Stanowisko gamingowe – co musi się na nim znaleźć?
Stanowisko gamingowe to nie tylko komputer, fotel i biurko dla gracza – składa się na nie znacznie więcej elementów, które pozwolą komfortowo spędzać długie godziny przed komputerem i stworzą w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.
Na idealnym stanowisku dla gracza nie może zabraknąć:
- specjalnego biurka gamingowego
- ergonomicznego fotela dla gracza
- komputera gamingowego (stacjonarnego lub pc)
- ergonomicznej myszki
- klawiatury gamingowej z podświetleniem
- sprzętu audio: słuchawek lub zestawu głośników
- podświetlenia LED lub RGB.
Jeśli chcesz zaprojektować własne stanowisko gamingowe, nie zapomnij o zaplanowaniu miejsca do przechowywania kolekcji gier. Wielu fanów gamingu zbiera również figurki i plakaty ze swoimi ulubionymi postaciami, które warto należycie wyeksponować. Tu sprawdzą się przede wszystkim półeczki, gabloty, ramki lub antyramy, które możesz uzupełnić o efektowne oświetlenie LED.
Zanim jednak przejdziemy do detali, zajmijmy się najważniejszymi elementami wyposażenia stanowiska prawdziwego gracza.
Stacjonarny komputer czy laptop gamingowy – co wybrać?
Jedną z kluczowych kwestii podczas urządzania stanowiska gamingowego jest wybór najważniejszego sprzętu – komputera PC lub laptopa do gier. Podstawową zaletą laptopa jest mobilność – niewielkie wymiary sprawiają, że można z niego korzystać w dowolnym miejscu. Co więcej, laptop zmieści się nawet na małym biurku, dlatego jest dobrą opcją do ciasnych pomieszczeń, w których nie da się wygospodarować miejsca na PC-ta i kilka monitorów.
Mimo sporych plusów, laptopy gamingowe mają też minusy. Znacznie trudniej je modyfikować i modernizować (zwykle jest to niemal niemożliwe), dlatego kupując konkretny sprzęt musimy liczyć się z tym, że przez cały okres użytkowania będziemy korzystać z tych samych podzespołów. Co więcej, zakup topowego modelu laptopa, dorównującego parametrami gamingowym PC-tom to spory wydatek, nawet biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z braku konieczności posiadania monitora czy dużego biurka.
Komputer stacjonarny daje znacznie większe możliwości personalizacji oraz modernizacji. Raz kupiony sprzęt możemy ulepszać przez wiele lat, zamiast wymieniać go na nowy. Pozwala to rozłożyć koszty w czasie, a może nawet sporo zaoszczędzić. Gabaryty komputera PC pozwalają na łatwy montaż wydajnego systemu chłodzenia oraz dodatkowych podzespołów, a więcej miejsca na obudowie oznacza też większą ilość i wybór portów wejściowych i wyjściowych. Skoro już o obudowie mowa – gracze często decydują się na efektowne obudowy w różnych kształtach, z przezroczystymi ściankami i podświetleniem RGB oraz LED. Dzięki temu komputer pełni nie tylko funkcję sprzętu, ale też dekoracji pokoju prawdziwego gamera.
Podstawowa wada komputera stacjonarnego to fakt, że jest… stacjonarny, bez biurka ani rusz. Nie można zabrać go ze sobą w podróż ani używać poza domem. Zajmuje też sporo miejsca, dlatego w ciasnych stanowiskach może ograniczać komfort gracza, zabierając przestrzeń na blacie lub pod nim.
Biurko gamingowe – najważniejszy mebel w pokoju gracza
Wybierając biurko gamingowe warto kierować się rodzajem i ilością sprzętu, który na nim ustawimy. Jeśli na co dzień korzystasz z laptopa, spokojnie wystarczy Ci blat o szerokości 120-140 cm. Jeśli jednak do gier wykorzystujesz komputer stacjonarny z pełnowymiarową klawiaturą, myszką oraz dużym monitorem (lub kilkoma monitorami), lepiej rozejrzyj się za minimum 160-centymetrowym meblem.
Duży wpływ na komfort użytkowania ma też wysokość biurka, która powinna być dopasowana do wzrostu gracza. Jeśli niezbyt dobrze czujesz się przy standardowym biurku, wybierz takie z regulacją wysokości (manualną lub elektroniczną).
