Test ekspresu Philips 4300 LatteGo: moja opinia czy warto?

Każdy miłośnik kawy marzy o tym, by w jego kuchni pojawił się ekspres dzięki któremu codziennie będzie mógł delektować się doskonałym smakiem wybranego rodzaju kawy. Zakup sprzętu to jednak niełatwe zadanie. Mnogość modeli i systemów dostępnych na rynku potrafi nieźle namieszać w głowie, a biorąc pod uwagę średnią cenę porządnego ekspresu do kawy, każdy z nas dąży do tego, by była to odpowiednio przemyślana decyzja. Nie każdy jednak wie, na co należy zwrócić uwagę wybierając ten jedyny i idealny ekspres do kawy. Dlatego przychodzimy z pomocą i dzisiaj sprawdzimy jak na tle konkurencji wypada nowy Philips 4300 LatteGo.
Spis treści

Recenzja ekspresu Philips 4300 LatteGo

Sprawdźmy, jak w poszczególnych kluczowych kategoriach, takich jak młynek do kawy, funkcjonalność czy rodzaje kaw, sprawdza się nowy ekspres ciśnieniowy Philips 4300 LatteGo.

Warto wiedzieć, że ekspresy:

 • Philips LatteGo EP4343/50
 • Philips LatteGo EP4349/70
 • Philips LatteGo EP4346/70
 • Philips LatteGo EP4341/50

to bliźniacze konstrukcje różniące się prawdopodobnie jedynie kolorem.

Dodatkowo recenzowane urządzenie w budowie nie różnic się nic a nic od testowanego wcześniej modelu 3200:

Test ekspresu do kawy Philips LatteGo Premium 3200 >>

Najważniejsza różnica dotyczy tylko i wyłącznie panelu sterowania i możliwości spieniania samego mleka bez robienia kawy, czego nie dało się zrobić w modelach z serii 3200.

Philips LatteGo 4300 test i recenzja:

Design i wyświetlacz w ekspresie ciśnieniowym Philips LatteGo 4300

Oczywiście w każdym ekspresie do kawy najważniejsze jest to, jak smakuje zaparzony przez niego napój. Jednak w dzisiejszych czasach, mając szeroki wybór różnego rodzaju modeli na rynku, nie sposób nie zwracać uwagi na wygląd danego produktu.

Pierwszym parametrem, na który wiele z nas zwraca uwagę jest rozmiar ekspresu. Zdecydowanym plusem Philips 4300 LatteGo są jego kompaktowe wymiary, które pozwalają ulokować go nawet w niewielkiej kuchni. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to jego wysokość, która jest nieco większa niż w przypadku modeli konkurencji. Warto wspomnieć również o tym, że w przypadku ekspresu Philips zarówno zbiornik na wodę, jak i zbiornik na odpadki wyciągane są od frontu, co również pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na kuchennym blacie.

Urządzenie utrzymane jest w stonowanej kolorystyce zależnej od wybranego modelu. Elegancki design podkreślają błyszczące elementy obudowy, srebrna ramka dookoła wyświetlacza i panelu oraz tacka ociekowa z otworami w kształcie rombów.

Jeżeli chodzi o obsługę ekspresu, w modelu tym mamy do czynienia z dotykowym panelem sterowania wyposażonym w przyciski bez charakterystycznego skoku.

Niestety Philips 4300 LatteGo nie ma możliwości połączenia z aplikacją dzięki której można by było sterować jego pracą za pomocą smartfona. To spora wada, tym bardziej, że wiodące automatyczne ekspresy zazwyczaj posiadają funkcję Bluetooth. Choć nie jest to może duży minus, niektórzy z nas chętnie skorzystaliby z możliwości by poranne pobudzające espresso zaparzyć bez podnoszenia się z łóżka, czy skonfigurować na smarfonie profile użytkowników i przypisane do nich kawy.

System mleczny w ekspresie LatteGo 4300

Z pewnością jednym z aspektów, który wyróżnia ekspres Philips 4300 LatteGo, podobnie jak inne ekspresy z tej serii, jest system mleczny. Składa się on z dwóch elementów, dzięki czemu zarówno jego użytkowanie, jak i czyszczenie wydaje się być proste – możesz umieścić go w zmywarce.

System mleczny tworzy oddzielny obieg, a mleko nie dostaje się do wnętrza urządzenia dzięki czemu zapewnisz większą higienę przygotowania kawy. Pojemnik na mleko można przykryć trzecim elementem. Mi jednak ta niezbyt praktyczna pokrywka pojemnika tylko przeszkadzała i raczej z niej nie korzystałem. Kształt karafki na mleko umożliwia wygodne przechowywanie jej w lodówce.

