Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Rodzaje, funkcje, modele

Coraz więcej osób stawia na modele soniczne podczas wyboru szczoteczki do zębów. Tego typu urządzenia są bardzo skuteczne, jeżeli chodzi o usuwanie płytki nazębnej, ale jednocześnie wyjątkowo delikatne dla dziąseł. Na szczoteczki soniczne mogą bez obaw stawiać wszyscy, którzy zmagają się z problemem nadwrażliwości zębów. W jaki sposób działają te urządzenia? Który rodzaj szczoteczki sonicznej jest najskuteczniejszy? Na jakie funkcje i parametry zwrócić uwagę podczas wybierania modelu dla siebie? Z tym poradnikiem z łatwością kupisz najlepszą szczoteczkę soniczną!
czarna szczoteczka soniczna do mycia zębów
czarna szczoteczka soniczna do mycia zębów
Spis treści

Zasada działania szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna jest jednym z rodzajów szczoteczki elektrycznej. To urządzenie działa dzięki wbudowanemu silniczkowi, który wprawia główkę szczoteczki w ruch. Tym sposobem nie musimy samodzielnie przesuwać włosia po zębach – szczoteczka robi to za nas i to z niewiarygodną prędkością!

W szczoteczkach sonicznych bardzo ważny jest również rodzaj ruchu oraz częstotliwość drgań. To urządzenie zwykle generuje dźwięki o częstotliwości około 260 Hz, a powstała dzięki temu fala dźwiękowa pozwala zamienić pastę do zębów i ślinę w chmurę drobnych bąbelków, które są w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki tradycyjnej.

Czy jednak każdy model soniczny będzie tak samo skuteczny i prosty w użyciu? Nie do końca, dlatego warto wcześniej dobrze poznać dwa rodzaje szczoteczek sonicznych.

Rodzaje szczoteczek sonicznych: z podłużną lub okrągłą główką

Wiele osób kojarzy szczoteczki soniczne tylko z modelami z podłużną główką. Nie jest to jednak jedyny rodzaj tych urządzeń. Pierwszym typem szczoteczki sonicznej jest oczywiście już wcześniej wspomniana szczoteczka z podłużną główką. Z wyglądu przypomina tradycyjny model manualny, ale jest dodatkowo wyposażona w silniczek oraz baterię, dzięki czemu podczas pracy wykonuje ruch pulsacyjny.

Jednak korzystanie z podłużnej główki wymaga od użytkownika odpowiedniej techniki mycia – szczoteczkę należy przyłożyć do powierzchni zębów pod kątem około 45 stopni i wykonywać dodatkowy ruch wymiatający. Niektóre głowice są na tyle duże, że dostanie się do tylnych zębów, może być utrudnione.

Drugim typem szczoteczek sonicznych są szczoteczki soniczno-rotacyjne. Tego typu urządzenia są wyposażone w okrągłą główkę, czyli o takim samym kształcie jak w tradycyjnych modelach elektrycznych oraz w sprzęcie dentystycznym. Szczoteczka soniczno-rotacyjna jest połączeniem tego, co najlepsze w sonicznych oraz elektrycznych. W porównaniu do zwykłych modeli sonicznych ten soniczno-rotacyjny wykonuje ruchy pulsacyjne oraz oscylacyjno-rotacyjne, czyli potrójny ruch 3D (lub inaczej ruch ORP) dbający o czystość zębów.

Tego typu szczoteczki generują szersze pasmo częstotliwości niż tradycyjne modele soniczne (od 200 Hz aż do 400 Hz), a korzystanie z nich nie wymaga żadnej specjalnej techniki – wystarczy tylko przyłożyć głowice do każdego zęba na kilka sekund. Okrągła główka jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, co gwarantuje skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Na co zwrócić uwagę?

