Pionowe odkurzacze do domu – czym się wyróżniają?
Odkurzacze pionowe to sprytne i wielozadaniowe urządzenia, które ułatwiają utrzymanie porządku w domu bez nadmiernego wysiłku i obciążania kręgosłupa użytkownika. Do ich najważniejszych zalet należą: smukła konstrukcja, która umożliwia sprzątanie w wyprostowanej pozycji i ułatwia przechowywanie urządzenia, oraz bardzo duży wybór modeli, dzięki któremu każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie swój wymarzony sprzęt.
Tego typu urządzenia często wyposażone są w ruchomą głowicę, która ułatwia manewrowanie pomiędzy domowymi przeszkodami: stojącymi na podłodze roślinami, meblami, nogami krzeseł, stołów i stolików, a także koszami do przechowywania. W odróżnieniu od tradycyjnych odkurzaczy, odkurzacze pionowe są lekkie, a więc też bardziej mobilne i wszechstronne.
Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup odkurzacza pionowego do domu. Wybór takiego urządzenia nie należy do najprostszych zwłaszcza, jeśli do tej pory miałeś styczność jedynie z klasycznymi odkurzaczami z elastyczna rurą. Aby ułatwić Ci to zadanie, zebraliśmy najważniejsze porady przydatne podczas poszukiwań odkurzacza pionowego i opisaliśmy, jakie parametry powinno mieć dobre i skuteczne urządzenie.
Jaki odkurzacz pionowy wybrać – najważniejsze parametry
Odkurzacze pionowe różnią się między sobą m.in. konstrukcją, przeznaczeniem, wydajnością oraz kulturą pracy. Mimo sporych odmienności, możemy wymienić przynajmniej kilka cech wspólnych dla wszystkich sprzętów z tej kategorii. Dokładne parametry poszczególnych rodzajów odkurzaczy stojących omówimy w kolejnych akapitach. Jeśli takie podstawy masz w małym palcu, to możesz od razu przejść do sekcji o pionowych odkurzaczach akumulatorowych, sieciowych, do sierści oraz z funkcją mycia.
Przyjrzyjmy się więc najważniejszym cechom, jakie powinien mieć dobry odkurzacz pionowy. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na:
- Moc ssania
To od niej zależy, jak wydajnie będzie pracował odkurzacz. Najlepiej, by była podana w kilopaskalach [kPa] lub AirWattach [AW]. Dobre odkurzacze pionowe powinny osiągać minimum 15 kPa lub 100 AW.
Niestety, producenci rzadko podają tak szczegółowe dane o mocy ssania – zwykle ograniczają się do mocy silnika w watach (odkurzacze zasilane sieciowo) lub napięcia akumulatora w voltach [V] i pojemności w miliamperogodzinach [mAh], o których opowiemy w dalszej części tekstu.
- Typ konstrukcji
Z silnikiem przy rączce czy bliżej podłogi? Odkurzacz pionowy z silnikiem przy rączce jest bardziej wszechstronny, lecz mocno obciąża nadgarstek i dłoń. Znacznie łatwiej prowadzi się modele z silnikiem blisko podłogi. Nie są one jednak wygodne podczas odkurzania innych powierzchni niż podłoga (zwłaszcza sufitów, ścian, mebli).
- Rodzaj filtrów
Najbardziej wydajne, ale też najdroższe są filtry HEPA (H13 lub H14), filtry antyalergiczne, z membraną Pure Air, mikrofiltry oraz filtry wodne. Jeśli nie masz w domu małych dzieci, alergików, astmatyków ani osób z obniżoną odpornością, możesz postawić na tańsze filtry EPA (najlepiej E12), filtry piankowe lub tkaninowe. Sprawdź też, czy filtry są jednorazowe czy zmywalne. W przypadku jednorazowych, ustal ich żywotność oraz cenę zakupu nowych – nie daj się zaskoczyć wysokimi kosztami eksploatacyjnym!
Wartą uwagi funkcją jest powiadomienie o konieczności czyszczenia filtra. Choć nie jest niezbędne do sprzątania, to na pewno ułatwia eksploatację odkurzacza.