Czy ten system mleczny ma jakieś minusy? Pojemność zbiornika na mleko pozostawia wiele do życzenia, gdyż jest ona stosunkowo niewielka i nie pozwala na przygotowanie większych ilości kawy. Wiąże się to z koniecznością częstego uzupełniania mleka, zwłaszcza jeżeli mleczne kawy stanowią stały element naszego dnia. Jeżeli jednak mają być one przygotowywane wyłącznie okazjonalnie, z pewnością nie jest to powód dyskwalifikujący ten model.

Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na to, że pomimo prostej budowy nie jest jakoś specjalnie łatwo zamontować system LatteGo do korpusu ekspresu. Jest w tym trochę prawdy ponieważ:

U mnie zdarza się, że system nie wepnie się do końca i nie spienia mleka prawidłowo – para wodna tak jakby ucieka przez nieszczelności (niedokładne wpięcie), w efekcie w kawie jest mniej mleka niż zakłada program. Dopiero po wypięciu i ponownym wpięciu można liczyć, że nie będzie tego efektu.

Podczas parzenia mlecznej kawy, mleko jest z dużą prędkością mieszane z powietrzem. Jeżeli chodzi o sam efekt pracy systemu mlecznego w LatteGo – kremowa mleczna pianka przygotowywana przy jego pomocy jak na domowe warunki jest bardzo dobra. Każdorazowo posiada ona tą samą grubość, co sprawia, że wszystkie kawy mleczne – latte macchiato czy café au lait – w tym ekspresie smakują dość podobnie.

Można konfigurować ilość spienionego mleka bez możliwości wpływania na wysokość pianki. Choć dla większości z nas nie jest to problemem, dla wytrawnych kawoszy może być to istotna wada. Mimo wszystko wydaje mi się, że zwiększając ilość mleka, pianki robi się także trochę więcej.

Ceramiczny młynek do kawy w ekspresie Philips LatteGo 4300

Nie od dzisiaj wiadomo, że sekretem przepysznej kawy jest nie tylko odpowiedni sposób parzenia, ale również świeżo zmielone ziarna. Ekspres do kawy Philips 4300 LatteGo został wyposażony w ceramiczny młynek, który dodatkowo posiada 12-stopniową regulację stopnia zmielenia kawy. W porównaniu z poprzednimi modelami tego producenta to spora innowacja, która z pewnością korzystnie wpływa na wyjątkowy smak naparu. Wbudowany młynek uzupełniono o specjalną przykrywkę Aroma, która chroni kawę przed utratą aromatu, a dodatkowo sprawia, że praca młynka nie jest tak bardzo słyszalna.

A jak z trwałością tego rozwiązania? Według zapewnień producenta, jego wytrzymałe młynki ceramiczne powinny nam zapewnić do 20 tysięcy filiżanek kawy. Nie ukrywajmy jednak, że wciąż to młynki stalowe, instalowane między innymi w ekspresach marki DeLonghi, uznawane są za te trwalsze i mniej awaryjne, a rzeczywista liczba filiżanek zależy nie tylko od samej pracy młynka, ale też od skuteczności mielenia kawy.

Profesjonalne ekspresy do kawy korzystają z młynków stalowych zamiast ceramicznych. Dlaczego? Przeczytasz we wpisie: Młynek stalowy czy ceramiczny?

Jeśli nie masz pod ręką aromatycznych ziaren, możesz tez zaparzyć kawę mieloną wsypując ją do odpowiedniej szufladki znajdujące się w górnej części ekspresu.

Rodzaje kaw w ekspresie Philips 4300 LatteGo

Decydując się na zakup ekspresu Philips 4300 LatteGo, będziemy mogli przy jego pomocy przygotować 8 rodzajów kaw, w tym 3 napoje mleczne:

 • Americano
 • Cafe Crema
 • Klasyczna czarna kawa
 • Espresso
 • Ristretto
 • Cafe au lait
 • Cappucino
 • Latte Macchiato.

Nie jest to może oszałamiający wybór, jednak z pewnością sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Wbudowany w ekspres konfigurator pozwala dopasować napój do swoich osobistych preferencji, by móc cieszyć się pyszną kawą na co dzień. Możemy modyfikować nie tylko ilość każdej kawy oraz mleka, ale również jej intensywność.

Poniżej przedstawiono porównanie ile kaw mają zaprogramowane ekspresy z serii LatteGo.

