Coroczny raport środowiskowy i oceny przyznawane firmom przez CDP są powszechnie uznanym wskaźnikiem przejrzystości korporacyjnej w zakresie ochrony środowiska. Ta organizacja pozarządowa posiada największą na świecie bazę danych dotyczącą środowiska, a przeprowadzane przez nią badania są wykorzystywane przez inwestorów podejmujących strategiczne decyzje biznesowe. W 2023 r. ponad 740 instytucji finansowych posiadających aktywa o wartości ponad 136 bilionów dolarów zwróciło się do firm za pośrednictwem platformy CDP z wnioskami o ujawnienie danych na temat wpływu na środowisko, a także szans i zagrożeń środowiskowych.
Niekwestionowany sukces Grupy Electrolux
W obliczu tych informacji oraz wysokiej renomy CDP na arenie międzynarodowej, osiągnięcie grupy Electrolux nabiera jeszcze większego znaczenia. Co ważne, grupa Electrolux jest jedną z niewielu spośród ponad 21 000 ocenionych firm, które uzyskały ocenę „A”. Nie jest to pierwszy raz, kiedy producent sprzętu AGD może cieszyć się tym wyróżnieniem – do tej pory w ramach programu CDP Climate Electroluxowi przyznawano ocenę aż sześciokrotnie A*.
To fantastyczne osiągnięcie i wyraz uznania dla wysiłków wszystkich osób z Grupiy Electrolux. Każdy z nas przyczynia się do zmniejszania wpływu Grupy Electrolux na klimat. Wśród tych działań można wymienić chociażby mniejsze zużycie energii w naszej działalności oraz projektowanie i sprzedaż bardziej wydajnych produktów. – mówi Elena Breda, dyrektor ds. technologii i zrównoważonego rozwoju.
Działania Electrolux na rzecz powstrzymania zmian klimatu
Grupa Electrolux kontynuuje prace mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – niedawno ogłosiła swój drugi, oparty na rzetelnej wiedzy naukowej cel klimatyczny, polegający na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych z produktów i operacji, w ramach wsparcia porozumienia klimatycznego z Paryża. Poprzedni cel klimatyczny Electrolux osiągnął aż na 3 lata przed zakładanym terminem, dlatego już teraz może wyznaczać kolejne, dalekosiężne plany. Nowy cel zakłada zmniejszenie bezpośrednich i pośrednich emisji spółki wynikających z własnej działalności (zakres 1 i 2) o 85% w latach 2021–2030 (redukcja o 97% do 2030 r. w porównaniu z 2015 r.). Postuluje również redukcję bezwzględnej emisji Grupy 3 (zużycie sprzedanych produktów, materiałów, transport produktów i podróże służbowe) o 42% w latach 2021-2030.
Rola organizacji CDP w dostarczaniu rzetelnych danych środowiskowych
CDP to międzynarodowa organizacja non-profit, która tworzy i na bieżąco aktualizuje globalny system ujawniania informacji dla inwestorów, firm, miast, stanów i regionów w celu zarządzania ich wpływem na środowisko. Tysiące firm co roku przedkłada CDP raporty klimatyczne, a następnie poddaje się ocenie organizacji. Więcej informacji o CDP znajdziesz tutaj.
*Na podstawie danych przedstawionych w kwestionariuszu CDP dotyczącym zmian klimatycznych 2023.