- Pojemność zbiornika na kurz i śmieci
Akumulatorowe odkurzacze pionowe zwykle mają zbiorniki o pojemności 0,3 l do 1 l, a modele zasilane sieciowo do 1,5 l, a w rzadkich przypadkach nawet do 3,5 l (np. Sebo Felix). Jeśli nie masz w domu gubiących sierść zwierząt ani nie wysypałeś na podłogę łopaty piachu, to pojemność 0,3 l spokojnie wystarczy Ci na jedno, a nawet na kilka odkurzań przeciętnego mieszkania.
Zwróć szczególną uwagę na konstrukcję pojemnika na kurz: czy można go łatwo wyjąć, opróżnić bez kontaktu ze zgromadzonymi zabrudzeniami i ponownie zamontować? Czy i gdzie ma znacznik określający maksymalny poziom zapełnienia? Czy miejsce umieszczenia znacznika pokrywa się z deklarowaną przez producenta pojemnością zbiornika?
Pamiętaj, że w odkurzaczach cyklonowych (a niemal wszystkie pionowe są cyklonowymi) poziom zapełnienia zbiornika nie ma wpływu na moc ssania. Dlatego przy wyborze urządzenia przyjrzyj się przede wszystkim swoim nawykom: jeśli opróżniasz zbiornik po każdym odkurzaniu, możesz wybrać taki o dowolnej pojemności, nawet 0,3 l. Jeśli jednak wysypujesz śmieci tylko wtedy, kiedy musisz, postaw na jak największy zbiornik, np. 0,7-1 l.
- Regulacja mocy ssania
Dobry pionowy odkurzacz do domu powinien mieć minimum 2-3 programy pracy, w tym tryb Turbo (przydatny zwłaszcza na miękkich powierzchniach: dywanach, wykładzinach lub chodniczkach). Dzięki takiej regulacji łatwo dopasujesz moc ssania do rodzaju odkurzanej odłogi (większa na dywanach, mniejsza na panelach i kafelkach) oraz zużyjesz tylko tyle energii, ile jest konieczne.
- Waga
Im niższa tym lepiej – będziesz mógł łatwiej manewrować odkurzaczem, wygodniej przenosić go i zawieszać na uchwycie. Nie zapominaj jednak, że na wagę urządzenia wpływają: większy (a więc i dłużej działający) akumulator, elektroszczotka oraz moduł mopujący. Jeśli chcesz mieć dodatkowe udogodnienia, przygotuj się na kompromis w kwestii wagi.
- Dodatkowy odkurzacz ręczny
Znacznie ułatwia sprzątanie miejsc, w które trudno dotrzeć pełnowymiarowym odkurzaczem, np. kanap, foteli i tapicerowanych krzeseł, schodów, wnętrza samochodu, szuflad, półek, dziecięcych tekstyliów (np. namiotów tipi, mat), legowisk zwierząt i materaców. W odkurzaczach z silnikiem na dole, mini odkurzacz wyjmuje się z obudowy, a w takich z silnikiem przy rączce jedynie odpina się sztywną rurę zastępując ją wybraną końcówką.
Największą elastyczność i wszechstronność zapewni Ci odkurzacz ręczny, do którego można dołączyć dowolne końcówki (zarówno te z zestawu, jak i uniwersalne ssawki dostępne w sklepach z AGD).
- Dołączone akcesoria
Absolutne minimum to ssawka podłogowa z elektro- albo turboszczotką. W przypadku odkurzaczy z odłączanym odkurzaczem ręcznym, warto mieć również końcówki do tapicerki, do samochodu, ssawkę szczelinową oraz elastyczny wąż. Najlepsze odkurzacze pionowe wyposażone są dodatkowo w mini elektroszczotki, ssawki z włosiem do delikatnych powierzchni (idealne do odkurzania mebli i ścian!), szczelinowe ssawki z rurkami (docierają do najdalszych zakamarków i chronią przed przypadkowym wessaniem drobnych przedmiotów) oraz ssawki do materaców. W przypadku odkurzacza z wymiennymi akumulatorami, sporym atutem będzie też dodatkowa bateria i ładowarka – przyda się zwłaszcza właścicielom dużych domów i mieszkań, w których odkurzacz będzie pracował bez przerwy przeze kilkadziesiąt minut.
