Jaką zmywarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Remont kuchni, urządzanie nowego mieszkania lub niemożliwa do usunięcia awaria starego sprzętu – we wszystkich tych sytuacjach zazwyczaj musimy wybrać nową zmywarkę. Dobór odpowiedniego rozmiaru, rodzaju, a na końcu modelu zmywarki nie jest prosty i jak każdy zakup powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę? Jakie cechy powinna mieć dobra zmywarka do Twojej kuchni? Lepiej wybrać zmywarkę do zabudowy czy wolnostojącą? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania.
Spis treści

Zmywarka 45 cm, 60 cm czy mini zmywarka – jaki rozmiar zmywarki wybrać?

Najważniejszą kwestią podczas rozważań, jaką zmywarkę wybrać, jest rozmiar urządzenia. Określenie odpowiadających nam gabarytów pozwoli nam od razu odrzucić sprzęty, które nie pasują do naszej kuchni oraz potrzeb domowników.

Podczas poszukiwań spotkamy się z 3 typami zmywarek: zmywarki 45 cm, zmywarki 60 cm oraz mini zmywarki. Zmywarki 45 i 60 cm mają najczęściej niemal identyczną głębokość i wysokość dostosowaną do wymiarów standardowych mebli kuchennych. Główna różnica pomiędzy nimi tkwi w szerokości, co jednocześnie przekłada się na ilość miejsca w środku i pojemność urządzenia.

 • zmywarki 45 cm – mieszczą 9-10 kompletów naczyń, choć zdarzają się urządzenia mieszczące 11 zestawów talerzy
 • zmywarki 60 cm – mieszczą 12 do nawet 16 kompletów naczyń.

Zmywarka 45 cm jest najczęściej polecana do niewielkiej kuchni i aneksu kuchennego, dla par lub rodzin 2+1. Zmywarki 60 cm przeważnie wybierają większe rodziny i zapaleni amatorzy gotowania. Nie jest to jednak sztywną regułą, lecz jedynie sugestią. Pamiętaj, że zapełnienie dużej zmywarki trwa dłużej i wymaga posiadania sporej ilości naczyń, a wstawianie na wpół załadowanego urządzenia nie jest zbyt ekonomiczne.

Nieco inną kategorią są mini zmywarki – kompaktowe urządzenia o różnych, niestandardowych wymiarach, które można ustawić na blacie lub na stole. Mieszczą one kilka kompletów talerzy i są dobrym rozwiązaniem do bardzo małej kuchni lub aneksu kuchennego, domków letniskowych, camperów oraz dla osób, które rzadko gotują i jadają w domu.

Jeśli dopiero urządzasz kuchnię, możesz dostosować jej projekt w taki sposób, uwzględnić urządzenie o wybranej przez Ciebie szerokości. Jeśli jednak masz już zabudowę na wymiar i wymieniasz swoją obecną zmywarkę na nową, kup model o takiej samej szerokości, jaką miał Twój poprzedni sprzęt.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Kiedy już wybierzesz szerokość i gabaryty, zmywarki zastanów się nad wyglądem jej frontu. Na rynku dostępne są 2 podstawowe rodzaje zmywarek:

 • zmywarki wolnostojące, które można ustawić w dowolnym miejscu, niezależnie od mebli kuchennych. Mają one fabryczną, kompletną obudowę, najczęściej w kolorze inox, szarym lub białym, składającą się z frontu, panelu sterowania, blatu oraz metalowych boków; niezabudowany pozostaje jedynie tył urządzenia. Zdejmowany blat umożliwia wkomponowanie takiej zmywarki w ciąg szafek kuchennych
 • zmywarki pod zabudowę, w których zamiast fabrycznej obudowy z przodu montuje się front meblowy pasujący do naszych szafek kuchennych. Ich boki oraz wierzch pozostają niezabudowane – estetyczna obudowa nie jest konieczna ze względu na montaż zmywarki pomiędzy szafkami i pod kuchennym blatem.

Zmywarki do zabudowy możemy podzielić na takie z widocznym, zewnętrznym panelem sterowania, który znajduje się w górnej części frontu lub z panelem zintegrowanym. W tym drugim przypadku wyświetlacz oraz przyciski programatora „ukryte” są w rancie drzwiczek, a o postępie programu mycia informuje nas np. zegar lub kolorowa dioda wyświetlana na podłodze.

Jaką zmywarkę wybrać do różnych typów i projektów kuchni? Do kuchni, w której pozostałe sprzęty: lodówka, ekspres do kawy czy kuchenka są niezabudowane zalecany jest wybór zmywarki wolnostojącej. Można wtedy dopasować kolorystycznie fronty wszystkich urządzeń tworząc jednolitą całość. Świetne rozwiązanie do wnętrz w stylu loftowym i industrialnym.

