Jak używać irygatora? Krótki poradnik higieny jamy ustnej

Irygator do zębów odgrywa bardzo ważną rolę w higienie jamy ustnej. Aby był skuteczny, mysi być prawidłowo używany. Dowiedz się, jak używać irygatora do zębów, by efektywnie radzić sobie z płytką nazębną i zalegającymi resztkami jedzenia.
Spis treści

Irygator do zębów – jak działa?

Irygator do zębów jest urządzeniem, które pozwala lepiej zadbać o higienę trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej: kieszonek dziąsłowych, przestrzeni międzyzębowych oraz linii styku dziąseł i zębów.

Jak działa irygator do zębów? Urządzenie zbudowane jest ze zbiornika na wodę, pompki, która zwiększa jej ciśnienie oraz specjalnej końcówki o niewielkim otworze. Po uruchomieniu irygatora, woda ze zbiornika jest podawana do pompki, a następnie pod sporym ciśnieniem i z dużą prędkością wydostaje się z końcówki tworząc bardzo wąski strumień. Taki strumień, skierowany w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, skutecznie wypłukuje z nich zalegające resztki jedzenia i nagromadzoną płytkę nazębną i czyści zęby we wszystkich miejscach, do których nie dociera żadna szczoteczka.

Irygator do czyszczenia zębów jest prosty w użyciu, poprawia kondycję dziąseł i redukuje ryzyko rozwoju próchnicy. Większość urządzeń posiada wbudowane programy lub regulację ciśnienia, dzięki którym można dostosować parametry ich pracy do swoich potrzeb. Samo czyszczenie irygatorem zajmuje niewiele czasu (nawet 60 sekund!) i pozwala uzyskać spore korzyści dla zdrowia jamy ustnej.

Dla kogo jest irygator do zębów? Odpowiedź jest dość prosta: dla każdego. Dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest jednym z filarów codziennej higieny jamy ustnej i sposobem na zapobieganie rozwojowi próchnicy. Jednak szczególne korzyści ze stosowania irygatora wodnego mogą odnieść osoby, które:

 • mają wrażliwe i krwawiące dziąsła
 • z pewnych względów nie mogą lub nie chcą używać nici dentystycznych
 • borykają się z chorobami dziąseł
 • noszą aparaty ortodontyczne
 • mają implanty, korony lub mosty
 • zauważają szybkie odkładanie się kamienia nazębnego
 • mają kieszonki dziąsłowe.
Obraz zawierający ściana, osoba, odzież, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

Jak używać irygatora do czyszczenia zębów?

Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele modeli irygatorów wodnych o różnych funkcjach dodatkowych i końcówkach, to zasada ich działania i sposób czyszczenia są niemal identyczne. Dlatego, niezależnie od rodzaju posiadanego sprzętu, warto zaznajomić się z procesem irygacji jamy ustnej, który omówimy krok po kroku.

Napełnij urządzenie wodą lub podłącz do kranu

Przed użyciem irygatora, napełnij wodą jego zbiornik. W tym celu najlepiej użyć letniej wody, która nie podrażni wrażliwych na ciepło lub zimno zębów. Jeśli producent Twojego urządzenia zezwala na używanie w nim płynu do płukania ust, możesz dodać go do wody w ilości określonej w instrukcji obsługi. Jeśli Twój irygator nie posiada zbiornika, podłącz go do kranu przy pomocy specjalnej przejściówki.

W przypadku irygatorów do zębów o różnych końcówkach, wybierz odpowiednią z nich i zamontuj na szczycie urządzenia.

Przybliż dyszę do ust

Irygację jamy ustnej zaczynamy od zębów trzonowych i powoli przesuwamy się do przodu. Najpierw jednak należy włożyć dyszę do ust i ustawić ją w okolicy styku zęba z dziąsłem w taki sposób, by nie dotykała go bezpośrednio.

Wybierz odpowiednie ciśnienie strumienia

Przed uruchomieniem strumienia wody, ustaw odpowiednie ciśnienie lub wybierz program czyszczenia na swoim urządzeniu. Ciśnienie powinno być tak dobrane, byś nie odczuwał bólu ani dyskomfortu w jamie ustnej w trakcie irygacji. W tym momencie warto też pochylić się lekko nad umywalką, by tryskająca woda nie chlapała na blat lub lustro.

Przesuwaj irygator wzdłuż linii dziąseł

Teraz możesz już nacisnąć przycisk i uruchomić czyszczący strumień wody. Jeśli używasz irygatora do zębów po raz pierwszy, konieczna może okazać się zmiana wybranego wcześniej ciśnienia lub programu.

