MacBook Pro M1 z pierwszym procesorem z serii Apple Silicon
Procesor M1 Pro już w momencie swojego debiutu w 2020 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony użytkowników. Wpływ na to miała przede wszystkim jego wysoka wydajność oraz energooszczędność. To pierwszy czip z linii Apple Silicon, w której zastosowano nowatorskie rozwiązania, znacznie poprawiające płynność działania komputerów stacjonarnych i laptopów. Gigant z Cupertino zdecydował się na jej stworzenie głównie po to, aby uniezależnić się od innych dostawców i zaoferować bardziej efektywne jednostki.
Seria Apple Silicon to układy typu SoC (ang. System on Chip, czyli system na czipie), które zawierają różne moduły elektroniczne i łączą funkcjonalności wielu elementów komputera. Oprócz CPU, czyli jednostki procesora, składają się z:
- GPU (układu graficznego)
- pamięci RAM i pamięci cache
- silnika Apple Neural Engine, który służy do wykonywania obliczeń za pomocą sztucznej inteligencji – uczenie maszynowe wspomaga takie procesy, jak analiza obrazu czy sterowanie głosowe
- szeregu kontrolerów, w tym dysku SSD czy USB.
Procesor M1 Apple Pro zawiera 33,7 miliarda tranzystorów oraz, w zależności od modelu komputera, 8 lub 10 rdzeni (6 albo 8 odpowiada za wydajność, a kolejne 2 za energooszczędność). W jego ramach do dyspozycji jest układ graficzny z 14 bądź 16 rdzeniami oraz pamięć RAM 16 albo 32 GB, która zapewnia przepustowość na poziomie 200 GB/s. Dzięki temu procesor ułatwia wykonywanie złożonych operacji, w tym tych, które są realizowane za pomocą programów graficznych. Wśród jego zalet znajduje się też to, że zużywa mniej energii niż czipy Intela z rodziny x86, a także ma niewielkie wymiary, co pozwoliło stworzyć smuklejsze laptopy.
Procesory M1 Pro są oparte na architekturze ARM. Pod kątem budowy nawiązuje ona do stosowanych już wcześniej w smartfonach i tabletach Apple układów z linii „A” Bionic, które są wyjątkowo wydajne. Podstawową cechą ARM jest to, że pozwala bardzo sprawnie wykonywać stosunkowo proste zestawy instrukcji. Efektem jest długi czas pracy baterii w laptopie – na jednym zasilaniu można na przykład oglądać aplikację Apple TV nawet przez 15 godzin. Istotna jest też cicha praca oraz niższa emisja ciepła podczas użytkowania, dzięki czemu laptop nie nagrzewa się nadmiernie.
Warto dodać, że procesor Apple z serii M1 Pro ułatwia budowę i optymalizację aplikacji tworzonych na różne urządzenia. Dzięki identycznej architekturze deweloperzy nie muszą bowiem pisać odrębnych programów dla sprzętów opartych na oprogramowaniu mobilnym (iOS) oraz stacjonarnym (macOS).
Procesor MacBooka Pro M2 – nowa architektura i wyższa wydajność
Procesor Apple Pro M2 pojawił się na rynku w 2022 r. W porównaniu do poprzednika, czip ma więcej tranzystorów (40 miliardów) oraz bardziej rozbudowane CPU (do dyspozycji jest 10 lub 12 rdzeni, z których 6 bądź 8 odpowiada za wydajność, a 4 za energooszczędność) i GPU (16 lub 19 rdzeni z pamięcią RAM 16 albo 32 GB i przepustowością 200 Gb/s). Efektem jest to, że wersja M2 Pro:
- o 18% szybciej niż procesor M1 Pro przetwarza dane
- oferuje wyższą wydajność grafiki, nawet o 30–35%.
Jeśli zastanawiasz się, jaki procesor Apple – M1 czy M2 Pro, wybrać, pamiętaj, że ten drugi wyposażono w silnik multimedialny z dekoderem o większej przepustowości. Umożliwia on obsługę filmów w formacie 8K H.264. Nowością jest też udoskonalony procesor ISP, który redukuje szumy obrazu. Warto wspomnieć również o tym, że system Neural Engine jest w stanie przetwarzać do 15,8 miliardów operacji na sekundę, czyli ponad 40% więcej w porównaniu do procesora M1 Pro. Wszystko to przekłada się na wyższą wydajność i płynność działania oraz większą efektywność energetyczną.
MacBook Pro M3 – poznaj najnowszy procesor Apple w 3 odsłonach
Znacznym krokiem naprzód w porównaniu do poprzednich wersji jest MacBook Pro M3. Procesor zaprezentowano pod koniec 2023 r. Od razu przykuł on uwagę nowoczesną litografią 3 mm. Wyróżnia go to, że rdzenie odpowiadające za wydajność działają nawet do 30% szybciej niż te, które zostały zastosowane w pierwszej generacji czipów. W przypadku rdzeni zapewniających energooszczędność różnica wynosi aż 50%. Procesor jest oferowany w 3 wariantach, dzięki czemu każdy użytkownik, bez problemu wybierze odpowiedni model.
Standardowy czip M3 w nowym MacBooku Pro
Układ Apple M3 w podstawowej wersji ma 25 miliardów tranzystorów. Razem z 8 rdzeniami CPU i 10 rdzeniami GPU oraz pamięcią RAM na poziomie 24 GB (przepustowość wynosi 150 GB/s) zapewnia niezwykle płynne działanie. Ogromną zaletą jest też niewielkie zużycie energii, niższe nawet o połowę w stosunku do procesora M1.
