Odkurzacz pionowy do sierści – jak wybrać najlepszy?

Posiadanie kota lub psa wiąże się nie tylko z mnóstwem radości, lesz także z problemem wszechobecnej sierści, która osiada na podłogach i mocno wbija się w wykładziny i dywany. Jaki codzienny odkurzacz poradzi sobie z takim wyzwaniem? Czy warto zdecydować się na pionowy odkurzacz do sierści?
Spis treści

Odkurzacz pionowy do sierści

Z roku na rok rynek odkurzaczy przeznaczonych dla właścicieli czworonogów się powiększa, obejmując już nie tylko tradycyjne odkurzacze z kablem, ale też bezprzewodowe urządzenia pionowe zasilane akumulatorowo. Najczęściej są one opatrzone nazwami sugerującymi dużą skuteczność w pozbywaniu się sierści zwierząt, np. Animal, Pet Hair, Cat&Dog czy Zoo ProAnimal.

Jednak sama nazwa to zdecydowanie za mało by stwierdzić, że dane urządzenie faktycznie będzie skutecznie zbierało sierść nawet z długowłosych dywanów czy z welurowej kanapy. Dlatego wybierając odkurzacz do domu, w którym mieszka zwierzę, w warto kierować się przede wszystkim jego parametrami pracy oraz zwrócić uwagę na rodzaje i funkcje dołączonych do niego akcesoriów.

Odkurzacz bezprzewodowy do sierści z dużą mocą

W przypadku pionowych odkurzaczy bezprzewodowych do sierści psa i kota trudno mówić o mocy – ich producenci podają tę wartość bardzo rzadko, dlatego nie będziemy w stanie porównać na jej podstawie poszczególnych modeli. Podobnie będzie z innym parametrem – siłą ssącą urządzenia, mierzoną w kilopaskalach, którą ujawniają tylko niektóre marki. Jeśli jednak już się z nią spotkamy warto wiedzieć, że za dobry wynik uważa się już wartość 15 kPa, choć niektóre odkurzacze pionowe mogą mieć ich nawet 25!

Z tych samych względów trudno sprawdzić, czy odkurzacze pionowe są podobnie skuteczne jak te tradycyjne. Przyjmuje się, że klasyczne modele ze względu na możliwość zasilania prądem sprzątają dokładniej i efektywniej, choć nie wykluczamy, że odkurzacze bezprzewodowe do sierści z dużą mocą mogą być równie skuteczne. Na pewno będą za to wygodniejsze w użyciu, łatwiejsze w przechowywaniu i pozwolą zachować bardziej ergonomiczną pozycję pracy.

Jedynym parametrem, mówiącym pośrednio o mocy odkurzacza akumulatorowego, który możemy porównać dla niemal wszystkich urządzeń pionowych jest napięcie akumulatora. W przypadku sprzętów dla posiadaczy zwierząt, waha się ono granicach 18-32,4 V. Teoretycznie, im większe napięcie tym większa powinna być moc ssania odkurzacza. Jednak ta teoria niekoniecznie ma zastosowanie w praktyce – oprócz napięcia, na efektywność urządzenia mają także wpływ: zasilanie szczotki obrotowej (elektroszczotka wypada lepiej od turboszczotki) oraz jej rodzaj, dobrany odpowiednio do sprzątanej powierzchni (z włosiem, gumowymi listwami lub w formie wałka).

Poniżej znajdziesz napięcie akumulatora wybranych modeli odkurzaczy nadających się do usuwania sierści zwierząt:

 1. Electrolux Pure Q9 PQ91-ANIMAL – 25,2 V
 2. Bosch Unlimited 8 ProAnimal BBS8214PET – 18 V
 3. Miele Triflex HX1 Cat&Dog – 25,2 V
 4. Dreame T30 – 29,6 V
 5. Amica Joran PET Turbo VM 9011 – 25,2 V
 6. Dyson V11 Animal Extra – 25,2 V.

