Dlaczego śmierdzi z odkurzacza?
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z odkurzacza jest dość uciążliwym i irytującym problemem. Po uruchomieniu urządzenia w kilka chwil potrafi rozejść się po całym pomieszczeniu lub nawet domu, a skuteczne wywietrzenie go z reguły nie jest takie proste.
Dlaczego śmierdzi z odkurzacza? Można wskazać kilka przyczyn:
- psucie się i gnicie resztek jedzenia i okruchów zalegających w worku lub w pojemniku na śmieci
- wciąganie wilgotnej sierści zwierząt domowych
- nieodpowiednia higiena pojemnika na zanieczyszczenia
- pleśnienie resztek organicznych: liści roślin doniczkowych, żywności i zawilgoconych zabrudzeń znajdujących się w worku lub pojemniku na kurz i brud
- nieodpowiednie stosowanie i higiena aspiratorów kataru do odkurzacza dla dzieci.
Przyczyna nieprzyjemnego zapachu z wylotu odkurzacza może tkwić też w brudnym dywanie. W takim przypadku nie wystarczy zastosować naszych sposobów na usunięcie niechcianych woni z urządzenia, ale przede wszystkim należy porządnie wyprać dywan. Jeśli nie pozbędziemy się źródła problemu, będzie on systematycznie powracał.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza?
Usunięcie brzydkiego zapachu z odkurzacza jest ważne nie tylko ze względu na nieprzyjemne doznania, które powodują u nas takie wonie. Jak już wiemy, przykry zapach często spowodowany jest rozwojem pleśni, zarodników grzybów i bakterii, które będą rozsiewać się po naszym domu przy każdym włączeniu urządzenia, przyczyniając się do problemów oddechowych zwłaszcza u alergików, małych dzieci i osób cierpiących na choroby przewlekłe, np. astmę.
Jak więc usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza? Zazwyczaj wystarczy wykonać kilka dość prostych zabiegów pielęgnacyjnych, by pozbyć się brzydkich woni. Pamiętaj jednak, że jednorazowe czyszczenie sprzętu, wymiana filtrów oraz zamontowanie zapachu to za mało – warto wykonywać te czynności regularnie, by nie dopuścić do ponownego pojawienia się problemu.
Czyszczenie odkurzacza sposobem na brzydki zapach
Kiedy wyczujesz nieprzyjemny zapach dochodzący z Twojego odkurzacza, powinieneś uważnie przyjrzeć się czystości jego komory, rury oraz ssawki, a także pojemnika na śmieci. Niedokładnie opróżniany zbiornik odkurzacza bezworkowego w krótkim czasie może zamienić się w istne siedlisko grzybów i bakterii. W odkurzaczach workowych z kolei czasem dochodzi do przerwania worka, wysypania się drobinek śmieci przy jego wymianie lub przemoknięcia papieru, a w konsekwencji do zabrudzenia komory urządzenia.
Wciąganie urządzeniem pozostałości jedzenia, klejących się i wilgotnych śmieci może sprawić, że zarówno ssawka, jak i całe wnętrze rury pokryją się brudem, do którego będzie przyklejał się kurz, włosy i zanieczyszczenia. Taka mieszanka już po kilku dniach spowoduje, że odkurzacz będzie roztaczał wokół siebie przykrą woń. Co więcej, większe, miękkie resztki i zabrudzenia mogą doprowadzić do zupełnego lub częściowego zatkania rury, węża lub wlotu worka bądź pojemnika odkurzacza, co dodatkowo spotęguje problem i osłabi moc ssącą urządzenia.
Przed przystąpieniem do czyszczenia jakichkolwiek elementów odkurzacza sprawdź, jaki sposób ich pielęgnacji zaleca producent w instrukcji obsługi. Następnie usuń zalegające resztki i większe zabrudzenia. Przy myciu wnętrza rury lub ssawki możesz posłużyć się szczotką do butelek. Warto skorzystać z pomocy pachnącego płynu do czyszczenia, który dodatkowo pomoże zneutralizować nieprzyjemny zapach.
Komorę odkurzacza i pojemnik na śmieci czyść przestrzegając ściśle informacji producenta – nie wszystkie powierzchnie mogą mieć kontakt z wodą. Przed zamontowaniem poszczególnych elementów i uruchomieniem odkurzacza upewnij się, że umyte miejsca są zupełnie suche. Jeśli korzystasz z worków jednorazowych, po czyszczeniu koniecznie załóż nowy, a worek wielorazowy w miarę możliwości wypierz.
Wymiana filtra w odkurzaczu
Zgromadzone na filtrze zanieczyszczenia i bakterie często bywają przyczyną nieprzyjemnego zapachu, a dodatkowo niekorzystnie wpływają na zdrowie wszystkich domowników, zwłaszcza tych cierpiących na alergie. Co więcej, taki filtr przestaje spełniać swoją funkcję i zamiast poprawiać jakość powietrza w domu może ją nawet pogarszać.
