Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie trawy po zimie?
Każdy posiadacz przydomowego ogródka marzy o gęstym dywanie zadbanej, zielonej trawy. Aby móc się nim cieszyć, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji trawnika, której podstawowym elementem jest koszenie. Wykonywane regularnie, sprzyja krzewieniu się i wzrostowi trawy oraz hamuje rozwój chwastów.
Kiedy pierwszy raz kosić trawę po zimie? Najczęściej robi się to na przełomie marca i kwietnia. Wiele zależy jednak od pogody, dlatego warto obserwować swój trawnik i sprawdzać, czy pojawiają się już źdźbła. Pierwsze koszenie młodej trawy przeprowadzamy, kiedy murawa się zazieleni, a źdźbła osiągną długość:
- 6-8 cm na starszych trawnikach
- 10 cm na nowych trawnikach lub po wykonaniu dosiewów.
Co więcej, po kosiarkę można sięgnąć jedynie przy korzystnej pogodzie, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 0°C. Jeżeli mrozy utrzymują się dłużej, to z pierwszym wiosennym koszeniem trawy trzeba zaczekać nawet do końca kwietnia.
Sprawdź, jaki sprzęt wybrać do pierwszego koszenia trawy po zimie.
Jak przygotować się do pierwszego koszenia trawy na wiosnę – konserwacja kosiarki
Przed przystąpieniem do pierwszego koszenia trawy na wiosnę warto zadbać o stan techniczny kosiarki i przeprowadzić jej konserwację. Zacznij od sprawdzenia kondycji noży – muszą być ostre. Jeśli nie są, naostrz je lub wymień na nowe. Tępe ostrza rozrywają trawę zamiast ją ścinać, przyczyniając się do osłabienia roślin. Końcówki źdźbeł stają się poszarpane i białe, co utrudnia dalszą pielęgnację trawnika i sprawia, że wygląda on nieestetycznie. W przypadku kosiarek akumulatorowych, pamiętaj też o naładowaniu akumulatora lub akumulatorów (o ile masz kilka baterii).
Jeżeli planujesz zakup sprzętu przed sezonem i pierwszym koszeniem trawy, rozejrzyj się za modelem, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb oraz do metrażu trawnika. Dużą popularnością i uznaniem użytkowników cieszą się kosiarki akumulatorowe RYOBI. Są funkcjonalne, wydajne, mają ergonomiczną konstrukcję, która gwarantuje swobodę i lekkość manewrowania pomiędzy drzewkami, rabatkami i alejkami. Ze względu na komfort użytkowania (brak ograniczenia kablem), zyskują ogromną przewagę nad modelami spalinowymi oraz zasilanymi przewodowo.
Sprawdź, jak zadbać o narzędzia ogrodowe przed i po sezonie.
Jak prawidłowo kosić trawnik po zimie – przygotowanie trawy do zabiegów pielęgnacyjnych
Do pierwszego koszenia trawy w sezonie trzeba przygotować nie tylko sprzęt, ale też samą murawę. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.
- Oczyszczenie trawnika
Zacznij od usunięcia z trawnika wszelkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na nim podczas zimy, np. gałęzi, suchych liści czy igliwia. Kamienie i większe odpadki możesz sprzątnąć ręcznie, a do pozbycia się lżejszych śmieci najlepiej wykorzystaj specjalne narzędzia ogrodowe, np. akumulatorową dmuchawę lub odkurzacz do liści. Następnie upewnij się, że na trawniku nie pojawiły się choroby grzybowe, które trzeba zwalczyć, aby się nie rozprzestrzeniały.
- Grabienie
Dokładne zgrabienie murawy pozwala pozbyć się obumarłych źdźbeł oraz resztek roślin i chwastów (tzw. filcu). Jeśli ich nie usuniemy, trawa nie będzie mieć dostępu do światła i tlenu. Jeśli po zgrabieniu zauważysz przerzedzenia lub ubytki trawy, postaraj się możliwie szybko dosiać nasiona.