Kiedy już wiemy, że urządzenie soniczne, to coś dla nas, to warto teraz zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami.

kobieta myjąca zęby szczoteczką elektryczną
fot. kobieta myjąca zęby szczoteczką elektryczną / Pixabay.com

Przede wszystkim zdecydujmy się, czy chcemy postawić na zwyczajną szczoteczkę soniczną z podłużną główką czy model soniczno-rotacyjny z ruchem 3D. Ta druga opcja jest o wiele skuteczniejsza, jeżeli chodzi o usuwanie płytki nazębnej, bo nie wymaga od użytkownika żadnej wiedzy na temat techniki szczotkowania, a urządzenia tego typu często są wyposażone w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne dbanie o zęby. Tak za zwykłymi szczoteczkami sonicznymi przemawia cena, bo są one nieco tańsze od najnowocześniejszych modeli.

Przeglądając różne urządzenia soniczne, zwróćmy także uwagę na rodzaj i liczbę trybów pracy. Modele ze średniej półki cenowej zwykle są wyposażone w trzy podstawowe programy – codzienny, delikatny oraz wybielający. Jeżeli zależy nam na czymś więcej, to rozejrzyjmy się za szczoteczką dysponującą dodatkowym trybem intensywnym czy służącym do czyszczenia i masażu dziąseł lub czyszczenia języka. Te ostatnie mogą być bardzo przydatne osobom mającym problemy z krwawiącymi dziąsłami oraz tym, którzy zmagają się z nieprzyjemnym nalotem osadzającym się grubą warstwą na języku.

Kolejną ważną kwestią są dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne szczotkowanie oraz zapewniające ochronę zębom.

  • Przydatną opcją jest wbudowany timer, dzięki któremu za każdym razem będziemy czyścić zęby przez 2 minuty. Wiele osób ma problem z pilnowaniem czasu szczotkowania i najczęściej wykonują tę czynność zbyt krótko. Stawiając na szczoteczkę soniczną z timerem nigdy więcej nie trzeba będzie myć zębów z zegarkiem w ręce.
  • Bardzo istotny jest także czujnik siły nacisku, który nie pozwoli na zbyt mocne szczotkowanie. Jeśli przyciśniemy szczoteczkę zbyt mocno, zaświeci się lampka ostrzegawcza albo szczoteczka zwolni obroty (w zależności od wybranego modelu danego producenta).
  • Warto również upewnić się, że wybrana szczoteczka pozwala na dobór różnych główek. Ta opcja jest dostępna w przypadku modeli soniczno-rotacyjnych. Stawiając na takie urządzenie, nie musimy się ograniczać tylko do jednego rodzaju główki, ale możemy wybierać spośród końcówek przeznaczonych np. do nadwrażliwych zębów, bardzo delikatnych dziąseł czy innych problemów jamy ustnej.
  • Nie zapominajmy też o baterii. Długość działania na jednym ładowaniu może być bardzo ważna np. podczas podróży. Najlepsze modele są w stanie wytrzymać nawet 2 tygodnie bez dostępu do ładowarki. W słabszych modelach akumulator wystarcza zwykle na około tydzień.
  • Jeżeli często wyjeżdżamy, to przydatnym dodatkiem do szczoteczki będzie podróżne etui.
  • Warto też zwrócić uwagę na design. Nie jest to najważniejsza cecha szczoteczki sonicznej, ale z urządzeń, które nam się podobają, po prostu chętnie się korzysta. Producenci przykładają obecnie bardzo dużą wagę do strony wizualnej swoich sprzętów, więc na pewno znajdziemy model, który przypadnie nam do gustu.

Czy warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną?

Obojętnie czy postawimy na model z podłużną główką czy okrągłą, to na pewno nasze zęby będą dużo lepiej doczyszczone niż gdybyśmy używali tradycyjnej szczoteczki manualnej. Skuteczność i delikatność dla dziąseł i wrażliwych zębów to jedne z najważniejszych zalet urządzeń sonicznych. Nie da się też zaprzeczyć, że taka szczoteczka to ogromna wygoda – wiele modeli jest wyposażonych w timer, który odlicza czas mycia zębów, a także czujnik nacisku dbający o to, abyśmy zbyt mocno nie dociskali głowicy do powierzchni zębów.