- Uchwyt ścienny i możliwość swobodnego postawienia
Uchwyt ścienny umożliwia komfortowe przechowywanie odkurzacza nawet w ciasnych mieszkaniach. Alternatywą dla wieszaka jest też stacja podłogowa – równie wygodna, lecz wymagająca wydzielenia skrawka przestrzeni na posadzce.
Dla komfortu użytkownika ważna jest też funkcja parkowania, czyli możliwość odstawienia odkurzacza w dowolnym miejscu domu, nie tylko w bazie. Sprawia ona, że nie trzeba schylać się, odkładać urządzenia na podłogę, potykać się o niego i ponownie schylać, by go podnieść. Jest ona dostępna w większości odkurzaczy z silnikiem na dole oraz w wybranych modelach z silnikiem przy rączce. Najwygodniejsze są odkurzacze samostojące, które można postawić dosłownie wszędzie. Nieco mniej praktyczne, ale nadal warte rozważenia są odkurzacze z zaczepem umożliwiającym oparcie ich na krawędzi blatu, stołu lub krzesła.
- Podświetlenie LED
Przydatne podczas odkurzania słabo oświetlonych pomieszczeń i zakamarków. Diody LED wbudowane w ssawkę podłogową oświetlają posadzki i znajdujący się na nich brud, dzięki czemu sprzątanie staje się prostsze i bardziej skuteczne. Podświetlenie traci jednak na znaczeniu przy odkurzaniu jasnych pokoi. Czy warto je mieć? Raczej tak, o ile mieści się w Twoim budżecie. Jeśli musiałbyś zaciskać pasa, to zrezygnuj z niego bez żalu.
Ciekawą funkcją jest też podświetlenie ssawki szczelinowej – przydaje się m.in. przy sprzątaniu pod meblami, w samochodzie oraz na dolnych półkach szaf i szafek. Jeśli już decydujesz się na odkurzacz z podświetleniem LED, to poszukaj takiego, w którym dioda zamontowana jest też w szczelinówce.
- Kółka w ssawce podłogowej
Ułatwiają manewrowanie odkurzaczem, gwarantują płynne przesuwanie się ssawki po różnych powierzchniach oraz nieco odciążają ramię użytkownika. Im są większe, tym wygodniejsze staje się sprzątanie. Pamiętaj jednak, że to jedynie detal – jeśli masz do wyboru zaawansowany i funkcjonalny odkurzacz pionowy z mniejszymi kółkami lub wystarczający, acz niezbyt zachwycający model z dużymi kołami, to zdecydowanie postaw na funkcje. Koła, mniejsze czy większe, i tak dadzą radę.
- Łamana rura
Mają ją niektóre odkurzacze pionowe z silnikiem przy rączce. Umożliwia ona wygodne sprzątanie pod meblami bez konieczności schylania się. Przed zakupem upewnij się, że wygięcie przegubu nie obniża siły ssania odkurzacza i sprawdź, czy rzeczywiście korzystanie z niego jest dla Ciebie wygodne nie wymaga pochylania.
Jaki odkurzacz pionowy: bezprzewodowy, sieciowy, do sierści i z funkcją mycia?
Wszystkie wymienione wcześniej parametry są uniwersalne i dotyczą niemal każdego odkurzacza pionowego. Ta kategoria jest jednak bardzo pojemna – znajdziemy w niej urządzenia, które różnią się sposobem zasilania (akumulatorowe i sieciowe), przeznaczeniem (np. do sierści, dla alergików) i dodatkowymi funkcjami (aktywne mycie podłogi, mopowanie). Przy ich wyborze, warto dodatkowo zwracać uwagę na pewne aspekty, które są charakterystyczne właśnie dla odkurzaczy określonego typu. Jakie? Przekonajmy się!
Bezprzewodowy odkurzacz pionowy – wygodny, mobilny i elastyczny
Pierwszą, najliczniejszą grupą są pionowe odkurzacze bezprzewodowe. Ze względu na duży komfort sprzątania, cieszą się one dużą popularnością – są mobilne, mogą pracować w każdym miejscu, niemal bez ograniczeń i bez plączącego się kabla.
Pod względem mocy ssania i skuteczności odkurzania równych powierzchni zwykle nie ustępują one tradycyjnym odkurzaczom, a czasem nawet je przewyższają. Topowe modele wyposażone są w uniwersalne i wszechstronne elektroszczotki, które wymiatają i wyczesują kurz, włosy, okruchy i inne drobne śmieci ze wszystkich zakątków domu.
Jak wybrać najlepszy odkurzacz pionowy na akumulator?
Gama akumulatorowych odkurzaczy pionowych dostępnych w sklepach jest bardzo szeroka. Znajdziesz wśród nich zarówno proste i tanie modele, jak i te bardzo zaawansowane, o licznych funkcjach i udogodnieniach. Dzięki temu możesz bez trudu dopasować model odkurzacza m.in. do swoich wymagań, wielkości mieszkania, rodzaju podłóg i czego tylko zechcesz.
Czytaj też: Jak dobrać odkurzacz do powierzchni mieszkania?
Wybierając najlepszy odkurzacz pionowy na akumulator, koniecznie zwróć uwagę na:
- czas pracy – może wynosić od 20 do nawet 120 minut. Tak, tak, aż 2 godziny, ale nie na 1 baterii. Modele o najdłuższym czasie pracy po prostu mają w zestawie 2 wymienne akumulatory, dlatego mogą osiągnąć tak rewelacyjny wynik. Czas pracy podawany jest zwykle dla najbardziej ekonomicznego programu. Przed zakupem sprawdź, jak długo odkurzacz może pracować w każdym trybie, zwłaszcza Turbo. Do odkurzenia 40-50 m2 mieszkania powinno Ci wystarczyć 20-30 minut na średnim trybie lub nieco więcej, jeśli masz dywany wymagające mocniejszej siły ssania
- napięcie akumulatora – podawane w voltach [V]; zwykle mieści się w zakresie 18-36 V, a najwięcej modeli dysponuje napięciem 25,2 V. Teoretycznie, im wyższe napięcie tym lepiej. W praktyce odkurzacze pionowe 18 V mogą być równie skuteczne co modele 36 V. Jeśli zależy Ci na długim czasie pracy odkurzacza, wybierz akumulator o wysokim napięciu i dużej pojemności w mAh. Po więcej informacji przejdź do poradnika: jakie napięcie akumulatora w odkurzaczu wybrać?
- pojemność akumulatora – wyrażana w miliamperogodzinach (mAh), przeważnie wynosi 2000-3000, a w topowych modelach nawet 4000 mAh. Im większa, tym dłużej będzie mógł pracować odkurzacz na jednym ładowaniu. Jeśli jednorazowo odkurzasz przez 20-30 minut na średnim trybie, to powinno wystarczyć Ci 2000 mAh; przy dużych mieszkaniach podstaw na 3000 mAh, a jeśli dodatkowo masz w nich sporo dywanów i wykładzin, to wybierz 4000 mAh lub 2 akumulatory po 2000 mAh
- możliwość dokupienia dodatkowego akumulatora – warto ją mieć. Nie musisz od razu kupować drugiej baterii – wystarczy, że ustalisz, czy w razie potrzeby będzie taka opcja. Dodatkowa bateria może przydać Ci się w celu wydłużenia czasu pracy odkurzacza, ale nie tylko. Jeśli dotychczasowy akumulator ulegnie awarii lub po prostu się zużyje, będziesz mógł wymienić go szybko, łatwo i bez konieczności oddawania odkurzacza do serwisu
- cena wymiennych akumulatorów – jeśli odkurzacz ma wymienną baterię, sprawdź cenę zakupu nowego akumulatora. Warto wcześniej mieć świadomość kosztów, których poniesienie może być konieczne w przyszłości
- uchwyt lub stacja z możliwością ładowania – umożliwiają wygodne przechowywanie odkurzacza z jednoczesnym ładowanie akumulatora. Dzięki nim urządzenie będzie zawsze gotowe do pracy, a Ty nie zapomnisz podłączyć go do zasilania po zakończeniu sprzątania.
Pionowy odkurzacz sieciowy – niezawodne zasilanie dla jak najdłuższej pracy
Kolejna kategoria to odkurzacze pionowe z kablem. Łączą one zalety modeli tradycyjnych i akumulatorowych: oferują niezawodne zasilanie, pozwalają sprzątać w wygodnej pozycji i mogą pracować tak długo, jak tylko zechcesz. Niestety, mają też wady w postaci plączącego się kabla oraz zasięgu ograniczonego łączną długością przewodu i rury.
Takie urządzenia są dość tanie (można kupić je nawet za mniej niż 150 zł), choć nieco trudniej dostępne niż odkurzacze z akumulatorem. W najlepszych sklepach będziemy mieć do wyboru zaledwie 20-30 modeli i to wyprodukowanych przez mniej znane marki.
Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz pionowy z kablem?
Jeśli szukasz odkurzacza pionowego z kablem, zwróć uwagę na kilka istotnych cech, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru:
- moc odkurzacza – najczęściej wynosi 500-600 W i właśnie taka będzie wystarczająca. Należy pamiętać, że na skuteczność odkurzania wpływ ma nie tylko moc, ale też konstrukcja urządzenia i rodzaj końcówki – odkurzacz o mocy 500 W i z elektroszczotką może sprzątać znacznie dokładniej niż 800-watowe urządzenie ze zwykła ssawką podłogową i na odwrót
- długość kabla – przeciętnie wynosi 5-7 m. Przy korzystnym i przemyślanym rozkładzie gniazdek w domu, raczej nie będziesz potrzebował więcej. Im dłuższy kabel, tym większy zasięg będzie miał odkurzacz. Z drugiej strony, długi przewód może plątać się pod nogami podczas sprzątania niewielkich przestrzeni i w małych pokoi
- zasięg pracy – za dobry wynik możemy uznać 6,5-8 m. Taki zasięg sprawdzi się w pomieszczeniach o regularnym kształcie, powierzchni do ok. 20 m2 i ergonomicznym układzie gniazdek. Do dużych pokoi oraz domów w starym budownictwie i losowym rozmieszczeniu gniazdek, bezpieczniej będzie wybrać sieciowy odkurzacz pionowy o zasięgu 9-10 m
- waga – pionowe odkurzacze z kablem są cięższe od modeli akumulatorowych, choć nie zawsze. Niektóre ważą ok. 2 kg, a inne nawet 7-8 kg. Większa waga przeważnie wiąże się z większą ilością funkcji i mocniejszym silnikiem – warto mieć to na uwadze podczas zakupów
- uchwyt na kabel – bardzo wygodny dodatek. Umożliwia nawinięcie i zaczepienie całego bądź części przewodu zasilającego. Dzięki niemu zbyt długi kabel nie plącze się pod nogami w trakcie sprzątania, a przechowywanie urządzenia staje się łatwiejsze.
Odkurzacz pionowy do sierści dla właścicieli zwierząt
Pionowy odkurzacz do domu, w którym mieszka zwierzę, musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami. Największym z nich jest sprawne i skuteczne zbieranie oraz zasysanie sierści nie tylko z twardych podłóg, ale też z kanap, dywanów, legowisk i wykładzin. Poza tym, pionowy odkurzacz do sierści musi skutecznie zasysać pozostałe zabrudzenia, których źródłem jest aktywność naszego pupila: przyniesiony ze spaceru piasek, kawałki błota, igliwie, zeschłe źdźbła trawy i wszystko inne, co mocno przyczepia się do psiej sierści i wraz z nią trafia na podłogi, kanapy i dywany.
Jeśli masz w domu zwierzaka, to nie trzeba Ci tłumaczy, że odkurzacz powinien być zawsze pod ręką. Z tego względu, zwierzolubom polecamy pionowe odkurzacze akumulatorowe z odłączanym odkurzaczem ręcznym. Takie modele umożliwiają zdecydowanie najszybsze, najwygodniejsze oraz najbardziej precyzyjne posprzątanie mniejszego i większego bałaganu, bez konieczności rozwijania i zwijania kabla.
Jaki odkurzacz do domu, w którym mieszka zwierzę?
