Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych?

Odpowiednie dbanie o zdrowie powinno zacząć się już w dzieciństwie. Zdarza się jednak, że rodzice bagatelizują tę sprawę i zakładają, że pielęgnację jamy ustnej należy rozpocząć w momencie, gdy u dziecka pojawią się stałe zęby. Niestety takie myślenie może się zemścić. Również o mleczne zęby trzeba odpowiednio dbać, a wyrobienie w dziecku dobrych nawyków higienicznych będzie procentować przez całe jego życie. Jak zadbać o zęby mleczne naszego malucha? Przede wszystkim stawiając na właściwą szczoteczkę! Czy szczotka soniczna dla dzieci będzie dobrym wyborem? Jakie modele szczoteczek są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku? Poznaj nasze propozycje.
Spis treści

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej od dziecka?

Właściwa higiena zębów to świetny sposób na ochronę przed wieloma problemami i chorobami jamy ustnej. O uzębienie należy dbać od pojawienia się pierwszego ząbka, bo próchnica rozwijająca się w zębach mlecznych może również przenieść się na zęby stałe. Co więcej, nawet kiedy niemowlęta nie mają jeszcze zębów, potrzebna jest im specjalistyczna pielęgnacja dziąseł.

Higiena jamy ustnej niemowlaka w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nie jest trudna – wystarczy raz dziennie, np. po kąpieli, przetrzeć dokładnie jego dziąsła gazikiem lub wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą. Pozwoli to dziecku przyzwyczaić się do manipulacji w buzi i stworzyć rytuał – maluch będzie kojarzył kolejno następujące po sobie czynności: kąpiel, mycie dziąseł i sen. U kilkumiesięczniaka można wprowadzić silikonową szczoteczkę nakładaną na palec rodzica, która posłuży też do mycia pierwszych ząbków.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej u dzieci? Podstawą jest oczywiście codzienne dwukrotne szczotkowanie zębów pastą z fluorem w ilości dopasowanej do wieku dziecka. Mycie zębów niemowlaka rozpoczynamy już po pojawieniu się pierwszego ząbka. Powinno się to robić minimum 2 razy dziennie i najlepiej przez 2 minuty. Dodatkowo można wprowadzić czyszczenie zębów po każdym słodkim lub bardziej klejącym posiłku. Tę czynność warto zamienić w zabawę i sprawić, żeby była trochę przyjemniejsza np. pozwolić dziecku samodzielnie wybrać pastę albo szczoteczkę np. w ulubionym kolorze lub z bohaterem z ulubionej kreskówki. U maluchów do 3. roku życia stosujemy pastę w ilości ziarnka ryżu, a u 3-6 latków – ziarnka grochu.

Starsze dzieci warto zachęcać do płukania jamy ustnej. Należy stosować do tego celu tylko bezalkoholowe produkty, które będą odpowiednio delikatne. Dobrym pomysłem jest też wspólna nauka nitkowania zębów – w przestrzeniach międzyzębowych często gromadzą się resztki zjedzonych posiłków!

Fot.: Prawidłowe mycie zębów jest podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci.

Warto również pamiętać o zwracaniu uwagi na dietę dziecka. Niektóre produkty będą bardziej szkodliwe dla zębów np. słodycze czy przetworzone jedzenie. Kluczem do zdrowia jest zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi dziecka wszystkich potrzebnych witamin oraz minerałów.

Pierwsza wizyta u dentysty – wyrabianie dobrych nawyków

Bardzo ważne jest regularne chodzenie do dentysty. W pierwszym roku życia można wybrać się na wizytę adaptacyjną lub po prostu przegląd ząbków.

Taka rutyna stomatologiczna pokaże dziecku, że wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest niczym strasznym i powinno się to robić regularnie. Kluczem do sukcesu jest oswojenie się z kontrolami uzębienia oraz wyrobienie nawyków i regularności. Jeżeli dziecko co pół roku będzie pojawiać się u dentysty na leczeniu drobnych ubytków lub tylko kontroli, to w dorosłym życiu również będzie pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego uzębienia.

Podczas kontroli stomatologicznej można wykonać u dziecka fluoryzację. Co to jest dowiesz się z naszego poradnika: Co to jest fluoryzacja? Kiedy wykonać dziecku pierwszą fluoryzację? Wady i zalety fluoryzacji.