A może zamiast specjalnego biurka gamingowego LED wybrać zwykłe biurko do pracy? Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Biurka gamingowe przystosowane są do potrzeb graczy – często mają m.in. odpowiednio wyprofilowany blat, dodatkowe gniazdka elektryczne i porty USB, wieszak na słuchawki, przepustnice na kable, a nawet są wyposażone w specjalne uchwyty na napój. Wszystkie te dodatki zwiększają ergonomię stanowiska i pozwalają lepiej dopasować je do swoich potrzeb. Biurka gamingowe są też wykonane z trwałych i solidnych materiałów, odpornych na wycieranie się i na wilgoć. Nie bez znaczenia jest również wzornictwo – możemy wybrać mebel o jednolitym, prostym blacie lub znaleźć bardziej wyszukany model z kolorowymi detalami, listwami LED i podświetleniem RGB.
Fotel gamingowy dla maksymalnej wygody stanowiska do grania
Fotel gracza jest bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju gamingowego. To na nim spędza się długie godziny, a nawet dni, dlatego powinien być wygodny, ergonomiczny, solidny i trwały.
Zacznijmy jednak od ergonomii. Dobry fotel gamingowy musi być dopasowany do wzrostu, wagi i gabarytów użytkownika. Warto zwrócić uwagę, czy ma regulowaną wysokość podłokietników oraz odpowiednie podparcie głowy i odcinka lędźwiowego (np. w postaci zdejmowanych „poduszeczek”). Ważne jest też wypełnienie z dobrej jakości pianki tapicerskiej, która dopasuje się do ciała gracza, a jednocześnie będzie odporna na odkształcenia.
Jak wybrać idealny fotel gamingowy? To proste – przed zakupem trzeba się do niego przymierzyć i sprawdzić, czy zapewni dobre podparcie lędźwi karku i głowy oraz czy siedzisko ma odpowiednią głębokość. Jeśli lubisz grać w pozycji półsiedzącej, możesz poszukać fotela z rozkładanym podnóżkiem. Koniecznie przetestuj też możliwość odchylenia oparcia.
Wielu graczy, zaraz obok komfortu, zwraca uwagę na design mebli – fotele gamingowe mają zwykle kubełkowy kształt i są mocno zabudowane. Mogą być wykonane ze skóry naturalnej, ekologicznej, z alcantary lub z tkaniny o różnych przeszyciach, pikowaniach i kontrastowych detalach. Niektóre modele mają nawet oświetlenie LED, które jest niemal niezbędnym elementem stanowiska gracza.
Monitor gamingowy do komputera PC, telewizor do konsoli
Jeśli korzystasz ze standardowego PC-ta, musisz zaopatrzyć się w dobry monitor gamingowy. Wśród najważniejszych parametrów takiego sprzętu najczęściej wymienia się:
- rozdzielczość ekranu 1440p dla gier multiplayer lub 4K dla fanów najdrobniejszych detali i pięknych krajobrazów (o ile „udźwignie” to Twoja karta graficzna)
- dużą liczbę klatek na sekundę
- częstotliwość odświeżania ekranu: minimum 75 Hz, a optymalnie 144 Hz
- krótki czas reakcji plamki, najlepiej od 1 do 4 ms
- matową powlokę anti-glare.
Coraz częściej zamiast jednego monitora gracze wybierają 2, a nawet 3 sąsiadujące ze sobą ekrany. Umożliwia to jednoczesne prowadzenie rozgrywki i podgląd czatu oraz statystyk. Jeśli planujesz takie rozwiązanie, koniecznie wybierz duże biurko, na którym wygodnie zmieścisz wszystkie sprzęty.
Amatorzy gier konsolowych zwykle zamiast monitora wybierają telewizor, ale nie byle jaki. Dobry telewizor do gier powinien spełniać kilka ważnych wymogów technicznych:
- jak najniższy input lag, czyli opóźnienie sygnału wejściowego. Decyduje on o czasie, jaki musi upłynąć pomiędzy wysłaniem obrazu z konsoli do telewizora a jego wyświetleniem na ekranie
- rozdzielczość – do najnowszych konsoli wybierz telewizor 4H Ultra HD. Do starszych modeli w zupełności wystarczy Ci tv Full HD
- rodzaj ekranu – tu wiele będzie zależało od Twojego budżetu. Najbardziej ekonomiczną, a jednocześnie wystarczającą opcją są tanie telewizory LED. Nieco droższym wyborem będą ekrany OLED o wyższej jasności i bardziej nasyconych kolorach. Topowe, a jednocześnie najdroższe, telewizory wyposażone są w ekran QLED o nieskończonym kontraście i głębokiej czerni, który z pewnością sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego gracza
- dostępność trybu gry, czyli gotowych ustawień telewizora przeznaczonych dla graczy.