Dość oczywiste jest, odkurzacz pionowy do sierści powinien mieć dużą moc i jak najwyższą siłę ssania, ale nie tylko. Podczas wyboru odkurzacza do domu, w którym mieszka zwierzę, powinny zainteresować Cię również:
- elektroszczotka – niezastąpiona w usuwaniu sierści z dużych, miękkich powierzchni, np. dywanów i chodniczków. Jej obrotowy wałek dosłownie wyczesuje sierść i wymiata ją spomiędzy włókien, a następnie przekierowuje do pojemnika na śmieci i kurz. Przy zakupie odkurzacza pionowego z elektroszczotką sprawdź, czy ma on funkcję samoczyszczenia wałka. Zapobiega ona nawijaniu się włosów i sierści na szczotki odkuracza oraz ogranicza konieczność ich żmudnego, ręcznego czyszczenia. Masz wątpliwości? Sprawdź, czy warto kupić odkurzacz z elektroszczotką
- mini elektroszczotka – bardziej poręczna i precyzyjna niż podłogowa końcówka z elektroszczotką. Świetnie sprawdza się przy sprzątaniu sierści z kanap, foteli, łóżek, tapicerowanych krzeseł oraz mniejszych legowisk. Zdecydowanie warto!
- pojemność zbiornika na kurz i śmieci – jeśli Twoje zwierzę gubi dużo sierści lub masz w domu kilka zwierząt, rozejrzyj się za odkurzaczem pionowym ze zbiornikiem na kurz o pojemności minimum 0,7 l. Miękka i puszysta sierść zajmuje sporo miejsca w pojemniku, a ciągłe opróżnianie go w trakcie sprzątania szybko stanie się irytujące
- rodzaj filtrów – najlepszym wyborem będą wysokowydajne filtry HEPA (H13 lub H14) lub filtry antyalergiczne. Zatrzymują one nawet niewielkie drobinki i alergeny (sierść i złuszczony naskórek zwierząt, pyłki roślin i kurz przyniesione ze spaceru, roztocza) sprawiając, że powietrze w posprzątanym pomieszczeniu jest nawet czystsze niż przed odkurzaniem. Nie warto na nich oszczędzać!
Czytaj też: Odkurzacz pionowy do sierści – jak wybrać najlepszy?
Odkurzacz pionowy z funkcją mycia – sprzęt 2 w 1
Funkcję mycia spotkamy zarówno w pionowych odkurzaczach z kablem, jak i w tych zasilanych akumulatorowo. Takie urządzenia mogą jednocześnie zasysać śmieci i kurz oraz ścierać podłogę na mokro. Dzięki temu w jednym przejściu roboczym jesteśmy w stanie kompleksowo zadbać o wszystkie twarde podłogi: kafelki, płytki, panele winylowe i dobrze uszczelnione panele drewniane i laminowane, lakierowane parkiety, posadzki z żywicy lub mikrocementu.
Jaki odkurzacz pionowy z funkcją mopowania wybrać?
Jeśli stwierdziłeś, że najlepszym wyborem do Twojego domu jest odkurzacz pionowy z funkcją mycia, to mamy dla Ciebie kilka porad. Przed jego zakupem sprawdź i rozważ następujące kwestie:
- sposób mycia podłogi – mopowanie wilgotną ściereczką, mycie i osuszanie czy aktywne mycie czystą wodą przy jednoczesnym odsysaniu nadmiaru brudnej wody? Najbardziej skuteczne, ale też najdroższe jest aktywne mycie. Pośrednim rozwiązaniem jest mycie i osuszanie – jest dość skuteczne, lecz jednak nie zastąpi w pełni wiadra i mopa. Jeśli zamierzasz tylko odświeżać podłogi odkurzaczem 2 w 1, a co jakiś czas i tak wykonujesz gruntowne mycie mopem tradycyjnym, elektrycznym lub parowym, to możesz wybrać najtańsze rozwiązanie z wilgotną ściereczką
- pojemność zbiorników na czystą i brudną wodę – im większa, tym dłużej będziesz mógł pracować bez konieczności ich napełniania lub opróżniania
- rodzaj zasilania, który omówiliśmy już we wcześniejszych akapitach
- możliwość wyłączenia funkcji mopowania – przydatna wtedy, kiedy potrzebujesz jedynie sprzątania na sucho, np. przy zebraniu rozsypanego ryżu lub ziemi z przewróconego kwiatka. Zdecydowanie warto ją mieć.
Czytaj też: Odkurzacz z funkcją mycia podłóg