Jak działa szczoteczka soniczna dla dzieci – zalety

Mówiąc o szczoteczkach sonicznych warto przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób działają. Dzięki Temu można łatwiej zrozumieć, dlaczego są tak skuteczne w czyszczeniu zębów i wymiataniu płytki nazębnej nawet z trudno dostępnych miejsc.

Tłumacząc w najprostszy sposób, soniczność szczoteczki jest to zdolność do wytwarzania przez nią fal dźwiękowych o określonej częstotliwości (około 260 Hz).

Możemy skorzystać z tej właściwości dzięki specjalnej budowie szczoteczki sonicznej, która poprzez drgania główki oraz reszty urządzenia generuje właśnie takie fale dźwiękowe. Włosie szczoteczki zaczyna drgać z bardzo dużą częstotliwością.

Jakie są plusy tego rozwiązania? Takie fale wytwarzają całe mnóstwo drobnych bąbelków powstałych z pasty, śliny i wody, które ułatwiają bardzo dokładne i efektywne czyszczenie zębów i usuwanie zalegającej na nich płytki bakteryjnej. Co więcej, mycie z użyciem drgań sonicznych jest wyjątkowo delikatne dla dziąseł i szkliwa.

Modele szczoteczek sonicznych przeznaczone dla dzieci różnią się od tych dedykowanych dorosłym. Przede wszystkim mają mniejszą i bardziej zaokrągloną główkę, bardziej miękkie włosie, a niekiedy niższą częstotliwość drgań.Mocno wydłużone główki stosowane w tradycyjnych modelach oraz klasycznych szczoteczkach sonicznych przeznaczonych dla dorosłych mogą być problematyczne dla dziecka. Po pierwsze są zbyt duże do małej buzi, a po drugie ich kształt sprawia, że dziecko może nie domywać zbyt dokładnie tylnych zębów. Dlatego właśnie najlepiej stawiać na szczoteczki soniczno-rotacyjne, które są w stanie dotrzeć do każdego małego ząbka i skutecznie go doczyścić. Tym sposobem udało się wypracować idealny kompromis pomiędzy skutecznym czyszczeniem a delikatnym działaniem.

Czym się kierować przy wyborze szczoteczki sonicznej dla dziecka?

Coraz więcej mówi się o plusach stosowania szczoteczki sonicznej, dlatego wielu rodziców zastanawia się, czy kupić właśnie taką dla swojego dziecka. Maluch, który dopiero uczy się dbania o swoje zęby, nie będzie zwracał szczególnej uwagi na technikę mycia. Korzystając ze szczoteczki sonicznej dziecko nie musi zapamiętywać żadnej sekwencji ruchów czyszczących – wystarczy tylko, że będzie przykładać jej główkę po kolei do każdego zęba od zewnątrz i od środka, a w przypadku trzonowców też od strony siecznej. Odpowiednio drgająca głowica szczoteczki wykona całą pracę! Jak dobrać odpowiedni model w zależności od wieku dziecka?

Fot.: Wybierz szczoteczkę soniczną dopasowaną do potrzeb przedszkolaka, starszaka i nastolatka.

Szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3

Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne dla dzieci, które mają zaledwie kilka ząbków. Takie urządzenia są odpowiednio dopasowane do potrzeb ich jamy ustnej: mają mniejszą ilość drgań i wyjątkowo delikatne włókna, a także niewielkie główki. Jeśli dziecko nie ma problemu z odczuwaniem charakterystycznych drgań w buzi podczas szczotkowania, można z powodzeniem używać takiego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że maluch nie poradzi sobie sam z obsługą szczoteczki sonicznej, dlatego ta rola przypadnie w całości rodzicowi.

Szczoteczka soniczna dla dziecka w wieku 3-6 lat

Dentyści polecają korzystanie ze szczoteczek elektrycznych już od 3. roku życia. Mniejsze dzieci po prostu nie będą w stanie samodzielnie obsłużyć takiej szczoteczki, dlatego przynajmniej do ukończenia 2 lat do nauki szczotkowania lepiej stosować szczoteczki manualne. Kiedy maluch będzie miał około 3 lat można już wybrać pierwsze urządzenie soniczne i stopniowo oswajać dziecko z jego obsługą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki dla malucha?

