Jak prawidłowo prać dywany odkurzaczem piorącym?

Samo posiadanie dobrego odkurzacza piorącego nie sprawi, że nasze dywany będą lśniły czystością. Do tego potrzeba jeszcze odpowiednich środków chemicznych, przygotowania miejsca pracy i stosowania właściwej techniki. Jak w takim razie przeprowadzić pranie dywanu, aby mieć pewność, że dywany będą czyste?
Spis treści

Odkurzacz do prania dywanów

Odkurzacz do prania dywanów jest przydatnym urządzeniem w domach, których właściciele lubią ozdabiać podłogi różnego rodzaju dywanami i dywanikami, doceniają praktyczne aspekty wykładzin podłogowych oraz niewielkich wycieraczek przy drzwiach, a jednocześnie chcą utrzymać je w odpowiedniej czystości. 

Sprzęty, które umożliwiają wyłącznie pranie dywanów zazwyczaj przeznaczone są dla profesjonalistów. Na użytek domowy wystarczający będzie odkurzacz z funkcją prania pracujący na sucho i na mokro. Taki odkurzacz ma kilka funkcji:

 • odkurza dywan przed rozpoczęciem prania podobnie, jak tradycyjne sprzęty
 • nanosi wodę z detergentem na powierzchnię dywanu przy pomocy wbudowanego spryskiwacza
 • odsysa nadmiar wody pozostałej po praniu i wypłukuje detergent z dywanu.

Nie zapomnij, że odkurzacz umożliwia tylko pranie na mokro. Sprawdzi się ono w przypadku dywanów syntetycznych i sztucznych: z akrylu, poliestru, wiskozy i polipropylenu oraz przy niektórych dywanach naturalnych: z wełny, bawełny, sizalu oraz z jedwabiu. Nie należy natomiast prać na mokro dywanów wykonanych z juty i ze skóry.

Środki do prania dywanów odkurzaczem

Specjalne środki do prania dywanów odkurzaczem znacząco ułatwiają usuwanie zaschniętych plam, uporczywych zabrudzeń i kurzu, który wniknął głęboko między włókna wykładziny. Co powinien mieć w składzie dobry preparat?

 • środki powierzchniowo czynne: niejonowe lub anionowe – podstawowe składniki każdego detergentu do czyszczenia, które wspomagają usunięcie brudu z włókien dywanu
 • rozjaśniacze i wybielacze optyczne – poprawiają wizualny efekt czyszczenia nadając kolorom żywszego odcienia
 • wybielacze na bazie tlenu – rozjaśniają barwniki zawarte w plamach. Działają głównie w wysokiej temperaturze
 • enzymy – spotykane najczęściej w profesjonalnych środkach do czyszczenia dywanów. Ułatwiają usunięcie wyjątkowo opornych plam
 • kompozycje zapachowe – maskują lub neutralizują nieprzyjemne zapachy oraz pozostawiają w pomieszczeniu przyjemną woń 
 • węglowodory alifatyczne – należą do grupy rozpuszczalników
 • polikarboksylany i fosforany – zmiękczają wodę i redukują ryzyko powstania osadów po praniu.

Detergenty do prania dywanów dostępne są zazwyczaj w formie proszku, płynu, pianki lub szamponu. Stosowanie pianki zazwyczaj nie wymaga użycia odkurzacza piorącego – nanosi się ją na powierzchnię dywanu i odkurza w tradycyjny sposób po upływie czasu wskazanego przez producenta. 

Wybierając odpowiedni płyn, proszek do rozpuszczania w wodzie lub szampon, należy zwrócić uwagę do jakiej metody czyszczenia jest on przeznaczony: do prania mechanicznego, szamponowania czy prania odkurzaczem piorącym. Tylko te ostatnie detergenty możemy bezpiecznie wlać do zbiornika naszego urządzenia. Pozostałe z nich należy wykorzystywać tylko do prania ręcznego.

Poniżej znajdziesz przykładowe środki do prania dywanów odkurzaczem:

 1.  Kärcher RM 760 Proszek do prania wykładzin i tapicerki 800 g
 2. HILLMANN Płyn do prania dywanów 500 ml
 3. VOIGT V-TEPI-P – ŚRODEK DO PRANIA WYKŁADZIN
 4. Środek do prania dywanów Karcher RM 519 1000 ml
 5. Koncentrat do odkurzaczy piorących Starwax
 6. DYWANLUX Środek do odkurzaczy piorących.

