Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100 – test i recenzja odkurzacza do prania tapicerki i dywanów

Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100 łączy funkcje tradycyjnego odkurzacza workowego z urządzeniem do prania tapicerki meblowej i dywanów oraz do czyszczenia na mokro innych płaskich powierzchni. Mieliśmy okazję przetestowania go i poznania jego możliwości w praktyce. Jak radzi sobie podczas pracy na sucho oraz w trakcie czyszczenia ekstrakcyjnego? Czy jest wygodny w użytkowaniu? Jakie efekty sprzątania pozwala uzyskać? Poznaj odpowiedzi na te pytania i sprawdź, jak Karcher SE 5.100 wypadł w naszym teście.
Spis treści

Funkcje odkurzacza Karcher SE 5.100

Odkurzacz Karcher SE 5.100 służy do prania (czyszczenia ekstrakcyjnego):

 • dywanów
 • tapicerki i mebli tapicerowanych
 • schodów wyłożonych dywanem
 • materacy
 • tkanin dekoracyjnych
 • tapicerki samochodowej (po dokupieniu odpowiedniej ssawki)

Oprócz funkcji piorących, może być też używany do odkurzania na sucho, co jest w naszym odczuciu ogromną zaletą – przed praniem dywanu czy meblowej tapicerki nie musimy wyjmować oddzielnego urządzenia do odkurzenia tych powierzchni. Możemy nim również umyć twarde podłogi oraz zebrać z ich powierzchni np. rozlany napój.

Odkurzacz Karcher raczej nie nadaje się do tradycyjnego, codziennego odkurzania podłóg i dywanów w domach alergików – nie wyposażono go w wysokosprawny filtr HEPA. Paradoksalnie, alergicy mogą czerpać spore korzyści z czyszczenia dywanów z jego pomocą. Producent deklaruje, że Karcher SE 5.100 w połączeniu z antyalergicznym środkiem czyszczącym tej marki jest w stanie usunąć 99% roztoczy z dywanów, wykładzin i tapicerek.

Dane techniczne

 • moc: 1400 W
 • głośność: 77 dB
 • zbiornik na wodę czystą: 4 l
 • zbiornik na wodę brudną: 4 l
 • wymiary: 42,5 x 32 x 46,5 cm
 • waga: 7,7 kg

Cena: ok. 1040 zł

Dołączone akcesoria

Przy zakupie odkurzacza dostajemy cały zestaw akcesoriów dodatkowych:

 • dyszę spryskująco-odsysającą z nasadką do twardych podłóg
 • przełączaną ssawkę podłogową do dywanów i podłóg twardych
 • ssawkę szczelinową
 • ssawkę do tapicerki
 • wąż ze zintegrowaną rurką doprowadzającą wodę
 • 2 rury o długości 0,5 m
 • papierowy worek filtracyjny
 • płaski filtr falisty
 • środek do prania dywanów Karcher RM 519, 100 ml.
odkurzacz piorący Karcher 5.100 i dołączone do niego akcesoria
Fot.: Akcesoria i elementy wymienne dołączone do odkurzacza Karcher SE 5.100.

W pudełku znajduje się też instrukcja obsługi z kartą gwarancyjną, jednak nie jest ona zbyt czytelna i przyjazna użytkownikowi oraz bardzo skrótowo omawia wszystkie kwestie. To nie tylko nasza opinia – podobne spostrzeżenia znaleźliśmy w komentarzach innych posiadaczy tego odkurzacza. Niektórzy z nich zwracali uwagę na brak dokładnej instrukcji prania dywanu. Czy na pewno jest ona potrzebna w dobie filmów instruktażowych i szczegółowych opisów różnych technik prania, które znajdziemy w sieci? Oceńcie sami.

Rozczarowaniem jest również brak w zestawie ssawki do prania tapicerki, mimo że producent na swojej stronie jasno wskazuje, że odkurzacz przeznaczony jest też do takiej pracy. Można dokupić ją osobno – jej cena to przeszło 120 zł.

