Jak często prać puchowe kurtki?
Pranie kurtki puchowej nie jest czynnością, którą wykonuje się nazbyt często. Proponujemy prać kurtkę tylko wtedy, kiedy widać na niej plamy i zabrudzenia oraz dodatkowo, po każdym zakończonym sezonie. Oprócz częstotliwości, ważne jest też stosowanie prawidłowych metod prania kurtki puchowej. Tylko właściwe traktowanie puchówki podczas czyszczenia pozwoli na utrzymanie jej w doskonałym stanie przez kilka (a może nawet kilkanaście!) zim. Dowiedz się,jak prać i suszyć kurtki puchowe, by zachowały świetny wygląd.
Możesz również sprawdzić artykuł dotyczący tego, jak odświeżać i prasować płaszcze i inne okrycia wierzchnie.
Jak prać puchowe kurtki? Zacznij od sprawdzenia metki!
Niezastąpionym źródłem informacji o możliwościach prania danej kurtki jest jej metka. Zazwyczaj producenci pozwalają na pranie kurtek puchowych dwiema metodami: ręcznie lub w pralce automatycznej.
Skupmy się najpierw na praniu ręcznym. To jedna z bezpieczniejszych metod czyszczenia kurtki puchowej, choć nie zawsze w pełni skuteczna. Aby uprać kurtkę ręcznie, naszykuj dużą miskę z wodą o temperaturze 30 stopni. Nie zapomnij dolać płynu do prania (takiego, który nadaje się do kontaktu z puchem, znajdziesz go niemal w każdej drogerii). Na wszelki wypadek wykonaj próbę swoich detergentów w niewidocznym miejscu ubrania. Większość puchówek wykonana jest z odpornych i wytrzymałych tkanin syntetycznych, ale ostrożności nigdy za wiele!
Przed namoczeniem kurtki, zapierz ewentualne plamy (do tego też będziesz potrzebować bezpiecznego środka odplamiającego). Następnie zanurz kurtkę w przygotowanej wcześniej wodzie i pierz ruchami ugniatającymi (tak, jakbyś chciał wycisnąć z puchu całe nagromadzone powietrze). Po wypraniu wypłucz kurtkę zmieniając wodę do momentu, aż przestanie się pienić.
Suszenie kurtki puchowej po praniu ręcznym
Upraną kurtkę w miarę możliwości odciśnij z wody i rozłóż w ciepłym, ale przewiewnym miejscu. Kurtka puchowa suszona w sposób tradycyjny może schnąć nawet kilka dni! Nie zapomnij o rozbijaniu puchu co jakiś czas oraz o obracaniu schnącej kurtki co jakiś czas.
Czy kurtkę puchową można prać w pralce?
Dużo łatwiejszym sposobem na pranie kurki puchowej jest pranie w pralce. I tu rodzi się pytanie, czy właściwie można prać puchową kurtkę w pralce? O ile producent wyraźnie nie zaznaczył na metce, że jest to zakazane, to nie żadnych ma przeciwwskazań. Pranie kurtki w pralce nie powinno jej zniszczyć, jeśli zadbasz o odpowiednią temperaturę, program i detergenty.
Od czego zacząć pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej?
Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej zacznij od sprawdzenia czy urządzenie jest czyste w środku, czy nie zgromadziły się w niej pozostałości proszku, czy płynu po poprzednich praniach. Następnie ustaw właściwy program. Zaleca się, aby był to program delikatny bez mocnego wirowania. Już 400 lub 600 obrotów na minutę powinno w zupełności wystarczyć, aby odsączyć wodę z kurtki, jednocześnie jej nie niszcząc.
W ilu stopniach prać kurtkę puchową?
Prawidłowy dobór temperatury do prania kurtki puchowej to kluczowy element dla osiągnięcia sukcesu i wyprania kurtki bez uszkodzenia jej! Dzięki odpowiedniej temperaturze kurtka zachowa swój oryginalny kształt i właściwości termiczne. Jak już wspomnieliśmy, przed praniem warto sprawdzić zalecenia umieszczone na metce, również te dotyczące temperatury prania. Jeśli z jakichś powodów nie ma ich na metce lub kurtka już nie ma metki, to na pewno sprawdzi się zasada mówiąca, że kurtki puchowe należy prać w wodzie o temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza. Niektóre pralki automatyczne są też wyposażone w specjalne programy do prania tekstyliów z wypełnieniem z pierza bądź puchu. Poznaj wszystkie najciekawsze programy i funkcje w nowoczesnych pralkach.