Fot.: Po zamknięciu, w pełni zintegrowana zmywarka do zabudowy nie różni się od zwykłej szafki kuchennej.

Analogicznie, dobra zmywarka do zabudowy lepiej wkomponuje się w wystrój pomieszczenia, w którym mamy już inne sprzęty w zabudowie. Pojawia się jednak pytanie: jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Urządzenia z zewnętrznym panelem są stworzone dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad cyklem zmywania i często modyfikują wybrany program. Zmywarki w pełni zintegrowane doskonale wpiszą się w estetykę minimalistycznych, nowoczesnych i spójnych kuchni, w których pozostaną niezauważone.

Etykieta energetyczna podpowie, jaką zmywarkę wybrać

Niewiele osób wie, że sporą ilość informacji przydatnych podczas decydowania, jaką zmywarkę wybrać, zawiera etykieta energetyczna. Ten niepozorny dokument z kolorowymi wykresami pozwoli nam obiektywnie porównać parametry poszczególnych urządzeń i sprawdzić, czy najbardziej atrakcyjna wizualnie zmywarka jest tą najlepszą.

Sprawdź, na jakie pytania odpowie nam etykieta energetyczna.

Klasa energetyczna – czy zmywarka A+++ to już przeżytek?

Klasa efektywności energetycznej (zwana też klasą energetyczną) jest parametrem określającym zużycie energii przez urządzenie, na podstawie którego jesteśmy w stanie porównać poszczególne sprzęty i wybrać ten najbardziej oszczędny. Klasa energetyczna znajduje się na etykiecie energetycznej i w przypadku zmywarek oznaczana wielkimi literami w skali od A do G (A to najmniej „prądożerne” sprzęty, a G – najbardziej).

Fot.: Klasy energetyczne według nowej skali wskazują na zużycie prądu przez urządzenie.

Wynika z tego, że nie mamy już na rynku zmywarek A+++ – w 2021 r. zmieniono wygląd etykiet energetycznych oraz nazewnictwo skali, dostosowując je do coraz bardziej oszczędnych urządzeń produkowanych przez marki AGD oraz do potrzeb konsumentów.

Na nowej etykiecie energetycznej znajdziemy informację o zużyciu energii w programie Eko podczas 100 cykli zmywania. Obecnie najlepsze zmywarki posiadają klasę A lub B. Warto wybierać takie urządzenia, zwłaszcza jeśli często ich używamy lub zależy nam na zminimalizowaniu zużycia energii.

Klasy energetycznej nie należy mylić z klasą zmywania oraz klasą suszenia w zmywarkach. Oba te parametry mierzymy również w skali od A do G, jednak informacje o nich nie są umieszczane na etykiecie energetycznej. Nie warto przywiązywać do nich zbyt dużej wagi – nowoczesne zmywarki w większości mają najwyższą możliwą klasę zarówno zmywania, jak i suszenia – A.

Ile wody zużywa zmywarka?

Zużycie wody jest jednym z bardzo ważnych kryteriów branych pod uwagę podczas wyboru zmywarki. Najbardziej oszczędne modele na jeden cykl zmywania naczyń potrzebują tylko ok. 6 litrów wody, podczas gdy inne mogą pobierać nawet kilkanaście litrów!

Jak sprawdzić, ile wody zużywa zmywarka? Taka informacja widnieje na etykiecie energetycznej – u dołu znajduje się symbol kranu, pod którym znajdziesz zużycie wody w programie Eko.

Głośność pracy – jak ciche może być mycie naczyń?

Kupując zmywarkę pamiętaj o sprawdzeniu poziomu emitowanego przez nią hałasu. Zbyt głośne urządzenie jest po prostu uciążliwe, a po pewnym czasie zaczyna nas irytować. Na cichej pracy powinno zależeć zwłaszcza właścicielom kawalerek oraz salonów z aneksem kuchennym, w których głośno pracujący sprzęt może zakłócać spokój podczas odpoczynku czy oglądania telewizji.

Najcichsze zmywarki na rynku emitują hałas ok. 40-42 dB, podczas gdy najgłośniejsze osiągają nawet 52 dB. Za standard uznajemy natomiast przedział od 44 do 46 dB. Informację o poziomie hałasu emitowanego przez daną zmywarkę znajdziesz na jej etykiecie energetycznej przy symbolu głośnika. Klasę emisji hałasu oznacza się literami od A do D, przy czym A to urządzenia ultraciche, a D – najgłośniejsze.

Jeśli masz w domu oddzielną, zamykaną kuchnię i nie jesteś szczególnie wrażliwy na dźwięki, możesz nie zaprzątać sobie głowy poziomem hałasu urządzenia.