Wzornictwo i obsługa

Chyba nikogo nie zadziwi fakt, że odkurzacz Karcher SE 5.100 wyróżnia się na tle innych sprzętów obudową w żółto-czarnym kolorze. W dolnej żółtej części mieszczą się głównie zbiorniki na czystą i brudną wodę. W czarnej górnej pokrywie zamontowane są: silnik, filtr i elementy sterujące odkurzacza oraz duże przyciski. Tam też znajduje się wlot rury oraz miejsce podłączenia wężyka doprowadzającego wodę.

prosta obsługa i wyjmowanie pojemników na wodę odkurzacza Karcher SE 5.100
Fot.: Łatwo wyjmowane pojemniki na wodę czystą i brudną w odkurzaczu Karcher SE 5.100.

Pokrywa mocowana jest poprzez przekręcenie pokręteł znajdujących się po obu stronach urządzenia. Działają one dość lekko, a sam system mocowania jest prosty w obsłudze.

Rury odkurzacza mają wbudowany wężyk podający wodę z detergentem. To świetne rozwiązanie, które niweluje problem cienkich rurek plączących się nam między palcami w trakcie pracy, znanych chociażby z odkurzacza wielofunkcyjnego Zelmer Aquawelt.

Obsługa odkurzacza jest dość prosta – mieliśmy tylko przejściowe problemy z montażem rur i ssawek. Spore przyciski ułatwiają sterowanie, a specjalny filtr umożliwia szybką zmianę z trybu pracy na sucho do tego na mokro i odwrotnie.

Skuteczność prania

Urządzenie wyposażone jest w standardową dyszę do prania dywanów o szerokości roboczej 23 cm. To całkiem sporo – pamiętajmy, że im szersza dysza tym mniej czasu zajmie nam pranie.

Woda wydostająca się przez dyszę jest rozprowadzana bardzo równomiernie – tworzy gęstą mgiełkę z tylko pojedynczymi, kapiącymi kroplami. Pozwala to na dokładne rozprowadzenie wody z detergentem po całej czyszczonej powierzchni.

Tym, co najmocniej rzuciło się nam w oczy podczas prania dywanu, była bardzo duża skuteczność odsysania wody – po zakończeniu pracy jego powierzchnia była wilgotna, a sam dywan wysechł w ciągu kilku godzin. Prawdopodobnie pomogły w tym otwarte na oścież okna i dość wysoka temperatura panująca na zewnątrz, ale mimo wszystko główne zasługi przypisalibyśmy odkurzaczowi.

pranie tapicerki odkurzaczem piorącym Karcher SE 5.100
Fot.: Pranie tpicerki odkurzaczem Karcher SE 5.100 przy pomocy ssawki do czyszczenia ekstrakcyjnego.

Po wysuszeniu mogliśmy dokładnie ocenić efekty prania. Z całej długości włókien zniknęły niewielkie zabrudzenia i przykurzone plamy, a cały dywan był widocznie odświeżony. Warto wspomnieć, ze do prania użyliśmy dołączonego do odkurzacza środka Karcher RM 519. Do osiągnięcia takiego efektu wystarczyło nam pranie w jednym przejściu roboczym.

Skuteczność odkurzania

Niestety, regulacje prawne nie wymagają od producentów odkurzaczy piorących podawania informacji o skuteczności odkurzania różnych powierzchni na etykietach energetycznych. A szkoda! Przez to trudno nam obiektywnie określić, czy wielofunkcyjny odkurzacz Karcher SE 5.100 godnie zastąpi nam tradycyjny sprzęt workowy lub bezworkowy.

Przed praniem, odkurzyliśmy dokładnie nasz dywan. Efekt był zadowalający – odkurzacz zebrał kurz i okruchy, a jego moc była wystarczająca, by poradzić sobie z włosiem średniej długości. Jeśli już jesteśmy przy mocy – sporą niedogodnością przy częstym używaniu może być brak elektronicznej regulacji mocy ssania. Do dyspozycji mamy tylko suwak na uchwycie rury, ale powiedzmy to szczerze: znamy lepsze sposoby sterowania. Zmniejszenie mocy w taki sposób nie przekłada się też na cichszą pracę urządzenia.

