Odkurzacz automatyczny, czyli robot sprzątający – czym jest?
Szybki rozwój technologiczny ma wpływ na większość branż, także sprzęty AGD. Na rynku odkurzaczy jest najbardziej widoczny w kategorii robotów sprzątających. To nowoczesne urządzenia, które po włączeniu same przemieszczają się po domu, usuwając zabrudzenia. Dzięki wgranemu oprogramowaniu orientują się w danej przestrzeni i omijają wszelkie przeszkody. Są zasilane akumulatorem, który ładuje się po podłączeniu do stacji dokującej dołączonej do zestawu.
Na rynku znajdziemy trzy rodzaje robotów sprzątających:
- Odkurzacze automatyczne (często także z funkcją mopującą)
- Roboty mopujące – przeznaczone do mycia podłóg
- Roboty myjące okna
To, jaki odkurzacz automatyczny najlepiej sprawdzi się w domu zależy od indywidulanych potrzeb użytkownika. Jeśli zależy nam na urządzeniu 2w1 możemy zdecydować się na to łączące funkcje odkurzania i mycia. Jednak w praktyce lepsze rezultaty zapewniają oddzielne sprzęty, które pracują efektywniej. Są komplementarne, więc świetnie się uzupełniają i pomogą zadbać o czystość powierzchni, odciążając nas w części domowych obowiązków.
Jak działa robot sprzątający?
Wbrew pozorom i innowacyjności, charakterystycznej dla tego typu sprzętu, zasada działania robota sprzątającego jest dość prosta. Urządzenie wykorzystuje siłę odśrodkową wirujących szczotek oraz materiał ich wykonania aby zamieść z podłogi kurz i nieczystości, które trafiają bezpośrednio do wyjmowanego zbiornika. Pracę szczotek uzupełniają i wspomagają turbina ssąca oraz gumowe rolki, w celu usunięcia jak największej ilości brudu. Natomiast roboty mopujące są wyposażone w specjalny pad z chłonnego materiału oraz dozownik środków czyszczących do podłóg.
Dużą zaletą robotów sprzątających, poza samodzielną pracą nie wymagającą naszego wysiłku, jest brak przewodu zasilającego. Działanie urządzenia napędza akumulator a czas i zasięg pracy zależą od pojemności baterii. Co więcej, gdy się rozładowuje, urządzenie samo wraca na stację dokującą aby się naładować.
Roboty odkurzające są znacznie mniejsze od tradycyjnych odkurzaczy i mają od nich niższą moc. Jednak ich konstrukcja ma sprawić, że będą jak najbardziej efektywne. Do posprzątania podłóg wystarczy nacisnąć przycisk startowy robota, który resztę pracy wykona za nas. Warto wspomnieć, że poszczególne modele umożliwiają także ręczne sterowanie za pomocą pilota lub telefonu komórkowego (dzięki specjalnej aplikacji).
Odkurzacz, który sam sprząta – nawigacja
Aby odkurzacz automatyczny spełnił swoją rolę konieczne jest jego zaprogramowanie. Na czym polega? Przede wszystkim – ustawieniu czasu pracy. Najlepsze modele są wyposażone w opcję planowania pracy na kilka dni do przodu, dzięki czemu – w razie potrzeby cyklicznego sprzątania podłóg – nie musimy codziennie go uruchamiać. Urządzenie samo rozpocznie pracę.
Zaawansowane funkcje pozwalają także na ustawienie różnych godzin sprzątania w konkretne dni, np. w tygodniu robot może działać, kiedy jesteśmy poza domem a w weekendy odbyć cykl odkurzania zanim wstaniemy, żeby cieszyć się od rana odświeżonym mieszkaniem.
W obu przypadkach należy jednak pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika na nieczystości. Jeśli będzie zapchany, urządzenie nie da rady dokładnie posprzątać. Ze względu na konieczność ręcznego czyszczenia pojemnika, robot nie jest najlepszym wyborem dla alergików. Kontakt z brudem, kurzem, roztoczami czy resztkami – czyli alergenami – jest bowiem bezpośredni. Jedynie najlepsze i najdroższe roboty mają w zestawie specjalne stacje, które opróżniają automatycznie ich pojemniki.
Nawigowanie robotem sprzątającym jest proste, wygodne oraz – podobnie, jak jego praca – zautomatyzowane. Możemy skorzystać z opcji sterowania za pomocą pilota lub smartfona. Jest szczególnie przydatna kiedy – zamiast zaprogramować urządzenie do pracy podczas naszej nieobecności – potrzebujemy np. aby posprzątało konkretne miejsce. Wtedy możemy mu je precyzyjnie wskazać. Pilotem lub telefonem wydamy także polecenia m.in. powrotu do bazy (stacji dokującej) czy zatrzymamy pracę. Topowe i najnowocześniejsze modele oferują nawet funkcję sterowania głosem.
