Dlaczego odkurzacz jest tak istotnym urządzeniem dla alergików?
Dla komfortu codziennego funkcjonowania alergicy powinni szczególnie dbać o czystość w domu. Nie tylko w sezonie wiosennym, kiedy dokuczają im pyłki drzew i kwiatów, ale przez cały rok – aby unikać podrażnienia domowym kurzem – wyjątkowo uciążliwym alergenem. Jego najdrobniejsze cząsteczki, np. w postaci pyłu < 2,5 μm, mogą dostać się do krwioobiegu oraz powodować choroby układu krwionośnego i dróg oddechowych. Regularne odkurzanie pozwala oczyścić powierzchnię z widocznych zabrudzeń oraz, co najbardziej istotne w tym przypadku, usunąć te niewidoczne, np: wirusy, bakterie, odchody roztoczy czy pleśń. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia do codziennych obowiązków.
Zwykłe odkurzacze mogą nie sprawdzić się w domu alergika. Warto więc poszukać tych, wyposażonych w mocniejsze filtry oraz szereg funkcji uławiających sprzątanie osobom uczulonym. Zostały tak skonstruowane, aby kontakt z niebezpiecznymi alergenami był ograniczony do minimum a powietrze po sprzątaniu maksymalnie oczyszczone.
Czym się kierować przy zakupie odkurzacza dla alergika – filtry i najważniejsze parametry
Każdy model odkurzacza, nawet ten najlepszy, wydmuchuje powietrze z pewną ilością kurzu a tym samym alergenów. Podczas korzystania ze starszych urządzeń można było to nawet poczuć – po sprzątaniu w mieszkaniu unosił się charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Kluczowy jest więc wybór sprzętu, który jak najdokładniej przefiltruje wypuszczane powietrze.
Dobry odkurzacz dla alergika powinien odznaczać się wysoką klasą reemisji. Odpowiadają za nią filtry. Te najbardziej polecane, oznaczone klasą A – czyli HEPA zatrzymują większość zanieczyszczeń, w tym najgroźniejsze dla alergików: bakterie, wirusy, kurz, grzyby pyłki i pierwotniaki. Co szczególnie istotne, nie rozpraszają ich w powietrzu. Podczas wyboru najlepiej dopasowanego do potrzeb alergików sprzętu warto też sprawdzić, czy dany model ma dodatkowe certyfikaty, które potwierdzają skuteczność zwalczania alergenów.
Czytaj też: Jak wybrać najlepszy odkurzacz stojący?
Odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA, EPA a może wodnym?
Jakie rodzaje filtrów można wziąć pod uwagę przy wyborze odkurzacza dla alergika?
- Filtry HEPA
Są najbardziej rozpoznawalne i polecane, szczególnie dla alergików czy właścicieli domowych zwierząt. Sama ich nazwa (z ang. High Efficiency Particulate Air) podkreśla wysoką skuteczności filtra cząsteczkowego.
Filtry HEPA wykonuje się głównie ze szkła spiekanego i składają się z 3 warstw połączonych syntetycznymi żywicami, co zapewnia wysoki poziom filtracji. Jedna z nich ma przeważnie za zadanie pochłaniać również zapachy. Podczas produkcji zwija się je w harmonijkę, dzięki czemu są mniejsze i mogą być stosowane np. w domowych odkurzaczach. Będąc skuteczną barierą dla roztoczy, bakterii, wirusów, kurzu, grzybów i pierwotniaków, wyłapują je na trzy sposoby – poprzez przechwytywanie, zderzanie oraz dyfuzję.
Filtry HEPA pomogą pozbyć się następujących zanieczyszczeń:
- Zarodników roztoczy w kurzu: 0.5-50 µm
- Pyłków: 5-100 µm
- Drobnego zwieszonego pyłu (PM): 2,5 µm i 10 µm
- Sierści zwierząt domowych: 0.5-100 µm
- Bakterii 0,35-10: µm
- Pleśni: 2-20 µm
Osoby, które cierpią na ciężkie alergie powinny wybierać filtry z oznaczeniem H14, które nie przepuszczają cząsteczek powyżej 0,3 mikrona i filtrują powietrze w > 99.995%. Tak wysoka skuteczność filtracji zapewnia zatrzymanie nawet odchodów roztoczy czy dymu papierosowego.
- Filtry EPA
Na rynku znajdziemy także odkurzacze z filtrami EPA, czyli z ang. Efficiency Particulate Air. Oznaczane są klasą poniżej nr. 12 (HEPA mają klasy 13 i 14) a charakteryzuje je skuteczność redukcji zanieczyszczeń na poziomie max 99,9% (dla EPA 12).