Warto wspomnieć, że ten odkurzacz pozwoli nam wyczyścić podłogę na mokro. Umożliwia to ssawka podłogowa, na której zamocowana jest gumowa ściągaczka. Sprawdziliśmy tę funkcję – sam efekt czyszczenia jest bardzo dobry, jednak zauważyliśmy kilka minusów. Podczas sprzątania woda często wycieka po bokach dyszy, dlatego konieczne jest dodatkowe wytarcie podłogi na sucho. Takie mycie podłogi jest dość czasochłonne – szerokość dyszy to tylko 23 cm, co wymaga od nas wykonania wielu ruchów.

Głośność

Głośność pracy jest często wskazywaną wadą tego urządzenia. Według producenta wynosi ona 77 dB. Naszym zdaniem jest on porównywalny z odkurzaczami tradycyjnymi i pionowymi, może z wyłączeniem tych ultra cichych. Na tle innych odkurzaczy piorących, model 5.100 wypada przeciętnie – na rynku znajdziemy cichsze urządzenia, ale też i sporo głośniejsze, generujące w trakcie pracy ponad 80 dB.

W trakcie prania dywanu i tapicerki meblowej hałas nie doskwierał nam zbyt mocno. Jeśli jednak zamierzasz używać tego sprzętu do regularnego odkurzania na sucho całego domu, możesz znacznie dotkliwiej odczuć tę niedogodność.

Ergonomia

Odkurzacz Karcher SE 5.100 wyposażony jest w 2 oddzielne zbiorniki na wodę czystą i brudną, każdy o pojemności 4 litrów. Oba z nich posiadają wygodne uchwyty do wyjmowania i przenoszenia, niemal identyczne jak te stosowane w wiaderkach. Od góry są w pełni otwarte, dzięki czemu opróżnianie, napełnianie oraz czyszczenie ich jest szybkie i proste – można ustawić je pod wyższym kranem. Podczas uzupełniania lub wylewania wody niekiedy wypada mała uszczelka, bez której nie działa pompa i odkurzacz nie podaje wody do spryskiwacza. To spory minus – niewielki element łatwo zgubić, a bez niego urządzenie jest bezużyteczne.

napełnianie pojemnika na wodę do odkurzacza Karcher SE 5.100
Fot.: Poręczny zbiornik na wodę z uchwytem można napełnić pod kranem.

Praktycznym rozwiązaniem są uchwyty do przechowywania akcesoriów umieszczone na obudowie. Sprawiają, że odkurzacz zajmuje trochę więcej miejsca, ale jednocześnie zmniejszają ryzyko zagubienia kluczowego elementu i długich poszukiwań.

Niezbyt intuicyjny sposób montażu i blokowania ssawek oraz rury mogą być problematyczne przy kilku pierwszych użęciach, choć z biegiem czasu dochodzi się do wprawy.

Urządzenie bez akcesoriów i wody waży prawie 8 kg. Kiedy zamontujemy rurę, ssawkę i uzupełnimy poziom płynu, jego waga może poszybować do dobrych kilkunastu kilogramów. Na szczęście producent wyposażył ten odkurzacz w kółka, które niwelują niedogodności w przemieszczaniu go. Średnica tylnych kół jest na tyle duża, że z powodzeniem pozwalała nam przejechać przez próg lub przesuwać sprzęt po podjeździe z kostki brukowej podczas prania tapicerki w aucie.

Naszym zdaniem minusem tego urządzenia jest brak schowka na kabel, który jest już standardem w tego typu odkurzaczach. Pozostaje nam jedynie samodzielne zwinięcie kabla i zawieszenie go przy uchwycie na akcesoria lub wciśnięcie pod uchwyt do przenoszenia, co jest niezbyt praktyczne.

Zasięg i czas pracy

Zasięg pracy odkurzacza wynosi ok. 7 metrów. Składają się na niego:

 • kabel zasilający o długości 5 m
 • 2-metrowy wąż spryskująco-odsysający
 • 2 rury do ekstrakcji o długości 0,5 m każda.

7 metrów to w naszej opinii i dużo i mało. Jeśli pierzemy dywan lub tapicerkę bądź odkurzamy w domu, taki zasięg powinien być wystarczający. Trochę gorzej wygląda sytuacja w przypadku prania foteli samochodowych – będziemy musieli liczyć się z koniecznością przełączania urządzenia do innego gniazdka lub użycia przedłużacza.

rury, ssawka i kabel odkurzacza wpływają na jego 7-metrowy zasięg pracy
Fot.: Uchwyt na akcesoria do odkurzacza Karcher SE 5.100.: rury, ssawkę i kabel

Dość pojemne, jak na tak niewielkie gabaryty urządzenia, zbiorniki na czystą i brudną wodę umożliwiają pranie bez konieczności robienia częstych przerw na uzupełnienie poziomu wody z detergentem lub opróżnienie zanieczyszczeń.