Uwaga na wysokie temperatury
Najważniejsze i najbezpieczniejsze jest unikanie gorącej wody, szkodliwej dla delikatnego puchu. Właściwa temperatura pozwoli zachować właściwości puchu, utrzymać pierwotny kolor kurtki i jej ogólny dobry stan. W przypadku, gdy kurtka jest mocno zabrudzona albo przesiąknięta nieprzyjemnym zapachem, również możesz obejść się bez ustawiania wysokiej temperatury prania. Pamiętaj jednak, by plamy wcześniej zaprać, a w celu zniwelowania brzydkiej woni, użyj więcej płynu do płukania lub dodaj kulki zapachowe i zaprogramuj dodatkowe płukanie.
Jak suszyć kurtkę puchową wypraną w pralce?
Podobnie, jak przy praniu, również przy suszeniu kurtki z puchu należy zachować wszelkie środki ostrożności, by jej nie zniszczyć. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dobrą metodą suszenia jest suszenie tradycyjne – rozłożenie kurtki w przewiewnym miejscu. Świetnym rozwiązaniem jest też suszenie na świeżym powietrzu. Musisz jedynie uważać na intensywne słońce. Wbrew pozorom nie jest korzystne dla ubrania, ponieważ może negatywnie wpływać na kolor tkaniny i powodować odbarwienia. Co ważne, podczas suszenia kurtki co jakiś czas obracaj ją i ostrożnie nią postrząsaj. Dzięki temu puch stopniowo będzie odzyskiwał swoją formę sprzed prania. Zrezygnuj ze wszelkich „wspomagaczy” suszenia – absolutnie nie umieszczaj kurki na kaloryferze ani przy farelce!
Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej
Niezależnie od tego, czy posiadasz suszarkę bębnową, czy może pralko-suszarkę, możesz użyć takiego sprzętu do suszenia puchowej kurtki. Przy dobranych do materiału ustawieniach, ubranie będzie bezpieczne – wyjmiesz je nie tylko suche, ale i w doskonałym stanie. Postaw na program suszenia przeznaczony do tkanin delikatnych, zrezygnuj również z wysokich temperatur, które mogłyby doprowadzić pierze do… przypalenia.
Sprawdź, co można, a czego nie można suszyć w suszarkach bębnowych.
Co łączy piłeczki tenisowe z kurtką puchową?
Masz na stanie kilka czystych piłeczek tenisowych? To świetnie! Przydadzą się do prania kurtki puchowej, jeśli akurat nie posiadasz specjalnych piłek z gumowymi wypustkami, przystosowanymi do używania podczas prania. Zastanawiasz się, po co właściwie wrzucać piłki do prania? Co łączy je… z kurtką puchową? Odpowiedź jest bardzo prosta! Obecność odbijających się w bębnie piłek zapobiega zbijaniu się wypełnienia kurtki. Dzięki nim nie musisz martwić się o stan kurtki po wyjęciu z pralki. Taką samą metodę możesz zastosować w suszarce – jest trochę głośna, ale bardzo skuteczna.
Zbity puch syntetyczny – co zrobić?
Chwila nieuwagi i stało się – zbity puch syntetyczny zdaje się być nie do uratowania? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz przywrócić mu dawny wygląd i kształt. Postaraj się rozluźnić puch dłońmi poprzez niezbyt intensywne potrząsanie. Jeśli czujesz zbite włókna pod palcami, spróbuj je porozdzielać. Te działania powinny przynieść pożądane efekty. Czy podobnie wygląda to w przypadku puchu naturalnego? Sprawdźmy.
Jak uratować zbity puch w pralce?
Kurtki puchowe są ciepłe i nie zawodzą nawet przy minusowych temperaturach. Jednak dbanie o nie, nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie pranie i suszenie. Zdarza się, że coś pójdzie nie po twojej myśli i kurtka po praniu wygląda, jakby była wypełniona kulkami puchowymi? Czasem dobrym rozwiązaniem może być ponowne upranie kurtki, tym razem z użyciem piłeczek.
Zbity puch w kurtce a suszenie
Zbity puch nierzadko powstaje wskutek nieprawidłowego suszenia, dlatego i na tym etapie trzeba się szczególnie przyłożyć do częstego oklepywania i potrząsania kurtki. Postaraj się uratować zbity puch poprzez rozluźnianie włókien. Możesz robić to dłońmi, ale sprawdzi się też delikatna szczotka.
Pranie i suszenie kurtki puchowej wymagają cierpliwości i czasu. Zarezerwuj sobie na to przynajmniej dobę, postępuj według zaleceń zapisanych na metce oraz naszych podpowiedzi, a na pewno uda ci się wyprać kurtkę tak, aby zachowała świetny wygląd.