Co to jest soniczność? Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne stają się coraz popularniejsze. Wiele osób rezygnuje z używania zwykłych, manualnych szczoteczek właśnie na rzecz takich urządzeń. W czym tkwi sekret ich skuteczności? Jak działa szczoteczka soniczna? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania modelu dla siebie? Czy taki sprzęt to gwarancja zdrowego i pięknego uśmiechu?
Spis treści

Zasada działania szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna jest jednym z rodzajów szczoteczki elektrycznej. Kiedy myślimy o szczoteczkach elektrycznych mamy zwykle na myśli te najbardziej znane, czyli z okrągłą główką. Sprawa wygląda jednak trochę inaczej

– szczoteczki elektryczne mogą mieć zarówno okrągłą, jak i podłużną główkę, ale ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim sposób, w jaki się poruszają.

Jeżeli chodzi o to, czym jest sama soniczność, to wbrew powszechnej teorii nie jest to wcale technologia. Bardziej możemy nazwać ją właściwością, bo jest to zdolność do wytwarzania słyszalnych fal dźwiękowych o pewnej częstotliwości (około 260 Hz). Ta częstotliwość jest bardzo ważna, bo właśnie za jej pomocą udaje się wytworzyć specyficzne i drobne bąbelki ze śliny, wody i pasty do zębów. Taka bąbelkowa chmura jest w stanie dotrzeć do najbardziej niedostępnych zakamarków pomiędzy zębami. Właśnie w tym tkwi sekret używania szczoteczki sonicznej!

Pierwsze szczoteczki tego typu trafiły do sprzedaży pod koniec lat 80 i na początku lat 90 XX wieku w USA. Dopiero potem takie urządzenia zostały spopularyzowane w Europie. Od tego czasu szczoteczki soniczne zdobywają coraz większą i większą popularność. Swoją skutecznością pozostawiają daleko w tyle zwykłe modele manualne oraz są bardzo wygodne w użytkowaniu, a co najważniejsze wyjątkowo delikatne dla dziąseł i zębów.

Rodzaje szczoteczek sonicznych

Wiedząc już, jak działa szczoteczka soniczna i jak bardzo jest skuteczna, warto poznać różne rodzaje tego urządzenia. Wszystkie są jednocześnie szczoteczkami elektrycznymi, bo są zasilane przez prąd gromadzony w akumulatorze. Obojętnie więc, na jaki model się zdecydujemy, na pewno nie będziemy musieli wkładać zbyt dużo wysiłku w codzienne czyszczenie zębów – ten sprzęt zrobi większość pracy za nas! Tym, co różni obecnie dostępne modele soniczne, jest kształt głowicy ze szczoteczką. Wbrew pozorom, ten drobny szczegół jest bardzo ważny, jeżeli chodzi o sposób używania konkretnego urządzenia oraz jego skuteczność.

  • Szczoteczka soniczna z podłużną główką – takie modele najbardziej kojarzą się z nazwą „szczoteczka soniczna”. Tego typu główki w szczoteczkach sonicznych pojawiły się jako pierwsze, więc są najbardziej powszechne. Na pierwszy rzut oka mogą przypominać zwykłe modele manualne, ale to tylko pozory – podczas pracy wykonują wiele tysięcy drgań na minutę (nawet ponad 30 tysięcy!) i ułatwiają skuteczne mycie zębów. Warto jednak wiedzieć, że taka szczoteczka wymaga odpowiedniej techniki mycia i trochę wprawy. Używa się jej podobnie jak klasycznej szczoteczki do zębów – należy przyłożyć ją do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni i wykonywać delikatny ruch wymiatający.
  • Szczoteczka soniczno-rotacyjna – jest to ulepszony model tradycyjnej szczoteczki sonicznej. Wykorzystanie słyszalnych fal dźwiękowych podczas czyszczenia zębów okazało się strzałem w dziesiątkę, ale nadal warto było udoskonalać ten pomysł. Tak powstała szczoteczka soniczno-rotacyjna, czyli rozszerzony model soniczny z okrągłą główką. Jakie zalety ma takie urządzenie? Przede wszystkim model generuje o wiele szersze pasmo częstotliwości (od 200 Hz aż do 400 Hz), jego kształt jest inspirowany profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi, więc dokładnie czyści zęby oraz porusza się w sposób oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny, nazywany też 3D lub ORP.

Polecamy nasz katalog, gdzie zbieramy testy, opinie i recenzje szczoteczek sonicznych >>

Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Najważniejsze cechy

Szczoteczka soniczna to naprawdę świetny sprzęt, ale to nie oznacza, że podczas zakupu wystarczy chwycić dowolny model. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą konkretnymi cechami, a wiele funkcji bardzo ułatwia codzienne korzystanie ze szczoteczki!

kobieta myjąca zęby szczoteczką
fot. kobieta myjąca zęby szczoteczką

Rodzaj końcówki szczoteczki

Najważniejszym, na co trzeba zwrócić uwagę, jest kształt głowicy. Lepiej zdecydować się na na model soniczno-rotacyjny, bo pozwala nie myśleć o tym, jak używać szczoteczki sonicznej oraz czy stosujemy odpowiednią technikę. Jeśli jednak przyzwyczailiśmy się do podłużnego kształtu główki, jest w czym wybierać! Obecnie na rynku dominują modele soniczne o klasycznej końcówce, która przypomina szczoteczkę manualną.