Szczotka do odkurzacza do sierści

Szczotka odkurzacza do sierści zwierząt jest jednym z najważniejszych elementów urządzenia, którego zadaniem jest dokładne zebranie wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni podłóg, schodów oraz mebli. W domach, w których mieszka zwierzę, zdecydowanie nie sprawdzą się tradycyjne nieruchome szczotki i końcówki podłogowe – o ile poradzą sobie z odkurzeniem twardych podłóg, to w przypadku dywanów, chodników czy tapicerki meblowej uzyskany efekt może być daleki od ideału i zniweczyć cały nasz wysiłek włożony w sprzątanie.

Zdecydowanie lepszym wyborem są odkurzacze z obrotowymi elementami: elektroszczotką lub turboszczotką z niewielkimi kępkami sztywnego włosia. Czym różnią się między sobą te 2 rodzaje szczotek? Elektroszczotka jest zasilana energią elektryczną i ma swój własny napęd. Dzięki temu może działać zawsze z taką samą prędkością, niezależną od ustawień mocy odkurzacza. Turboszczotka natomiast napędzana jest siłą ciągu powietrza wnikającego do urządzenia. Kiedy zmniejszymy moc odkurzacza, spadnie również częstotliwość obrotów jego szczotki.

Wniosek? Jeśli tylko mamy taką możliwość, końcówka do odkurzacza do zbierania sierści powinna być wyposażona w elektroszczotkę. Skutecznie zbierze ona sierść z dywanu nawet przy sprzątaniu z użyciem najniższej mocy. Przy zakupie urządzenia polecamy zwrócić uwagę na opcję łatwego i szybkiego wyjmowania szczotki – będzie ona pomocna do utrzymania wałka w czystości i usunięcia z niego splątanych włosów i sierści.

ssawka i szczotka do odkurzacza pionowego do sierści
Cordless handheld vacuum cleaner in charging holder isolated on white background

Odkurzacz ręczny do sierści – opcja w pakiecie

Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w niektórych modelach pionowych odkurzaczy do sierści psa jest możliwość odłączenia od nich niewielkiego, ręcznego odkurzacza zasilanego akumulatorem. Taka opcja 2w1 jest bardzo korzystna dla posiadaczy zwierząt – dzięki niej sprzątanie schodów, samochodu, w którym podróżował zwierzak, jego ulubionej kanapy, poduszki czy tapicerowanego krzesła będzie znacznie wygodniejsze niż przy użyciu większego pionowego sprzętu.

Nakładka do odkurzacza sierści

Niektórzy producenci dołączają do swoich urządzeń mini elektroszczotki oraz specjalne ssawki i nakładki do sierści pomocne w sprzątaniu wyjątkowo trudnych lub niewielkich powierzchni, np. tapicerki meblowej lub legowiska zwierzęcia. Te pierwsze przeznaczone są najczęściej do odłączanych odkurzaczy ręcznych, a pozostałe mogą być używane zarówno w mniejszych urządzeniach, jak i tych pełnowymiarowych.

Taka nakładka do odkurzacza sierści często wyposażona jest w gumowe wypustki, które wspomagają działanie urządzenia. Mimo całkiem sprawnego działania, wydają się one być nieco mniej skuteczne niż elektroszczotki, które dosłownie wyczesują sierść z dywanu lub wykładziny.

Pojemnik na śmieci w odkurzaczu

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu jest wielkość pojemnika na śmieci w odkurzaczu. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które nie miały dotychczas styczności z urządzeniami pionowymi. Ich zbiorniki są sporo mniejsze, niż te montowane w tradycyjnych odkurzaczach bezworkowych, dlatego szybciej się zapełniają i wymagają częstszego opróżniania, co może być uciążliwe, a na dłuższą metę też irytujące.

