Recenzja ekspresu Philips 4300 LatteGo
Sprawdźmy, jak w poszczególnych kluczowych kategoriach, takich jak młynek do kawy, funkcjonalność czy rodzaje kaw, sprawdza się nowy ekspres Philips 4300 LatteGo.
Warto wiedzieć, że ekspresy:
- Philips LatteGo EP4343/50
- Philips LatteGo EP4349/70
- Philips LatteGo EP4346/70
- Philips LatteGo EP4341/50
to bliźniacze konstrukcje różniące się prawdopodobnie jedynie kolorem.
Dodatkowo recenzowane urządzenie w budowie nie różnic się nic a nic od testowanego wcześniej modelu 3200:
Najważniejsza różnica dotyczy tylko i wyłącznie panelu sterowania i możliwości spieniania samego mleka bez robienia kawy, czego nie dało się zrobić w modelach z serii 3200.
Design i wyświetlacz w ekspresie Philips LatteGo 4300
Oczywiście w każdym ekspresie do kawy najważniejsze jest to, jak smakuje zaparzony przez niego napój. Jednak w dzisiejszych czasach, mając szeroki wybór różnego rodzaju modeli na rynku, nie sposób nie zwracać uwagi na wygląd danego produktu.
Pierwszym parametrem, na który wiele z nas zwraca uwagę jest rozmiar ekspresu. Zdecydowanym plusem Philips 4300 LatteGo są jego kompaktowe wymiary, które pozwalają ulokować go nawet w niewielkiej kuchni. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to jego wysokość, która jest nieco większa niż w przypadku modeli konkurencji. Warto wspomnieć również o tym, że w przypadku ekspresu Philips zarówno zbiornik na wodę, jak i zbiornik na odpadki wyciągane są od frontu, co również pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na kuchennym blacie.
Jeżeli chodzi o obsługę ekspresu, w modelu tym mamy do dyspozycji przyciski bez charakterystycznego skoku.
Niestety, w przeciwieństwie do podobnych ekspresów z tego segmentu Philips 4300 LatteGo nie ma możliwości połączenia z aplikacją, dzięki której można by było sterować jego pracą za pomocą smartfona. Choć nie jest to może duży minus, niektórzy z nas chętnie skorzystaliby z możliwości zaparzenia porannej małej czarnej bez podnoszenia się z łóżka, czy skonfigurowania na smarfonie profili użytkowników i przypisanych do nich kaw.
System mleczny w ekspresie LatteGo 4300
Z pewnością jednym z aspektów, który wyróżnia ekspres Philips 4300 LatteGo, podobnie jak inne ekspresy z tej serii, jest system mleczny. Składa się on z dwóch elementów, dzięki czemu zarówno jego użytkowanie, jak i czyszczenie wydaje się być proste. Pojemnik na mleko można przykryć trzecim elementem, jednak mi tylko to przeszkadzało i raczej z pokrywki nie korzystałem.
Czy ten system mleczny ma jakieś minusy? Pojemność zbiornika na mleko pozostawia wiele do życzenia, gdyż jest ona stosunkowo niewielka. Wiąże się to z koniecznością częstego uzupełniania mleka, zwłaszcza jeżeli mleczne kawy stanowią stały element naszego dnia. Jeżeli jednak mają być one przygotowywane wyłącznie okazjonalnie, z pewnością nie jest to powód dyskwalifikujący ten model.
Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na to, że pomimo prostej budowy nie jest jakoś specjalnie łatwo zamontować system LatteGo do korpusu ekspresu. Jest w tym trochę prawdy ponieważ:
U mnie zdarza się, że system nie wepnie się się do końca i nie spienia mleka prawidłowo – para wodna tak jakby ucieka przez nieszczelności (niedokładne wpięcie), w efekcie w kawie jest mniej mleka niż zakłada program. Dopiero po wypięciu i ponownym wpięciu można liczyć, że nie będzie tego efektu.
Jeżeli chodzi o sam efekt pracy systemu mlecznego w LatteGo – pianka przygotowywana przy jego pomocy jak na domowe warunki jest bardzo dobra. Każdorazowo posiada ona tą samą grubość, co sprawia, że wszystkie kawy mleczne w tym ekspresie smakują dość podobnie.
Można konfigurować ilość mleka bez możliwości wpływania na wysokość pianki.
Choć dla większości z nas nie jest to problemem, dla wytrawnych kawoszy może być to istotna wada.
Mimo wszystko wydaje mi się, że zwiększając ilość mleka, pianki robi się także trochę więcej.
Ceramiczny młynek do kawy w ekspresie Philips LatteGo 4300
Nie od dzisiaj wiadomo, że sekretem przepysznej kawy jest nie tylko odpowiedni sposób parzenia, ale również świeżo zmielone ziarna. Ekspres do kawy Philips 4300 LatteGo został wyposażony w ceramiczny młynek, który dodatkowo posiada 12-stopniową regulację grubości mielenia ziaren. W porównaniu z poprzednimi modelami tego producenta to spora innowacja, która z pewnością korzystnie wpływa na smak kawy. Młynek dodatkowo wyposażony został w specjalną przykrywkę Aroma, która chroni kawę przed utratą aromatu, a dodatkowo sprawia, że praca młynka nie jest tak bardzo słyszalna.
