Jak działa dzbanek filtrujący wodę?
Zasada działania tego urządzenia jest prosta:
- po wlaniu do dzbanka wody zaczyna się proces jej przepływu z górnej komory do dolnej. Odbywa to się dzięki działaniu wkładu filtrującego.
Dzbanek filtrujący jest w stanie usunąć z wody wiele zanieczyszczeń mechanicznych związków chloru, metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne oraz zmniejszyć twardość wody.
Najistotniejsze parametry przy wyborze dzbanka filtrującego
Pojemność – dzbanek filtrujący 2 l, 3 l, a może 5 l?
Określenie pojemności dzbanka oraz rozważenie, ile osób będzie z niego korzystać to coś, od czego powinny zacząć się poszukiwania dzbanka filtrującego. Pamiętaj, że pojemność dzbanka nie odpowiada jego faktycznym możliwościom filtracyjnym. Dzbanek o pojemności 3 litrów może przefiltrować każdorazowo ok. 2 litry wody. Dzieje się tak dlatego, że aby filtr mógł działać prawidłowo, musi być cały czas zanurzony w wodzie. Przefiltrowaniu ulega więc wszystko to, co znajduje się w komorze nad filtrem. To właśnie dlatego, oprócz podania pojemności całkowitej, producenci dobrej jakości dzbanków filtrujących podają także informację o objętości wody filtrowanej. Sugerując się tymi danymi, łatwiej jest wybrać potrzebną wielkość dzbanka.
Rodzaj filtra – jakie wkłady do dzbanka filtrującego?
Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest żywotność filtra, innymi słowy wydajność dzbanka. Na rynku można znaleźć modele o wydajności w przedziale 150-500 litrów. To jednak nie wszystko! Przed zakupem warto sprawdzić, jak często trzeba wymieniać filtr. Dla kilkuosobowej rodziny z reguły sprawdza się wyższa wydajność filtra. Może się jednak okazać, że filtr o wydajności 500 l będzie bezużyteczny, jeżeli mieszkasz sam – po 4 tygodniach stosowania i tak trzeba go wymienić na nowy, niezależnie od ilości przefiltrowanej wody. Istotny jest także sam koszt wkładu wymiennego oraz jego dostępność. Dla pewności warto także sprawdzić, czy istnieją jakieś dobre zamienniki filtra danej marki. Pozwoli to na uchronienie się przed sytuacją, gdyby ten konkretny rodzaj filtra nie był aktualnie dostępny.
Dowiedz się, jaki filtr wody wybrać do swojego domu!
Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy?
Jakość wykonania dzbanka to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę przed jego zakupem. Przede wszystkim ważny jest materiał, który powinien być względnie trwały i bezpieczny. Plastik, silikon a może szkło? Decydując się na tworzywa sztuczne, koniecznie zwróć uwagę, czy producent zawarł informację, że dany materiał jest wolny od szkodliwych substancji (np. bardzo popularnego Bisfenol-A – obecnie nawet producenci karm dla zwierząt klasy premium oznaczają na opakowaniu, że jest ono wolne od BPA). Dzbanki ze szkła są cenione za to, że nie zmieniają smaku wody, a ich transparentny kolor sprawia, że dobrze widoczna jest przejrzystość przefiltrowanej wody. Szklane dzbanki są jednak cięższe, a przy chwili nieuwagi może dojść do ich stłuczenia.
Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu: Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy? Jaki wybrać?
Kolor dzbanka do filtrowania wody – uwierz, nie jest Ci obojętnie!
Zgrabne konstrukcje dzbanków filtrujących często idą w parze z ich kolorystyką. Jeżeli zależy Ci na tym, by nowy nabytek dobrze komponował się z wystrojem wnętrza, postaw na sprawdzone, klasyczne kolory. Jeśli natomiast szukasz mocnych akcentów kolorystycznych, na rynku bez problemu znajdziesz dzbanki filtrujące w wyrazistej kolorystyce lub z wyróżniająca się rączką czy pokrywką.
Kolor dzbanka ma jednak większe niż czysto estetyczne znaczenie. W każdy dzbanku filtrującym prędzej czy później zacznie zbierać się osad (węgiel aktywny, o który wzbogacone został filtr, nie jest w stanie usunąć osadu, z kolei zalegający osad może skrócić żywotność filtra. Z kolei filtr magnezowy przyspiesza powstawanie osadu na dzbanku). Tam, gdzie jest osad, tam też łatwo o smugi. Aby zredukować ich widoczność, warto wybrać dzbanek o ciemniejszej kolorystyce. Przy okazji, warto przyjrzeć się także rodzajowi powierzchni dzbanka — jeżeli jest matowa, to o wiele łatwiej zbiera się na niej kurz i brud, bardziej widoczne są także odciski palców.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego?
Jeżeli zależy Ci na funkcjonalności dzbanka, to zwróć uwagę, czy dany model został wyposażony w specjalny licznik/wskaźnik, który przypomni Ci o wymianie filtra. Równie ważna może okazać się szybkość filtrowania wody. Najlepsze modele są w stanie uporać się z tą czynnością nawet w minutę!
Chcesz mieć wodę o dodatkowych właściwościach? Już nie musisz kupować wody smakowej czy wzbogaconej o dodatkowe minerały. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny filtr (np. filtr magnezowy, wkład alkalizujący czy zmiękczający wodę). Pamiętaj, że standardowy wkład, to taki, którego skład jest połączeniem węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej.
Czytaj też: Jaka woda jest najzdrowsza: butelkowana, filtrowana czy z kranu?
Dobrym przykładem praktycznych urządzeń są elektroniczne dzbanki filtrujące, które są niezwykle wydajne, posiadają wskaźnik, informujący o stopniu zużycia wkładu, błyskawicznie filtrują, a także są wzbogacone o dodatkowe filtry.
Dzbanek filtrujący — jaki wybrać? Teraz już to wiesz!
O ile wybór tworzywa, z którego został wykonany dzbanek filtrujący, może być podyktowany indywidualnymi upodobaniami, o tyle są kwestie, które należy dobrze rozważyć, zanim zdecydujesz się na nowy nabytek. Najważniejsze z nich to wielkość dzbanka a w zasadzie pojemność wody filtrowanej oraz żywotność filtra. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opcje takie jak np. filtr wzbogacający wodę, wskaźnik zużycia filtra i szybkość filtrowania wody, oraz czy wszystkie elementy dzbanka są łatwe w rozłożeniu i nadają się do mycia w zmywarce. Funkcje te mogą poprawić jakość wody i uczynić ją po prostu zdrowszą, a także ułatwić obsługę dzbanka. Pamiętaj, że zakup dzbanka filtrującego może być inwestycją na długie lata, o ile postawisz na dobrej jakości model.
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w powyższym tekście okażą się dla Ciebie przydatne. Będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej. Będzie miał on szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, którzy być może właśnie stoją przed dylematem: jaki dzbanek filtrujący wybrać?