Jak pozbyć się sierści? Pomogą Ci w tym sprzęty AGD!
Właściciele czworonogów muszą szczególnie dbać o porządek w swoich domach i mieszkaniach. Większość zwierząt często linieje, co skutkuje gromadzeniem się sierści na podłodze, dywanach oraz meblach. Niestety, zwykle tradycyjne metody pozbywania się sierści: zamiatanie, wyczesywanie i stosowanie samoprzylepnych rolek nie wystarczają – są mało wydajne, męczące i pochłaniają zdecydowanie za dużo czasu.
Na szczęście, wszystkim psiarzom i kociarzom przychodzą z pomocą nowoczesne sprzęty AGD, które pomagają w skutecznym pozbywaniu się niechcianego brudu po zwierzętach. Brudu? Dokładnie tak, w końcu sierść to nie jedyny problem, z którym muszą borykać się właściciele czworonogów. Piach, błoto, alergeny i nieprzyjemne zapachy również mogą uprzykrzyć życie domownikom. Jaki sprzęt wybrać, by pozbyć się ich skutecznie i przy jak najmniejszym wysiłku? Sprawdźmy.
Odkurzacz do sierści zwierząt – czym się wyróżnia?
Odkurzacze do sierści kota czy psa różnią się od pozostałych odkurzaczy – zostały zaprojektowane tak, by umożliwić skuteczne zbieranie sierści i innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni w domu. Choć z zewnątrz oba typy odkurzaczy mogą wyglądać prawie tak samo, to sprzęty oznaczone jako „animal”, „pupil” lub w inny „zwierzęcy” sposób, wyróżniają się pewnymi szczególnymi zaletami.
Jakie cechy ma dobry odkurzacz do sierści?
- wysoką moc i efektywność ssania – szczególnie ważna w walce z sierścią i podszerstkiem. Ma bezpośredni wpływ na skuteczność zasysania zanieczyszczeń, zwłaszcza z miękkich i chropowatych powierzchni, np. dywanów lub tapicerki
- filtry HEPA – świetnie radzą sobie z usuwaniem z powietrza alergenów i drobnoustrojów, co docenią szczególnie osoby zmagające się na co dzień z alergiami i innymi dolegliwościami oddechowymi
- filtry wodne – skutecznie zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, w tym lekką i lotną sierść, zapobiegając przedostaniu się ich z powrotem do sprzątanego pomieszczenia
- turbo- lub elektroszczotki – pozwalają dokładnie wyczesywać dywany z niechcianych włosów i sierści
- duży pojemnik na odpady – przydatny w okresie linienia zwierząt, kiedy musimy odkurzać częściej, a jednorazowo zbieramy więcej sierści. Spora pojemność zbiornika sprawia, nie trzeba opróżniać go po każdym sprzątaniu
- wielofunkcyjność – niektórzy producenci wyposażają swoje odkurzacze w dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne w domu, w którym mieszka zwierzę np. sprzątanie parowe, pranie tapicerki i dywanów lub dezynfekcja lampą UV.
Najlepszy odkurzacz do sierści, czyli jaki? Rodzaje urządzeń
Obecnie w sklepach dostępne są różne rodzaje odkurzaczy do zbierania sierści. Znajdziemy wśród nich zarówno tradycyjne modele z rurą, jak i niewielkie, przenośne odkurzacze ręczne. Tak szeroka gama urządzeń sprawia, że znalezienie sprzętu idealnie dopasowanego do potrzeb użytkownika i jego pupila nie jest już karkołomnym wyzwaniem.