A jak z trwałością tego rozwiązania? Według zapewnień producenta młynek ceramiczny powinien nam zapewnić do 20 tysięcy filiżanek kawy. Nie ukrywajmy jednak, że wciąż to młynki stalowe, instalowane między innymi w ekspresach marki DeLonghi uznawane są za te trwalsze i mniej awaryjne.
Profesjonalne ekspresy do kawy korzystają z młynków stalowych zamiast ceramicznych, dlaczego? Przeczytasz we wpisie: Młynek stalowy czy ceramiczny?
Rodzaje kaw w ekspresie Philips 4300 LatteGo
Decydując się na zakup ekspresu Philips 4300 LatteGo, będziemy mogli przy jego pomocy przygotować 8 różnych kaw, w tym 3 napoje mleczne:
- Americano,
- Cafe Crema,
- Czarna kawa,
- Espresso,
- Ristretto,
- Cafe au lait,
- Cappucino,
- Latte Macchiato.
Nie jest to może oszałamiający wybór, jednak z pewnością sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Wbudowany w ekspres konfigurator pozwala dopasować napój do swoich osobistych preferencji. Możemy modyfikować nie tylko ilość kawy oraz mleka, ale również jej intensywność.
Poniżej przedstawiono porównanie ile kaw mają zaprogramowane ekspresy z serii LatteGo.
Martwisz się, że za każdym razem trzeba na nowo ustawiać parametry kaw w LatteGo? W ekspresie Philips 4300 LatteGo masz możliwość zapisania konfiguracji dla dwóch ulubionych kaw. Dzięki tym tzw. profilom za pomocą jednego przycisku jest możliwość odtworzenia identycznego napoju.
Niestety, liczba profili do zapamiętania jest stosunkowo mała, jeżeli więc z ekspresu korzysta więcej niż dwie osoby lub mamy różne preferencje co do kaw (inaczej skonfigurowana kawa w zależności od pory dnia), może to stanowić istotny mankament tego modelu.
Praktyczność i użytkowanie ekspresu Philips LatteGo 4300
Ekspres Philips 4300 LatteGo to z pewnością rozwiązanie wygodne i praktyczne dla podstawowego domowego użykowania. Praktycznie wszystkie kluczowe elementy ekspresu, takie jak chociażby blok zaparzający można wyjąć i wyczyścić.
Filtr wody w ekspresie Philips 4300 LatteGo
Musimy również wspomnieć o filtrze na wodę, który jest jednym z elementów wchodzących w skład zestawu. AquaClean uzdatnia twardą wodę i sprawia, że kamień nie osadza się na najważniejszych elementach wnętrza ekspresu.
Jego montaż jednak sprawia, że wszystkie automatyczne powiadomienia o konieczności odkamieniania zostają wyłączone, musimy więc samodzielnie pamiętać gruntownym odkamienianiu lub założyć że będziemy to robić za każdym razem jak przyjdzie czas na wymianę filtra.
Czyszczenie i smarowanie ekspresu Philips LatteGo 4300
Jak dbać o recenzowany ekspres do kawy przedstawiono we wpisie:
Ile kosztuje ekspres Philips LatteGo 4300?
Według serwisu Ceneo.pl ekspres do kawy Philips 4300 to koszt od 2499 zł (stan na luty 2023).
Parę przydatnych informacji technicznych:
- Wymiary: 43,3 x 24,6 x 37,2 cm
- Waga: 8kg
- Typ wyświetlacza: TFT
- Tacka ociekowa i system mleczny do mycia w zmywarce
- Ciśnienie robocze: 15 barów
- Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l.
Opinia i podsumowanie o Philips LatteGo 4300
Ekspres do kawy Philips 4300 LatteGo to środkowy model z tej serii, który stanowi kompromis pomiędzy ceną a jakością. Z pewnością warto docenić w jego przypadku stosunkowo spory wybór kaw czarnych, których smak i intensywność możemy dowolnie modyfikować.
Miłośnicy kaw mlecznych mogą być w tym przypadku nieco niepocieszeni, gdyż model ten oferuje tylko 3 tego typu napoje, a pojemnik na mleko jest stosunkowo niewielki.
Brak możliwości zapamiętywania wielu rodzajów ustawień i w pełni manualne sterowanie pracą ekspresu (bez aplikacji na telefon) to także elementy na który trzeba zwrócić uwagę.
W dzisiejszych czasach w podobnej cenie możemy znaleźć na rynku bardziej zaawansowane technologicznie modele, których czyszczeni jest prostsze (nie trzeba smarować bloku zaparzającego), mają stalowy młynek taki jak w profesjonalnych ekspresach kawiarnianych i można je programować za pomocą aplikacji na telefon – mowa tutaj o ekspresach De’Longhi których testy znajdziecie na blogu. Ekspres to zakup na lata, warto więc poświęcić swój czas na zapoznanie się z wieloma produktami, aby w konsekwencji wybrać ten jedyny – najlepiej dopasowany do naszych potrzeb!