Jak czyścić zęby irygatorem? Przesuwaj końcówką powoli wzdłuż linii dziąseł, kierując wodę na nie oraz na przestrzenie międzyzębowe. Wykonuj płynny ruch idąc od zębów trzonowych do siekaczy. Czyszczenie każdego zęba powinno trwać ok. 2 sekundy, a całej jamy ustnej 1-2 minuty.

Irygacja jamy ustnej – przed czy po myciu zębów?

Nie ma jednego słusznego momentu stosowania irygatora wodnego. Możesz używać go zarówno przed myciem szczoteczką, jak i po jego zakończeniu. Początkowo wypróbuj obie te metody i wybierz taką, która jest dla Ciebie najwygodniejsza i daje Ci najlepsze odczucia w jamie ustnej po zakończeniu czyszczenia.

Stosowanie irygatora przed myciem zębów pozwoli rozluźnić zalegające resztki jedzenia i płytkę bakteryjną, ułatwiając ich późniejsze wymiecenie. Umożliwi też prawidłowe oczyszczenie trudno dostępnych miejsc, a więc i łatwiejszy kontakt z cennymi składnikami pasty wpływającymi na kondycję zębów (fluor, wyciągi roślinne, ksylitol, substancje przeciwbakteryjne, odżywiające i wzmacniające).

Używanie irygatora po szczotkowaniu pozwoli wymieść wszelkie pozostałości pokarmowe i płytkę nazębną, których nie zdołała usunąć szczoteczka.

Jaki irygator wybrać?

Skoro znamy już korzyści płynące z irygacji jamy ustnej oraz wiemy jak prawidłowo używać irygatora do zębów, to nie pozostaje nam nic innego jak przystąpić do poszukiwania sprzętu idealnie dostosowanego do naszych potrzeb.

Jaki irygator do zębów wybrać? Poznaj najpopularniejsze urządzenia oraz ich zalety i funkcje, które ułatwią Ci podjęcie decyzji:

 1. Panasonic EW1211W845 – irygator bezprzewodowy

Funkcje: 3 tryby pracy, w tym 2 z dodatkiem podmuchów powietrza, delikatne czyszczenie, masaż dziąseł, obrotowa dysza, wodoodporność, zbiornik przystosowany do mycia w zmywarce

Pojemność zbiornika: 130 ml

Akcesoria: podstawka ładująca (także do mocowania na ścianie), 2 końcówki wymienne

Cena: ok. 179 zł

 1. Panasonic EW1411H845 – irygator bezprzewodowy

Funkcje: 4 tryby pracy, 3 efekty czyszczenia strumieniem wody, masaż dziąseł, ciśnienie 590 kPa, tryb INTERDENTAL minimalizujący zużycie wody, strumień z dodatkiem bąbelków powietrza, tryb AIR IN o 2 ustawianiach mocy do czyszczenia kieszonek dziąsłowych i wyjątkowo wrażliwych obszarów

Pojemność zbiornika: 130 ml

Akcesoria: 2 wymienne końcówki, ładowarka

Cena: ok. 212 zł

 1. Oral-B Professional Care Oxy Jet – irygator stacjonarny

Funkcje: 3 rodzaje strumienia: strumień z mikrobąbelkami, strumień skupiony i unikalny strumień wirujący, regulacja ciśnienia wody, klinicznie potwierdzona poprawa stanu dziąseł i prewencja zapaleń dziąseł

Pojemność zbiornika: 600 ml

Akcesoria: 4 wymienne końcówki

Cena: ok. 227 zł

 1. Waterpik WP-100E Ultra – irygator stacjonarny

Funkcje: 10 stopni regulacji ciśnienia, masaż dziąseł, zintegrowany pojemnik na końcówki, cichszy od swoich poprzedników, udowodniona w badaniach redukcja krwawienia i zapalenia dziąseł o 40-93% w ciągu 28 dni

Pojemność zbiornika: 600 ml

Akcesoria: 8 wymiennych końcówek

Cena: ok. 269 zł

 1. Haxe RST5012 – irygator bezprzewodowy

Funkcje: pełno obrotowa dysza, ultra cienki strumień wody o średnicy 0,06 mm, 3 tryby pracy: Soft, Normal i Pulse, wodoodporny, wbudowany timer, 60 minut pracy na akumulatorze

Pojemność zbiornika: 150 ml

Akcesoria: 4 końcówki wymienne, ładowarka

Cena: ok. 95 zł

 1. Waterpik WP 660e2 Ultra Professional – irygator stacjonarny

Funkcje: 10-stopniowa regulacja ciśnienia wody, wyjmowany zbiornik, skrytka na zapasowe końcówki, 2 tryby pracy: Floss (podstawowy, codzienny) i Massage (stymulacja ukrwienia dziąseł), wbudowany timer

Pojemność zbiornika: 600 ml

Akcesoria: 7 końcówek wymiennych

Cena: ok. 360 zł

Przejdź do
top