  • oznaczenie wiekowe na opakowaniu
  • niewielkie rozmiary główki dopasowane do buzi dziecka
  • proste sterowanie
  • delikatne włosie szczoteczki, które nie podrażnia dziąseł
  • wzór i kolor urządzenia, najlepiej wybrany przez dziecko
  • dostępność aplikacji mobilnej zachęcającej do szczotkowania.

Pomiędzy 3. a 6. rokiem życia rodzice nadal powinni kontrolować cały rytuał mycia zębów. Jednak korzystając ze szczoteczki sonicznej można dać dziecku więcej swobody i tylko pilnować, czy każdy ząbek został odpowiednio doczyszczony!

Szczotka soniczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Dzieci w wieku szkolnym, po 7-8 roku życia, mogą już samodzielnie myć zęby. Jednak żeby mieć pewność, że robią to w odpowiedni sposób, warto postawić na szczoteczkę soniczno-rotacyjną z wbudowanym timerem. Dzięki tej opcji po upływie 2 minut urządzenie zasygnalizuje koniec czyszczenia. To spore ułatwienie, które sprawi, że dziecko na pewno nie będzie zbyt krótko szczotkowało zębów oraz pozwoli mu wyrobić prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej.

Warto również zwrócić uwagę na długi czas działania na jednym ładowaniu (przyda się to szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów) oraz czujnik nacisku kontrolujący, by dziecko zbyt mocno nie dociskało szczoteczki.

Szczoteczka do zębów dla nastolatka powyżej 12. roku życia

Nastolatki będą potrzebować szczoteczki, która będzie urządzeniem pomiędzy dziecięcym modelem a tym skierowanym dla dorosłych. Tutaj również świetnie sprawdzi się szczoteczka soniczno-rotacyjna, czyli ta z okrągłą główką, ale wytwarzająca soniczne fale dźwiękowe. Model dla dorastających dzieci powinien mieć takie funkcje jak:

  • timer i czujnik nacisku
  • działać przez długi czas na jednym ładowaniu
  • oraz być wyposażony w kilka trybów pracy.

Ciekawym rozwiązaniem będzie specjalna aplikacja dedykowana dla takich szczoteczek sonicznych – to na pewno zmotywuje nastolatka do regularnego dbania o swoje zęby!

Starszym nastolatkom z powodzeniem możemy zaproponować szczoteczkę soniczną dla dorosłych. Przed zakupem warto zasięgnąć ich opinii co do potrzebnych im funkcji oraz, a może przede wszystkim, wyglądu urządzenia. Kilkunastolatek może mieć już spore doświadczenie w stosowaniu takich urządzeń i będzie wiedział, które z udogodnień są dla niego niezbędne, a które zupełnie nie zdają egzaminu.

Wiele osób w wieku nastoletnim rozpoczyna leczenie ortodontyczne, dlatego dobrym wyborem będzie szczoteczka do aparatu stałego, do której można dokupić specjalne główki przeznaczone do dokładnego czyszczenia metalowych zamków i mostów.

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci – polecane modele

Skoro wiemy już jakie kryteria powinny spełniać szczoteczki soniczne dla dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych, to przyszedł czas na zaprezentowanie kilku wybranych przez nas szczoteczek dla najmłodszych użytkowników.

Szczoteczka do codziennej pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci w wieku 3-6 lat

Pierwsza szczotka soniczna dla dziecka powinna po pierwsze skutecznie i delikatnie czyścić ząbki, a po drugie – zachęcać do codziennego szczotkowania np. poprzez ciekawy design lub interaktywne zabawy i nagrody w aplikacji mobilnej.

Osoby ceniące sprytne rozwiązania i chcące ograniczyć ilość elektrośmieci mogą postawić na szczoteczkę soniczną, która wyposażona jest w 2 rozmiary główek: dla malucha i dla starszaka. Dzięki temu posłuży ona przedszkolakowi i nie trzeba będzie jej wymieniać kiedy dziecko pójdzie do szkoły – wystarczy dokupić większe końcówki.

1. Vitammy Smile – cena ok. 37 zł

Fot.: Tania szczoteczka soniczna Vitammy Smile z kolorowym rysunkiem (źródło: strona producenta).

