Jak działa irygator?
Irygator jest urządzeniem przeznaczonym do dokładnego i bezinwazyjnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i uważanym za dokładniejsze, niż stosowanie nici dentystycznej. Wytwarza on cienki strumień wody pod ciśnieniem, dzięki któremu możliwe jest wypłukanie wszelkich resztek jedzenia, płytki nazębnej, osadów i bakterii z okolic linii dziąseł i szczelin pomiędzy zębami. Niektóre urządzenia mieszają sprężoną wodę z powietrzem, dzięki czemu skutecznie zwalczają bakterie beztlenowe bytujące na zębach. Różne modele irygatorów wyposażone są w funkcje dodatkowe, dzięki którym możesz jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej.
Jak używać irygatora do zębów?
- Przed użyciem irygatora należy napełnić jego zbiornik lekko ciepłą wodą.
- Irygację warto rozpoczynać od tylnych zębów i powoli przesuwać się do przodu.
- Dyszę końcówki urządzenia ustaw pod kątem prostym w stosunku do czyszczonej linii dziąseł lub przestrzeni międzyzębowej i uruchom irygator wybierając, zależnie od modelu, odpowiedni program i wartość ciśnienia.
- Przesuwaj dyszę powoli wzdłuż linii dziąseł, przestrzeni między zębami, a jeśli nosisz aparat ortodontyczny – również w miejsca przy zamkach i pod łukami.
- Nie spiesz się, by strumień wody zdołał dokładnie oczyścić wszystkie zakamarki. Cały proces powinien trwać 1-2 minut (przy aparacie stałym może być nieco dłużej).
Zaczynasz przygodę z irygatorem? Stworzyliśmy dla Ciebie krótki poradnik higieny jamy ustnej z użyciem irygatora.
Najlepszy irygator do zębów – co powinien mieć?
W sklepach znajdziemy wiele modeli irygatorów różniących się między sobą wyglądem, wielkością, pojemnością zbiornika na wodę, zakresem ciśnienia, sposobem zasilania oraz funkcjami dodatkowymi. Wybierając najlepsze urządzenie dla siebie warto przede wszystkim kierować się swoimi potrzebami i ewentualnymi problemami jamy ustnej i to do nich dopasować parametry irygatora. Często polecane irygatory z mocnym strumieniem mogą zupełnie nie zdać egzaminu u osób o wrażliwych dziąsłach lub nadwrażliwych zębach.
Na co więc zwrócić uwagę kupując dobrej jakości sprzęt do irygacji jamy ustnej?
Irygator stacjonarny czy bezprzewodowy?
Wybór pomiędzy irygatorem stacjonarnym a bezprzewodowym będzie w głównej mierze zależał od miejsca, w którym chcemy go używać, preferowanego rodzaju zasilania oraz wielkości zbiornika.
Irygator stacjonarny najczęściej będzie sporym urządzeniem o zasilaniu sieciowym. Decydując się na taki model, warto od razu zaplanować w łazience miejsce, w którym go ustawimy i nie zapomnieć, by niedaleko znajdowało się gniazdko elektryczne. Zaletą tego rozwiązania jest jednak nieograniczony czas pracy i brak konieczności ładowania baterii. Takie urządzenie ma spory zbiornik na wodę o pojemności od ok. 450 ml do nawet 600 ml, co pozwala przeprowadzić całą irygację bez uzupełniania poziomu płynu. Na tym jednak kończą się udogodnienia dla użytkownika.
Jakie wady ma irygator stacjonarny? Taki model irygatora nadaje się w zasadzie tylko do domowego użytku, a ze względu na wężyk łączący rączkę z urządzeniem jego zasięg jest ograniczony. Sam wężyk może też plątać się i po prostu nam zawadzać w trakcie czyszczenia.
