miejsca, a w samej przestrzeni kuchennej prezentuje się świetnie.

Fot.: Duży kubek? To nie problem dla ekspresu De’Longhi ECAM 23.460S.

Wady i zalety De’Longhi ECAM 23.460S

Do zalet możemy zaliczyć:

 • intensywność smaku kawy adekwatna do wybranych ustawień
 • intuicyjne sterowanie
 • bardzo dobrze spienione mleko (pianka jest wysoka i nie opada)
 • wkładany od frontu zbiornik na wodę
 • gabarytowo jest całkiem zgrabny – zmieści się nawet w małej kuchni
 • regulowany adapter do kawy
 • możliwość zrobienia napoju z kawy ziarnistej i mielonej.

Wadami tego ekspresu ciśnieniowego są:

 • zbyt szybko rysująca się metalowa podstawka na filiżanki
 • wylewanie się wody z podstawki z powodu braku wyraźnej kontrolki
 • pojemnik na mleko wymaga od nas wielu dodatkowych czynności, które nie są zautomatyzowane.

Specyfikacja techniczna:

 • ciśnienie: 15 barów
 • moc: 1450W
 • możliwość parzenia kawy ziarnistej i mielonej
 • wbudowany pojemnik na mleko
 • rodzaj młynka: stalowy żarnowy
 • pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
 • pojemność zbiornika na kawę: 250 g
 • wyświetlacz LCD
 • system grzewczy: bojler
 • automatyczne przepisy: cappuccino, czarna kawa, espresso, gorąca woda
 • wymiary: 238 x 340 x 430 mm.

Ekspres automatyczny De’Longhi ECAM 23.460S – moja opinia i podsumowanie

Ekspres automatyczny De’Longhi ECAM 23.460S co prawda nie ma opcji parzenia wszystkich rodzajów kaw dostępnych na rynku, jednak mimo to jest godny polecenia. Parzy doskonałe espresso, cappuccino i latte macchiato. Pianka jest puszysta i lekka. Dodatkowo możemy dostosować intensywność smaku kawy do swoich indywidualnych preferencji.

Do gustu nie przypadło mi rozwiązanie ze zintegrowaną karafką na mleko, którą trzeba napełniać mlekiem, dbać o jej ręcznie czyszczenie oraz pamiętać o chowaniu do lodówki.   Jednak jak to mówią: “coś za coś” – ta sama karafka znakomicie spienia mleko, za co przyznaję jej spory plus.

Ekspres nie należy do największych i dzięki temu sprawdzi się nawet w niedużej kuchni.

Moim zdaniem De’Longhi ECAM 23.460S to urządzenie jest fajną budżetową opcją do wykorzystania w domowych warunkach.

Przejdź do
top