Jak prać dywan odkurzaczem piorącym

Skuteczność prania dywanu odkurzaczem piorącym będzie zależała nie tylko od rodzaju detergentu i stosowanego urządzenia piorącego, ale też od odpowiedniej techniki i wykonania wszystkich niezbędnych kroków w prawidłowej kolejności. Tylko wtedy uzyskasz satysfakcjonujący efekt i skutecznie pozbędziesz się brudu, kurzu i plam ze swojego dywanu.

Sprawdź, jak prać dywan odkurzaczem piorącym krok po kroku.

Krok 1: Dokładnie odkurz / wytrzep dywan

Dokładne odkurzenie lub wytrzepanie dywanu przed rozpoczęciem prania pozwoli usunąć największe zabrudzenia: kurz, piasek i brud zgromadzony pomiędzy włóknami. Dzięki temu środek czyszczący łatwiej i skuteczniej dotrze nawet do najgłębiej położonych warstw dywanu, co przełoży się na lepszy efekt czyszczenia. Co więcej, usunięte drobiny piasku nie będą tarły o włókna dywanu i nie spowodują mikrouszkodzeń, których efektem jest szybsze zużywanie się wykładziny.

Jeśli tylko masz taką możliwość, skorzystaj z trzepaka – energiczne uderzenia i dodatkowa pomoc grawitacji efektywnie usuną wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli jednak nie masz takiej opcji, wybierz odkurzanie, najlepiej przy użyciu turboszczotki lub elektroszczotki i z maksymalnymi ustawieniami mocy.

Krok 2: Zastosuj odplamiacz, jeśli to konieczne

Na wyjątkowo trudne zabrudzenia np. z herbaty, kawy, słodkich napojów, wina, tłuszczu, mleka lub ketchupu warto nanieść specjalny odplamiacz. Jest to środek o bardzo mocnym działaniu, dlatego przed jego użyciem należy wykonać test stabilności koloru w mało widocznym miejscu dywanu. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, możesz rozpocząć aplikację odplamiacza punktowo i tylko na powierzchnię plam. 

Przy stosowaniu odplamiacza należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do czasu aplikacji i kolejnych kroków, podanych na opakowaniu. Najczęściej wystarczy odczekać kilkanaście minut po nałożeniu preparatu, a następnie wyszczotkować czyszczone miejsce przy użyciu delikatnej szczotki.

Istnieją też specjalne środki do użytku profesjonalnego, tzw. prespraye, które nanosi się spryskiwaczem na całą powierzchnię dywanu. Działają one podobnie do odplamiacza, a dodatkowo niwelują konieczność użycia dodatkowych detergentów przy praniu odkurzaczem.

Jeśli na Twoim dywanie nie ma widocznych plam, możesz z powodzeniem pominąć ten krok.

usuwanie plamy z kawy płynem do prania dywanów
Close-up Of Person’s Hand Cleaning Stain With Sponge On Carpet

Krok 3: Przygotuj dywan i odkurzacz do prania

Pranie dywanu, nawet przy pomocy specjalnego odkurzacza, zawsze wiąże się z powstaniem pewnej ilości wilgoci. Jeśli podłoga w pomieszczeniu, w którym znajduje się Twój dywan jest bardzo wrażliwa na kontakt z nawet niewielką ilością wody, możesz zabezpieczyć ją, podkładając pod dywan folię lub przenieść go w inne miejsce, w którym może pozostać nieco wilgoci.

Po odpowiednim zabezpieczeniu podłogi, przygotuj swój odkurzacz piorący do pracy. Wlej do niego wodę z dodatkiem płynu lub innego wybranego preparatu. Sprawdź, czy długość kabla zasilającego pozwoli Ci komfortowo sięgnąć do wszystkich części dywanu, a w razie potrzeby zaopatrz się w przedłużacz. Na dłonie nałóż rękawiczki gumowe – niektóre detergenty są bardzo drażniące i nawet niewielkie kropelki odpryskujące w trakcie czyszczenia mogą spowodować zaczerwienienie, pieczenie lub przesuszenie skóry.

Krok 4: Pranie dywanu odkurzaczem piorącym

Czas przejść do najważniejszego punktu: prania dywanu odkurzaczem. Na początku rozpyl wodę z detergentem na całej jego powierzchni i w razie potrzeby pozostaw ją na pewien czas (sprawdź informację producenta na opakowaniu), by chemikalia mogły odpowiednio zadziałać. Nie dopuść jednak do ich całkowitego wyschnięcia! Następnie rozpocznij odsysanie brudnej wody przy pomocy odkurzacza. 