Klawiatura gamingowa z oświetleniem LED
Klawiatura i mysz gamingowa to niezbędne atrybuty każdego gracza korzystającego z komputera PC. W przypadku klawiatury wybór jest dość prosty – największą responsywność i najkrótszy czas reakcji oferują klawiatury mechaniczne, w których każdy przycisk ma swój własny przełącznik, tzw. switch. W sklepach znajdziemy modele gamingowe o różnych rodzajach przełączników, które różnią się punktem aktywacji, czyli głębokością, na jaką należy wcisnąć przycisk, by zarejestrować kliknięcie. Im wyższy punkt aktywacji, tym bardziej czuła będzie klawiatura.
Dobra klawiatura gamingowa powinna mieć podświetlenie, przyciski funkcyjne, możliwość tworzenia profili, funkcję anti-ghostingu i programowalne klawisze, które znacznie ułatwiają wykonywanie skomplikowanych komend w grach. Szukasz swojej pierwszej klawiatury gamingowej? Sprawdź, jakie są rodzaje klawiatur do komputera i jaki typ najlepiej wybrać.
Mysz gamingowa – szybkość i ergonomia, o którą warto zadbać
Myszka gracza musi przede wszystkim dobrze leżeć w dłoni oraz posiadać czuły i dokładny sensor. Urządzenia gamingowe różnią się między sobą wagą. Najlepsze z nich mają w zestawie dodatkowe, wyjmowane obciążniki, przy pomocy których można idealnie dopasować mysz do swoich preferencji i potrzeb. Sporym atutem są też programowalne przyciski oraz mechaniczne przełączniki, które błyskawicznie reagują na kliknięcie.
Wybór pomiędzy myszką przewodową lub bezprzewodową zależy w głównej mierze od upodobań gracza. Jeśli grasz przy biurku i masz sporo miejsca na blacie, możesz wybrać mysz przewodową. Jeśli jednak stawiasz na maksymalną mobilność i brak ograniczeń, zdecydowanie lepsza będzie myszka bezprzewodowa, najlepiej z górnej półki cenowej. Dlaczego? Tylko najlepsze modele bezprzewodowe mają szybkość transmisji sygnału porównywalną z myszkami przewodowymi i gwarantują, że żadne opóźnienie nie wpłynie na wynik Twojej rozgrywki.
Do myszki warto dokupić bardzo przydatne akcesorium – specjalną podkładkę z „poduszeczką”, która będzie oparciem dla nadgarstka podczas wielogodzinnych rozgrywek na Twoim własnym stanowisku do gry.
Głośniki lub bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem dla gracza
Każdy gracz doskonale wie, że podczas rozgrywki liczy się nie tylko obraz na monitorze, ale też zsynchronizowany z nim dźwięk. To on pozwala w pełni przenieść się do innego świata i zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. By słyszeć go w jak najlepszej jakości, będziesz potrzebować słuchawek lub głośników, a najczęściej jednego i drugiego.
Nauszne słuchawki gamingowe możemy podzielić na 3 kategorie:
- zamknięte – o dobrej izolacji, lecz słabej wentylacji, co bywa uciążliwe podczas wielogodzinnych sesji
- otwarte – o bardzo dobrej wentylacji i słabej izolacji, która sprawia, że dźwięk jest słyszalny przez osoby w Twoim otoczeniu
- półotwarte – pośrednie rozwiązanie, o stosunkowo dobrej wentylacji i izolacji.
Fani gier akcji i wyścigów powinni szukać słuchawek posiadających dobrą jakość basu i niskich tonów, a gracze preferujący strzelanki i horrory odniosą większe korzyści ze słuchawek o dobrych wysokich tonach. Każde z nich powinny mieć wbudowany mikrofon, który umożliwi rozmowy z innymi graczami. Jeśli zdecydujesz się na głośniki, będziesz mieć do wyboru jeszcze więcej opcji. Podstawowy zestaw to 2 niewielkie głośniki, które zmieszczą się na każdym biurku gamingowym. Jeśli to Ci nie wystarczy, możesz dodać do nich subwoofer lub od razu zdecydować się na zestaw 5 głośników – 3 emiterów frontowych i 2 tylnych, które dają bardzo dobry efekt 3D.