Do czego przydadzą Ci się szlifierki: kątowa i oscylacyjna?
Dobra szlifierka to jedno z najważniejszych elektronarzędzi w warsztacie każdego majsterkowicza – w zależności od rodzaju i przeznaczenia, umożliwia m.in. cięcie, oczyszczanie, wygładzanie różnych powierzchni. Warto pamiętać, że szlifierka szlifierce nierówna. Każdy typ, a nawet każdy model szlifierki ma nieco inne przeznaczenie i w jednych zadaniach sprawdza się doskonale, a w innych nieco gorzej.
Zastanawiasz się nad wyborem szlifierki do swojego przydomowego warsztatu? Postaraj się określić swoje wymagania i przygotować listę zadań, które powierzysz nowemu sprzętowi. Dzięki temu dobór typu i modelu szlifierki do Twoich oczekiwań będzie znacznie prostszy! Poniżej znajdziesz informacje o przeznaczeniu i praktycznych zastosowaniach 2 najpopularniejszych rodzajów szlifierek: kątowej i oscylacyjnej.
Do czego służy szlifierka kątowa?
Zacznijmy od szlifierki kątowej. Dzięki szerokiej gamie tarcz różnego przeznaczenia możesz ją wykorzystać między innymi do:
- cięcia metalu, prętów zbrojeniowych, rur i profili
- usuwania zgorzeliny i rdzy
- cięcia betonu, cegły i kamienia
- wyrównywania powierzchni betonowych
- polerowania powierzchni metalowych
- przygotowywania powierzchni do spawania
- cięcia płytek ceramicznych i terakoty
- usuwanie starej farby i lakieru
- szlifowania powierzchni drewnianych
- przygotowywanie powierzchni do malowania.
Warto pamiętać, że każdy majsterkowicz może jej użyć do czegoś innego, np. ciekawego projektu z wykorzystaniem profili i blachy, jakim jest własna, przydomowa wędzarnia. Z pomocą szlifierki kątowej można szybko przyciąć elementy, przygotować je do spawania, a po połączeniu – wyszlifować, przygotowując do malowania.
Do czego służy szlifierka oscylacyjna?
Przejdźmy teraz do zastosowań szlifierki oscylacyjnej, które obejmują:
- wygładzanie powierzchni drewnianych przed malowaniem lub lakierowaniem,
- wyrównanie i oczyszczanie powierzchni drewna przed klejeniem,
- usuwanie starej farby lub lakieru z drewna,
- szlifowanie gipsu, kamienia, a nawet betonu,
- polerowanie rozmaitych powierzchni,
- usuwanie zadziorów z metalu lub drewna.
Do czego szlifierka oscylacyjna może przydać się majsterkowiczowi w domowym warsztacie? Chociażby podczas renowacji mebli, kiedy często trzeba ściągnąć ze starych elementów kilka warstw lakieru, by nadać im nową świeżość.
Wybór najlepszej szlifierki – jakie sprzęty testowałem?
Skoro znasz już zakres prac wykonywanych przez szlifierki kątowe i oscylacyjne, to czas na wybór konkretnego modelu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze danej szlifierki?
- Jeśli chodzi o szlifierkę kątową to będzie: moc silnika, waga, wielkość tarczy, prędkość obrotowa i dodatkowe funkcje, jak np. regulacja obrotów.
- Co do szlifierki oscylacyjnej: moc silnika, wymiary stopy szlifierskiej, rodzaj mocowania papieru ściernego, dostępność dodatkowych funkcji, jak np. system odsysania pyłu.
Biorąc pod uwagę te informacje oraz stosunek jakości do ceny, mój wybór padł na 2 szlifierki: oscylacyjną i kątową, które postanowiłem przetestować w różnych warunkach.
Zobaczmy, jak wyglądają nasi zawodnicy.
Szlifierka kątowa sieciowa 710 W NITEO
Parametry szlifierki Niteo:
- Zasilanie: sieciowe
- Moc: 710 W
- Prędkość obrotowa: 12 000 obr./min
- Średnica tarczy: 125 mm
- Waga: 1,8 kg
- Funkcje: silnik o dużej mocy, ergonomiczny uchwyt, bezpiecznik wrzeciona.
Cena szlifierki Niteo 710 W: 129 zł (stan na marzec 2024).