Programy pracy i dodatkowe funkcje

Lista programów pracy oraz funkcji dodatkowych danego urządzenia jest cenną podpowiedzią dla osób zastanawiających się, jaką zmywarkę wybrać. Te informacje pozwalają nam sprawdzić, czy działanie i możliwości konkretnej zmywarki sprostają naszym oczekiwaniom i potrzebom oraz wpiszą się w nasz styl życia.

Zacznijmy od programów pracy. Różnią się one między sobą czasem trwania, stosowaną temperaturą, przeznaczeniem, zużyciem wody oraz energii. Im więcej programów ma zmywarka, tym lepiej będziemy mogli dostosować jej pracę do stopnia zabrudzenia i rodzaju naczyń oraz do swoich potrzeb. Jednak zamiast wybierać urządzenie z kilkunastoma trybami, warto zastanowi się, których tak naprawdę będziemy używać.

Fot.: Panel sterowania zmywarki pod zabudowę z wieloma programami mycia do wyboru.

Najczęściej występujące programy to:

 • codzienny – uniwersalny
 • automatyczny – zmywarka sama dostosuje parametry pracy do stopnia zabrudzenia naczyń
 • Eco – długi czas zmywania, przy niskim poborze energii; posiadają go nawet podstawowe modele zmywarek
 • intensywny – o wyższej temperaturze i wyższym zużyciu energii, idealny do mocno zabrudzonych naczyń
 • delikatny – wykorzystujący niższą temperaturę; przeznaczony do mycia szkła i zastawy
 • skrócony – szybkie mycie niezbyt brudnych naczyń
 • połowa załadunku – mycie mniejszej ilości naczyń.

Najbardziej przydatne i najciekawsze funkcje oraz udogodnienia w zmywarek to:

 • automatyczne otwieranie drzwiczek po zakończeniu mycia, które sprawia, że wyjmujesz z urządzenia w pełni suche naczynia
 • ochrona przed zalaniem – systemy zapewniające pełne bezpieczeństwo zmywania naczyń
 • możliwość przyspieszenia programu zmywania – skraca czas pracy urządzenia, kiedy np. pilnie potrzebujemy czystych naczyń
 • strefy intensywne – zwiększają skuteczność mycia wyjątkowo zabrudzonych naczyń
 • dezynfekcja w wysokiej temperaturze – idealna do wyparzania butelek dla dzieci
 • regulacja wysokości górnego kosza – pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń w zmywarce
 • elastyczne kosze – umożliwiają dostosowanie układu uchwytów i stojaków do załadunku, np. większej ilości talerzy lub kieliszków, zwiększając komfort użytkowania
 • wskaźnik soli i nabłyszczacza – umożliwia uzupełnienie chemii w idealnym momencie
 • podłączenie do ciepłej wody – przydatne, jeśli podgrzewasz wodę za pomocą pompy ciepła lub baterii słonecznych.

Szuflada na sztućce czy koszyk?

Jeszcze kilka lat temu większość zmywarek wyposażona była w koszyk na sztuce umieszczany w dolnym koszu urządzenia. Obecnie alternatywą dla koszyka staje się oddzielna, wysuwana szuflada na sztućce, która niekiedy ma formę trzeciego, płytkiego kosza mieszczącego nie tyko sztućce, ale też małe filiżanki i płaskie miseczki.

Fot. Zmywarka z klasycznym koszykiem na sztućce w dolnym koszu.

Jaką zmywarkę wybrać – z koszykiem na sztućce czy z szufladą? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każde z rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Koszyk na sztućce zabiera nam nieco przestrzeni w dolnym koszu, lecz jego ładowanie jest szybsze. Szuflada jest natomiast dodatkowym miejscem na zabrudzone naczynia. Zwiększa ona ładowność zmywarki, ale jednocześnie zmniejsza wysokość załadunku górnego kosza, a jej napełnianie zajmuje więcej czasu (trzeba precyzyjnie umieścić każdy element w uchwycie).

Gwarancja

Ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki jest czas trwania i zakres gwarancji oferowanej przez jej producenta. Standardem na rynku jest 2-letnia gwarancja, podczas której wszelkie naprawy są bezpłatne (o ile usterka nie powstała z winy użytkownika). Niektóre marki produkujące najtrwalsze zmywarki oferują dłuższy okres gwarancji dotyczący niektórych elementów urządzenia, np. przedłużona gwarancja na silnik, zabezpieczenie wnętrza urządzenia przed przerdzewieniem, dożywotnia gwarancja w przypadku zalania. „Premiowane” bywają też niektóre kanały sprzedaży lub sklepy internetowe, w których dostajemy dodatkowe kilka lat gwarancji na urządzenie, za co w innych punktach sprzedaży musielibyśmy dodatkowo dopłacić.

Przejdź do
top