Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Mycie piekarnika pełnego przypalonego tłuszczu, resztek jedzenia i zaschniętych plam może wymagać odrobiny kreatywności i stosowania niestandardowych środków. Jednym z nich jest czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki. Myślisz, że to nonsens? Nic z tych rzeczy! Zastosowanie kapsułek do zmywarki może odmienić Twoje podejście do sprzątania i zapewnić lśniącą czystość nie tylko piekarnikowi, ale też blachom i rusztom. Przekonaj się, jak wyczyścić piekarnik kostką do zmywarki bez trudu, wysiłku i szorowania.
Spis treści

Stosowanie tabletki do zmywarki do piekarnika – czy to dobry pomysł?

Na rynku dostępnych mamy mnóstwo detergentów przeznaczonych do czyszczenia piekarnika w niemal każdej formie: płynu, pianki, żelu lub sprayu. Z tego względu pomysł mycia piekarnika tabletką do zmywarki może Ci się wydawać dziwny i bezsensowny. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Dlaczego? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

W składzie tabletki do zmywarki przeważają fosforany, wybielacze, środki powierzchniowo czynne i enzymy, których zadaniem jest rozpuszczenie zabrudzeń z jedzenia i usunięcie ich z powierzchni naczyń. Z tym samym rodzajem zanieczyszczeń spotykamy się w piekarniku – w jego wnętrzu osiadają zaschnięte resztki posiłków i tłuszcz, które z czasem zamieniają się w przypalone plamy. Skoro tabletka do zmywarki doskonale radzi sobie z domyciem blachy do pieczenia lub zaschniętej brytfanki podczas cyklu zmywania, to dlaczego miałaby nie doczyścić identycznych zabrudzeń, lecz występujących we wnętrzu piekarnika?

Fot.: Substancje czyszczące tabletki do zmywarki świetnie nadają się do mycia piekarnika.

Mycie piekarnika kostką do zmywarki ma jeszcze jedną zaletę: cenę. Specjalistyczne środki do piekarników są zazwyczaj drogie, a 1 kostka do zmywarki kosztuje niekiedy mniej niż 50 groszy i w zupełności wystarczy nam do jednorazowego umycia całego wnętrza urządzenia.

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki – instrukcja

Skoro poznałeś już teorię i zalety zastosowania kapsułek do zmywarki w piekarniku, to czas przejść do praktyki i krok po kroku omówić, jak wyczyścić piekarnik tabletkami do zmywarki. To bardzo proste, wystarczy wykonać kilka kroków:

 1. Usuń z piekarnika większe resztki jedzenia zalegające na dnie urządzenia.
 2. Umieść tabletkę w naczyniu żaroodpornym lub ułóż ją na blasze piekarnika i zalej ją gorącą wodą w taki sposób, by jak najbardziej zakrywała kostkę.
 3. Naczynie ustaw na ruszcie. Jeśli wykorzystujesz blachę, wsuń ją do piekarnika na najniższy poziom.
 4. Nastaw piekarnik na 100oC na 2 godziny. Możesz użyć termoobiegu, który lepiej rozprowadzi parę po wnętrzu urządzenia.
 5. Po upływie wskazanego czasu wyłącz piekarnik i zaczekaj, aż nieco ostygnie. Następnie wyjmij naczynie lub blachę i dokładnie je umyj.
 6. Wnętrze piekarnika przetrzyj ściereczką, która pozwoli usunąć zmiękczone zabrudzenia.
 7. Na koniec możesz ponownie przetrzeć ścianki piekarnika wilgotną szmatką by upewnić się, że resztki detergentu nie wejdą w reakcję z jedzeniem.
 8. Gotowe!

Do wyczyszczenia piekarnika możesz wykorzystać zarówno marketowe, jak i ekologiczne własnoręcznie zrobione tabletki do zmywarki. Sprawdź: Jak zrobić naturalne tabletki do zmywarki domowym sposobem?

Dlaczego czyszczenie piekarnika kostką do zmywarki jest tak skuteczne?

Opisany sposób czyszczenia piekarnika kostką do zmywarki zawdzięcza swoją skuteczność połączeniu 2 metod: czyszczenia parowego z myciem piekarnika detergentem. Jego zaletą jest fakt, że za naniesienie i rozprowadzenie detergentu odpowiada para wodna unosząca się we wnętrzu urządzenia. Dzięki temu środki czyszczące docierają w wszystkie zakamarki i mogą usunąć tłuszcz oraz przypalenia, które zostały już wstępnie zmiękczone pod wpływem wilgoci.

Fot.: Czyszczenie piekarnika kostką do zmywarki to prosty, lecz rzadko stosowany sposób na czystość.

Takie nietypowe zastosowanie tabletki do zmywarki znacznie ułatwi nam pracę i sprawi, że nawet trudne i najbardziej oporne plamy będzie można szybko i sprawnie usunąć przy pomocy ściereczki, a w trudno dostępnych miejscach również szczoteczki.

Czyszczenie blachy piekarnika tabletką do zmywarki

Wykorzystanie tabletki do czyszczenia piekarnika nie ogranicza się jedynie do ścianek urządzenia. Możesz umyć nią też blachy i ruszty, nawet jeśli widnieją na nich mocno zaschnięte plamy i przypalony tłuszcz. Do wyboru masz aż 3 sprawdzone metody:

 1. Opisane wcześniej wstawienie blachy z wodą i tabletką do zmywarki do piekarnika. Nad blachą umieść też zabrudzony ruszt. Po zakończeniu programu, wystarczy wyczyścić blachę i ruszt w taki sam sposób, jak całe wnętrze urządzenia.
 2. Mycie blach i rusztów rozpuszczoną tabletką do zmywarki. Rozpuść tabletkę do zmywarki (bez folijki, nawet tej rozpuszczalnej) w szklance ciepłej wody i przelej płyn do butelki z atomizerem. Spryskaj roztworem całą powierzchnię blachy i rusztu, a następnie pozostaw na 15-30 minut. Po tym czasie usuń zabrudzenia ściereczką lub delikatną szczotką.
 3. Papka na przypalone plamy. Rozgnieć tabletkę do zmywarki i dodaj do niej łyżkę lub 2 ciepłej wody, by uzyskać gęstą papkę. Nanieś ją na najbardziej uporczywe zabrudzenia na blasze i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie zetrzyj pastę. Ten sposób możesz wykorzystać też do czyszczenia piekarnika w środku.

Jak widzisz, czyszczenie piekarnika kapsułką do zmywarki jest proste, tanie i nie wymaga od Ciebie zbyt wiele wysiłku. Jeśli chcesz wypróbować również inne sprawdzone metody czyszczenia piekarnika, sprawdź nasz poradnik: Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne sposoby na czysty piekarnik.

Przejdź do
top