Najlepsze szczoteczki soniczne są wyposażone w baterię, która potrafi wytrzymać na jednym ładowaniu nawet do 2 tygodni! To jeszcze nie wszystkie zalety tych urządzeń.

Wiele modeli sonicznych ma więcej niż jeden tryb mycia, więc można dobrać urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb. Tryb codzienny będzie najlepszy, jeżeli nie mamy żadnych problemów z zębami, a tryb delikatny kiedy odczuwamy silny ból podczas mycia lub zmagamy się z krwawiącymi dziąsłami. Możemy również postawić na tryb wybielający pozwalający usunąć przebarwienia ze szkliwa, a nawet tryb przeznaczony do czyszczenia i masażu dziąseł lub czyszczenia języka!

Efekty stosowania szczoteczki sonicznej – czy jest skuteczna?

Wiele zalet z korzystania ze szczoteczek sonicznych poczujemy od razu już po pierwszym użyciu. Będzie to na pewno uczucie wyjątkowo dokładnego doczyszczenia zębów – szkliwo stanie się naprawdę bardzo gładkie!

mężczyzna z białym uśmiechem
fot. mężczyzna z białym uśmiechem / Pixabay.com

Wiele osób, które wcześniej stosowały zwykłe szczoteczki i bardzo dużą wagę przykładały do dokładnego szczotkowania zębów, po kilkukrotnym zastosowaniu urządzenia sonicznego już nigdy więcej nie chce wrócić do modeli manualnych.

Po kilku użyciach szczoteczki sonicznej zauważymy, że uczucie świeżości w jamie ustnej pozostaje z nami na długi czas. Jeżeli do tej pory mieliśmy problemy z krwawiącymi dziąsłami, to ich stan zdrowia na pewno ulegnie poprawie.

Jakie jeszcze zalety ma korzystanie ze szczoteczek sonicznych?

  • Na pewno jest to bardzo precyzyjne usuwanie płytki nazębnej i to nawet z trudno dostępnych miejsc takich jak okolice linii dziąseł czy przestrzenie międzyzębowe.
  • Co więcej, na pewno zauważymy, że nowa płytka nazębna pojawia się w dużo mniejszej ilości, co przekłada się na ochronę zębów przed kamieniem nazębnym.
  • Czyste i dobrze doczyszczone zęby są o wiele bardziej odporne na próchnicę i zdrowsze.
  • Urządzenia soniczne chronią przed odsłanianiem się szyjek zębowych oraz szybko usuwają przebarwienia po papierosach czy kawie.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Sprawdzoną i przetestowaną

Rozglądając się za sprawdzonymi szczoteczkami sonicznymi warto kierować się opiniami i recenzjami. Zapraszam do zapoznania się z naszym zestawieniem 10 najlepszych szczoteczek sonicznych:

Szczoteczka soniczna – dla kogo? Czy każdy może używać szczoteczki sonicznej?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak! Szczoteczki soniczne to najdelikatniejsze szczoteczki elektryczne, więc może z nich korzystać praktycznie każdy. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób z nadwrażliwymi zębami i odsłoniętymi szyjkami zębowymi oraz tych, którzy męczą się z krwawiącymi dziąsłami lub chorobami jamy ustnej i przyzębia.

Korzystanie z tego typu urządzenia może nawet poprawić stan dziąseł, jeżeli będziemy regularnie je masować odpowiednim trybem dostępnym w niektórych szczoteczkach.

Modele soniczne sprawdzą się u osób, które piją dużo kawy, czarnej herbaty lub czerwonego wina czy palą papierosy, bo mają wysoką skuteczność w usuwaniu przebarwień na szkliwie.

Jednak co z tymi, którzy noszą aparat ortodontyczny? Tutaj również mamy dobrą wiadomość – delikatne tryby dostępne w bardzo wielu modelach szczoteczek sonicznych świetnie sprawdzą się u osób z aparatem na zębach. Tych urządzeń nie muszą się również bać się posiadacze wielu plomb, implantów, koron i mostków. Szczoteczki soniczne to najdelikatniejsze szczoteczki elektryczne na rynku!

Przejdź do
top