Do najpopularniejszych rodzajów odkurzaczy do sierści zwierząt zaliczamy:
- odkurzacze tradycyjne – zasilane elektrycznie sprzęty workowe lub bezworkowe. Są uniwersalne, nadają się do sprzątania niemal wszystkich powierzchni i mają bardzo duże pojemniki na kurz
- pionowe odkurzacze do sierści zasilane akumulatorowo – wygodne przenośne odkurzacze, które nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Ten typ odkurzaczy jest łatwy w przechowywaniu, obsłudze i manewrowaniu
- odkurzacze ręczne do sierści – niewielkie i poręczne urządzenia, które można łatwo przenosić, czyszcząc trudno dostępne miejsca i zakamarki
- odkurzacze z filtrem wodnym – czyli odkurzacze bezworkowe wyposażone w zbiorniki wodne, do których trafiają zanieczyszczenia. Są to skuteczne urządzenia do usuwania sierści, ale niestety wymagają częstego czyszczenia
- odkurzacze myjące – nie tylko wciągają suche zabrudzenia, lecz mogą też umyć podłogę, którą pupil ubrudził np. po spacerze w deszczowy dzień
- roboty odkurzające – automatycznie poruszają się po domu, zbierając sierść oraz inne zabrudzenia, które napotkają na swojej drodze. Urządzenia tego typu możemy zaprogramować tak, aby sprzątały dom w wybranych przez nas godzinach.
Czytaj też: Który odkurzacz wybrać? Klasyczny, pionowy czy robot sprzątający?
Workowy czy bezworkowy – jaki odkurzacz do sierści psa i kota wybrać?
Wybór odkurzacza do sierści kota czy psa warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: workowy czy bezworkowy?
Odkurzaczem workowym nazywamy urządzenie wyposażone w worek na kurz i odpady, który należy regularnie wymieniać. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla alergików, ponieważ nie wymaga bezpośredniego kontaktu z sierścią i kurzem. Warto jednak wspomnieć, że tego typu sprzęty znajdziemy jedynie wśród odkurzaczy tradycyjnych.
Odkurzacze bezworkowe wyposażone są w pojemnik na kurz i zabrudzenia, który należy co pewien czas opróżniać i czyścić. Zaletami tego rodzaju sprzętów są:
- brak konieczności zakupu worków, co przekłada się na niższe koszty użytkowania
- stała siła ssania odkurzacza, nawet przy sporym zapełnieniu pojemnika
- ograniczenie produkcji odpadów
- nowoczesny wygląd urządzenia.
Wadą może okazać się bliski kontakt z unoszącą się sierścią przy opróżnianiu pojemnika, a nawet przypadkowe rozsypanie zawartości podczas wyjmowania zbiornika z obudowy odkurzacza. Odkurzacze bezworkowe są dostępne w dwóch wariantach: pionowym i tradycyjnym.
Ręczny odkurzacz do sierści – czy warto?
Jeśli rozważasz zakup ręcznego odkurzacza do sierści, musisz wiedzieć, że nie zastąpi on całkowicie standardowego odkurzacza – może jedynie stanowić dodatek do naszych codziennych porządków. Dlaczego? Otóż, nie nadaje się do odkurzania podłogi i ma niewielki pojemnik na kurz, który nie pomieści brudu i sierści z całego domu.
Ten rodzaj odkurzacza dobrze sprawdzi się za to do czyszczenia mebli, firan, ubrań czy sprzątania samochodu. Będzie też niezastąpiony przy odkurzaniu legowiska, drapaka lub domku zwierzaka. Podręczny odkurzacz do sierści może również przydać się w podróży, w którą wybierzesz się wspólnie z czworonogiem.
Jeśli kuszą Cię zalety ręcznego odkurzacza do sierści, a jednocześnie rozgadasz się za pełnowymiarowym urządzeniem do sprzątania całego domu, rozważ zakup stojącego odkurzacza bezprzewodowego 2 w 1, który wyposażony jest w dodatkowy, odłączany odkurzacz ręczny. Takie urządzenia zwykle wyposażone są w zestaw końcówek podłogowych do dużych powierzchni oraz precyzyjnych ssawek, które posłużą do odkurzania bardziej niedostępnych miejsc.
Jakie końcówki do odkurzacza do sierści wybrać?
