Jaki odkurzacz do prania tapicerki samochodowej?

Pranie tapicerki samochodowej kojarzy się głównie z profesjonalną usługą, często za niemałe pieniądze – oddajemy samochód do wyspecjalizowanej myjni lub salonu detalingu i za kilka godzin odbieramy czysty, pachnący i w pełni wysuszony. Czy aby nieco zaoszczędzić warto spróbować samodzielnie uprać tapicerkę w aucie? Jakich efektów możemy się spodziewać i czy będą one porównywalne do usługi fachowca? Jaki sprzęt będzie do tego potrzebny?
Spis treści

Pranie tapicerki samochodowej

Nim rozpoczniemy pranie tapicerki samochodowej, musimy ustalić, jakie dokładnie obicia mamy w swoim aucie. To bardzo ważna kwestia – od rodzaju materiału będzie zależał sposób jego pielęgnacji i konserwacji, a także stosowane metody i środki czyszczące.

W naszych samochodach możemy spotkać kilka rodzajów tapicerek:

 • skórzane
 • z alcantary
 • welurowe
 • materiałowe
 • łączone, np. skóra i alcantara lub skóra i materiał.

Tapicerki skórzane czyści się przeznaczonymi do tego preparatami, których opakowania mają najczęściej wygodny aplikator. Po naniesieniu detergentu na powierzchnię fotela, wystarczy wetrzeć go dokładnie we wszystkie zakamarki i zagłębienia szczotką z miękkim włosiem, a następnie wytrzeć całość ściereczką a z mikrofibry. Można też zakonserwować wyczyszczoną skórę specjalnym mleczkiem.

Do prania tapicerki materiałowej oraz welurowej stosuje się najczęściej detergenty dostępne w sklepach, np. płyny lub pianki w sprayu, a także środki do użytku profesjonalnego. Należy nanosić i usuwać je ręcznie, używając szczotek i gąbek, a nadmiar wody odsączać chłonnymi ściereczkami lub uciec się do znacznie skuteczniejszej metody – prania specjalnym odkurzaczem piorącym.

Do czyszczenia tapicerki z alcantary warto wybrać przeznaczony do tego preparat i nanosić go miękką szczotką o cienkim włosiu. Następnie należy wyprać ją przy pomocy odkurzacza piorącego w taki sam sposób, jak tapicerkę materiałową. Aby uzyskać efekt odświeżenia, warto na koniec wyszczotkować całość delikatną szczotką, wykonując ruchy tylko w jednym kierunku.

Nie zawsze będziemy jednak w stanie samodzielnie poradzić sobie z praniem tapicerki. Kiedy warto oddać samochód na profesjonalne czyszczenie?

 • Kiedy zauważasz na tapicerce liczne zabrudzenia, trudne lub głęboko wsiąknięte plamy np. z tłuszczu, soli, po rozlanym napoju lub farbie.
 • Gdy w samochodzie utrzymuje się nieprzyjemny zapach np. dymu papierosowego, pleśni.
 • Jesienią i zimą, jeśli nie mamy garażu, w którym możemy bezpiecznie zostawić samochód z otwartymi drzwiami, by wszystkie wyczyszczone elementy odpowiednio wyschły.
 • Jeśli chcemy wyczyścić podsufitkę. Jest ona wykonana z delikatnego materiału, który łatwo się mechaci oraz odkleja, dlatego wymaga wyjątkowo ostrożnego traktowania.
 • Kiedy chcemy uzyskać efekt idealnej czystości i obawiamy się, że nie zdołamy sami należycie zadbać o wnętrze auta.
 • Jeśli mamy tapicerkę z perforowanej skóry – jej czyszczenie jest trudne i wymaga sporo wprawy i cierpliwości.

Jeśli jednak fotele i kanapa nie są mocno zabrudzone, zależy Ci tylko na ich odświeżeniu, a dodatkowo masz pod ręką nawet mały odkurzacz piorący do tapicerki lub odpowiednią szczotkę do skóry, zdecydowanie warto rozważyć samodzielne czyszczenie. W przypadku, kiedy dysponujesz odrobiną wolnego czasu, garażem lub wiatą garażową oraz masz już pierwsze doświadczenia w praniu tapicerki za sobą w zasadzie nie masz się nad czym zastanawiać. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy i nie będziesz musiał czekać na nadejście wyznaczonego terminu w profesjonalnej myjni, a te bywają odległe, zwłaszcza jesienią i zimą.