Sensory w robocie sprzątającym
Automatyczne urządzenia sprzątające są wyposażone w wiele sensorów i czujników, które umożliwiają samodzielne poruszanie się w przestrzeni oraz kontrolują ich pracę. Dzięki nim robot może zaplanować swoją trasę oraz namierzyć i ominąć wszelkie przeszkody, np. progi czy uskoki.
Poszczególne modele zapewniają także dodatkowe zabezpieczenie w postaci możliwości zapamiętania przebytej trasy, układu ścian czy rozkładu pomieszczeń – w tym rozłożenia zagrożeń, takich jak: meble, rośliny, większe ozdoby oraz – co najważniejsze – schody. Urządzenie nie uszkodzi domowych mebli, nie zbije cennej doniczki czy po prostu nie spadnie ze schodów, dlatego można bezpiecznie z niego korzystać także w piętrowym domu.
Wartym uwagi wyposażeniem odkurzacza automatycznego są czujniki zabrudzeń, które skutecznie naprowadzają go na miejsca wymagające większej dokładności czyszczenia. Te zaawansowane urządzenia posprzątają za nas nie tylko powierzchnie twarde, ale też wykładziny i dywany z krótkim włosiem. Uzupełnione sensorami wykrywającymi zamianę powierzchni, automatycznie zwiększą wydajność swojej pracy.
Rodzaje odkurzaczy automatycznych
Na rynku znajdziemy ogrom modeli odkurzaczy automatycznych różniących się funkcjonalnością, sposobem sterowania a nawet – kształtem. Dla uporządkowania tej kategorii możemy usystematyzować je w kilka grup, biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty:
- Kształt odkurzaczy automatycznych
Najbardziej powszechnymi robotami sprzątającymi są te, o okrągłej budowie. Jednak na rynku znajdziemy także modele w kształcie litery „D”. Różnią się przeważnie obecnością bocznych szczotek. Ponieważ okrągłe urządzenie nie jest w stanie dojechać np. do narożników, jest wyposażone w dodatkową szczotkę, która wymiata trudno dostępne zabrudzenia, kierując je pod szczotkę główną.
- Przeznaczenie odkurzaczy automatycznych
Jaki robot sprzątający wybrać? Odkurzający, mopujący czy model 2w1?
Wszystko zależy od indywidulanych potrzeb, możliwości finansowych i miejsca, które możemy przeznaczyć na przechowywanie sprzętu.
Jeśli traktujemy odkurzacz automatyczny jako dodatkową pomoc w codziennych obowiązkach i uzupełnienie tradycyjnego odkurzacza, np. workowego lub cyklonowego, warto zastanowić się nad urządzeniem 2w1. Jego główną rolą będzie odświeżenie powierzchni, więc tego typu konstrukcja oraz parametry sprzętu pozwolą mu z powodzeniem sprostać temu zadaniu.
Także w przypadku mniejszych powierzchni, jeśli urządzenia automatyczne mają zastąpić te klasyczne, wybór modelu 2w1 będzie lepszym wyborem. Dwa oddzielne roboty ze stacjami dokującymi zajmą dużo miejsca.
W celu precyzyjnego wysprzątania lub wymycia większych pomieszczeń, lepiej sprawdzą się roboty o konkretnym przeznaczeniu. Dzięki określonej jednej funkcji, ich konstrukcja, parametry techniczne oraz wyposażenie są dopracowane tak, aby zapewnić najwyższą wydajność sprzątania.
- Sposób sterowania
- Robot odkurzający z nawigacją
Wybór robota sprzątającego pod kątem sposobu sterowania także zależy od indywidualnych potrzeb. Dla właścicieli domów i mieszkań o skomplikowanym układzie lub wyposażonych w wiele mniejszych mebli czy roślin oraz ozdób stojących na podłodze, wartą rozważenia propozycją są urządzenia z zaawansowaną nawigacją – czyli mapowaniem. Jest ona coraz częściej wykorzystywana w odkurzaczach automatycznych. Urządzenie, przy pomocy czujników, sensorów, kamer czy dalmierza laserowego, tworzy mapę sprzątanej przestrzeni, która zapewnia wiele korzyści. Robot zapamiętuje, które przestrzenie już posprzątał i nie wraca do nich. Natomiast w przypadku, kiedy akumulator się rozładuje podczas pracy, odkurzacz sam pojedzie do stacji dokującej i po naładowaniu, wznowi czyszczenie w tym miejscu, w którym przerwał.