Już w standardowej wersji MacBook M3 bazuje na rozwiązaniach, które znacznie poprawiają płynność działania oraz zapewniają realistyczny obraz. Chodzi m.in. o:
- technologię Dynamic Caching, która w czasie rzeczywistym rozdziela pamięć lokalną na zasoby sprzętowe – w ten sposób zużywana jest dokładnie taka ilość pamięci, jaka jest faktycznie potrzebna w danym momencie; efektem jest szybsza obsługa programów i gier
- funkcje renderowania, jak ray tracing (zapewnia 2,5 razy szybsze działanie programów graficznych oraz dokładniejsze odwzorowanie cieni i refleksów) czy mesh shading (pozwala tworzyć złożone sceny w aplikacjach i grach).
W zestawieniu MacBook M2 vs. M3 korzystniej wypada ten drugi model także dlatego, że wyposażono go w silnik multimedialny z obsługą dekodera AV1. Dzięki temu możesz cieszyć się bardziej efektywnym strumieniowaniem materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości.
Podwójne pro, czyli czip M3 Pro w MacBooku Pro
MacBook Pro M3 ma jeszcze więcej rdzeni niż standardowa wersja czipu M3. W przypadku CPU jest ich 12 (6 odpowiada za wydajność, a kolejne 6 za energooszczędność), a GPU – 18. Dostępna jest także bardziej pojemna pamięć RAM, na poziomie 36 GB, oraz większa liczba tranzystorów (37 miliardów). Dlatego procesor M3 Apple w wariancie Pro jest w stanie szybciej realizować operacje, które mocno obciążają jednostkę graficzną.
MacBook M3 Max – najmocniejszy procesor Apple dla najbardziej wymagających
Procesor Apple M3 Max oferuje ogromną wydajność. Decyduje o tym 92 miliardów tranzystorów, 16 rdzeni CPU (12 wydajnościowych i 4 energooszczędne) oraz 40 rdzeni GPU. W połączeniu ze 128 GB pamięci RAM umożliwia osiągnięcie przepustowości na poziomie 400 GB/s, a więc 2 razy więcej niż w modelu M1 Pro oraz M2 Pro.
Jakiego MacBooka Pro wybrać w 2024? Dopasuj procesor Apple do swoich potrzeb!
Linie komputerów stacjonarnych iMac czy Mac Mini oraz laptopów Apple MacBook Pro, które wyposażono w procesory M1, M2 bądź M3 Pro, polecamy każdemu, komu zależy na płynnym działaniu sprzętu. Wszystkie układy oferują świetną wydajność i optymalne zarządzanie energią, dlatego są doskonałym wyborem zarówno do codziennych, jak i profesjonalnych zastosowań.
- Mimo kilku lat od premiery, czip M1 Pro cały czas jest doskonałą propozycją dla wielu użytkowników. Idealnie sprawdzi się w przypadku średnio wymagającej pracy biurowej, podczas której korzystasz z podstawowych aplikacji tekstowych czy graficznych, na przykład Adobe Photoshop. Procesor przyda się także do codziennej komunikacji i rozrywki, na przykład streamowania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości.
- Procesor Apple M2 Pro świetnie nada się do pracy z bardziej wymagającymi programami graficznymi. Dotyczy to na przykład tych, które pozwalają na obróbkę zdjęć i filmów w dużych formatach. Taki czip zapewni ponadto lepsze renderowanie w grach, które wymagają sporej mocy obliczeniowej.
- MacBook Pro M3 to sprzęt do zadań specjalnych, który odpowie na potrzeby najbardziej zaawansowanych użytkowników. Jeśli oczekujesz maksymalnej wydajności podczas korzystania z profesjonalnych programów, jak Final Cut Pro czy Adobe Premiere Pro, taki układ spełni twoje oczekiwania. Jest on idealnym wyborem także wtedy, gdy na szeroką skalę korzystasz z rozwiązań AI, na przykład do modelowania danych.
Jeśli zastanawiasz się, jaki MacBook Pro wybrać, pod uwagę weź nie tylko własne potrzeby i to, jakie zadania na komputerze wykonujesz. Istotny jest też rozmiar ekranu. Przy pracy stacjonarnej najlepiej postawić na model z ekranem 16″, natomiast gdy często przebywasz poza domem, lepiej kupić MacBooka 14″. Nie zapomnij o tym, aby określić budżet, jakim dysponujesz. Jeśli jest on nieco mniejszy, warto pomyśleć nad zakupem sprzętu z drugiej ręki, na przykład MacBooka Pro M1 z 2020.
Świetną propozycją jest laptop używany, który został fabrycznie odnowiony. Takie urządzenie poddano profesjonalnej renowacji, w trakcie której wymieniono niektóre podzespoły na nowe. Dzięki temu masz pewność, że jest to produkt pełnowartościowy, który pod kątem parametrów, wydajności i niezawodności nie odbiega od oryginału.
Źródła:
- https://www.apple.com/pl/mac/compare/?modelList=MacBook-Pro-14,MacBook-Pro-14-M2,MacBook-Pro-14-M3x
- https://www.apple.com/pl/newsroom/2023/10/apple-unveils-m3-m3-pro-and-m3-max-the-most-advanced-chips-for-a-personal-computer/
- https://idream.pl/blog-pl/mac/porownanie-macbook-air-m3-2024-do-poprzednikow.html
- https://lantre.pl/blog/apple-silicon-co-to-jest-i-gdzie-ma-zastosowanie.html
- https://naprawtosam.pl/macbook-analiza-m1-m2-m3/
- https://www.refabryka.pl/ogolne/apple-silicon-co-to-i-czemu-ma-duze-znaczenie/?srsltid=AfmBOorYbRtJMCrmFgxpyI6omHLDNo-HhT_2rOBKUJQVx9dt2oUiisBL