Pranie tapicerki krok po kroku

Na samodzielne pranie tapicerki warto wybrać ciepły, słoneczny dzień – dobra pogoda przyspieszy wysychanie zmoczonego materiału. Zaopatrz się wcześniej w odpowiedni detergent, który wspomoże usunięcie plam i rozpuszczenie zabrudzeń.

 1. Wyjmij z auta dywaniki i wszystkie przechowywane w nim rzeczy, opróżnij schowki, bagażnik i zdemontuj foteliki dziecięce.
 2. Dokładnie odkurz wnętrze samochodu – pozbędziesz się największych zabrudzeń i ułatwisz sobie dalszą pracę. Do zakamarków i trudno dostępnych miejsc wykorzystaj niewielki pędzelek.
 3. Na stare, zaschnięte plamy nanieś odplamiacz, a następnie całą czyszczoną tapicerkę spryskaj detergentem. Pamiętaj o wcześniejszym przetestowaniu wszystkich chemikaliów w mało widocznym miejscu.
 4. Nie dopuszczaj do wyschnięcia detergentu – czyść wnętrze auta etapami, zaczynając np. od tylnej kanapy, a w dalszej kolejności piorąc fotel pasażera i kierowcy, boczki w drzwiach oraz wykładzinę i dywaniki.
 5. Zaczynaj pracę od najczystszych elementów i stopniowo przechodź do tych najbardziej zabrudzonych.
 6. Jeśli planujesz pranie podsufitki, zacznij właśnie od niej – kapiąca z góry woda może spowodować powstanie na fotelach zacieków, które usuniesz w kolejnych krokach.
 7. Włącz swój odkurzacz piorący i przesuwaj jego dyszę po tapicerce na przemian natryskując i odsysając wodę ze specjalnym środkiem chemicznym.
 8. Możesz powtórzyć powyższą czynność, jednak wyłącznie z funkcją odsysania i już bez natryskiwania wody. Im więcej jej usuniesz, tym szybciej tapicerka wyschnie, a auto będzie gotowe do użytku.
 9. W przypadku stosowania profesjonalnych detergentów, konieczne może być ich wypłukanie czystą wodą. Wlej ją do odkurzacza i naprzemiennie natryskuj i odsysaj aż do zupełnego usunięcia chemikaliów.
 10. Otwórz wszystkie drzwi i pokrywę bagażnika samochodu, a najlepiej ustaw go w nasłonecznionym miejscu. Sprawdzaj co jakiś czas, czy tapicerka odpowiednio przesycha.

pranie tapicerki samochodowej odkurzaczem piorącym

Odkurzacz piorący do tapicerki

Wybierając odkurzacz piorący do tapicerki zwróć uwagę na kilka parametrów które sprawią, że będzie on pracował efektywniej, a Ty szybciej posprzątasz swój samochód:

 • moc wejściowa – na rynku dostępne są odkurzacze o mocy nawet 2400 W, lecz do domowego użytku odpowiedni będzie już 1500-watowy, a nawet nieco słabszy sprzęt
 • siła ssania – ma kluczowe znaczenie dla skutecznego czyszczenia i odsysania brudnej wody z tapicerki
 • gabaryty – po zakończonym sprzątaniu odkurzacz musimy gdzieś przechowywać. Im mniejsze urządzenie, tym łatwiej wygospodarować na nie miejsce
 • pojemność zbiorników na wodę czystą i brudną – większe zbiorniki umożliwiają dłuższy czas pracy i rzadsze przerwy na dolanie wody lub opróżnienie pojemnika z zabrudzeniami. Pamiętaj, że duże zbiorniki przekładają się na większe wymiary urządzenia
 • długość przewodu zasilającego – pranie tapicerki często odbywa się na dworze lub w garażu, w którym mamy niewiele gniazdek. Dłuższy kabel niweluje konieczność użycia przedłużacza i zwiększa zasięg urządzenia
 • szeroka gama akcesoriów: przystawki piorące w różnych rozmiarach ułatwią czyszczenie zarówno niewielkich przestrzeni i szczelin w fotelach, jak i sporej wykładziny na podłodze i w bagażniku. Dodatkowe ssawki do tradycyjnego odkurzania, np. głowica podłogowa, turboszczotka i szczelinówka zwiększają ilość zastosowań naszego sprzętu
 • uchwyt do przenoszenia – ułatwia transport urządzenia.

Odkurzacze do prania tapicerki znajdziemy w ofercie wielu marek produkujących sprzęty AGD, profesjonalne urządzenia sprzątające oraz te do użytku w domu i w ogrodzie, np.:

 • Karcher
 • Bosch
 • Thomas
 • Hyundai
 • Profi
 • MPM
 • Bissell
 • Zelmer.