Niezwykle ważnym kryterium wyboru dobrego odkurzacza do psiej i kociej sierści są również dołączone do niego akcesoria. Warto brać pod uwagę jedynie modele wyposażone w ssawki, obrotowe szczotki i inne końcówki stworzone z myślą o usuwaniu zwierzęcej sierści, np.:
- szczotkę do czesania sierści zwierzaka (dostępna w niektórych odkurzaczach)
- szczotkę z welurowymi elementami, które zbiorą sierść z kanap i chodniczków
- końcówkę z lampą UV, która eliminuje bakterie i alergeny
- turboszczotkę lub elektroszczotkę, najlepiej z systemem zapobiegającym nawijaniu się sierści i włosów na wałek.
Turboszczotka to końcówka wyposażona w obrotowy wałek z włosiem lub gumowymi listwami, który jest napędzany powietrzem zasysanym przez odkurzacz. Dobrze radzi sobie z sierścią psów i kotów, jednak jej moc zmniejsza się wraz z zapełnieniem worka lub pojemnika. Pewniejszym rozwiązaniem jest elektroszczotka – do pracy potrzebuje energii elektrycznej, a poziom zapełnienia zbiornika nie wpływa na jej wydajność. Oba warianty są tak samo skuteczne przy odkurzaniu sierści i włosów naszych pupili.
Czytaj też: Czy warto kupić odkurzacz z elektroszczotką?
Jeśli inwestujesz w odkurzacz z turbo- lub elektroszczotką podłogową, to rozejrzyj się za modelem, który ma w zestawie również mini turbo- lub elektroszczotkę. Taka precyzyjna końcówka z obrotowym wałkiem jest bardzo skuteczna w sprzątaniu sierści z tapicerki, legowisk, wyłożonych wykładziną schodów lub z wnętrza samochodu.
Wybór odpowiedniej końcówki lub zestawu końcówek zależy głównie od funduszy jakie chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia oraz od preferowanego typu odkurzacza. Turboszczotkę znajdziemy głównie w odkurzaczach tradycyjnych, a elektroszczotkę – w pionowych. Sprzęty z lampą UV kosztują zwykle kilka tysięcy złotych, podczas gdy klasyczny odkurzacz z rurą i kilkoma podstawowymi ssawkami kupimy już za kilkaset złotych.
Czytaj też: Jak się pozbyć sierści? Odkurzacze dla właścicieli zwierząt.
Pralka do sierści – czym różni się od zwykłej pralki?
Jeśli jesteś wielbicielem zwierząt i walczysz z nadmiarem sierści w swoim otoczeniu, to samo regularne odkurzanie może nie być wystarczające. Zabrudzenia bardzo często osiadają również na odzieży, dlatego warto rozważyć zakup pralki z opcją usuwania sierści, która jest szybszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem niż tradycyjne rolki do ubrań.
Pralka, która nada się do usuwania sierści zwierząt nie różni się znacząco od tradycyjnych pralek pod względem konstrukcyjnym. Najczęściej posiada jednak dodatkowe funkcje, które polegają na zwiększeniu ilości płukań, zastosowaniu podwyższonej temperatury oraz na intensywnym wirowaniu. Dzięki nim dobrze radzi sobie z usunięciem włosów, kłaczków czy pyłków z różnych rodzajów tkanin. Dodatkowo, poprzez zwielokrotnienie cykli płukania pozwala pozbyć się alergenów z ubrań. Niektórzy producenci nazywają tę funkcję „pupil”.
Wielokrotne płukanie tkanin w ciepłej wodzie rozluźnia ich włókna i ułatwia usunięcie mocno wczepionej sierści. Następujące po każdym pukaniu cykle wirowania umożliwiają z kolei odseparowanie sierści od tekstyliów, nie uszkadzając ich. W zwykłych pralkach bez funkcji pupil, zazwyczaj nie można zastosować tak często zmieniających się cykli, co powoduje, że większość niechcianych włosków pozostaje na ubraniach.
