Technologia soniczna: co to jest i jak działa?

Technologię soniczną możemy opisać jednym stwierdzeniem: po prostu wymiata! Dzięki wysokiej częstotliwości drgań i szerokiemu zakresowi ruchu włosia główka szczoteczki sonicznej czyści zęby i wymiata resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych skuteczniej niż szczoteczka manualna czy zwykła szczoteczka elektryczna. Na czym polega ta technologia? Czym jest soniczność?
Spis treści

Technologia soniczna – gwarancja skutecznego mycia zębów

Jama ustna jest pełna zakamarków, do których trudno dotrzeć zwykłą szczoteczką manualną. Dlatego osoby, którym zależy na kompleksowej higienie jamy ustnej wybierają technologię soniczną, która daje znakomite efekty czyszczące.

Fot.: Szczoteczka z technologią soniczną zapewnia dokładne i skuteczne mycie zębów.

Dlaczego szczoteczki soniczne są tak skuteczne w działaniu? Powód jest prosty: szczoteczką klasyczną wykonamy do 200 ruchów wymiatających na minutę, klasyczna szczoteczka elektryczna około 5600-8800, gdy soniczna szczoteczka to już zakres 31 000-96 000 (tak, tysięcy) ruchów szczotkujących! Dochodzi do tego technologia soniczna. Zanim opiszemy, co to jest soniczność, na początek kilka słów o tym, skąd bierze się popularność szczoteczek sonicznych i jak powstały te urządzenia.

Szczoteczki soniczne kiedyś i dziś

Pierwsze szczoteczki soniczne zaczęły powstawać na początku lat 90. XX wieku. W 1992 roku amerykański naukowiec Robert Bock, widząc popularność, jaką cieszą się szczoteczki elektryczne, opracował ich ulepszoną wersję, a mianowicie szczotki soniczne. Urządzenia różniły się między sobą technologią czyszczenia oraz wytwarzanym ruchem główki. Dodatkowo został ulepszony kształt włosia, który zyskał poparcie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), ponieważ w trakcie mycia nie tylko usuwał płytkę nazębną i resztki jedzenia, ale też znajdujące się tam bakterie. Od tego momentu zaczęła się ekspansja technologii sonicznej i soniczne szczotki do zębów pojawiły się na całym świecie.

Z czasem rewolucyjny produkt był udoskonalany. W 2008 roku zmieniono wygląd sonicznej szczoteczki do zębów oraz dodano baterię zasilaną elektrycznie – w takiej formie urządzenie to występuje do dziś.

Za pojawienie się szczoteczek sonicznych na rynku odpowiada firma Sonicare, później wykupiona przez Philips, który zrobił z marki filar swojego katalogu produktów do higieny jamy ustnej. Do producentów szczoteczek sonicznych dołączyły później inne światowe marki, jak Braun Oral-B czy Seysso.

Skąd taka popularność technologii sonicznej?

Technologia soniczna jest uważana za najnowocześniejszą metodę czyszczenia zębów, dającą lepszy rezultat niż szczoteczki zwykłe czy elektryczne. Klienci wybierający soniczność wskazują na takie zalety sonicznych szczoteczek do zębów, jak:

  • delikatność, dzięki czemu nie naruszają szkliwa i nie powodują drażliwości zębów
  • dokładne czyszczenie, ponieważ wymiatają resztki z przestrzeni międzyzębowych, rozbijają i usuwają płytkę nazębną
  • działanie antybakteryjne, gdyż usuwają z powierzchni zębów również bakterie
  • efekt wybielający, który jest wynikiem perfekcyjnego oczyszczenia szkliwa, dzięki czemu zęby odzyskują swoją naturalną biel
  • uniwersalność, ponieważ mogą być stosowane w każdym wieku, przez osoby noszące aparat ortodontyczny, mające protezy, licówki, a nawet przez małe dzieci.

Szczoteczki soniczne są często kojarzone ze szczoteczkami elektrycznymi. I słusznie! Są one jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych, lecz zamiast ruchów oscylacyjnych lub rotacyjnych wykonują drgania soniczne. Od pozostałych szczoteczek elektrycznych cechujących się niewielkimi, okrągłymi główkami odróżnia je też charakterystyczna wydłużona końcówka. Na rynku dostępne są jednak szczoteczki łączące wszystkie wymienione cechy – wyposażone są one w ruchy rotacyjne i oscylacyjne, do których dochodzą soniczne drgania. Główki takich modeli mają najczęściej okrągły kształt, a szeroki wachlarz wykonywanych ruchów przekłada się na wyjątkowo skuteczne czyszczenie zębów. Mowa tu o szczoteczkach soniczno-rotacyjnych, które coraz częściej uchodzą za ulepszony model tradycyjnej szczoteczki sonicznej z podłużną główką.

Na czym polega technologia soniczna?

Opisując funkcje szczoteczek do zębów wspominamy o zastosowanej w nich technologii sonicznej, ale pamiętajmy, że soniczność to przede wszystkim cecha fizyczna danego produktu.

Co to znaczy soniczny? Przymiotnik „soniczny” oznacza „dźwiękowy” i odnosi się do częstotliwości generowanych fal dźwiękowych w zakresie 20 – 20 000 Hz (zakres dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha).