W zestawie znajdziesz osłonę, uchwyt (który możemy zamontować w jednej z trzech pozycji) oraz klucz do montażu tarczy.
Gdzie kupić szlifierkę kątową Niteo? Urządzenie jest dostępne w sklepie online Biedronka Home oraz w wybranych sklepach stacjonarnych Biedronka.
Szlifierka oscylacyjna TE-OS 18/150 Li Solo firmy EINHELL
Parametry szlifierki Einhell:
- Zasilanie: akumulatorowe
- Napięcie: 18 V
- Prędkość oscylacji: 24 000 obr./min
- Wychylenie oscylacji: 1,6 mm
- Waga: 1,3 kg
- Funkcje: system mocowania “Extreme Fix”, wbudowany system odsysania pyłu, lampka LED.
Cena szlifierki Te-Os 18/150 LI SOLO EINHELL: 149 zł (stan na marzec 2024).
W zestawie znajdziesz arkusze ścierne 120 i 240, pojemnik na pył oraz adapter do odkurzacza.
Gdzie kupić szlifierkę oscylacyjną Einhell? Urządzenie jest dostępne w sklepie internetowym Biedronka Home oraz w wybranych sklepach stacjonarnych Biedronka.
Ważna uwaga: w komplecie nie ma baterii ani ładowarki – trzeba dokupić je oddzielnie. Jeśli chodzi o akumulator, polecam taki 2,5 Ah tej samej firmy (EINHELL). Zapewni długi czas pracy i ma ciekawą zaletę – umożliwia montaż pojemnika na pył, co przy większym akumulatorze po prostu się nie udaje. Informacja dla majsterkowiczów z drukarką 3D – można sobie wydrukować adapter, np. dla baterii marki Makita.
Test szlifierek Niteo i Einhell – przejdźmy do praktyki!
Nadszedł czas wziąć obie szlifierki na warsztat i zobaczyć, jak sprawdzą się w boju. Czekało na nie kilka podstawowych, lecz niekoniecznie prostych zadań – cięcie, szlifowanie metalu oraz drewna. Jak sobie poradziły? Sprawdźmy!
Zadanie 1: cięcie metalowego płaskownika szlifierką kątową Niteo
Potrzebowałem elementu do naprawy wysłużonego płotu – należało przyciąć stalowy płaskownik do konkretnych wymiarów. Mój wybór padł na szlifierkę kątową Niteo, w której zamontowałem odpowiednią tarczę do cięcia.
W tym wypadku szlifierka Niteo wypadła naprawdę dobrze – w kilkanaście sekund odcięła mały kawałek metalu, pozostawiając naprawdę równą linię cięcia.
Przycięta krawędź miała zostać przyspawana do innego elementu, dlatego najpierw należało ją zeszlifować z obu stron, tak aby jej koniec w przekroju przypominał trójkąt równoramienny. I w ten sposób płynnie przeszliśmy do kolejnego zadania.
Zadanie 2: szlifowanie krawędzi płaskownika szlifierką kątową Niteo
Do przygotowywania krawędzi pod spawanie lepiej zastosować szlifierkę kątową, ale z zamontowaną tarczą do szlifowania. Zmieniłem więc tarczę i przystąpiłem do działania.
Szybko udało mi się uzyskać pożądany kształt – zadanie zaliczone na 5 z plusem! Jak widzisz na zdjęciu powyżej, płaskownik był dość cienki i wąski, co dodatkowo utrudniało szlifowanie. Na szczęście, dla testowanej szlifierki Niteo nie był to żaden problem. Z jej pomocą mogłem sprawnie wykonać nawet tak precyzyjną pracę.
W tym momencie warto wspomnieć o zasadach BHP podczas korzystania ze szlifierki kątowej. Przed przystąpieniem do pracy należy dobrze ustawić osłonę, by opiłki nie leciały w Twoim kierunku. Same widoczne na zdjęciach iskry nie są tak groźne, jak wyglądają, ale już zeszlifowane, rozgrzane kawałki metalu mogą być niebezpieczne dla oczu, dłoni i innych nieosłoniętych części ciała – koniecznie włóż rękawice i okulary ochronne!