Szczoteczka soniczna o zasilaniu bateryjnym przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia. Oferuje 14 000 ruchów sonicznych na minutę i ma niewielkie gabaryty, dlatego dobrze leży w dłoni dziecka. Estetyczne obrazki na rękojeści i etui podróżnym zachęcają malucha do codziennego mycia zębów. Jest to stosunkowo tania propozycja, dlatego dobrze sprawdzi się jako pierwsza testowa szczoteczka, która pozwoli nam przekonać się, czy maluch zaakceptuje charakterystyczne drgania odczuwane w buzi.

2. Smilesonic Kids – cena ok. 175 zł

Fot.: Smilesonic Kids – dobra szczoteczka dla dziecka 3+ (źródło: strona producenta).

To model oferujący największą liczbę drgań spośród wszystkich szczoteczek dla najmłodszych użytkowników – aż 62 000. Posiada też 2 tryby pracy, odpowiednio mała główkę o miękkim włosiu oraz 2-minutowy timer. Zabawny wzór z dinozaurem jest dobrą zachętą do szczotkowania, a ergonomiczny uchwyt ułatwia manewrowanie urządzeniem. W zestawie znajdują się 2 wymienne końcówki, a czas pracy na 1 ładowaniu akumulatora to aż 2 miesiące.

3. Brush Baby Kidzonic – cena ok. 95 zł

Fot.: Podświetlana szczoteczka soniczna dla dzieci Brush-baby (źródło: strona producenta).

To szczoteczka umożliwiająca płynne przejście ze szczoteczki manualnej na soniczną. Występuje w 2 wersjach: 3+ i 3-6 lat. Każda z nich posiada 2 tryby, z czego jeden polega na białym podświetleniu końcówki, a drugi wykorzystuje kolorowe, migające światełka i drgania soniczne. Główki drgające z prędkością 18 000 ruchów na minutę (lub 22 000 w wersji 3+) wyposażone są we włosie o różnej długości skutecznie wymiatające płytkę nazębną z powierzchni zębów. Czas szczotkowania odmierza wbudowany timer. Szczoteczka zasilana jest bateryjnie.

Szczoteczki soniczne dla dzieci powyżej 6 lat

Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole przychodzi czas na wymianę szczoteczki sonicznej albo zakupienie większych główek do już posiadanego urządzenia. Buzia 7-latka jest znacznie większa niż 3-latka, dlatego będzie on potrzebował obszerniejszej końcówki, która sprawniej doczyści mleczaki oraz pojawiające się już pierwsze zęby stałe.

1. Oral-B Pro Junior – cena ok. 160 zł

Fot.: Oral-B Pro Junior szczoteczka elektryczna dla dzieci z drganiami sonicznymi (źródło: strona producenta).

Urządzenie o okrągłej główce oferujące 20 000 drgań sonicznych na minutę oraz 7600 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych. Posiada czujnik siły nacisku oraz timer, dlatego dobrze sprawdzi się do nauki zupełnie samodzielnego szczotkowania. Miękkie włókna chronią delikatne dziąsła dziecka, a technologia 3D zapewnia skuteczne i dokładne codzienne czyszczenie. Czas pracy na akumulatorze to 22 godziny.

2. Philips Sonicare For Kids – cena ok. 169 zł


Fot.: Szczoteczka soniczna Philips Sonicare For Kids dla dzeic 3+ i 7+ z wymiennymi naklejkami (źródło: strona producenta).

Szczoteczka Sonicare For Kids została wyposażona w 31 000 drgań na minutę, 2 tryby pracy oraz wbudowany timer. Łączy się ona ze smartfonem, umożliwiając doskonalenie techniki szczotkowania z rysunkowym bohaterem z aplikacji mobilnej oraz zbieranie nagród za postępy w nauce mycia zębów. Soniczna szczoteczka Philips dostępna jest w kilku wzorach do wyboru. Do zestawu dołączone są 2 wymienne końcówki: dla dzieci 3+ oraz 7+, a także 8 naklejek, za pomocą których można spersonalizować rękojeść urządzenia.

3. Vitammy Splash – cena ok. 90 zł

Fot.: Kolorowa szczotka soniczna dla dzieci 8+ Vitammy Splash (źródło: strona producenta).