Czyszczenie i konserwacja

Z uwagi na prostą konstrukcję, nie mieliśmy większych problemów z czyszczeniem pojemników na wodę. Na korzyść odkurzacza przemawia też stosunkowo łatwy dostęp od filtra oraz worka na kurz.

Zabrudzenia zgromadzone na filtrze falistym zamocowanym tuż pod górną pokrywą urządzenia możemy wyczyścić ręcznie. Z jednej strony jest to korzyść – nie musimy za każdym razem wymieniać filtra na nowy i generować dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Z drugiej jednak takie czyszczenie trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie, by nie zrobić bałaganu i nie zakurzyć całego otoczenia. O ile, zgodnie z deklaracją producenta, przy wyjmowaniu filtra nie ubrudziliśmy sobie rąk, to przy jego czyszczeniu już tak.

Sama obudowa urządzenia została wykonana z tworzywa sztucznego, które z powodzeniem można czyścić przy użyciu wilgotnej ściereczki. Jest ona dość prosta i nie ma zbyt wielu trudno dostępnych zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud i osiadający kurz.

Dostępność zużywających się elementów

Na stronie producenta znajdziemy pełną gamę elementów eksploatacyjnych i środków czyszczących do tego modelu odkurzacza. Możemy zaopatrzy się też dodatkowe ssawki, co pozwala zwiększyć ilość zastosowań urządzenia oraz dokupić zniszczone lub zagubione części.

pranie tapicerki z dedykowanym środkiem odkurzaczem piorącym Karcher SE 5.100
Fot.: Pranie dywanów odkurzaczem piorącym Karcher SE 5.100 z dedykowanym środkiem czyszczącym.

Ceny akcesoriów wymiennych:

 • torebki filtracyjne na kurz – 76 zł/5 szt.
 • filtr falisty – 51 zł.

Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100 – nasza opinia, czy warto?

Testowany odkurzacz Karcher SE 5.100 to urządzenie renomowanej marki w stosunkowo przystępnej cenie. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno z praniem dywanów, jak i odkurzaniem ich na sucho.

W naszym odczuciu będzie dobrym wyborem dla osób, które planują używać go np. do czyszczenia ekstrakcyjnego raz na kilka miesięcy, szybkiego usuwania świeżych plam lub wciągania płynów z podłogi. Z tego względu sprawdzi się w domach, w których są małe dzieci, a rozlane napoje i zaplamiona tapicerka są nieodłącznym elementem dnia. Dobre efekty prania w połączeniu z niską ceną sprawiają, że Karcher SE 5.100 jest ciekawą alternatywą dla profesjonalnych usług piorących, a przy większej ilości dywanów, wykładzin i tapicerowanych mebli zakup zwróci się w dość krótkim czasie.

Odradzamy go jako urządzenie do codziennego użytku – brak regulacji mocy ssania i filtra HEPA oraz spora głośność mogą być dość uciążliwe dla wszystkich domowników.

Podsumowanie

Zalety odkurzacza piorącego Karcher SE 5.100:

 • skuteczne odsysanie wody
 • praca na sucho i na mokro
 • spore pojemniki na wodę czystą i brudną
 • równomierne natryskiwanie wody z detergentem
 • możliwość szybkiej zmiany trybu pracy
 • wygodne w przenoszeniu, napełnianiu i opróżnianiu pojemniki na wodę
 • możliwość mycia podłóg twardych
 • kółka ułatwiające przemieszczanie
 • łatwa dostępność zużywających się akcesoriów.

Wady odkurzacza piorącego Karcher SE 5.100:

 • dość głośna praca
 • brak w zestawie ssawki do prania tapicerki
 • brak mechanizmu zwijania kabla zasilającego
 • niewystarczająca instrukcja obsługi
 • brak regulacji mocy ssania
 • brak filtra HEPA.
Przejdź do
top