Odkurzacz pionowy – czym różni się od tradycyjnego?
Na przestrzeni ostatnich lat odkurzacze pionowe stają się coraz bardziej popularne i przyciągają uwagę kupujących. Na ten rynkowy trend wpływa kilka kwestii, m.in:
- komfort obsługi – ich budowa przeważnie wyklucza konieczność podłączania sprzętu do kontaktu i ciągnięcia za sobą przewodu podczas sprzątania (na rynku są dostępne modele przewodowe ale zdecydowanie mniej powszechne)
- możliwości szybkiego odświeżenia każdej powierzchni – bez potrzeby wyjmowania i składania tradycyjnego odkurzacza
- wygodne przechowywanie – zajmują mniej miejsca niż tradycyjne odkurzacze. Najczęściej, wyposażone w naścienne mocowania, umożliwiają zawieszenie sprzętu w dowolnym miejscu w domu, np. w garderobie czy szafie
- nowoczesny i dopracowany design
Co więcej, wraz z rosnącym zainteresowaniem użytkowników, producenci dopracowują swoje urządzenia, wyposażając je w coraz wyższe parametry pracy. Topowe modele pionowe są nie tylko wyjątkowo skuteczne w odkurzaniu, ale też wiele z nich lepiej umyje podłogę niż przeznaczone do tego sprzęty mopujące.
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na pytania – czy warto zainwestować w odkurzacz pionowy, jaki wybrać i na ile skutecznie zastąpi klasyczny model workowy lub cyklonowy, warto porównać te kategorie urządzeń sprzątających. Co je różni?
- Budowa
Odkurzacze pionowe mają charakterystyczną konstrukcję. Składają się z długiej rączki zakończonej szczotką, dzięki czemu są bardziej poręczne. Nie trzeba ich wyjmować i składać, jak ich klasycznych odpowiedników, aby szybko odświeżyć podłogę, zebrać kurz czy rozsypane produkty.
- Gabaryty
Odkurzacze stojące są mniejsze i bardziej kompaktowe od tradycyjnych.
- Waga
Pomimo faktu, że modele stojące zamykają w samej rączce wszystkie komponenty urządzenia – są lżejsze niż tradycyjne. Manewrowanie nimi nie wymaga dużego wysiłku, ponieważ cały ciężar opiera się na szczotce, która przylega do podłogi. Pozwalają także uniknąć schylania się podczas sprzątania.
- Zakres pracy
Choć odkurzacz tradycyjny bez problemu poradzi sobie z posprzątaniem wszelkiego rodzaju powierzchni, rzadko możemy zrobić nim coś więcej, ze względu na ograniczenie przewodem zasilającym podłączonym do gniazdka. Natomiast urządzeniem pionowym łatwiej dosięgnąć do trudno dostępnych miejsc, odświeżyć meble czy łączenia ścian i sufitu. Większość modeli jest wyposażona w funkcję modułu ręcznego, który ułatwia np. posprzątanie przestrzeni miedzy szafkami czy wnętrza samochodu. Cechuje je więc duża wszechstronność.
- Sposób zasilania
Każdy model tradycyjny wymaga stałego dostępu do prądu, podczas gdy odkurzacze pionowe są przeważnie bezprzewodowe i wyposażone we wbudowany akumulator. Dzięki temu można błyskawicznie użyć ich w razie nagłej potrzeby (np. zbicia szklanki, rozsypania ryżu czy ziemi z kwiatka), wygodnie odkurzyć schody lub odświeżyć miejsca, do których ciężko dotrzeć przez ograniczenie kablem podłączonym do kontaktu.
- Koszty eksploatacji
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tradycyjny odkurzacz jest mniejszym wydatkiem niż pionowy. Jednak decydując się na jego zakup musimy liczyć się z większymi kosztami codziennego użytkowania sprzętu. W przypadku tych urządzeń konieczne jest regularne dokupowanie worków czy filtrów. Odkurzacze stojące są bezworkowe a wszelkie nieczystości, kurz i resztki zbierają się w specjalnym pojemniku, który wystarczy opróżnić i – w razie potrzeby – umyć.