Środki do prania tapicerki samochodowej

Środki do prania tapicerki samochodowej są specjalnymi detergentami, których skład został opracowany w taki sposób, by jak najlepiej radziły sobie z najczęstszymi zabrudzeniami występującymi we wnętrzu samochodu. Wybierając najlepszy preparat do czyszczenia tapicerki samochodowej warto zawrócić uwagę na kilka aspektów:

 • rodzaj tapicerki, do której przeznaczony jest dany produkt (materiałowa, welurowa, z alcantary)
 • zastosowanie detergentu – punktowy odplamiacz, środek do kompleksowego czyszczenia tapicerki
 • przeznaczenie danego środka – preparaty do użytku domowego mogą być bezpiecznie stosowane w każdych warunkach, natomiast te profesjonalne wymagają użycia odkurzacza piorącego – należy je bardzo dokładnie odessać i zupełnie usunąć z tapicerki
 • wygodny sposób dozowania, np. pianka w sprayu, atomizer, końcówka z plastikową szczoteczką. Jeśli kupimy płyn lub szampon do prania tapicerki samochodowej w zwykłej butelce, to do jego rozprowadzenia potrzebny będzie dodatkowo pojemnik ze spryskiwaczem
 • wydajność – warto sprawdzić, czy jedno opakowanie wystarczy do wyczyszczenia całego wnętrza
 • pojemność – jeśli planujesz tylko jednorazowe sprzątanie, wybierz mniejszy pojemnik. W przypadku częstego prania tapicerki postaw na dużą butelkę – zwykle są one bardziej ekonomiczne.

Wiele osób zastanawia się, czy może użyć środka do prania dywanów we wnętrzu swojego auta. Teoretycznie tak – ich zadania są podobne, a formy, w których występują – zbliżone. Takie preparaty, ze względu na nieco inną specyfikę prania dywanów, mogą jednak nie poradzić sobie ze wszystkimi samochodowymi zabrudzeniami. Nie zawsze będą też odpowiednie dla rodzaju naszej tapicerki. Jeśli bardzo chcesz użyć płynu do czyszczenia dywanów do tapicerki samochodowej, wybierz ten dodawany do wody i wlej go do pojemnika odkurzacza, a na uporczywe plamy zastosuj dedykowany im środek punktowy. Pamiętaj jednak, by używać tylko preparatów przeznaczonych do odkurzaczy piorących i nie pomylić ich np. z szamponami do prania mechanicznego.

preparat do czyszczenia tapicerki samochodowej nanoszony na kanapę

Ręczne pranie tapicerki samochodowej

Stosowanie detergentów do tapicerki samochodowej nie musi wiązać się z koniecznością użycia przeznaczonego do tego sprzętu. Można nanosić je i usuwać ręcznie, przy pomocy szczotek, ściereczek i gąbek, ale to bardzo czasochłonny i nieefektywny sposób – staranne wypranie całego fotela jest bardzo utrudnione, a dokładne odessanie użytej wody z detergentem wręcz niemożliwe. Ręczne pranie tapicerki samochodowej może sprawdzić się w przypadku usuwania pojedynczych plam, lecz wyczyszczenie tylko niewielkiej części fotela często kończy się powstaniem zacieków i charakterystycznej „obwódki” dookoła zmoczonego miejsca.

Wady prania ręcznego pozwala zniwelować użycie specjalnego odkurzacza piorącego, podobnego do tych stosowanych przez profesjonalistów. Jego dysza spryskuje tapicerkę wodą z detergentem, a specjalna końcówka ssąca odsysa jej nadmiar i to nawet w 90%. Znacząco przyspiesza to wysychanie foteli i wykładzin, skraca czas pracy i ogranicza powstawanie zacieków. A jeśli użyjesz wielofunkcyjnego urządzenia, będziesz mógł przy jego pomocy zarówno odkurzyć, jak i wyprać wnętrze auta. Prościej się nie da!

Wielofunkcyjny odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin, tapicerki

Wielofunkcyjny odkurzacz do prania tapicerki samochodowej i dywanów jest urządzeniem, które z powodzeniem zastąpi nam kilka innych sprzętów domowych i wykona wiele prac szybciej, dokładniej i skuteczniej niż w przypadku stosowania tradycyjnych manualnych metod.