- Sterowanie telefonem komórkowym
Niezależnie od rodzaju robota sprzątającego, komunikacja za pomocą smartfona jest dostępna w niemal każdej kategorii i obecnie traktowana jako podstawa. Odkurzacz automatyczny, sterowany za pomocą aplikacji, wykorzystuje Bluetooth lub częściej Wi-Fi. Przy czym ten drugi typ łączności jest bardziej zaawansowany.
Po zainstalowaniu specjalnej aplikacji w telefonie możemy łatwo skonfigurować urządzenie, ustawić harmonogram pracy i monitorować jej postępy. Jeśli zablokuje się w jakimś miejscu, otrzymamy powiadomienie. Jedną z największych zalet tego modelu sterowania jest możliwość zdalnego włączenia odkurzacza, np. gdy wracamy z pracy albo będąc poza domem, dowiadujemy się, że odwiedzą nas niezapowiedziani goście. Robot odświeży podłogi zanim wrócimy.
Topowe modele odkurzaczy automatycznych pozwalają nawet podejrzeć, co dzieje się w mieszkaniu (dzięki wbudowanej kamerze) lub sterować nimi głosem. W tym celu należy wybrać model kompatybilny np. z asystentem Google lub Amazon Alexa. Po krótkiej konfiguracji, podczas której nadamy naszemu robotowi nazwę, wystarczy wybrać komendę głosową aby rozpoczął pracę. W najbardziej zaawansowanych modelach możemy wskazać im także konkretne pomieszczenie do posprzątania lub zlecić zakończenie pracy czy powrót do stacji dokującej.
Wady i zalety odkurzacza automatycznego
Wydaje się, że robot sprzątający znacząco ułatwia dbanie o czystość domu czy mieszkania. Jednak, decydując się na dość kosztowny zakup tego sprzętu, warto sprawdzić w jaki stopniu jest w stanie zastąpić tradycyjne urządzenia oraz przyjrzeć się jego plusom i minusom.
Zalety robota sprzątającego:
- automatyzacja sprzątania – jego praca z założenia przebiega bez udziału użytkownika
- programowanie – umożliwia wyznaczenie konkretnych godzin czy miejsc, które chcemy wyczyścić
- funkcja mopującą – modele, które zostały w nią wyposażone pozwolą także umyć podłogi
- nowoczesne sposoby sterowania – za pomocą pilota, aplikacji w telefonie a nawet głosem – jest nie tylko wygodne, ale tez pozwala nakierować urządzenie w konkretne miejsce, które wymaga oczyszczenia
- niski poziom generowanego hałasu (tylko w przypadku wyższych modeli)
- możliwość odkurzenia różnych powierzchni, także wykładzin i dywanów (choć raczej tych, o krótkim włosiu)
- oszczędność czasu – podczas, gdy robot odświeża podłogi możemy poświęcić czas na pracę, relaks lub inne domowe obowiązki
- oszczędność energii elektrycznej – tradycyjne odkurzacze wymagają stałego zasilania prądem podczas pracy. Roboty sprzątające są wyposażone w mniejszą moc i ze względu na sposób działania (ładowanie akumulatora w stacji dokującej) zużywają znacznie mniej energii.
Od pewnego czasu Unia Europejska sukcesywnie zmniejsza limity mocy sprzętów domowych, w tym odkurzaczy – w trosce o środowisko naturalne. Ma to znaczący wpływ na oficjalny poziom mocy tych urządzeń, dlatego warto przyjrzeć się przełożeniu tego parametru na wydajność sprzątania oraz zużycie energii elektrycznej.
Poznaj nowe etykiety energetyczne i najważniejsze zmiany w tym zakresie.
Wady robota sprzątającego
- brak wszechstronności – odkurzy i ewentualnie umyje jedynie płaskie powierzchnie. Tradycyjnym lub pionowym odkurzaczem, dzięki dodatkowym akcesoriom, posprzątamy także meble, wnętrze samochodu czy zdejmiemy z sufitów kurz i pajęczyny.
- ograniczony czas pracy – zależny od wytrzymałości baterii
- nie oczyści schodów
- problematyczne pokonywanie wyższych progów oddzielających pomieszczenia
- ręczne opróżnianie pojemnika na nieczystości – kłopotliwe dla alergików
- wysoki koszt zakupu.
Zobacz też: