Jak odświeżyć ubrania bez prania?
Podczas długiego przechowywania w szafie ubrania często przechodzą różnymi zapachami, gniotą się, a jeśli nie trzymamy ich w pokrowcach – zbierają kurz. Z tego względu nawet czyste płaszcze i kurtki zawsze należy odświeżyć przed sezonem.
Zimowa garderoba bywa jednak dość problematyczna – wełniane płaszcze, skórzane kurtki oraz ubrania z wypełnieniem z naturalnego puchu wymagają specjalnego traktowania. Włożenie ich do pralki zwykle nie jest najlepszym pomysłem i może spowodować nieodwracalne zniszczenie ubrania. Na szczęście, istnieje sporo skutecznych sposobów na odświeżenie odzieży wykonanej z różnych materiałów. Który z nich jest najlepszy? Sprawdźmy.
Wietrzenie – najprostszy sposób na odświeżenie ubrań
Ostatnie słoneczne dni jesieni warto wykorzystać na wywietrzenie swojej zimowej garderoby. Tę metodę z powodzeniem stosowały już nasze babcie, rozwieszając na ganku jesionki, palta, a nawet futra. Ma ona wiele zalet – jest tania, skuteczna, bezpieczna dla wszystkich rodzajów ubrań i wymaga tylko minimalnego zaangażowania.
Na wietrzenie odzieży najlepiej wybierz ciepły i słoneczny dzień. Ubrania powieś na wieszakach, a następnie wystaw na zewnątrz. Postaraj się nie umieszczać ich bezpośrednio na słońcu – pod wpływem promieni, niektóre tkaniny mogą wypłowieć lub się odbarwić.
Niestety, wietrzenie ma też swoje ograniczenia – nie pomoże nam pozbyć się silnych, nieprzyjemnych zapachów, kurzu oraz włosów. Z tego względu warto połączyć je z innym sposobem – odkurzaniem lub odświeżaniem parowym.
Odkurzacz ze ssawką do ubrań usunie powierzchowne zabrudzenia
Grube, miękkie materiały, z których często szyje się płaszcze, łatwo zbierają kłaczki, kurz oraz włosy. Najprostszą metodą na pozbycie się ich z ubrania jest skorzystanie z odkurzacza ze specjalną końcówką do odzieży. Ustaw najmniejszą moc ssania, a następnie powoli, z góry na dół przesuwaj końcówką po całej powierzchni tkaniny. Po zakończeniu pracy, zarówno poliestrowy, jak i wełniany płaszcz będzie odświeżony, miękki i wyczesany.
Jeśli nie masz specjalnej ssawki do ubrań, możesz skorzystać z nasadki do odkurzania tapicerki lub małej szczotki o miękkim włosiu. Alternatywą dla odkurzacza jest klejąca rolka do ubrań lub szczoteczka do wyczesywania odzież. Takie metody są jednak bardziej czasochłonne i raczej nie sprawdzą się przy większej ilości ubrań.
Odświeżanie ubrań z pomocą pralki lub suszarki
Prostą, szybką i bardzo skuteczną metodą odświeżania odzieży jest skorzystanie ze specjalnych programów, w które wyposażone są nowoczesne pralki i suszarki bębnowe. Nie mówimy tu jednak o praniu na mokro, lecz o zastosowaniu aktywnego tlenu, pary wodnej lub jonizatora. Pozwalają one pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, kurzu, zebranych włosów oraz wszelkich drobnoustrojów i to bez dodatku wody i detergentów. Takie odświeżanie bez prania trwa zwykle kilkadziesiąt minut, a po zakończeniu programu ubranie jest miękkie, rozprostowane i pachnie świeżością.
Uwaga – nie wszystkie ubrania nadają się do odświeżenia w ten sposób. Zanim umieścisz daną rezcz w bębnie, sprawdź zalecenia producenta umieszczone na metce.
Parowe odświeżanie kurtek i płaszczy
Odświeżanie ubrań gorącą parą łączy zalety wszystkich wcześniej opisanych metod: pozwala pozbyć się brzydkich zapachów, nadaje ubraniom miękkości i sprężystości, zabija drobnoustroje, a dodatkowo rozprostowuje i wygładza tkaniny, więc nie musisz ich już prasować. Para wodna jest bezpieczna dla wszystkich materiałów, nawet dla delikatnego kaszmiru lub trudnych w pielęgnacji futer.
Do odświeżania parowego możesz wykorzystać parownicę do odzieży, żelazko ze stacją pary, a nawet myjkę parową ze specjalną nasadką. Niektórzy producenci myjek parowych mają w ofercie podłużne końcówki do tekstyliów z listwą do usuwania kłaczków i włosów, które znacznie przyspieszają pracę. Jak odświeżyć płaszcz bez prania? Rozwieś ubranie i przesuwaj dyszą po całej jego powierzchni, z góry na dół, nie omijając detali, przestrzeni między guzikami, kołnierzy i mankietów.
Jeśli masz w domu tylko klasyczne żelazko parowe, również możesz wykorzystać je do odświeżenia okryć wierzchnich. Aby ochronić delikatne tkaniny, ustaw je na najniższą możliwą temperaturę i maksymalną moc pary. Możesz też skorzystać ze specjalnej nakładki na stopę, która dodatkowo zabezpieczy Twoje ubrania przed przypaleniem.
Jak odświeżyć kurtkę skórzaną lub zamszową?
Wszystkie wymienione metody odświeżania nie sprawdzą się w przypadku skórzanych kurtek i płaszczy. Taka odzież wymaga szczególnie delikatnego i ostrożnego traktowania. Jeśli chcesz jedynie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, najlepiej ogranicz się do porządnego wywietrzenia ubrania. Czasem jednak samo wystawienie na dwór nie wystarczy. W przypadku widocznych plam i zabrudzeń, lepiej porzucić domowe metody i oddać ubranie do profesjonalnej pralni.
Prasowanie płaszcza i kurtki – co musisz o nim wiedzieć?
Po kilku miesiącach spędzonych w szafie, wiele ubrań wymaga nie tylko odświeżenia, ale też wyprasowania. Płaszcze i kurtki, podobnie z resztą jak wszystkie okrycia wierzchnie, są dość problematyczne w prasowaniu. Z tego względu walka z zagnieceniami powstałymi podczas przechowywania ich w worku próżniowym lub na ciasnej półce będzie wymagała odpowiedniej wiedzy i przygotowania.
Metodę prasowania należy dobrać do tkaniny, z której wykonano ubranie. Wełna i poliester bywają do siebie łudząco podobne, ale każde z nich będzie potrzebowało innego rodzaju pielęgnacji. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie wszystkie części garderoby będziemy w stanie dokładnie wyprasować na desce – ułożenie dobrze skrojonego, dopasowanego płaszcza lub taliowanego trencza na płasko jest niemal niemożliwe. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem pozostaje prasowanie parowe w pionie. Sprawdź, jak prasować parą w pionie i na desce.
Jak wyprasować wełniany płaszcz?
Do prasowania płaszcza ze 100% wełny lub z domieszką wełny można wykorzystać zarówno żelazko parowe, jak i parownicę bądź żelazko z zewnętrznym generatorem pary. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, prasuj ubranie po prawej stronie przez bawełnianą lub lnianą ściereczkę, a temperaturę stopy ustaw zgodnie z zaleceniami na metce (nie przekraczaj 150oC). Płaszcze bez ocieplenia możesz też prasować po lewej stronie. Zwróć wtedy uwagę na materiał, z którego wykonano podszewkę – poliestrowa źle znosi wysokie temperatury, dlatego ustaw żelazko na jedną „kropeczkę”.
Znacznie wygodniejszą metodą jest prasowanie parą w pionie. Rozwieś ubranie na zwykłym wieszaku lub na stojaku parownicy. Pierwszy strumień pary skieruj w bok – mogą się w nim znajdować kropelki wody, które zmoczyłyby tkaninę. Następnie przejdź do prasowania płaszcza. Powolnymi ruchami przesuwaj stopę parową od ramion, przez talię, aż po końce materiału, pomagając sobie drugą ręką przy podnoszeniu rękawów, naciąganiu tkaniny lub wygładzaniu trudno dostępnych miejsc.
Jak wyprasować kurtkę puchową?
Puchowe kurtki i płaszcze niemal zawsze są pikowane, dlatego trudno wyprasować je zwykłym żelazkiem. Znacznie lepiej sprawdzą się tu parownice i żelazka z generatorem pary do prasowania w pionie. Pozwolą one na dokładne wygładzenie wszystkich zagnieceń materiału, kaptura oraz obszyć przy suwakach i zatrzaskach. Postaraj się jednak nie dopuścić do przemoczenia tkaniny, by naturalne wypełnienie nie straciło swoich właściwości.
Jak wyprasować skórzaną kurtkę?
Do wyboru masz 2 metody. Pierwszą jest skorzystanie z generatora pary lub parownicy. Ustaw urządzenie na najmniejszą moc i rozpylaj parę na skórzane elementy z odległości 20-30 cm. Jeśli nie masz urządzenia parowego, postaw na prasowanie bez żelazka. Spróbuj delikatnie zwilżyć skórę, powieś ubranie na wieszaku i pozostaw na kilka dni. Dla lepszego i szybszego efektu, skieruj na wilgotną kurtkę strumień ciepłego powietrza z suszarki. W ten sposób skóra zmięknie, a zagniecenia się rozprostują.
Jak wyprasować płaszcz i kurtkę z poliestru?
Ubrania wierzchnie z dzianin i tkanin poliestrowych są komfortowe w użytkowaniu i proste pielęgnacji. Nie przemakają przy niewielkim deszczu, szybko schną, można je prać w pralce i prasować, nawet zwykłym żelazkiem. Podczas prasowania warto jednak zachować ostrożność – poliester łatwo się topi i przypala, dlatego powinien być traktowany tylko niską temperaturą. Jeśli to możliwe, prasuj poliestrowe kurtki i płaszcze od lewej strony. W przypadku grubszych ubrań lepiej sprawdzi się prasowanie na prawej stronie, podkładając pod stopę żelazka ściereczkę. Zapobiegnie ona przegrzewaniu tkaniny i powstawaniu wybłyszczonych śladów.
Posiadanie parownicy lub żelazka z generatorem pary znacznie ułatwia prasowanie poliestrowych okryć wierzchnich. Stopy tych urządzeń nie nagrzewają się tak mocno, jak zwykłe żelazko, dlatego są bezpieczne dla tkaniny. Wytwarzana przez nie para wodna w mgnieniu oka upora się ze wszystkimi zagnieceniami, a dodatkowo odświeży ubranie. Takie sprzęty dają możliwość prasowania odzieży zarówno w pionie, jak i w poziomie, dlatego nie trzeba męczyć się z układaniem precyzyjnie skrojonego płaszcza na desce do prasowania. Jeśli nie wiesz, który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim domu, skorzystaj z naszego poradnika: Generator pary czy żelazko – co wybrać?
Jaka parownica do odzieży wierzchniej – cechy dobrej parownicy do ubrań
Parownica do ubrań jest uniwersalnym sprzętem, który nie tylko pomoże odświeżyć zimową garderobę, ale też poradzi sobie z prasowaniem wszystkich rodzajów kurtek, płaszczy, a nawet futer.
Przy zakupie idealnego sprzętu, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- możliwość regulacji mocy pary – zwiększa gamę zastosowań parownicy i pozwala łatwiej pracować z różnymi rodzajami materiałów
- dostępność nakładki ze szczotką, która pomaga odświeżyć futra i wełniane płaszcze oraz usunąć z nich powierzchowne zabrudzenia i włosy
- wygodny, szeroki wieszak, na którym da się swobodnie ułożyć obszerne okrycia wierzchnie
- podgrzewana płyta końcówki, zapobiegająca skraplaniu się wody i przypadkowemu zachlapaniu ubrań.
Szukasz parownicy do prasowania w pionie, która poradzi sobie nie tylko z kurtkami i płaszczami, ale też z tekstyliami domowymi, firankami i cieńszymi ubraniami? Sprawdź, jak wybrać dobrą parownicę do ubrań i firan.