- Pozbycie się nierówności
Aby pierwsze koszenie trawnika nie sprawiało trudności, należy wyrównać teren, usuwając kretowiska i inne wybrzuszenia.
- Wałowanie trawy przed pierwszym koszeniem
Po usunięciu większych nierówności czas na wałowanie trawnika. Pozwala ono docisnąć darń do gleby i dokładnie wyrównać powierzchnię murawy.
Kiedy kosić trawę na wiosnę? Istnieje pewna uniwersalna zasada, którą stosujemy zarówno podczas pierwszego koszenia nowej trawy, jak i przez cały sezon. Najlepiej robić to w pochmurne dni, unikając zarówno pełnego słońca – które nie sprzyja właściwemu nawodnieniu – jak i deszczu. Bezpośrednio po koszeniu warto intensywnie podlać trawnik, by jak najlepiej nawodnić rośliny.
Nie powinno się natomiast kosić mokrej trawy, ponieważ jej źdźbła ugną się pod wpływem wilgoci i zostaną nierówno ścięte. Koszenie mokrego trawnika przy użyciu kosiarki zasilanej sieciowo jest też niebezpieczne dla użytkownika, gdyż grozi porażeniem prądem.
Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji trawnika na wiosnę?
Pierwsze koszenie trawnika po zimie jest niezwykle istotne, ponieważ rozpoczyna szereg prac nad perfekcyjnie wypielęgnowanym ogrodem. Aby ta wymagająca praca przyniosła oczekiwane rezultaty, należy zadbać o kilka aspektów.
- Wysokość koszenia
To, na jaką wysokość kosić trawę pierwszy raz po zimie zależy głównie od kondycji murawy. Jeśli jest dobra, ustaw kosiarkę na 5-6 cm, a dopiero kolejne koszenie w sezonie wykonaj na wysokości 4 cm. Jeśli jednak trawnik jest w złym stanie – pojawił się biały nalot, brunatne plamy, przebarwienia albo pleśń śniegowa – kosimy go bardzo nisko, na wysokość 3,5 cm.
- Wertykulacja trawy
Wiosną, po pierwszym koszeniu, trawa najczęściej wymaga także wertykulacji. Ten zabieg regeneracyjny polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość 5-15 mm. Pozwala to usunąć filc i mech, dzięki czemu do korzeni może dotrzeć odpowiednia ilość wody, powietrza i składników odżywczych. Aby ułatwić sobie zadanie, wykorzystaj akumulatorowy wertykulator wyposażony w specjalne noże, które rozcinają kępy traw i korzeni, pobudzając trawnik do rozkrzewiania.
- Nawożenie trawnika wczesną wiosną
Gdy temperatura w nocy przestanie spadać poniżej 5°C, możesz rozpocząć nawożenie trawnika. Do wyboru masz nawozy organiczne lub wieloskładnikowe nawozy mineralne, które dostarczą murawie cennych składników: azotu, fosforu, potasu i wapnia. To dzięki nim już niedługo będziesz cieszył się okazałym i intensywnie zielonym trawnikiem. Aby uniknąć niedokarmienia lub przenawożenia trawy, do rozrzucenia nawozu wykorzystaj np. akumulatorowy siewnik. Dzięki odpowiednim narzędziom nie tylko ułatwisz sobie pracę, ale też zyskasz pewność, że na trawniku nie pojawią się niechciane plamy ani zażółknięcia.
- Częstotliwość koszenia
Pierwsze koszenie trawy po zimie jest bardzo ważne dla późniejszej kondycji trawnika. Równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest jego regularna pielęgnacja przez cały sezon, aż do jesieni. Jej podstawą jest koszenie. Główna zasada głosi, że lepiej kosić częściej i mniej, niż rzadziej i więcej. I choć wiele zależy od czynników pogodowych, pory roku oraz nawodnienia i nawożenia trawnika, często koszona trawa zachowa lepszą kondycję niż ta ścinana tylko od czasu do czasu.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji trawy na wiosnę: koszeniu, odżywianiu i nawadnianiu.