Dzięki rozbudowanej gamie akcesoriów, takie odkurzacze poradzą sobie ze sprzątaniem twardych podłóg, dywanów, zakamarków i szczelin, odkurzą karnisze, kaloryfery, wnętrze samochodu, zmiotą piasek i kurz z szyb i ram okiennych, a nawet pomogą usunąć pajęczyny zlokalizowane wysoko przy suficie. Przygotują dywany, wykładziny, chodniki, wnętrze samochodu oraz tapicerowane meble do prania, usuwając z nich większe zabrudzenia, a następnie dokładnie je wypiorą i efektywnie odessą zgromadzoną wodę. Dzięki dużej mocy oraz skuteczności odkurzania, specjalnym filtrom i możliwości prania zadbają też o alergików usuwając kurz, roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i sierść zwierząt z różnych powierzchni w domu. A gdy rozleje Ci się napój, odkurzacz wciągnie go, pozostawiając podłogę niemalże suchą.

kobieta trzyma odkurzacz do prania dywanów i tapicerki

Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej?

 1. Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO, cena ok. 1099 zł

Wielofunkcyjny sprzęt do odkurzania na sucho i na mokro o mocy 2100 W i zasięgu pracy aż 12 m. Wyposażony w zmywalny filtr HEPA, efektywną turboszczotkę i ssawki w 2 rozmiarach, umożliwia skuteczne pranie i odkurzanie oraz zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, dbając o jakość powietrza w domu.

 1. Karcher SE 4001, cena ok. 799 zł

Odkurzacz do prania tapicerki Karcher o mocy 1400 W wyposażony w 4-litrowy, odporny na uderzenia zbiornik na wodę i tekstylny mikrofiltr. Wygodne koła ułatwiają przemieszczanie go w trakcie pracy, a szeroki wachlarz akcesoriów dodatkowych: ssawki do tapicerki, podłogi i szczelinowa, 2 plastikowe rury i ręczna dysza ze spryskiwaczem radzą sobie z większością domowych wyzwań.

 1. Thomas Aqua+ Pet & Family Plus, cena ok. 1399 zł

Wielofunkcyjny i wszechstronny odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej dedykowany posiadaczom zwierząt z regulacją mocy ssania i filtrami: wodnym, antyalergicznym HEPA oraz mikrofiltrami. Dołączone akcesoria bez trudu radzą sobie z usunięciem sierści zwierząt i zebraniem wody z podłogi, a system dysz wodnych Wet Jet System wiąże drobinki kurzu, pyłki i roztocza, zapobiegając przedostaniu się ich poza urządzenie.

 1. Zelmer ZVC762ST Aquawelt, cena ok. 599 zł

Wielofunkcyjny odkurzacz do prania dywanów i tapicerki wyróżniający się 5-litrowym zbiornikiem na wodę, cyfrową regulacją mocy ssania oraz dołączoną szczotką z naturalnego włosia do wyjątkowo delikatnych powierzchni. Może pracować na sucho, zbierając brud do tradycyjnego worka lub na morko, przenosząc wszelkie zanieczyszczenia do szczelnego, plastikowego pojemnika.

 1. MPM MOD-22 Vira, cena ok. 659 zł

Wielozadaniowe urządzenie o mocy 2400 W z 4-stopniową filtracją, które umożliwia nie tylko odkurzanie i pranie różnych powierzchni, ale też mycie okien, glazury i terakoty. Odkurzacz wyposażony jest w ogromny, 10-litrowy zbiornik na wodę i 4,5-litrowy pojemnik na płyn piorący, dzięki czemu pracuje wyjątkowo długo bez konieczności napełniania i opróżniania zbiorników.

Czy warto kupić odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej?

Odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej niewątpliwie jest przydatnym sprzętem dla osób, które lubią sprzątanie i prace domowe, a jednocześnie chcą nieco zaoszczędzić na profesjonalnych usługach czyszczących. Kupując odpowiednie urządzenie warto wybrać model wielofunkcyjny, którego będziemy mogli użyć nie tylko do sprzątania samochodu, ale też do kompleksowego czyszczenia domu.

Pranie zakamarków i szczelin foteli samochodowych ułatwią ssawki piorące w różnych rozmiarach, a wstępne odkurzanie piasku i zgromadzonego brudu będzie prostsze dzięki końcówce szczelinowej. Przy długim i częstym użytkowaniu świetnie sprawdzi się odkurzacz z dużymi zbiornikami na czystą i brudną wodę, a w domach posiadaczy zwierząt nieodzowny będzie szeroki wachlarz akcesoriów dodatkowych, z truboszczotką usuwającą sierść na czele.

Przejdź do
top