Czytaj też: Test stacjonarnego irygatora do zębów Oral-B Professional Care OxyJet
Czy warto kupić irygator akumulatorowy? Irygator bezprzewodowy jest niewielkim, zasilanym akumulatorowo lub bateryjnie sprzętem, który najczęściej ustawia się na specjalnej bazie ładującej. Małe gabaryty sprawiają, że bez trudu można zabrać go ze sobą w podróż, do pracy, do szkoły, a nawet na spotkanie ze znajomymi. Niektóre modele mają nawet składaną końcówkę, dzięki czemu są bardziej kompaktowe i zajmują mniej miejsca. Takie irygatory posiadają zazwyczaj nieco mniej programów pracy niż modele stacjonarne, a sam proces czyszczenia zębów trzeba kilkukrotnie przerywać by napełnić pojemnik na wodę – mieści on jednorazowo od 30 do 250 ml płynu. Pewnym ograniczeniem jest też czas pracy na baterii wynoszący kilkanaście do kilkudziesięciu minut, przez co w dłuższą podróż lepiej zabierać ze sobą ładowarkę.
Czytaj też: Test podróżnego irygatora do jamy ustnej Panasonic EW-DJ4B
Regulacja ciśnienia strumienia
Regulacja ciśnienia strumienia irygatora jest dość cenioną funkcją. Dostępne na rynku urządzenia dysponują ciśnieniem sięgającym nawet ponad 8 barów, które dla wielu użytkowników byłoby zdecydowanie zbyt wysokie. Z tego względu producenci wyposażają je w płynną, wielostopniową regulację ciśnienia np. od poziomu 0,69 do 6,9 bara. Umożliwia ona dostosowanie mocy strumienia do własnych potrzeb, a także stopniowe wyrabianie tolerancji u osób, które dopiero zaczynają używać irygatora.
Dla kogo irygator z regulacją ciśnienia? Regulacja ciśnienia przyda się z pewnością osobom o wrażliwych i krwawiących dziąsłach, zmagającym się z parodontozą i nadwrażliwością zębów, a także pacjentom w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym. W ich przypadku stwierdzenie, że im większe ciśnienie tym lepszy irygator jest zupełnie chybione – zdecydowanie docenią one skuteczną, lecz też delikatną pracę sprzętu z regulacją.
Dzięki regulacji ciśnienia jednego urządzenia będzie mogło też używać kilka osób o zupełnie odmiennych problemach w obrębie jamy ustnej. Warto wtedy wybierać irygator wyposażony w kilka wymiennych końcówek o różnych właściwościach oraz w miejsce do ich higienicznego przechowywania w obudowie (zazwyczaj dostępne w urządzeniach stacjonarnych).
Rodzaj strumienia
Oprócz regulacji mocy ciśnienia strumienia wody, warto także zwrócić uwagę na możliwość wyboru rodzaju tego strumienia. W zależności od producenta, dostępne na rynku irygatory są wyposażone w następujące warianty:
- strumień punktowy, prosty – mocny i najbardziej precyzyjny; idealny do wypłukiwania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej z ciasnych i trudno dostępnych miejsc
- strumień rotacyjny – do oczyszczania wyjątkowo wrażliwych miejsc; dodatkowo masuje dziąsła i poprawia ich ukrwienie
- strumień przerywany – umożliwia dłuższy czas pracy na jednym zbiorniku; ma działanie podobne do strumienia prostego
- strumień z mikropęcherzykami powietrza – mikropęcherzyki mogą być dodatkiem do niemal każdego z rodzajów strumieni; ułatwiają skuteczne pozbycie się bakterii beztlenowych.
Ciekawym rozwiązaniem, które znajdziemy w wybranych modelach irygatorów jest możliwość uwolnienia pojedynczego strumienia wody po naciśnięciu przycisku tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Dobrze sprawdzi się on do punktowego czyszczenia i doczyszczania wyjątkowo trudnych miejsc.
Im większy wybór rodzajów strumieni wody będziemy mieli w naszym urządzeniu, tym szersze będą jego zastosowania. Taka możliwość z pewnością będzie sporym benefitem dla osób, które planują korzystać z irygatora wspólnie z innymi domownikami.
Czytaj też: Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – nitkowanie a irygator