Trzeba też pamiętać, że metalowe odłamki mogą się wbić w różne delikatne materiały, niszcząc ich powierzchnię. Zanim uruchomisz szlifierkę, usuń z „zasięgu” iskier wszystkie niepotrzebne przedmioty i zachowaj odległość od wrażliwych powierzchni (np. ścian wyłożonych kafelkami). Przed cięciem sprawdź również, czy obracająca się tarcza jest dobrze dokręcona i nie porusza się na boki (bezwzględnie nie powinna!).
Zadanie 3: czyszczenie powierzchni płaskownika
Przed zamontowaniem płaskownika w konstrukcji płotu, należało trochę go wyczyścić. W ramach testu, do tego zadania wykorzystałem obie szlifierki – kątową Niteo i oscylacyjną Einhell. W oscylacyjnej użyłem dołączonego do zestawu papieru ściernego 120, a w kątowej specjalnej tarczy do szlifowania.
Obie szlifierki poradziły sobie z tym zadaniem z niemal identyczną skutecznością. Jedyną znaczącą różnicą był fakt, że szlifierka oscylacyjna zassała cały wytworzony pył do wbudowanego pojemnika. Wniosek? Jeśli masz pod ręką oba sprzęty, wybierz szlifierkę oscylacyjną – będzie mniej sprzątania. Jeśli masz tylko szlifierkę kątową Niteo, to nadal bez problemu oczyścisz powierzchnię metalu. Po zakończeniu pracy będziesz jednak musiał zmieść powstały pył lub zmiotką lub wciągnąć go odkurzaczem warsztatowym.
Zadanie 4: odświeżanie ostrza starej siekiery
Przy okazji pracy z metalem, wykorzystałem szlifierkę oscylacyjną Einhell do odświeżenia powierzchni ostrza w siekierze. To idealne zadanie dla takiego sprzętu. Poniżej możesz zobaczyć efekt dosłownie w 2 minut pracy.
Zadanie 5: Szlifowanie i oczyszczanie drewna
Do szlifowania powierzchni drewnianych elementów można użyć każdej z testowanych szlifierek.
- Szlifierką kątową Niteo łatwiej zrobisz wstępne, zgrubne szlifowanie. Efekt będzie bardzo szybki, lecz niedoskonały. Jeśli chcesz po prostu oczyścić drewno i nie zależy Ci na perfekcyjnym rezultacie wizualnym, to bez obaw skorzystaj ze szlifierki kątowej.
Podczas pracy z drewnem zachowaj szczególną ostrożność – jeśli przytrzymasz tarczę szlifierki kątowej na drewnianym elemencie o parę sekund za długo, to na jego powierzchni pojawi się niepożądane zagłębienie. To zadanie wymaga sporej precyzji! Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, postaw na szlifierkę oscylacyjną, z którą znacznie trudniej o takie wpadki.
- Szlifierka oscylacyjna Einhell umożliwi Ci bardzo precyzyjną pracę i zapewni uzyskanie „gładkiego” efektu. Przy okazji pochłonie cały wytworzony podczas szlifowania pył, dlatego nie wybrudzisz siebie i całego otoczenia.
Podsumowanie testu szlifierek Niteo i Einhell
Prace zakończone, czas na podsumowanie i ocenę! Obie szlifierki są świetnymi narzędziami, które mogą znacząco ułatwić prace warsztatowe, remontowe i budowlane. Ich ogromnymi zaletami są: łatwa dostępność oraz korzystny stosunek jakości do ceny. Którą z nich wybrać? Na to pytanie nie dam Ci jednoznacznej odpowiedzi.
Szlifierka kątowa świetnie sprawdzi się do prac związanych z cięciem różnych materiałów i przygotowywaniem krawędzi, podczas gdy szlifierka oscylacyjna doskonale nadaje się do precyzyjnego szlifowania płaskich powierzchni, w tym usuwania farb i lakierów. Wybór pomiędzy szlifierką kątową Niteo a szlifierką oscylacyjną Einhell będzie więc zależał od rodzaju zadania, a czasem też od efektu, jaki zechcesz osiągnąć.
Po wielu dniach testów i wykonaniu dziesiątek różnych prac uważam, że te narzędzia są bardzo dobre i okażą się niezastąpione w warsztatach i garażach domorosłych majsterkowiczów, fanów DIY oraz złotych rączek. Ja zostawiam sobie oba z nich i na pewno będę z nich chętnie korzystał przy okazji prostych prac. A jaki jest Twój wybór? Podziel się z nami w komentarzu!