Poza wyborem odkurzacza dla alergika z dobrymi filtrami, możemy też poszukać modeli z udoskonaloną filtracją HEPA. Polega ona na zastosowaniu podwójnej bariery poprzez umieszczenie dwóch filtrów w różnych miejscach w odkurzaczu. Takie rozwiązanie jest jeszcze bardziej efektywne. Na rynku znajdziemy też urządzenia wyposażone filtry HEPA H13 nasączone ekstraktem z liści miłorzębu, który skutecznie niweluje bakterie i wirusy.
Niezwykle istotna, poza doborem mocnych filtrów, jest też ich wymiana. Zakup odkurzacza z filtrem HEPA nie gwarantuje wiecznej gwarancji oczyszczania powietrza. Wprost przeciwnie – nawet najlepsze filtry należy wymieniać przynajmniej raz na rok. Trzeba to robić częściej, jeśli zdarza nam się odkurzać niestandardowe drobne zanieczyszczenia, np. proszki takie jak: mąka, cukier puder, kakao czy gips, które mogą zatykać pory filtra.
Odkurzacz wodny dla alergika
Odkurzacz wodny jest bezworkowym urządzeniem wyposażonym w filtr wodny. Świetnie sprawdza się do czyszczenia podłóg, dywanów, wykładzin i innych powierzchni. Wystarczy przed odkurzaniem uzupełnić zbiornik wodą a po pracy go opróżnić i oczyścić. Poszczególne modele można dodatkowo uzupełnić w filtrujący papierowy worek do sprzątania na sucho.
Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie woda pochłania wszystkie zanieczyszczenia, które wciągnie odkurzacz. Dzięki temu mikrodrobinki w niej zostają i nie uwalniają się na zewnątrz z wydmuchiwanym powietrzem, co szczególnie ważne dla alergików. Pozostawia więc czystsze powietrze w domu po sprzątaniu.
W porównaniu z tradycyjnymi modelami, odkurzacz wodny wydziela mniej pyłku, który może osadzać się na meblach, tapicerkach i tekstyliach. Co więcej, może być wyposażony w dodatkowy filtr zwiększający jego skuteczność w walce z alergenami. Dzięki niemu zyskujemy pewność, że wszelkie roztocza czy drobinki kurzu zostaną zatrzymane w urządzeniu (zwłaszcza jeśli ma filtr HEPA). Wielostopniowy system filtracji, w tym wodnej, to doskonałe zabezpieczenie i gwarancja czystego powietrza w mieszkaniu. Dlatego ten typ urządzeń jest bezpieczniejszy dla alergików, dzieci i starszych osób oraz właścicieli domowych zwierząt niż tradycyjny odkurzacz.
Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać dla alergika?
Tradycyjne odkurzacze dzielą się na workowe i bezworkowe (cyklonowe). Dla alergików lepszym wyborem będą te pierwsze. Ich konstrukcja zakłada, że podczas odkurzania brud, kurz, resztki i pyłki, czyli alergeny są wciągane do specjalnego worka. Po zapełnieniu wystarczy go wyjąć z urządzenia i wyrzucić. Natomiast w przypadku modeli cyklonowych zanieczyszczenia trafiają do pojemnika, który należy opróżniać ręcznie. Osoba uczulona ma wtedy z nimi bezpośredni kontakt, co nie jest wskazane.
Odkurzacze workowe są bardziej higieniczne, zwłaszcza jeśli wybierzemy sprzęt z workiem flizelinowym (zamiast papierowego), który wyłapuje o 10% więcej zanieczyszczeń. Worki z materiału są lepszym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ najczęściej wykonuje je się z kilkuwarstwowej włókniny. Poszczególne warstwy odpowiadają za filtrację średnich i grubych zanieczyszczeń a pozostałe są barierą dla tych najdrobniejszych. Część tego typu worków jest dodatkowo nasączonych antybakteryjnymi substancjami (np. cząsteczkami srebra) dzięki czemu bakterie są nie tylko zatrzymywane ale też zabijane we wnętrzu odkurzacza.
Warto wspomnieć, że niektóre worki samoczynnie uszczelniają się po wyjęciu z urządzenia. Takie rozwiązanie niemal całkowicie eliminuje ekspozycję na pył i brud przy ich wymianie, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenia dla alergików.
Największe zalety odkurzacza workowego dla alergika to:
- wysoka higiena użytkowania i konserwacji
- brak kontaktu z alergenami
- możliwość zastosowania filtrów HEPA
- utrzymanie czystego środowiska w domu
- oszczędność czasu przeznaczonego na czyszczenie urządzenia.
Czytaj też: Odkurzacz który sam sprząta – jaki robot sprzątający wybrać?