Z tego artykułu dowiesz się, że:
- Przygotowanie lodówki do transportu obejmuje: opróżnienie wnętrza, rozmrożenie oraz wyjęcie ruchomych elementów i ich odpowiednie zabezpieczenie.
- Transport lodówki może odbywać się na dwa sposoby: w pozycji pionowej lub na leżąco.
- Podczas przewożenia lodówki należy zwrócić uwagę na stronę tłoczną sprężarki i umieścić ją na górze, aby zapobiec przedostaniu się oleju do systemu chłodzącego.
- Aby bezpiecznie przenieść lodówkę w pionie, należy stosować odpowiednie zabezpieczenia (np. pasy).
- Od razu po transporcie i wniesieniu nie należy podłączać lodówki do prądu.
Transport lodówki – przygotuj urządzenie do przewiezienia
Jak odpowiednio przygotować lodówkę do przewiezienia? Poniżej najdziesz kilka kluczowych kroków, które należy wykonać.
- Opróżnij lodówkę i ją rozmroź.
Wyjmij wszystkie produkty z urządzenia i przełóż w inne miejsce, w którym panuje „lodówkowa” temperatura. Odłącz lodówkę od zasilania, a następnie pozostaw otwarte drzwiczki przez kilka godzin. W przypadku lodówek no frost wystarczy rozmrozić wyłącznie zamrażalnik. Następnie dokładnie osusz wnętrze lodówki i zamrażalnika miękką szmatką. Warto trzymać się zasady, że na dobę przed transportem lodówa powinna być odłączona od zasilania i całkowicie pusta.
- Wyjmij z lodówki wszystkie ruchome elementy.
Półki, szuflady i inne ruchome elementy mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu, jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczysz. Najlepiej wyjąć je z lodówki i przełożyć do kartonu lub owinąć folią bąbelkową.
- Owiń lodówkę folią bąbelkową lub stretchem.
Ochroni ona urządzenie przed ewentualnymi zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby powstać w trakcie transportu. Warto więc zabezpieczyć lodówkę, zwracając szczególną uwagę na rogi i uchwyty, które najłatwiej uszkodzić w trakcie przenoszenia.
- Zabezpiecz drzwi lodówki przed przypadkowym otwarciem.
Jeżeli nie owijasz urządzenia specjalną folią, koniecznie zabezpiecz drzwi przed przypadkowym otwarciem. Sprawdzi się tutaj np. szeroka taśma klejąca. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że drzwiczki chłodziarki ani zamrażarki nie otworzą się w trakcie przenoszenia.
Czy lodówkę można przewozić na leżąco?
Tak, możliwe jest transportowanie lodówki na leżąco, ale pod pewnymi warunkami. Taki sposób przewożenia urządzenia jest zdecydowanie wygodniejszy, ponieważ łatwiej je zabezpieczyć przed ewentualnym przewróceniem się. Musisz jednak pamiętać, że istnieje ryzyko uszkodzenia kompresora i systemu chłodzenia przez przemieszczający się olej, który może blokować rury tłoczne.
Na którym boku przewozić lodówkę?
To zależy od miejsca, w którym znajduje się sprężarka. Lodówkę powinno się przewozić na boku, przy którym zamontowano sprężarkę. W ten sposób unikniesz przedostania się oleju do systemu chłodzącego, co uchroni Cię przed uszkodzeniem lodówki.
Producenci wskazują również, że tego typu sprzęty należy przewozić pod kątem nie mniejszym, niż 45 stopni.
Strona tłoczna lodówki – co to jest i jakie ma znaczenie przy transporcie lodówki?
Strona tłoczna lodówki znajduje się przy sprężarce, a dokładniej: po stronie, na której zamontowano wężyki, przez które tłoczony jest olej. Podczas transportu musi być ona skierowana ku górze (lodówka powinna leżeć na stronie tłocznej). Dzięki temu olej nie będzie miał możliwości przepływu, a więc nie dostanie się do systemu.
Jak znaleźć stronę tłoczną lodówki?
- W większości przypadków strona tłoczna jest oznaczona na obudowie lodówki.
- Możesz również sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia i tam znaleźć informacje o stronie tłocznej.
- Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć strony tłocznej, skontaktuj się z serwisem producenta lodówki. Przed rozmową przygotuj dokładną nazwę modelu swojego urządzenia (zwykle jest to dość długi ciąg liter i cyfr, czasem poprzedzielany ukośnikami).
Jak przenosić lodówkę, by niczego nie uszkodzić?
