Wielofunkcyjny czy uniwersalny? Sprawdź, jakiego odkurzacza potrzebujesz
Z pozoru słowa „wielofunkcyjny” i „uniwersalny” mogą się kojarzyć z tym samym. I rzeczywiście – granica pomiędzy odkurzaczami wielofunkcyjnymi i uniwersalnymi jest dość płynna, a nazewnictwo stosowane przez producentów bywa różne. Na potrzeby tego tekstu postaramy się jednak rozróżnić oba typy odkurzaczy.
Odkurzacze uniwersalne to takie, których można używać niemal wszędzie: w domu, w garażu, na tarasie, balkonie, w ogrodzie i w przydomowym warsztacie. Mają bardzo dużą moc, zmywalne filtry i spore, trwałe pojemniki na brud. To prawdziwe sprzęty do zadań specjalnych – niestraszne im kawałki zaschniętego błota, zwierciny, poremontowy pył, rozsypany piach, trociny, a nawet niewielkie ilości zeschniętych liści lub kwiatów. Radzą sobie zarówno z suchymi zabrudzeniami, jak i z mokrymi plamami i zawilgotniałymi śmieciami.
Odkurzacze wielofunkcyjne natomiast mogą pracować na różne sposoby: odkurzać suche śmieci, myć lub mopować podłogi, a nawet prać dywany i meblową tapicerkę. Dzięki temu, pozwalają w 1 lub w 2 przejściach roboczych nie tylko pozbyć się powierzchownych zabrudzeń, ale też usunąć głęboko wtarty kurz z kanapy, plamy z podłogi i brudne ślady z dywanu oraz odświeżyć tapicerkę krzeseł bądź samochodowych foteli. Nie polecamy jednak wykorzystywać ich do sprzątania podjazdu, zabłoconego garażu ani zapiaszczonego tarasu – królestwem odkurzaczy wielofunkcyjnych jest dom.
W tym artykule skupimy się na odkurzaczach wielofunkcyjnych z możliwością mopowania i prania. Jeśli szukasz wytrzymałego sprzętu do zadań specjalnych, który wykorzystasz zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, przejdź do naszego poradnika: Uniwersalne odkurzacze do domu, garażu i warsztatu.
Odkurzacze wielofunkcyjne – rodzaje urządzeń i ich przeznaczenie
Odkurzacze wielofunkcyjne to spora i dość różnorodna grupa urządzeń. Wyróżniamy wśród nich:
- odkurzacze tradycyjne z funkcją prania – zasilane wyłącznie z gniazdka
- odkurzacze pionowe z funkcją mycia lub mopowania – zasilane akumulatorem (większość) lub elektrycznie
- roboty sprzątające z funkcją mopowania o zasilaniu akumulatorowym.
Każdy z tych typów odkurzaczy ma nieco inne przeznaczenie i inną specyfikę pracy. Aby ułatwić Ci znalezienie wśród nich najlepszego odkurzacza wielofunkcyjnego do domu, zebraliśmy garść informacji o wszystkich najpopularniejszych rodzajach tych urządzeń.
Przewodowy odkurzacz wielofunkcyjny 3 w 1 do sprzątania na sucho i na mokro
Zacznijmy od urządzenia, które jest zasilane wyłącznie z gniazdka. Odkurzacz z funkcją prania, bo to właśnie o nim mowa, zwykle ma wygląd zbliżony do tradycyjnego odkurzacza. Wewnątrz skrywa jednak pojemne zbiorniki na czystą wodę z detergentem oraz na brudną wodę lub mokre zabrudzenia. Z pomocą przewodowego odkurzacza wielofunkcyjnego możesz:
- wyprać niemal wszystkie tekstylne powierzchnie: dywany, wykładziny, kanapy, krzesła oraz tapicerkę w samochodzie, najpierw spryskując je wodą ze środkiem czyszczącym, następnie odsysając wodę z zanieczyszczeniami do wbudowanego, szczelnego zbiornika
- zebrać z podłogi mokre plamy, np. rozlany napój, wodę po awarii pralki lub błotniste ślady pozostawione przez czworonoga
- odkurzyć na sucho, dokładnie tak, jak w przypadku korzystania z klasycznego odkurzacza.
Zaletami takich odkurzaczy są wszechstronność, duża moc, spory zestaw końcówek pozwalających wykonać różne zadania oraz możliwość odkurzania na sucho (do worka) lub do zbiornika z wodą, pełniącego rolę filtra wodnego. Odkurzacz z funkcją prania może też zastąpić Twój dotychczasowy, jednozadaniowy odkurzacz na prąd, sprzątając nie tylko dom, ale też samochód.
A wady? Przede wszystkim rozmiar. Takie wielofunkcyjne odkurzacze są duże, nieporęczne i trudne w przechowywaniu oraz przenoszeniu po schodach i pomiędzy pomieszczeniami. Podczas sprzątania, musisz ciągnąć za sobą najpierw rurę, później odkurzacz, a na końcu kabel.
Wielofunkcyjny odkurzacz piorący na prąd – czy warto?
Po analizie zalet i wad, można stwierdzić, że wielofunkcyjny odkurzacz piorący spełni oczekiwania całkiem sporej grupy odbiorców. Należą do niej osoby, które:
- chcą mieć mocny odkurzacz do zadań specjalnych
- chcą zamienić stary, tradycyjny odkurzacz na podobne, lecz wielofunkcyjne urządzenie
- nie irytują się na myśl o splątanych przewodach i rurach
- chcą kompleksowo zadbać o czystość w domu
- potrzebują urządzenia, które wypierze dywany i tapicerkę.
Powiedzmy wprost: jeśli Twój wielozadaniowy odkurzacz ma służyć m.in. do prania tapicerki i dywanów, to nie masz wyboru – taką możliwość dają tylko elektryczne odkurzacze wielofunkcyjne.
Czytaj też: Odkurzacz piorący – kiedy warto go kupić? Komu się przyda?
Jeśli już szukasz najlepszego odkurzacza z funkcją prania, koniecznie zwróć uwagę na:
- zasięg pracy odkurzacza – porównaj go z rozmieszczeniem gniazdek w swoim domu
- moc – im wyższa, tym łatwiej i sprawniej odkurzacz poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami
- regulację siły ssania, która umożliwi czyszczenie różnych powierzchni
- dołączone ssawki i ich przeznaczenie – upewnij się, że pozwolą wykonać wszystkie zadania, jakie chcesz powierzyć swojemu odkurzaczowi
- pojemność zbiorników na wodę czystą i brudną – im większa, tym dłużej możesz pracować bez przerwy
- wygodę przesuwania i przenoszenia urządzenia (skrętne kółka, wbudowaną rączkę)
- dostępność filtra do pracy na sucho (najlepiej HEPA lub wodnego).
Odkurzacz bezprzewodowy z funkcją mycia
Stosunkowo nową kategorią urządzeń są wielofunkcyjne odkurzacze bezprzewodowe, które pozwalają jednocześnie odkurzać i mopować podłogę. Takie sprzęty stworzono z myślą o osobach, które chcą sprzątać na mokro i na sucho w jednym przejściu roboczym i bardziej cenią sobie funkcje myjące przeznaczone do podłóg twardych niż możliwość prania tekstylnych powierzchni.
Wielofunkcyjny odkurzacz bateryjny daje dużą swobodę – po naładowaniu akumulatora, można używać go w dowolnym miejscu. Dzięki niemu zapomnisz o zwijaniu i rozwijaniu kabla, potykaniu się o rurę oraz szukaniu najbliższego gniazdka elektrycznego.
W sklepach dostępne są następujące odkurzacze wielofunkcyjne na akumulator:
- pionowy odkurzacz bezprzewodowy z mopem – ma wbudowany, niewielki zbiornik na wodę oraz ściereczkę mopującą. W trakcie pracy, woda ze zbiornika zwilża szmatkę umożliwiając mycia podłogi
- bezprzewodowy odkurzacz stojący, który mopuje i zasysa wodę – działa podobnie, jak jego poprzednik, lecz ma również zbiornik na brudną wodę, do którego zasysa zanieczyszczenia lub niewielkie, mokre zabrudzenia z podłogi (np. wylany napój)
- wielofunkcyjny odkurzacz z funkcją aktywnego mycia – sprzęt 3w1, który odkurza na sucho, myje podłogę obracającymi się szczotkami i przy użyciu wyłącznie czystej wody, a także odsysa z podłogi nadmiar wody, mokre plamy lub rozlane płyny.
Czytaj też: Odkurzacz z funkcją mycia podłóg.
Niektóre z wymienionych typów odkurzaczy pionowych mają jeszcze jedną, przydatną funkcję, która dodatkowo zwiększa i tak już liczne zastosowania urządzenia – mogą zamienić się w odkurzacz ręczny do samochodu, schodów oraz trudno dostępnych miejsc.
Kategoria bezprzewodowych odkurzaczy wielofunkcyjnych nie kończy się na urządzeniach pionowych. Zaliczamy do niej też roboty sprzątające z funkcją mopowania – wielofunkcyjne odkurzacze idealne dla osób, które chcą przeznaczyć na sprzątanie minimum czasu. Wystarczy uzupełnić zbiornik wody, przyczepić szmatkę i zamontować moduł mopujący, by móc sprzątać bez wysiłku, nawet podczas nieobecności w domu.
Czytaj też: Jak wybrać odkurzacz, który sam sprząta?
Najważniejszymi zaletami wszystkich opisanych wielofunkcyjnych odkurzaczy bezprzewodowych są:
- szybkość pracy
- możliwość sprzątania na 2 sposoby: wyłącznie na sucho lub na sucho i na mokro jednocześnie,
- wygoda użytkowania (praca w ergonomicznej, wyprostowanej pozycji lub bezobsługowe sprzątanie)
- brak kabla, a więc nieograniczony zasięg
- w najlepszych modelach: kilka zróżnicowanych trybów pracy na mokro i na sucho.
Wszystkie te zalety mają jednak swoją cenę i to całkiem sporą. Najprostsze modele wielofunkcyjnych odkurzaczy bezprzewodowych można kupić już za 600-700 zł, a największy wybór urządzeń zyskujemy dopiero przy budżecie ok. 1500-2000 zł i większym. Dodatkowo, czas pracy takiego odkurzacza ograniczony jest pojemnością akumulatora. Zwykle wynosi kilkadziesiąt minut (czasem nawet powyżej godziny), lecz drastycznie spada przy korzystaniu z najwyższych ustawień mocy i trybu turbo. Ten problem rozwiązuje poniekąd wybór odkurzacza bezprzewodowego z wymienną baterią i dokupienie dodatkowego akumulatora, które jednak oznacza kolejne, niemałe wydatki. Wymienne akumulatory dostępne są tylko w wybranych modelach odkurzaczy pionowych – roboty sprzątające mają wbudowaną, zintegrowaną baterię, więc muszą robić przerwy na ładowanie.
Myjący odkurzacz bezprzewodowy – kiedy warto go kupić?
Wielofunkcyjny odkurzacz bezprzewodowy nie jest sprzętem dla każdego. Jego zalet nie docenią raczej tradycjonaliści oraz osoby, które, zamiast kafelków, paneli i parkietu, wybierają dywany i wykładziny. Będzie jednak idealnym sprzętem dla osób, które:
- mają w domu głównie twarde podłogi
- wolą korzystać z profesjonalnych usług piorących niż samodzielnie czyścić dywany i tapicerki
- chcą sprzątać bez wysiłku (robot) lub bez schylania się podczas pracy (odkurzacz pionowy)
- nie znoszą mycia podłogi zwykłym mopem, płukania go i wyżymania oraz przenoszenia wiadra
- cenią sobie mobilność urządzenia.
Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać, przejdź do naszych poradników, w których omawiamy wszystkie niuanse i najważniejsze parametry tych urządzeń:
Odkurzacz bezprzewodowy czy przewodowy – który dla kogo?
Czas na podsumowanie. Jak zdążyliśmy się przekonać, wybór pomiędzy odkurzaczem bezprzewodowym a przewodowym nie sprowadza się jedynie do sposobu zasilania. Oba rodzaje urządzeń różnią się też dostępnymi funkcjami i przeznaczeniem, dlatego przed zakupem warto dokładnie określić swoje oczekiwania i zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze: funkcja prania czy mopowanie?
Odkurzacz bezprzewodowy będzie dobrym wyborem dla osób, które:
- doceniają zalety wygodnych i mobilnych odkurzaczy pionowych
- marzą o samojezdnym odkurzaczu, który bezobsługowo posprząta ich dom
- chcą używać swojego sprzętu niezależnie od dostępności gniazdek elektrycznych, np. na działce
- nie mają dużo sprzątania
- chcą mieć odkurzacz, który jednocześnie zasysa śmieci i myje podłogi
- nie potrzebują funkcji prania.
Zalety odkurzaczy przewodowych docenią użytkownicy, którzy:
- potrzebują mocnego urządzenia do odkurzania, prania i wciągania płynnych zabrudzeń
- są przyzwyczajeni do klasycznych odkurzaczy z rurą
- mają przemyślanie rozlokowane gniazdka elektryczne, więc kabel nie stanowi dla nich ograniczenia
- stawiają przede wszystkim na funkcję prania i tradycyjnego odkurzania
- mają miejsce do przechowywania sporego urządzenia.