Jeśli domownicy są alergikami lub jakość powierza jest zła warto zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze z poradnika: Oczyszczacz powietrza: z nawilżaczem, z jonizatorem. Jaki wybrać?
W odkurzaczach spotykamy kilka rodzajów filtrów: wylotowy (np. HEPA, EPA), filtr silnika oraz filtr cylindryczny w urządzeniach bezworkowych. Niektóre z nich, np. wybrane modele filtrów HEPA są zmywalne, dlatego wystarczy dokładnie opłukać je pod wodą i osuszyć. Inne natomiast trzeba regularnie wymieniać, szczególnie jeśli są powodem nieprzyjemnego zapachu.
Zapach do odkurzacza
Odkurzacz może być źródłem nie tylko brzydkiego zapachu, ale też Twoich ulubionych woni! Aby w trakcie sprzątania w domu zaczął roznosić się przyjemny aromat, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny zapach do odkurzacza w formie np. pałeczek, pastylek lub saszetek.
Gdzie włożyć zapach do odkurzacza? W przypadku urządzenia workowego najlepiej wciągnąć go do wnętrza worka na początku sprzątania. Jeśli masz odkurzacz bezworkowy, możesz zamontować zapach na filtrze wylotowym pod tylną obudową urządzenia lub umieścić go w pojemniku na kurz. Dzięki niemu po uruchomieniu odkurzacza, przefiltrowane powietrze wydmuchiwane na zewnątrz stanie się nośnikiem wybranych przez Ciebie nut zapachowych.
Zamiast gotowego zapachu do odkurzacza możesz też zrobić go samemu wykorzystując produkty, które zapewne masz w swoim domu, np. mieloną kawę lub cynamon. Wciągnij nieco zmielonego cynamonu lub aromatycznej kawy odkurzaczem, a poczujesz ich zapach przy każdym sprzątaniu, aż do wymiany worka lub opróżnienia pojemnika.
Pamiętaj, że samo zastosowanie odświeżacza do odkurzacza nie wystarczy do pozbycia się nieprzyjemnej woni – najpierw trzeba zlikwidować jej źródło, a dopiero w dalszej kolejności zająć się dodatkowymi aromatami.
Olejki eteryczne dobrym sposobem na ładny zapach z odkurzacza
Dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy odkurzaczy workowych jest zastosowanie naturalnego olejku eterycznego jako zapachu do odkurzacza. Już kilka kropel naniesionych na worek zapewni przyjemną woń w całym sprzątanym pomieszczeniu. Wiele olejków ma również dobroczynne właściwości, np. kojące, uspokajające lub odprężające i wyciszające, które będą dodatkowym benefitem i ułatwią spokojny odpoczynek po sprzątaniu, a także antybakteryjne i odkażające, zapobiegające namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów we wnętrzu worka. Zamiast olejków eterycznych można użyć też odrobiny ulubionych perfum. Taki zapach wystarczy jednak na dość krótki czas, ale jest ciekawą alternatywą dla osób, które nie mają akurat pod specjalnych wkładów zapachowych.
Inna przyczyna brzydkich zapachów z odkurzacza
Niekiedy brzydkie zapachy wydostające się z odkurzacza mają zupełnie inną przyczynę niż nagromadzony brud i psujące się resztki – mogą zwiastować zbliżającą się awarię lub świadczyć o niedawnym zakupie urządzenia.
Przy pierwszych użyciach, wiele sprzętów elektrycznych może wydzielać charakterystyczny zapach pochodzący z plastikowych elementów i osłonek przewodów oraz kabli. Podobnie bywa też w przypadku odkurzaczy. Taki rodzaj woni jest stosunkowo normalny i najczęściej szybko się ulatnia. Jeśli będzie on dla Ciebie bardzo uciążliwy, warto postawić urządzenie w dobrze wentylowanym, suchym miejscu lub przez pewien czas korzystać ze specjalnego zapachu do odkurzacza, który zamaskuje nieprzyjemną woń.
Zdecydowanie bardziej niepokojący jest zapach spalenizny, topionego plastiku lub gumy dochodzący spod obudowy odkurzacza. W niektórych przypadkach pojawia się on i szybko znika bez wyraźnej przyczyny, ale najczęściej jednak oznacza awarię urządzenia, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne zjawiska, np. delikatny dym, zmiana odgłosów wydawanych przez odkurzacz, wyłączenie się bezpieczników w domu oraz całkowita lub częściowa utrata mocy ssania. Tu nie wystarczy pozbyć się samego zapachu, lecz konieczne będzie usunięcie usterki, która go spowodowała, a więc i wizyta w serwisie.