Elektroszczotka – co to jest i jak działa?
Elektroszczotka jest jedną z popularniejszych końcówek do odkurzacza. Producenci sprzętów AGD chętnie montują ją jako główną szczotkę w droższych modelach odkurzaczy tradycyjnych i pionowych. Nic dziwnego – elektroszczotka jest najbardziej zaawansowaną i najskuteczniejszą końcówką o licznych zastosowaniach.
Końcówka z elektroszczotką jest zwykle większa i wyższa od zwykłej ssawki do podłóg twardych lub dywanów. W jej wnętrzu ukryty jest wałek z włosiem lub z gumowymi listwami, który wiruje podczas sprzątania z częstotliwością nawet kilku tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu skutecznie „wymiata” zabrudzenia z różnych rodzajów podłóg.
Jak sama nazwa wskazuje, elektroszczotka jest zasilana elektrycznie – ma własny napęd, połączony z silnikiem odkurzacza. Dzięki temu obraca się ze stałą prędkością, niezależną od wybranego trybu pracy i mocy ssania, a wirujące włosie z łatwością zbiera ze sprzątanych powierzchni włosy, sierść, okruszki, piasek, a nawet drobinki rozsypanej mąki, brokatu lub malutkie koraliki.
Do zalet elektroszczotki zaliczamy:
- bardzo wysoką skuteczność, najwyższą spośród wszystkich końcówek do odkurzaczy
- możliwość dokładnego „wyczesania” dywanów i usunięcia brudu spomiędzy ich włókien
- szybkie i efektywne zbieranie sierści i włosów ze wszystkich powierzchni
- możliwość włączenia i wyłączenia jej w dowolnym momencie
- stałą częstotliwość obrotów, niezależną od trybu pracy odkurzacza i stopnia zapełnienia zbiornika na śmieci.
Wadami elektroszczotki są:
- pobór mocy, który przyspiesza rozładowywanie się akumulatora odkurzacza
- wysoka cena zakupu odkurzacza z elektroszczotką
- generowanie dodatkowego hałasu (warto sprawdzić to przed zakupem)
- konieczność czyszczenia jej z nawiniętych włosów i sierści (nie dotyczy modeli samoczyszczących).
Rodzaje elektroszczotek w odkurzaczach
Jak już wspomnieliśmy, wałki elektroszczotek mogą być zbudowane z różnego rodzaju włosia oraz z gumowych listew. Każdy typ szczotki ma nieco inne przeznaczenie, dlatego przy wyborze odkurzacza z elektroszczotką warto dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj wałka w nim zastosowano.
Elektroszczotka do dywanów – uniwersalna szczotka do miękkich i twardych powierzchni
Najlepsza elektroszczotka do dywanów to taka, która ma wałek o sztywnym włosiu. Może być on wykonany jedynie z włosia lub łączyć liczne kępki włosia z szerokimi, gumowymi listwami. Kępki spiralnie ułożonego włosia zbierają z dywanów wszystkie powierzchowne zabrudzenia, a dodatkowo wnikają pomiędzy włókna, umożliwiając zassanie nagromadzonego kurzu, okruchów i ziarenek piasku. Ta uniwersalna elektroszczotka sprawdzi się nie tylko na dywanach. Jej właściwości sprawiają, że równie dobrze radzi sobie na innych rodzajach podłóg (wykładzinie, kafelkach, panelach, parkiecie lub linoleum).
Jak już wspomnieliśmy, takie szczotki mają czasem dodatkowe gumowe listwy. Zwiększają one skuteczność odkurzania i zapobiegają nawijaniu się włosów na wałek, a przynajmniej tak mówi teoria. W rzeczywistości włosy nadal się nawijają, lecz w znacznie mniejszej ilości. Dla osób, które nie znoszą czyścić szczotki z włosów, przeznaczone są walki wykonane jedynie z gumy. Zwykle mają one spiralny kształt, gumowe listwy, wypustki i inne elementy ułatwiające zebranie zabrudzeń z różnych powierzchni.
Jeśli nie wiesz, jaki typ elektroszczotki wybrać, to zdecyduj się na jedną z 3 naszych propozycji: szczotkę z długim, sztywnym włosiem, wałek z włosiem i gumowymi listwami lub taki wykonany wyłącznie z gumy.
Elektroszczotka soft roller do podłóg twardych
Ten rodzaj elektroszczotki sprawdza się głównie przy odkurzaniu twardych podłóg: paneli, parkietów, płytek, posadzek z żywicy lub mikrocementu. Powierzchnia wałka pokryta jest tkaniną o bardzo miękkim i krótkim włosiu, którą czasem uzupełnia się o 2-4 rzędy dłuższego i bardziej sztywnych włókien. Takie wałki spotykamy głównie w elektroszczotkach odkurzaczy pionowych.
Zaletą elektroszczotek soft roller jest bardzo dokładne i skuteczne sprzątanie twardych podłóg. Krótkie włosie dobrze zbiera większe śmieci, a długie radzi sobie nawet z niewielkimi drobinkami. Ich wadą może być natomiast niewielka dostępność odkurzaczy z tym typem elektroszczotki. Na minus zaliczamy też niewielką skuteczność podczas odkurzania dywanów. Wnioski? Jeśli masz w domu tylko twarde podłogi, to śmiało wybierz wałek soft roller. Jeśli masz zarówno panele, jak i wykładziny, to lepiej postaw na wałek z kępkami twardego włosia.
Mini elektroszczotka do sierści i nie tylko
Mini elektroszczotka to ciekawa i niezwykle praktyczna końcówka, którą producenci dołączają do wybranych odkurzaczy z pełnowymiarową elektroszczotką. Mała ssawka umożliwia wygodne i bardzo skuteczne sprzątanie powierzchni innych niż podłogi. Polecana jest szczególnie właścicielom zwierząt, choć tak naprawdę przyda się w każdym domu. Możesz wykorzystać ją np. do odkurzania:
- tapicerowanych mebli
- materaców
- wnętrza samochodu: tapicerki, dywaników i wykładziny
- stopni schodów
- legowisk zwierząt
- mat edukacyjnych dla maluszków
- piankowych puzzli podłogowych.
Mini elektroszczotka, podobniej jak jej większa siostra, świetnie radzi sobie z usuwaniem sierści, włosów i dokładnym zbieraniem zabrudzeń, które utknęły pomiędzy włóknami materiału.
Turboszczotka czy elektroszczotka – co lepsze, którą wybrać?
Podczas poszukiwań odkurzacza z obrotową szczotką, możesz spotkać się z 2 nazwami: elektroszczotka i turboszczotka. Choć brzmią one podobnie, to zasada działania obu szczotek jest zupełnie inna.
Jak już wiesz, elektroszczotka ma niezawodny napęd elektryczny, dzięki któremu obraca się ze stałą prędkością i pracuje niezależnie od mocy ssania i wybranego programu. Turboszczotka natomiast napędzana jest przez siłę ssącą odkurzacza. Oznacza to, że nie ma własnego zasilania i nie pobiera energii z akumulatora lub z sieci. Tempo jej pracy jest uzależnione od trybu pracy odkurzacza – im szybciej zasysa on powietrze, tym szybciej wiruje szczotka. Turboszczotka jest bardzo skuteczna, choć nie aż tak, jak elektroszczotka – ze względu na mniej pewne zasilanie, jest bardziej podatna na przyblokowanie się. W odróżnieniu od elektroszczotki, jej wydajność spada w miarę zapełniania się worka odkurzacza.
Turboszczotkę możemy zamontować w większości odkurzaczy. Nawet jeśli nie ma jej w zestawie, to zwykle da się ją dokupić. Takiej możliwości nie ma w przypadku elektroszczotki – wymaga ona specjalnej instalacji, dlatego, zamontowana do innego odkurzacza po prostu nie będzie działać.
Niestety, odkurzacze z elektroszczotkami zwykle są droższe niż te wyposażone w turboszczotki. Jeśli Twój budżet na to pozwala, postaw na model ze szczotką zasilaną elektrycznie. Przy jego wyborze zachowaj ostrożność: na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, czy w odkurzaczu zamontowano turboszczotkę czy elektroszczotkę. Dlatego, przed zakupem, polecamy sprawdzić informacje zawarte w opisie produktu, na stronie producenta lub w instrukcji obsługi i upewnić się, z jaką konkretnie ssawką masz do czynienia.
Odkurzacz z elektroszczotką – pionowy czy tradycyjny?
Elektroszczotki są domeną odkurzaczy pionowych – jeśli widzisz odkurzacz stojący z obrotową szczotką, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to elektroszczotka. Odwrotnie jest w przypadku odkurzaczy tradycyjnych, gdzie najczęściej montuje się turboszczotki. Taki stan rzeczy wynika zapewne z różnic w konstrukcji obu typów odkurzaczy. Doprowadzenie zasilania z korpusu tradycyjnego odkurzacza, wzdłuż długiej, elastycznej rury, aż do końcówki, jest znacznie trudniejsze niż poprowadzenie go przez krótką i sztywną rurę lub obudowę odkurzacza pionowego. Dlatego, szukając odkurzacza z elektroszczotką, możesz od razu przejść do modeli pionowych.
Dla kogo jest odkurzacz z elektroszczotką? Takie urządzenie sprawdzi się w domach:
- właścicieli zwierząt
- w których mieszkają małe dzieci i alergicy
- gdzie jest sporo dywanów, wykładzin i tapicerowanych mebli
- których właściciele chcą sprzątać szybko i skutecznie oraz dysponują sporym budżetem na zakup odkurzacza.
Czytaj też: Jak się pozbyć sierści? Odkurzacze dla właścicieli zwierząt.
Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz z elektroszczotką?
Wybierając odkurzacz z elektroszczotką, zwróć uwagę na kilka parametrów, które pozwolą Ci dopasować typ końcówki do swoich potrzeb:
- rodzaj wałka elektroszczotki (z długim włosiem lub gumowymi listwami do dywanów lub dywanów i podłóg, soft roller z tkaniny lub z krótkim włosiem do twardych podłóg)
- mechanizm automatycznego czyszczenia – zapobiega nawijaniu się włosów i sierści na wałek. Trafiają one od razu do pojemnika na zabrudzenia, dzięki czemu nie trzeba ich usuwać ręcznie. Spada też ryzyko zablokowania się szczotki
- dostępność mini elektroszczotki, która znacznie ułatwia sprzątanie
- możliwość wyłączenia elektroszczotki, np. podczas odkurzania dywanów shaggy lub z dłuższymi frędzlami.
Jak widzisz, wybór parametrów i funkcji dotyczących samej elektroszczotki może być już wyzwaniem, a to dopiero początek. Jeśli chcesz wiedzieć, na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego, przejdź do naszego poradnika: Wybór odkurzacza pionowego – na co zwrócić uwagę?