Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?
Powodów może być kilka – od najprostszych usterek, z którymi bez problemu poradzisz sobie samodzielnie, po te bardziej skomplikowane, do których trzeba wezwać serwisanta.
Jedną z przyczyn zalegania wody w zmywarce jest zatkany wąż lub niedrożny odpływ. W tym przypadku wystarczy zdemontować wąż i oczyścić go z zabrudzeń (najczęściej jest to tłuszcz, który osadza się wewnątrz węża i blokuje swobodny odpływ wody). Inną przyczyną powodującą zaleganie wody w zmywarce jest zabrudzony filtr odpływowy. Jeśli filtr zatkały resztki jedzenia, woda nie ma możliwości wydostania się ze zmywarki.
Co jeszcze może blokować odpływ wody? Być może awarii uległ czujnik poziomu wody lub któryś z wewnętrznych elementów zmywarki zaczął przeciekać. Problemem może być również elektronika, a także uszkodzona pompa odpływowa. W tych przypadkach konieczne jest wezwanie fachowca. Jeśli nigdy nie zajmowałeś się takimi naprawami, trudno będzie Ci samodzielnie odkryć, który z elementów stanowi problem.
Co zrobić, kiedy zmywarka nie wypompowuje wody?
Choć każdy model zmywarki ma nieco inną konstrukcję i inaczej oznaczone kody błędów, to w większości przypadków awarii ulegają te same moduły i części.
- Kiedy zmywarka nie spuszcza wody, zacznij od wyczyszczenia filtrów. To tam najczęściej tkwi przyczyna usterki.
- Jeśli w urządzeniu zalega woda, wybierz ją kubeczkiem, oczyść filtr i uruchom mycie na wysokiej temperaturze z dodatkiem detergentu lub specjalnego środka do czyszczenia zmywarek (zrób wtedy mycie na pusto, żeby zmywarka mogła się dokładnie oczyścić lub wybierz specjalny program samoczyszczenia). Po takim myciu wąż odprowadzający powinien oczyścić się z zalegającego w nim tłuszczu. Jeśli to wąż był przyczyną zalegania wody w zmywarce, teraz wszystko powinno być już w porządku.
- Zmywarka Amica lub Whirlpool nie wypompowuje wody? Sprawdź drożność węża odpływowego oraz sam odpływ. Być może jakiś większy kawałek jedzenia blokuje swobodny przepływ i wystarczy go usunąć, by zmywarka zaczęła prawidłowo działać.
Nadal nic nie pomogło i zmywarka po raz kolejny informuje o błędzie? Sprawdź zatem pompę zmywarki. Pod filtrem znajduje się odkręcany lub wyjmowany element, który po wyciągnięciu odsłania pompę odpływową (dokładne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi wybranego modelu). Upewnij się, że w pompie nie zalega żadne ciało obce, które uniemożliwia odpływ wody.
Jeśli i to nie pomogło, czas wezwać serwis. Prawdopodobnie przyczyną zalegania wody jest błąd w elektronice, nieprawidłowa praca czujnika poziomu wody lub nieszczelność któregoś z elementów.
Zmywarka Beko nie odprowadza wody
W zmywarkach Beko o wycieku lub zaleganiu wody w urządzeniu przeważnie informuje kod błędu E01 pojawiający się na wyświetlaczu.
Zobacz, jak skasować błąd E01 w zmywarce Beko!
Kiedy zmywarka Beko nie odprowadza wody i wyświetla błąd E01, przyczyną usterki może być:
- niedrożny wąż odpływowy – należy sprawdzić, czy zanieczyszczenia nie blokują przepływu wody w wężu
- brudny filtr – wystarczy dokładnie oczyścić filtr z większych resztek, umyć go pod bieżącą wodą pomagając sobie szczoteczką lub zmywakiem i płynem do naczyń.
- jeden z elementów wewnętrznych zmywarki przecieka lub czujnik poziomu wody działa nieprawidłowo – jeśli po usunięciu zalegającej wody, wyczyszczeniu filtra i węża odpływowego kod błędu nadal się pojawia, skontaktuj się z serwisem technicznym
- pojawił się problem z elektroniką lub awarii uległa pompa odpływowa – w tym przypadku wezwij serwisanta, bo prawdopodobnie trzeba będzie wymienić uszkodzone elementy zmywarki.
Zmywarka Electrolux nie wypompowuje wody
Stojąca woda w zmywarce Electrolux i wyświetlający się kod błędu C2, F20, i20 lub AL6? Zmywarka emituje 2 sygnały dźwiękowe, a dioda miga dwukrotnie? Oznacza to, że w urządzeniu wystąpił kod błędu i20, a sprzęt ma problem z odprowadzaniem lub wypompowywaniem wody. Jakie są tego przyczyny? Sprawdź najpierw, czy:
- drożny jest filtr i nie zalegają w nim resztki jedzenia,
- czysty jest osadnik, drożny wąż spustowy oraz syfon.
Jeśli wszystkie te elementy są czyste i nie ma w nich żadnych fizycznych blokad, awarię mogło spowodować:
- uszkodzenie lub zablokowanie pompy spustowej
- nieprawidłowe działanie czujników lub przepływomierza (usterka w rzeczywistości nie występuje)
- uszkodzenie hydrostatu
Co zrobić w takiej sytuacji? Z naszego artykułu dowiesz się, jak poradzić sobie z kodem błędu i20 w zmywarce Elektrolux. A jeśli nie uda Ci się rozwiązać tego problemu samodzielnie, być może konieczna będzie wizyta serwisanta.
Zmywarka Bosch lub Siemens nie wypompowuje wody
Zmywarka Bosch lub Siemens nie odprowadza wody? Na urządzeniu pokazuje się kod błędu E24 lub E25? Zanim wezwiesz serwisanta, spróbuj rozwiązać ten problem na własną rękę. Co możesz zrobić? Kod błędu E24 wskazuje, że zatkany może być filtr lub wąż odpływowy. Zacznij od wyczyszczenia filtra – zdemontuj go, usuń zalegające na sitkach kawałki i resztki jedzenia, a następnie rozkręć i oddziel cylindryczny siatkowy filtr od filtra plastikowego. Oba z nich umyj w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu usuwającego tłuszcz. Zwróć szczególna uwagę na roweczki w siatkowym filtrze, w których gromadzi się białawy, tłusty nalot. Przy jego usuwaniu możesz pomóc sobie delikatną szczoteczką, gąbką lub miękką stroną zmywaka.
Drugą przyczyną stojącej wody w zmywarce Bosch lub Siemens może być błąd E25, czyli informacja o zablokowanej pompie lub o nieprawidłowym przymocowaniu osłony pompy. Dokładne wskazówki o tym, co zrobić w tej sytuacji znajdziesz w artykule Błąd E25 w zmywarce Bosch i Siemens – co oznacza, jak naprawić?