Klasyczne szczoteczki soniczne zwykle oferują tylko podłużną główkę, ale w przypadku modeli soniczno-rotacyjnych można wybierać pomiędzy końcówkami uniwersalnymi, wybielającymi czy przeznaczonymi dla osób z wrażliwymi zębami lub delikatnymi dziąsłami.

Tryby pracy

Nie bez znaczenia są też tryby pracy. W szczoteczkach elektrycznych zwykle spotkamy się z programem:

  • codziennym,
  • przeznaczonym dla wrażliwych zębów
  • oraz wybielającym.

Czyli jeśli zależy nam na bardziej rozbudowanym czyszczeniu, to warto rozejrzeć się za modelami wyposażonymi w tryb:

  • intensywny
  • czy przeznaczony do czyszczenia języka oraz dziąseł.

Bardzo przydatne funkcje to także:

  • kontrola nacisku (urządzenie da nam znać, jeśli będziemy dociskać je zbyt mocno)
  • oraz wbudowany timer (nie będziemy musieli sami pilnować odpowiedniego czasu mycia zębów).

Czas pracy na baterii

Szczoteczka soniczna to nadal sprzęt elektryczny, więc czas działania akumulatora na jednym ładowaniu jest dość ważną sprawą. Nikt przecież nie ma ochoty na ciągłe ładowanie urządzenia lub zabieranie ze sobą ładowarki podczas krótkich wyjazdów. Nowoczesne szczoteczki elektryczne wychodzą naprzeciw tym potrzebom! Modele wyposażone w najlepsze akumulatory mogą działać na jednym ładowaniu nawet do 2 tygodni, co jest sporym ułatwieniem dla osób zapominalskich lub często będący w rozjazdach.

Jeżeli już wspominamy o podróżowaniu, to warto upewnić się, że wybrany przez nas model szczoteczki ma dołączone w zestawie specjalne etui podróżne. Takie akcesorium pozwala na wygodne zabieranie urządzenia i chroni je przed ewentualnym uszkodzeniem w bagażu. Niektóre etui mogą pochwalić się nawet możliwością wygodnego ładowania, która będzie szczególnie przydatna podczas dłuższych wakacji.

Design – wygląd sonicznej szczoteczki do zębów

Warto również wspomnieć o designie. Nie jest to żadna funkcja czy cecha, bez której nie można się obyć, ale korzystanie z eleganckiego i atrakcyjnego sprzętu jest dużo przyjemniejsze. Pamiętajmy jednak, żeby na pierwszym miejscu zawsze stawiać przede wszystkim dobrą jakość i skuteczne działanie szczoteczki sonicznej, a dopiero potem wybierać model, które najbardziej nam się podoba. Obecnie producenci przywiązują ogromną wagę do wyglądu swoich sprzętów, więc na pewno znajdziemy urządzenie, które będzie jednocześnie wyglądało atrakcyjnie i spełni wszystkie najważniejsze wymagania, jakie stawia się nowoczesnym szczoteczkom do zębów.

Dlaczego szczoteczka soniczna to dobry wybór dla dorosłych ale i też dla dzieci?

Wiele osób zastanawia się, czy tak naprawdę warto korzystać ze szczoteczki sonicznej. Dopiero po wypróbowaniu przekonują się, że nigdy wcześniej nie mieli tak gładkich i świetnie doczyszczonych zębów. To jednak nie wszystkie zalety tego typu sprzętu.

Jeżeli zdecydujemy się na nowoczesne urządzenie, to dodatkowo będziemy mogli wybierać spośród bardzo wielu różnych trybów, w tym z trybu pozwalającego na delikatne czyszczenie języka i dziąseł. Odpowiednia higiena jamy ustnej to przecież nie tylko dbanie o czystość zębów, ale również regularne czyszczenie dziąseł oraz języka. Szczególnie o tym ostatnim elemencie jamy ustnej bardzo często zapominamy, a nalot zbierający się na powierzchni języka może stać się świetną pożywką dla szkodliwych bakterii.

Co jeszcze daje szczoteczka soniczna? Tego typu urządzenie jest bardzo delikatne, dlatego świetnie nadaje się dla osób z nadwrażliwością zębów oraz noszących aparaty ortodontyczne. Nawet jeżeli postawimy na tradycyjne szczoteczki soniczne, czyli te z podłużną główką, to i tak możemy spodziewać się bardzo wysokiej skuteczności czyszczenia zębów oraz dokładnego usuwania płytki nazębnej. Każda szczoteczka elektryczna będzie bardziej skuteczna niż zwykły manualny model.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku dzieci. Od 3 roku życia można zacząć stosować szczoteczkę elektryczną (więcej o tym w naszym poradniku Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych? >>). W tym przypadku najlepiej postawić na tę soniczno-rotacyjną, która jest dostosowana do wieku dziecka (znajdziemy modele w różnych kategoriach wiekowych). Okrągła końcówka pozwoli na bardzo dokładne czyszczenie tylnych zębów, a wiele dzieci często o nich zapomina. Szczoteczki soniczne są odpowiednie dla całej rodziny!

Regularne stosowanie szczoteczki elektrycznej powinno być połączone z używaniem płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej. Nie zapominajmy także by przynajmniej raz w roku, a najlepiej raz na pół roku, wybrać się na wizytę kontrolną do dentysty.

Przejdź do
top