Większość producentów odkurzaczy pionowych deklaruje brak wpływu kurzu i śmieci zalegających w pojemniku na osiągi urządzenia. Jednak przy dłuższym sprzątaniu zbiornik może zwyczajnie nie pomieścić wszystkich zanieczyszczeń zebranych w naszym domu – sierść szybko sprawia, że pojemnik staje się pełny i wymaga opróżnienia.

Poza pojemnością zbiornika, warto zwrócić uwagę na jego kształt oraz łatwość otwierania i opróżniania. Niekiedy w trudno dostępnych załomach pojemnika zbiera się kurz i brud, który ciężko usunąć bez brudzenia sobie rąk, a zbiornik jest montowany lub wyjmowany w bardzo skomplikowany i uciążliwy sposób, co zniechęca nas do sprzątania. Dodatkową zaletą będzie możliwość umycia pojemnika na śmieci pod bieżącą wodą.

Czas pracy odkurzacza

Czas pracy większości odkurzaczy do usuwania sierści oscyluje wokół 50-60 minut, choć można znaleźć też modele wytrzymujące na jednym ładowaniu aż 1,5-godziny. Warto tutaj podkreślić, że producenci zazwyczaj podają maksymalny czas pracy na najniższych parametrach urządzenia, czyli z najmniejszą dostępną siłą ssania. Tu również kłania nam się aspekt wyboru odpowiedniej szczotki – elektroszczotka nawet na najniższym programie zawsze będzie pracowała równie wydajnie co na najwyższym, natomiast moc turboszczotki zmniejszy się wraz z obniżeniem mocy odkurzacza.

Wracając jednak do czasu pracy odkurzacza, najczęściej na maksymalnych ustawieniach będzie on wynosił 8-10 minut. To zdecydowanie za mało, żeby posprzątać cały dom czy mieszkanie. Z tego względu warto wykorzystywać przy odkurzaniu zmienną moc: na twardych podłogach stosować niższe, lecz w zupełności wystarczające parametry, a te maksymalne zostawić na dywany lub wykładziny. Można też zaplanować odkurzanie „na raty”, robiąc przerwę na ładowanie akumulatora (uwaga: może ono zająć nawet kilka godzin!) lub zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator, który pozwoli kontynuować sprzątanie kiedy pierwsza bateria już się wyczerpie.

Dodatkowy akumulator do odkurzacza pionowego

Odkurzanie nawet niewielkiej ilości sierści z całego mieszkania może być bardzo czasochłonne. Najczęściej musimy zebrać ją z podłóg, wykładzin, dywanów oraz mebli, a więc przeznaczyć na sprzątanie nawet kilkadziesiąt minut. Zwiększenie mocy urządzenia powyżej tej minimalnej przekłada się na szybsze zużywanie baterii, która zazwyczaj nie wystarczy do odkurzenia kilku pomieszczeń. Z tego względu, jeśli nasz model ma możliwość używania wymiennych baterii, warto mieć pod ręką dodatkowy naładowany akumulator, by móc kontynuować pracę.

Zakup akumulatora wiąże się oczywiście z dodatkowym kosztem od ok. 150 do 400 zł, a niekiedy jeszcze wyższym. Niektóre firmy produkują standardowe akumulatory przeznaczone do wszystkich swoich urządzeń. Jeśli jesteś wierny jednaj marce i masz już w domu kilka jej sprzętów, w tym odkurzacz, być może uda Ci się „pożyczyć” akumulator z innego urządzenia, a w przypadku konieczności jego zakupu cena nie będzie aż tak dotkliwa, gdyż rozbije się na więcej sprzętów. Możesz też rozważyć zakup odkurzacza z dołączonymi dwoma akumulatorami. Nie zapominaj jednak, że dodatkowa bateria to nie darmowy gratis – zapłacisz za nią, lecz jej cena będzie wliczona w koszt całego zestawu.