Odkurzacz pionowy – który wybrać? Fakty a mity
Jednym z głównych mitów, które osnuwają kategorię odkurzaczy pionowych jest to, że mają słabszą moc ssącą niż tradycyjne. Co się z tym wiążę – bywają uznawane za słabsze, mało wydajne i niewystarczające aby dokładnie posprzątać cały dom. Czy jest tak w rzeczywistości?
Niekoniecznie. Większość dobrych modeli odkurzaczy stojących charakteryzuje się wysoką mocą a zastosowane w nich innowacje technologiczne oraz dodatkowe wyposażenie sprawiają, że są wydajniejsze od ich tradycyjnych odpowiedników. To, czy posprzątamy nimi cały dom zależy przede wszystkim od tego, czy bateria lub akumulator w danym modelu wystarczy na odświeżenie konkretnego metrażu bez przerw w pracy na ładowanie.
Odkurzacze stojące są także uważane za mniej praktyczne, ze względu na niewielką pojemność pojemnika na kurz i nieczystości. Jednak jest ona, podobnie jak moc i wytrzymałość baterii, zależna od modelu. Wielkości zbiorników są różne. Do mniejszych mieszkań czy kawalerek w zupełności wystarczy pojemność 0,5 litra. Do większych powierzchni, segmentów i domów warto wybrać większy zbiornik lub liczyć się z jego częstszym opróżnianiem.
Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz pionowy?
Aby dobrze wybrać odkurzacz pionowy warto zwrócić uwagę na kilka parametrów i czynników, które znacząco wpływają na jego niezawodność, jakość i wygodę pracy oraz możliwości sprzętu.
- Lekkość i poręczność
Dobry odkurzacz stojący powinien być lekki i kompaktowy, żeby manewrowanie nim było wygodne oraz bezproblemowe. Na łatwość korzystania z niego na co dzień ma także wpływ sposób ładowania urządzenia. Najlepiej, jeśli jest wyposażony w stację dokującą, którą można zamontować na ścianie, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu.
- Moc ssąca
Moc jest jednym z najważniejszych parametrów podczas wyboru sprzętów domowych. W przypadku odkurzaczy – większa, przekłada się na szybsze i sprawniejsze usuwanie zanieczyszczeń.
W specyfikacji technicznej większości urządzeń nie pojawia się oznaczenie mocy. W związku z tym warto kierować się parametrem określającym napięcie akumulatora podawane w woltach (V). Nie jest ono do końca miarodajne i nie przekłada się 1:1 na moc ssącą odkurzacza. Warto jednak wybierać modele o napięciu 18 V lub wyższym.
- Wydajna bateria
Wybierając bezprzewodowy odkurzacz pionowy, który pracuje bez stałego dostępu do prądu, należy dokładnie sprawdzić moc baterii lub siłę akumulatorów. Od nich w dużej mierze zależą komfort i efekty odkurzania. Mocne baterie czy wydajny akumulator zapewnią dłuższą pracę, bez potrzeby robienia przerw na doładowanie urządzenia.
Ciekawym rozwiązaniem są propozycje poszczególnych marek zakładające kompatybilność baterii ze wszystkimi elektronarzędziami z ich portfolio. Dzięki temu, np. kiedy rozładuje nam się bateria w odkurzaczu możemy ją przełożyć z innego urządzenia i kontynuować pracę nie tracąc czasu.
Czytaj też: Jak dobrać odkurzacz do powierzchni mieszkania?
- Rodzaj konstrukcji odkurzacza
Istotną kwestią jest także konstrukcja odkurzacza pionowego. Na rynku znajdziemy modele:
- 2w1 – o klasycznej konstrukcji, w której środek ciężkości urządzenia jest umieszczony w jego dolnej części, dzięki czemu manewrowanie nim jest lekkie i wygodne. Największą zaletą tego typu sprzętów jest to, że można je postawić podczas przerw w odkurzaniu – a nie położyć lub odwiesić na uchwyt ścienny.