Ilość i rodzaje kaw w ekspresach Philips Lattego

Martwisz się, że za każdym razem trzeba na nowo ustawiać parametry kaw w ekspresie? W urządzeniuPhilips 4300 LatteGo możesz zapisać swoje ulubione ustawienia kawy. Umożliwiają to profile użytkownika dzięki którym za pomocą jednego przycisku jest możliwość odtworzenia identycznego napoju.

Niestety, liczba profili do zapamiętania jest stosunkowo mała, jeżeli więc z ekspresu korzysta więcej niż dwie osoby lub mamy różne preferencje co do kaw (inaczej skonfigurowana kawa w zależności od pory dnia), może to stanowić istotny mankament tego modelu.

Smak kawy z ekspresu Philips LatteGo 4300

Dobry smak kawy przygotowanej w ekspresie Lattego 4300 to zasługa systemu Aroma Extract, który odpowiada za zachowanie równowagi pomiędzy temperaturą parzenia kawy mielonej a ekstrakcją aromatu. Choć przygotowanie kawy odbywa się w temperaturze sięgającej niemal 100oC, to zakres temperatur kaw mlecznych i czarnych wynosi 70-82oC, dlatego są one niemal od razu gotowe do picia.

Regulacja mocy kawy sprawia, że mała czarna jest zawsze perfekcyjnie dopasowana do naszych potrzeb, pory dnia oraz ilości goryczki jaką chcemy wyczuwać w napoju.

Praktyczność i użytkowanie ekspresu automatycznego Philips LatteGo 4300

Ekspres automatyczny Philips 4300 LatteGo to z pewnością rozwiązanie wygodne i praktyczne dla podstawowego domowego użytkowania. Praktycznie wszystkie kluczowe elementy ekspresu, takie jak chociażby blok zaparzający można wyjąć, wyczyścić i opłukać pod bieżącą wodą.

Filtr wody w ekspresie Philips 4300 LatteGo

Musimy również wspomnieć o filtrze na wodę, który jest jednym z elementów wchodzących w skład zestawu. Rzadsze odkamienianie, brak konieczności używania wcześniej przefiltrowanej wody oraz ochrona elementów urządzenia przed osadzaniem się kamienia to zasługa opatentowanego filtru AquaClean.

Jego montaż jednak sprawia, że wszystkie powiadomienia o konieczności automatycznego odkamieniania zostają wyłączone, musimy więc samodzielnie pamiętać o gruntownym odkamienianiu lub założyć że będziemy to robić za każdym razem jak przyjdzie czas na wymianę filtra.

Czyszczenie i smarowanie ekspresu Philips LatteGo 4300

Jak dbać o recenzowany ekspres do kawy przedstawiono we wpisie:

Smarowanie ekspresu Philips LatteGo: jak, gdzie, czym? >>

Ile kosztuje ekspres Philips LatteGo 4300?

Według serwisu Ceneo.pl ekspres do kawy Philips 4300 to koszt od 2599 złotych do 2809 złotych.

Parę przydatnych informacji technicznych:

 • Wymiary: 43,3 x 24,6 x 37,2 cm
 • Waga: 8kg
 • Typ wyświetlacza: TFT
 • Tacka ociekowa i system mleczny do mycia w zmywarce
 • Ciśnienie robocze: 15 barów
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l.

Opinia i podsumowanie o Philips LatteGo 4300

Ekspres do kawy Philips 4300 LatteGo to środkowy model z tej serii, który stanowi kompromis pomiędzy ceną a jakością. Z pewnością warto docenić w jego przypadku stosunkowo spory wybór kaw czarnych, których smak i intensywność możemy dowolnie modyfikować.

Miłośnicy kaw mlecznych mogą być w tym przypadku nieco niepocieszeni, gdyż model ten oferuje tylko 3 tego typu napoje, a pojemnik umożliwiający spienianie mleka jest stosunkowo niewielki.

Brak możliwości zapamiętywania parametrów ekspresu i wielu rodzajów ustawień i w pełni manualne sterowanie pracą urządzenia (bez aplikacji na telefon) to także elementy na który trzeba zwrócić uwagę.

W dzisiejszych czasach w podobnej cenie możemy znaleźć na rynku bardziej zaawansowane technologicznie modele, których czyszczenie jest prostsze (nie trzeba smarować bloku zaparzającego), mają stalowy młynek taki jak w profesjonalnych ekspresach kawiarnianych i można je programować za pomocą aplikacji na telefon – mowa tutaj o ekspresach De’Longhi których testy znajdziecie na Sprawdzono.pl.

Ekspres to zakup na lata, warto więc poświęcić swój czas na zapoznanie się z wieloma produktami, aby w konsekwencji wybrać ten jedyny – najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, który pozwoli nam cieszyć się smakiem ulubionej kawy!

Przejdź do
top