Odkurzacz pionowy do sierści zwierząt z filtrem HEPA

Często słyszymy o zaletach filtrów HEPA i ich przewadze nad tradycyjnymi filtrami stosowanymi w odkurzaczach. Na czym polega ich fenomen? Filtry HEPA dają nam pewność, że powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest czyste i pozbawione najmniejszych drobinek pyłu, kurzu oraz alergenów znajdujących się w sierści zwierząt domowych. Tego typu filtr zatrzymuje nawet 99,95% zanieczyszczeń: kurz, roztocza i ich odchody, a także uczulające pyłki roślin, dlatego jest doskonałym wyborem nie tylko dla właścicieli kota czy psa, lecz też dla alergików i rodzin, w których są małe dzieci.

Filtr filtrowi jednak nierówny, dlatego poniżej zamieszczamy symbole, jakimi mogą być oznaczone klasy filtrów w odkurzaczu pionowym oraz ich skuteczność:

 • EPA E10 – skuteczność 85%
 • EPA E11 – skuteczność 95%
 • EPA E12 – skuteczność 99,5%
 • HEPA H13 – skuteczność 99,95%
 • HEPA H14 – skuteczność 99,995%.

Można powiedzieć, że im wyższa klasa filtra tym lepsze jest jego działanie. Na szczęście, coraz więcej odkurzaczy pionowych do sierści zwierząt posiada już dobrej klasy filtry HEPA, dzięki czemu dbają one nie tylko o czyste podłogi i meble, ale też o nieskazitelne powietrze w domu.

pies i sierść psa na kanapie
Funny portrait of cute puppy dog border collie with fur in moulting lying down on couch. Furry little dog and wool in annual spring or autumn molt at home indoor. Pet hygiene allergy grooming concept

Odkurzacz ręczny do sierści zwierząt z opcją mopowania

Niektóre odkurzacze ręczne do sierści są dodatkowo wyposażone w funkcję mopowania. Łatwo rozpoznać je po nieco większej końcówce podłogowej, w której musi zmieścić się pojemnik na wodę. Do odkurzacza przytwierdza się specjalną ściereczkę, która jest stale zwilżana przez wodę ze zbiornika, a przesuwanie jego stopy po podłodze powoduje jej mycie i odświeżanie.

Takie urządzenie pozwala skuteczniej usunąć z podłogi sierść, a także niewielkie drobinki kurzu i piasku, które zwierzęta często przynoszą „na sobie” ze spaceru. Wszystkie zanieczyszczenia, których nie wciągnie odkurzacz przyklejają się do mopującej ściereczki, co podnosi skuteczność odkurzania. Nie jest to zbyt dobra alternatywa dla mycia podłogi, a raczej, jak już wspomnieliśmy, sposób na jej odświeżenie i sprytne rozwiązanie, które pozwoli nam wykonać 2 czynności w jednym czasie.

Najlepszy odkurzacz pionowy do sierści psa i kota, czyli jaki?

Odkurzacz pionowy do sierści psa i kota niewątpliwie może być najlepszym przyjacielem właścicieli czworonogów i świetnym pomocnikiem w codziennym sprzątaniu: skutecznie usunie sierść i pozostałe zabrudzenia z różnych powierzchni, zadba o czystość powietrza w domu, a także zetrze podłogi na mokro.

Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy odkurzacz do sierści psa i kota? Podsumujmy:

 • wysokie napięcia akumulatora i duża siła ssąca (o ile producent ją podaje)
 • dołączona elektroszczotka lub przynajmniej turboszczotka
 • odłączany odkurzacz ręczny do sierści do precyzyjnych prac
 • dodatkowe nakładki, ssawki lub mini elektroszczotka przeznaczone do sierści zwierząt
 • jak największy, zmywalny i łatwy w opróżnianiu pojemnik na śmieci i kurz
 • długi czas pracy na baterii, a w miarę możliwości dodatkowy akumulator w zestawie lub dokupiony oddzielnie
 • obecność filtra HEPA wysokiej klasy
 • opcja mopowania, jeśli zależy Ci na regularnym odświeżaniu podłogi.
Przejdź do
top