Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną – alternatywa dla kuchenki gazowej
Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną to nowoczesny sprzęt do gotowania o tradycyjnym wyglądzie. Z pozoru może przypominać znane i niegdyś powszechnie używane kuchnie gazowe. W rzeczywistości jest od nich wygodniejsza, bezpieczniejsza i łatwiejsza w czyszczeniu.
Zarówno płyta grzewcza, jak i piekarnik kuchenki ceramicznej zasilane są na prąd. Dzięki temu gotowanie i pieczenie stają się bardziej precyzyjne – można dokładnie ustawić pożądaną moc i mieć pewność, że urządzenie utrzyma ją przez cały czas przygotowywania dania. Koniec z nierównomiernym podgrzewaniem, przypalonym spodem ciasta i koniecznością odwracania blachy w trakcie pieczenia. Nowoczesne funkcje zastosowane w piekarnikach elektrycznych kuchni ceramicznych to gwarancja doskonałego rezultatu za każdym razem. Zwykle do dyspozycji mamy m.in. termoobieg, grill czy timer, a także automatyczne funkcje czyszczące – katalizę lub czyszczenie parowe.
Prosty w czyszczeniu jest nie tylko piekarnik, ale też cała kuchenka z płytą ceramiczną. Jej gładka powierzchnia pozwala szybko usunąć wszystkie plamy i zabrudzenia przy pomocy standardowych środków czyszczących. Do mocniejszych przypaleń wystarczy zaopatrzyć się w specjalny skrobak. W porównaniu z kuchenką gazową z żeliwnymi lub metalowymi kratkami… z resztą, tu nie ma czego porównywać i wie o tym każdy, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność czyścić zatłuszczone kratki i zabrudzone palniki gazowe.
„Przesiadka” z kuchni gazowej na ceramiczną nie wymaga wymiany garnków i pozostałych naczyń. Co więcej, nagrzewająca się powierzchnia płyty daje podobne odczucia cieplne, jak gazowy płomień. Z tego względu kuchenka ceramiczna stanowi świetną alternatywę dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnego gotowania, które chcą ułatwić sobie życie lub z różnych względów obawiają się używania kuchni gazowych.
Rodzaje kuchni z płytą ceramiczną – wymiary, typ piekarnika, funkcje
Elektryczne kuchnie ceramiczne dostępne są w 2 szerokościach: 50 cm i 60 cm. W obu opcjach urządzenia mają po 4 pola grzewcze, których rozstaw i średnica mogą się różnić między sobą. Naszym zdaniem, warto w tej kwestii zapewnić sobie pewną elastyczność i szukać kuchni z poszerzanymi polami (dwu- lub rzadziej: trzykrotnie), które pozwalają dostosować powierzchnię grzania do rozmiaru naczynia oraz zapobiegają marnowaniu energii. Osoby gotujące w brytfankach lub podłużnych naczyniach żaroodpornych mogą rozważyć kuchenkę ceramiczną z 3 polami okrągłymi i 1 owalnym, które równomiernie podgrzeje garnki o niestandardowym kształcie.
Każda kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną ma też elektryczny piekarnik. Poszczególne modele mogą różnić się:
- sposobami grzania – góra-dół, rożen, grill, termoobieg
- funkcjami ułatwiającymi czyszczenie – panele katalityczne, czyszczenie parowe, emalia łatwoczyszcząca
- typem prowadnic – wytłaczane, drabinkowe, teleskopowe
- dostępnością funkcji dodatkowych – szybkie nagrzewanie, rozmrażanie, sygnał końca pracy, automatyczne wyłączanie, pieczenie wielopoziomowe.
Choć nie jest to ilość funkcji i udogodnień porównywalna do gamy oferowanej przez nowoczesne piekarniki do zabudowy, to i tak o lata świetlne wyprzedza kuchenki gazowe z gazowymi piekarnikami. Z powodzeniem wystarczy więc osobom, które potrzebują podstawowego, solidnego sprzętu do gotowania i pieczenia, który sprosta większości kuchennych wyzwań.
W kwestii sterowania nie mamy zbyt wielkiego wyboru – wolnostojące kuchnie z płytą ceramiczną mają zwykle pokrętła. Niektóre z nich dodatkowo wyposażone są w przyciski do sterowania piekarnikiem, ale takie modele należą do rzadkości. Pokrętła mogą być chowane (są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i bardziej eleganckie) lub tradycyjne, doskonale pasujące do pomieszczeń w stylu retro, a czasem też preferowane przez osoby starsze, mające problem z obsługą nowoczesnych sprzętów.
Zalety i wady elektrycznej kuchenki ceramicznej z piekarnikiem
Wolnostojąca kuchnia ceramiczna nie jest urządzeniem idealnym – jak każdy sprzęt ADG ma zarówno zalety, jak i wady. Niektóre z jej cech, np. wolne stygnięcie płyty, można interpretować w dwojaki sposób: dla jednych będzie to wada uniemożliwiająca wyczyszczenie kuchenki zaraz po gotowaniu, a dla innych zaleta, pozwalająca dogotować danie lub podtrzymać jego temperaturę przy zerowym poborze prądu.
Do zalet kuchni ceramicznej z piekarnikiem elektrycznym zaliczamy:
- gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnię płyty
- precyzyjne sterowanie piekarnikiem i płytą
- podgrzewanie naczynia bez płomieni
- możliwość używania dowolnych garnków do kuchni ceramicznej
- piekarniki z praktycznymi funkcjami, np. termoobiegiem, grillem, prowadnicami teleskopowymi (ich dostępność zależna jest od modelu)
- wysoka klasa efektywności energetycznej – większość kuchenek ceramicznych ma najwyższą klasę – A
- brak charakterystycznego, tłustego osadu z gazu na meblach otaczających kuchenkę
- możliwość korzystania z tzw. ciepła resztkowego po wyłączeniu płyty
- dostępne zarówno modele podłączane do gniazdka 230 V, jak i do tzw. siły 400 V.
Wadami kuchni elektrycznej ceramicznej są natomiast:
- długi czas rozgrzewania płyty
- powolne stygnięcie płyty po zakończeniu pracy
- brak nowoczesnych funkcji i udogodnień znanych z płyt indukcyjnych
- wyższe zużycie prądu niż w kuchniach z płytami indukcyjnymi.
Gdzie sprawdzą się wolnostojące kuchenki ceramiczne?
Na koniec zastanówmy się, kto może odnieść korzyści z zakupu kuchenki z płytą ceramiczną oraz w jakich pomieszczeniach sprawdzą się tego typu urządzenia.
Naszym zdaniem, zalety kuchni elektrycznej z płytą ceramiczna mogą docenić:
- osoby starsze, przyzwyczajone do gotowania na wydzielającej ciepło kuchence gazowej
- osoby z rozrusznikami serca lub aparatami słuchowymi, które nie mogą korzystać z indukcji
- fani stylu retro, poszukujący stylizowanej kuchenki ceramicznej.
Kuchnia ceramiczna będzie też dobrym wyborem:
- do budynków, w których nie ma instalacji gazowej
- do starszych kuchni, w których nie ma sprzętów do zabudowy
- jako bezpieczniejsza w użytkowaniu alternatywa dla kuchenki gazowej
- ze względu na niską cenę zakupu – do domków letniskowych i na działkę, do okazjonalnego użytkowania.