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Przeciętna szczoteczka soniczna średnio generuje około 260 Hz, czyli 260 ruchów na sekundę, które są przenoszone na główkę szczoteczki. Połączenie drgań wprawiających w ruch włosie i częstych ruchów wymiatających wywołuje tzw. Dynamic Cleaning Action (DCA). Drgania te zaburzają cząsteczki i wprawiają je w ruch. Dzięki DCA powstaje mieszanina śliny,

wody i pasty do zębów pełna niewielkich bąbelków z powietrzem. Pozwala ona dokładnie wyczyścić całą jamę ustną, gdyż wypełnia praktycznie każdą szczelinę w jamie ustnej i wnika w najmniejsze zakamarki, przestrzenie międzyzębowe oraz szczeliny na siecznych powierzchniach zębów.

Fot.: Drgania soniczne przenoszone na główkę szczoteczki wpływają na wyjątkowo skuteczne czyszczenie zębów.

Dodajmy, że producenci różnie nazywają technologię soniczną. U jednych może to być dynamiczna akcja czyszcząca, u drugich – efekt dynamicznego przepływu cieczy czy po prostu kawitacja. Niezależnie od nazwy chodzi po prostu o wytworzenie bąbelków i przepchnięcie ich w trudno dostępne miejsca, jak np. wgłębienia w powierzchni zębów, ich wewnętrzne strony czy też najdalej położone ósemki.

To właśnie technologia soniczna jest największą nowością odróżniającą działanie szczoteczki sonicznej od zwykłych szczoteczek elektrycznych. Kolejnym aspektem jest rodzaj ruchów wykonywanych przez główkę szczoteczki.

Szczotka soniczna a elektryczna – podstawowe różnice

Szczoteczki soniczne, oprócz emitowania fal dźwiękowych, różnią się od elektrycznych zakresem wykonywanych ruchów, a także wyglądem. Tradycyjne szczoteczki soniczne to modele z wydłużonym kształtem główki, dzięki czemu bardziej przypominają szczoteczki klasyczne. Włosie jest dodatkowo wyprofilowane w różny sposób, by lepiej odpowiadać na odmienne potrzeby użytkowników danej szczoteczki.

Szczotka soniczna do zębów różni się również zmodyfikowanym sposobem wibracji. Wykonuje ruchy soniczne, czyli wymiatająco-pulsujące, które są połączeniem drgań szczoteczki z ruchem ręki. Tradycyjne szczoteczki elektryczne mają główki okrągłe wykonujące ruchy rotacyjne (obrotowe) i oscylacyjne (z boku na boku). Niektóre modele elektryczne dodatkowo mają ruchy pulsacyjne (przód-tył).

Fot.: Typowa szczoteczka soniczna z podłużną główką.

Podstawowa soniczna szczoteczka do zębów (podłużna), czy ta bardziej zaawansowana soniczno-rotacyjna (okrągła) rekomendowana jest osobom z wrażliwymi zębami, z licówkami, protezami czy osobom noszącym aparat ortodontyczny. Co więcej, mycie zębów szczoteczką soniczną zmniejsza ryzyko obniżania się linii dziąseł, odsłaniania szyjek oraz korzeni zębów.

Czy soniczność jest skuteczna?

Poza wszelkimi wymienionymi wcześniej zaletami, soniczność ma jedną wyjątkową cechę – wysoka częstotliwość drgań działa bakteriobójczo, a mówiąc bardziej obrazowo – w trakcie czyszczenia rozrywa bakterie znajdujące się w jamie ustnej i skutecznie je niszczy. Takiej zalety nie ma żaden inny rodzaj szczoteczek do zębów.

Technologia soniczna zastosowana w szczoteczkach jest skuteczna i bezpieczna, jednak z małym zastrzeżeniem. Szczoteczki należy używać prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto, żeby dobrze myć zęby musimy dokładnie wiedzieć, jak pracuje końcówka naszej szczoteczki.

Prawidłowe czyszczenie zębów soniczną szczotką do zębów wymaga nauki. Jeżeli zdecydujemy się na szczoteczkę z podłużnym kształtem główki, musimy zadbać o właściwe trzymanie jej przez cały czas szczotkowania – główka powinna być przyłożona do zębów pod kątem około 45 stopni, w kierunku linii dziąseł.

Pamiętajmy też, że nawet najlepsza i najnowsza technologia nie zmieni naszych nawyków, jeśli sami o to wystarczająco nie zadbamy. Dlatego też musimy nadal pilnować czasu czyszczenia, nie pomijać w trakcie szczotkowania żadnego fragmentu jamy ustnej oraz dokładnie myć każdą ćwiartkę uzębienia. Tutaj z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane urządzenia, czyli modele z wbudowanymi zegarami (tzw. timerami) , które odmierzają całkowity czas czyszczenia wynoszący 2 minuty oraz czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia poszczególnych ćwiartek zębów wynoszący 30 sekund.

Zwróćmy też uwagę, czy szczoteczka wyposażona jest w kontroler siły nacisku – gdy zbyt mocno dociśniemy główkę do zębów, zapali się czerwona lampka ostrzegawcza. Brak takiej funkcji sprawia, że soniczność może przyczynić się do podrażnienia dziąseł, kiedy docisk szczoteczki będzie za duży.

Droższe modele umożliwiają również synchronizację z aplikacją, która będzie kontrolowała nasze stomatologiczne poczynania: wskaże nam miejsca, które powinniśmy wyszczotkować dokładniej oraz zakreśli obszary, gdzie użyliśmy zbyt dużego nacisku. A wszystko po to, byśmy mogli w pełni bezpiecznie korzystać z technologii sonicznej i czerpać z niej jak najwięcej korzyści.

Przejdź do
top