Jak wybrać najlepszą pralkę do sierści?
Przy wyborze pralki do usuwania sierści z ubrań, zwróć uwagę na następujące kwestie i sprawdź, czy odpowiadają Twoim potrzebom:
- programy prania do różnych rodzajów odzieży – zmienność cykli to nie wszystko. Sierść przyczepia się do różnych tkanin, które wymagają innej temperatury prania. Przed zakupem należy dowiedzieć się, czy dana pralka ma również delikatne funkcje piorące, które poradzą sobie z ubraniami z cienkich i wymagających materiałów
- funkcja parowa lub odświeżanie aktywnym tlenem – jeśli zależy Ci również na pozbyciu się niechcianych zapachów, to rozważ zakup pralki z programem parowym lub z aktywnym tlenem. Polega on na tym, że do bębna pralki, zamiast wody, trafia gorąca para wodna lub cząsteczki aktywnego tlenu, które nie tylko niwelują niechciane zapachy, ale również usuwają z odzieży większość bakterii
- pojemność bębna – sierść naszych pupili nie osiada tylko na ubraniach, ale również na poduszkach, legowiskach i kocach. Warto więc wybrać pralkę o odpowiednio dużym bębnie, do którego zmieszczą się wszystkie te tekstylia
- system filtrów – zatrzymuje wszelkie zabrudzenia i zapobiega zapychaniu się pralki oraz rur kanalizacyjnych. Skuteczne filtry wydłużają żywotność urządzenia i mogą uchronić przed jego awarią.
Suszarki dla właścicieli zwierząt, które poradzą sobie z sierścią kota i psa
Kolejnym sprzętem AGD przydatnym w domach właścicieli zwierząt może okazać się suszarka bębnowa. Stanowi ona idealne uzupełnienie dla pralki z funkcją pupil, umożliwiając pozbycie się ostatnich, najbardziej opornych włosków. Suszarka bębnowa może być też wykorzystywana jako narzędzie do usuwania sierści z ubrań jeszcze przed ich wypraniem lub do odświeżenia czystej, lecz pełnej kłaczków odzieży.
Nowoczesne suszarki wyposażone są w wiele funkcji, które pomogą zwierzolubom zadbać o swoje ubrania i inne tekstylia domowe. Do najciekawszych z nich zaliczamy:
- funkcję parową – dodatek pary wodnej pozwala pozbyć się z ubrań alergenów, kurzu oraz przykrych zapachów
- funkcję jonizacji – neutralizuje ładunki elektrostatyczne odzieży, dzięki czemu skutecznie usuwa z niej pozostałości sierści
- duży pojemnik na kłaczki, którego nie trzeba opróżniać po każdym cyklu suszenia – zwalnia użytkownika z konieczności częstego wykonywania zabiegów eksploatacyjnych i konserwacyjnych. Co więcej, kłaczki znajdują się w pojemniku z wodą, przez co sklejają się i nie unoszą w powietrzu podczas opróżniania zbiornika i w drodze od suszarki do kosza na śmieci.
Wspomniane funkcje to jedynie dodatek. Tak naprawdę każda suszarka bębnowa może być skuteczna w walce ze zwierzęcą sierścią. Wybierając urządzenie do domu, w którym mieszka pies lub kot, należy jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- pojemność bębna suszarki – warto wybrać model, który pozwoli wysuszyć również legowisko czy koc zwierzaka
- możliwość ustawienia suszarki na pralce – przydatna zwłaszcza w małych mieszkaniach i ciasnych pralniach
- program czasowy (najlepiej ciepły i zimny), w którym użytkownik dobiera czas trwania cyklu do swoich potrzeb. Przyda się do szybkiego odświeżania odzieży i usuwania z niej sierści
- skuteczny filtr, który zatrzyma lekką i lotną sierść.