- 360° z silnikiem przy rączce – takie urządzenia mają środek ciężkości u góry, a cała waga odkurzacza spoczywa na nadgarstku. Dlatego tak ważne będzie sprawdzenie jego ciężaru, aby odkurzanie nie było męczące. Większość z nich nie stoi samoistnie. Jednak na ich korzyść przemawia fakt, że po wypięciu dużej elektroszczotki można swobodnie dosięgnąć rurą trudno dostępne miejsca lub zdjąć pajęczyny z sufitu. Tymczasem odkurzając modelem 2w1 musimy w tym celu użyć drabiny.
- Wielofunkcyjność odkurzacza pionowego
Który odkurzacz pionowy wybrać?
Ten spełniający wszystkie nasze oczekiwania, związane z dokładnym posprzątaniem domu lub mieszkania. Dlatego tak istotne jest dopasowanie jego funkcji do osobistych potrzeb i preferencji.
Najlepsze modele odkurzaczy z tej kategorii umożliwiają porządki od podstaw aż po sam sufit – nawet z umyciem podłóg. Elektroszczotka pozwoli pozbyć się największego brudu, łącznie z sierścią czy powbijanymi w dywany włosami lub sierścią domowych zwierząt. Dodatkowa ssawka do tapicerki ułatwi wyczyszczenie kanap i foteli, także w problematycznych strefach na łączeniach mebli a długa, giętka końcówka – odkurzyć ciasne przestrzenie między szafkami.
Wiele odkurzaczy pionowych można z łatwością zmienić w funkcjonalny model ręczny, za pomocą którego szybko zbierzemy np. okruszki ze stołu czy rozsypane sypkie produkty z podłogi w kuchni oraz wysprzątać wnętrze samochodu. Większość rynkowych modeli jest wyposażona w miękką ssawkę do zbierania kurzu oraz tzw. szczelinówkę, będące niezwykle praktycznymi akcesoriami. Odkurzysz nimi m.in: domową biblioteczkę, meble, listwy przypodłogowe a nawet klawiaturę komputera.
Dlatego tak istotne jest dopasowanie możliwości i akcesoriów odkurzacza pionowego do indywidualnych potrzeb.
- Dodatkowe funkcje
Szukasz sprzętu do odkurzania – a może także do mycia podłóg?
Poszczególne modele odkurzaczy pionowych mają dodatkową funkcję myjącą. Umożliwiają przetarcie podłóg na mokro za pomocą nakładki mopującej lub wałka zwilżanego przez urządzenie. W przypadku bardzo brudnych powierzchni, nakładka powinna być często zdejmowana i płukana. Jednak to samo musimy robić przy korzystaniu z tradycyjnego mopa – a zyskujemy sprzęt, które spełnia obie funkcje. Tego typu odkurzacze pionowe znajdziemy w ofercie wiodących producentów.
Dla kogo odkurzacz pionowy będzie dobrym wyborem?
Jak w przypadku każdego rodzaju sprzętu, wybór urządzeń do sprzątania zależy od konkretnych potrzeb użytkownika. Odkurzacz pionowy ma wiele zalet – ale czy w każdym przypadku zastąpi tradycyjne odpowiedniki? Czy raczej traktować go jako uzupełniającą pomoc w codziennych obowiązkach?
Ze względu na kompaktową formę będzie świetnym wyborem do mniejszych mieszkań, sprzątania powierzchni biurowych oraz w sytuacji, gdy nie mamy dużo miejsca na przechowywanie sprzętu. Z kolei – biorąc pod uwagę niewielką wagę, komfort użytkowania i wyprostowaną postawę podczas odkurzania – to warta uwagi propozycja dla osób z problemami z kręgosłupem oraz seniorów. W przypadku większych powierzchni warto rozważyć klasyczne modele – workowe lub bezworkowe (cyklonowe) – a odkurzacz stojący dobrać ewentualnie jako dodatkową pomoc w szybkim odświeżeniu czy uprzątnięciu miejscowych zabrudzeń. Choć warto wspomnieć, że trudno jednoznacznie polecić takie rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę najwyższe i najdroższe modele odkurzaczy pionowych, które nie ustępują ich tradycyjnym odpowiednikom. Wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz warunków metrażowych i finansowych.
Czytaj też: Jak wybrać najlepszy odkurzacz stojący?