Możesz też wykonać pranie w tzw. jednym przejściu roboczym, natryskując wodę z detergentem i jednocześnie odsysając ją przy pomocy ssawki odkurzacza. W każdym przypadku przesuwaj dyszę urządzenia powoli po całej powierzchni dywanu i w kierunku „do siebie”. Wykonuj precyzyjne ruchy i staraj się czyścić jednorazowo niewielką powierzchnię, by nie pominąć żadnego miejsca. Dzięki przezroczystej ssawce zauważysz, ile wody pozostało jeszcze w dywanie i czy możesz już zakończyć pracę.

Aby pozbyć się detergentów, możesz powtórzyć cały ten proces, jednak wlewając do zbiornika odkurzacza tylko czystą wodę. Producenci chemii do dywanów nie zawsze zalecają takie płukanie, lecz może się ono okazać korzystne np. w domach, w których mieszkają małe dzieci lub alergicy.

Staraj się nie dopuścić do przemoczenia dywanu i nie przytrzymuj dyszy spryskującej przez dłuższy czas w jednym miejscu – niepotrzebnie wydłuży to czas schnięcia.

końcówka odkurzacza piorącego na dywanie
Close-up Of Vacuum Cleaner With Foam Over Carpet

Krok 5: Dywan pozostaw do wyschnięcia

Nawet najlepszy sprzęt nie jest w stanie odessać całej wody, której użyliśmy do prania dywanu – zawsze pozostanie on nieco wilgotny i będzie wymagał wysuszenia. Zapewnij więc dobrą wentylację w pomieszczeniu, w którym znajduje się dywan – otwórz okna, a nawet zrób lekki przeciąg. Zadbaj też, by nikt nie wchodził na świeżo wypraną wykładzinę – wilgotne włókna bardzo szybko się brudzą. 

Zaczekaj z ustawianiem mebli do czasu, aż dywan całkowicie wyschnie. W przeciwnym razie pod ich nóżkami może rozwinąć się pleśń.

Odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin, tapicerki

Domeną odkurzacza piorącego są nie tylko dywany – z powodzeniem posłuży on też do prania wszelkiego rodzaju wykładzin, chodników, wycieraczek, a także tapicerowanych mebli i wnętrza samochodu. Specjalne ssawki w różnych rozmiarach umożliwiają pranie nawet trudno dostępnych miejsc: kanap na łączeniu oparcia z siedziskiem lub podłokietnikiem, szczelin w tapicerce samochodowej oraz nierównej powierzchni wykładziny na tunelu i pod fotelami w aucie.

Warto jednak pamiętać o dostosowaniu rodzaju detergentu do czyszczonej powierzchni – środek do dywanów niekoniecznie sprawdzi się w roli detergentu do tapicerki w samochodowej i na odwrót.

mężczyzna trzyma odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin, tapicerki
Rear View Of Young Male Worker Cleaning Sofa With Vacuum Cleaner

Odkurzacz piorący czy profesjonalne pranie?

Ceny profesjonalnego prania dywanów zależą m.in. od rodzaju dywanu, lokalizacji i dokładnego zakresu usługi, ale można stwierdzić, że wynoszą w przybliżeniu od 10 do 30 zł, a w przypadku wyjątkowo delikatnych i ręcznie tkanych rodzajów dywanów może wynieść nawet 40-80 zł. Dlatego koszt prania dywanu o wymiarach 2×3 m wynieść od 60 zł do aż 480 zł.

Na koszt domowego czyszczenia składa się nieco więcej czynników:

 • zakup odkurzacza – ok. 700-1400 zł (można też wypożyczyć profesjonalne urządzenie już od ok. 30-40 zł za dzień)
 • zakup detergentów – płyn do odkurzacza od 10 do 40 zł, proszek ok. 70 z za mały pojemnik, odplamiacz od 7 zł do 60 zł. Cena detergentów zależna jest od producenta, pojemności oraz przeznaczenia – te profesjonalne są nieco droższe niż środki popularnych marek dostępne w drogeriach i marketach
 • dodatkowe akcesoria: szczotka do czyszczenia, spryskiwacz, folia zabezpieczająca.

Przy porównywaniu cen prania domowego i profesjonalnego warto przeliczyć te wydatki na częstotliwość używania odkurzacza np. w ciągu roku, wydajność zakupionych detergentów, a także wziąć pod uwagę ilość dywanów i wykładzin, które będziemy regularnie prać.

Przejdź do
top