Soniczna szczoteczka dla dzieci powyżej 8. roku życia w ciekawych, energetycznych kolorach do wyboru. Wyposażona jest w 3 tryby szczotkowania, a maksymalna liczba drgań na minutę wynosi aż 60 000. To dobre urządzenie do samodzielnego mycia zębów: posiada wbudowany timer informujący o konieczności przejścia do szczotkowania kolejnej ćwiartki zębów oraz prosty sposób sterowania i zmiany trybu szczotkowania. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na 15 dni pracy.

Najlepsza szczoteczka soniczna dla nastolatka

Poniżej przedstawiamy zarówno szczoteczki przeznaczone dla nastolatków, jak i te dla dorosłych, które jednak mogą okazać się skuteczne i u nieco młodszych użytkowników.

1. Oral-B D16 Teen – cena ok. 189 zł

Fot.: Szczoteczka elektryczna z technologią soniczną Oral-B D16 Teen dla nastolatka (źródło: strona producenta).

Szczoteczka o ruchach oscylacyjno-rotacyjnych uzupełnionych o pulsacyjne drgania soniczne. Posiada okrągłą główkę obracającą się 8000 razy na minutę i drgającą aż 40 000 razy. Urządzenie ma 3 tryby pracy oraz łączy się ze smartfonem umożliwiając doskonalenie techniki mycia przy pomocy aplikacji mobilnej. Wyposażono ją w czujnik nacisku z podświetlanym pierścieniem, który informuje o zbyt mocnym szczotkowaniu oraz zbudowany timer odmierzający optymalny czas mycia. Bateria wystarcza na 14 dni pracy, a do szczoteczki możemy dokupić dowolne główki wymienne Oral-B.

2. Smilesonic EX – cena ok. 348 zł

Fot.: Kolorowa i funkcjonalna szczoteczka soniczna Smilesonic EX dla nastolatków i dorosłych (źródło: strona producenta).

Propozycja dla nastolatków, którzy oczekują sporego wachlarza funkcji i udogodnień oraz wyjątkowego wzornictwa. Urządzenie ma aż 5 trybów pracy, a maksymalna liczba drgań to 96 000. Do zestawu dołączono 4 końcówki o różnych funkcjach. Brak jej jednak czujnika nacisku, dlatego nada się tylko dla doświadczonych użytkowników szczoteczek sonicznych. Model Smilesonic EX występuje w kilku energetycznych i wyrazistych kolorach, przez co może przypaść do gustu nastolatkom.

3. Xiaomi Oclean X – cena ok. 229 zł

Fot: Oclean X od Xiaomi – szczoteczka soniczna do zębów dla nastolatka (źródło: strona producenta).

Szczoteczka soniczna Xiaomi została wyposażona w 40 000 drgań sonicznych na minutę oraz w aż 20 programów szczotkowania i 32 poziomy intensywności. Posiada czujnik nacisku i możliwość łączenia się z aplikacją mobilną, za pomocą której można sterować jej pracą i monitorować efekty szczotkowania. Na uwagę zasługuje też jej wyjątkowy wygląd: wyświetlacz LCD nie jest standardem w tego typu sprzętach. Dzięki niemu oraz aplikacji na smartfona szczoteczka staje się ciekawym gadżetem, który z pewnością polubią nastolatki. Na akumulatorze pracuje aż 30 dni.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jeśli nie mamy jeszcze szczoteczki sonicznej, warto nauczyć dziecko jak szczotkować aktualnie posiadaną szczoteczką manualną.

Jak długo, kiedy i ile razy dziennie myć zęby szczoteczką manualną. Poprawna technika szczotkowania zębów

Aby nauczyć dziecko odpowiedniej higieny zębów sami musimy dawać mu dobry przykład. Od najmłodszych lat warto wspólnie szczotkować zęby, motywować dziecko poprzez pochwały oraz zrobić z codziennych czynności higienicznych dobrą zabawę. Na pewno pomocna będzie również szczoteczka w ulubionym kolorze lub z motywem z ulubionej bajki – takie drobne elementy zachęcają do częstszego mycia zębów i codziennej pielęgnacji jamy ustnej!

Przejdź do
top