Aby bezpiecznie przenieść lodówkę, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim, obejrzyj drogę, jaką ma pokonać lodówka. Jeśli są na niej ciasne zakręty, załomy, wąskie drzwi lub inne trudne do pokonania przeszkody, to koniecznie owiń lodówkę grubą warstwą folii lub zabezpiecz kartonem i taśmą. Nawet niewielkie otarcie o ścianę lub framugę może nieodwracalnie zarysować lub wgiąć obudowę. Mierz też siły na zamiary – transport lodówki to zadanie zespołowe, dlatego poproś o pomoc minimum 1 dodatkową osobę.
Jeśli zdecydujesz się na transport w pionie, musisz zabezpieczyć urządzenie tak, aby nie przewróciło się w trakcie jazdy. Najlepsze będą do tego specjalne pasy, które napina się „na sztywno” po ustawieniu urządzenia. Gdy dotrzesz na miejsce, musisz być równie ostrożny. Jedna osoba powinna asekurować dół lodówki, a druga – górę. Tutaj bardzo przydatny może okazać się specjalny wózek transportowy.
Alternatywną metodą jest transport lodówki na leżąco. Pamiętaj tu o stronie tłocznej, która powinna znajdować się na górze. Należy unikać przewożenia lodówki pod kątem mniejszym niż 45 stopni, aby zapobiec uszkodzeniom sprężarki oraz przedostaniu się oleju do systemu chłodzącego. Podczas transportu na leżąco, lodówka powinna być stabilnie zabezpieczona i podtrzymywana, aby uniknąć przemieszczenia się podczas jazdy. Tu również mogą sprawdzić się pasy transportowe lub miękkie, amortyzujące wypełnienie wolnych przestrzeni przyczepki bądź bagażnika, np. kartony, rulony folii bąbelkowej, szerokie pasy pianki lub gąbki, a także styropian.
Najważniejsze informacje o przewożeniu lodówki:
- Transport w pionie:
- Zabezpiecz lodówkę pasami transportowymi.
- Podczas przenoszenia asekuruj dół i górę lodówki.
- Używaj specjalnego wózka transportowego.
- Transport na leżąco:
- Strona tłoczna lodówki musi być na górze.
- Kąt nachylenia nie mniejszy niż 45 stopni.
- Lodówka musi być stabilnie zabezpieczona i podtrzymywana.
Przestrzeganie tych zasad zapewni bezpieczny transport lodówki i minimalizuje ryzyko uszkodzeń w czasie przeprowadzki.
Ile musi odstać lodówka po transporcie?
Po transporcie lodówki w pozycji poziomej należy odczekać co najmniej 24 godziny przed jej ponownym uruchomieniem. Pozwoli to olejowi sprężarkowemu na spłynięcie do właściwego miejsca. W przypadku transportu w pozycji pionowej możemy skrócić ten czas do 12 godzin.
Pamiętajmy, że po zamontowaniu wszystkich półek i ruchomych elementów oraz podłączeniu lodówki do zasilania, musi minąć trochę czasu (jest to uzależnione od modelu lodówki), aby urządzenie nabrało odpowiedniej temperatury. Dlatego nie wkładaj żywności do lodówki od razu po podłączeniu kabla do gniazdka.
Nawet jeśli przed transportem umyłeś wnętrze lodówki, to teraz powinieneś zrobić to ponownie. Kiedy we wnętrzu urządzenia panuje wyższa temperatura, zaczynają się w nim rozwijać bakterie i pleśń. Z tego względu polecamy przetarcie wnętrza płynem, najlepiej o właściwościach dezynfekujących.
Sprawdź: Jak i czym myć lodówkę – gotowe środki i domowe sposoby.
Teraz już wiesz, jak bezpiecznie przewozić lodówkę!
Stosując się do tych prostych zasad, możesz bezpiecznie przewieźć lodówkę bez ryzyka jej uszkodzenia. Pamiętaj, aby przed transportem zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i sprawdzić, czy producent ma jakieś specyficzne zalecenia co do transportu Twojego modelu urządzenia. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Tobie i Twojej lodówce szerokiej drogi!
Źródła:
- https://www.skapiec.pl/radzi/poradniki/jak-przewozic-lodowke-aby-jej-nie-uszkodzic-sposoby-na-bezpieczny-transport/vzxxscs
- https://www.morele.net/wiadomosc/czy-lodowke-mozna-przewozic-na-lezaco-jak-ja-transportowac/17771/
- https://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,strona-t%C5%82oczna-lod%C3%B3wka.html