Prasowanie parą – czy jest lepsze od używania zwykłego żelazka?
Prasowanie parą polega na wygładzaniu materiału pod wpływem działania strumienia pary wodnej skierowanego wprost na tkaninę. Jej drobinki wnikają pomiędzy włókna, zmiękczają je i dokładnie rozprostowują zagniecenia. Para pozwala też na skuteczne prasowanie trudno dostępnych miejsc i niewielkich detali – wystarczy jedynie rozpylić ją na falbanki, zakładki i marszczenia. Jest to spora różnica w porównaniu do tradycyjnego żelazka, które do wygładzania materiału wykorzystuje głównie wysoką temperaturę oraz nacisk stopy. Jeśli rozgrzana stopa nie zdoła dotrzeć w zakamarki ubrania, pozostaną one wymięte.
Kolejną przewagą żelazek parowych nad zwykłymi jest możliwość prasowania i odświeżania odzieży wierzchniej: kurtek, płaszczy, garniturów, sukien ślubnych i wieczorowych oraz ubrań z wieloma detalami i zdobieniami. W ten sposób nie tylko wygładzisz tkaninę, ale też pozbędziesz się z niej nieprzyjemnego zapachu, np. po wizycie w słabo wentylowanej restauracji.
Sprawdź, jak prasować i odświeżać okrycia wierzchnie, m.in. płaszcze i kurtki.
To jeszcze nie wszystkie zalety prasowania parą. Warto wspomnieć również o:
- dezynfekujących właściwościach gorącej pary, która zabija drobnoustroje, zarodniki grzybów, pleśni oraz roztocza kurzu domowego gromadzące się na odzieży i tekstyliach
- możliwości pozbycia się z ubrań pozostałości detergentów, np. płynów do prania i płukania, które mogłyby spowodować uczulenie
- skróceniu czasu prasowania w porównaniu do tradycyjnego żelazka. Para przechodzi przez włókna tkanin „na wylot”, dlatego wystarczy wygładzić je tylko z jednej strony.
Jeśli chcesz prasować parą, to musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Do wyboru masz kilka rodzajów urządzeń: żelazka parowe, żelazka z funkcją prasowania w pionie (z generatorami pary) oraz parownice i to zarówno te kompaktowe, jak i spore stacje parowe z wieszakiem. Niektóre z tych sprzętów umożliwiają prasowanie zarówno w pionie, jak i na desce, łącząc zalety wygładzania tkanin rozgrzaną metalową stopą z dobroczynnym wpływem gorącej pary wodnej.
Co można prasować parownicą i generatorem pary?
Zarówno parownicą, jak i żelazkiem z generatorem pary można prasować większość materiałów, z których wykonane są ubrania i domowe tekstylia:
- tkaniny naturalne, np. bawełnę, len, wełnę, jedwab
- tkaniny sztuczne, np. wiskozę, cupro, lyocell, modal, acetat
- tkaniny syntetyczne, np. poliester, nylon, poliamid, akryl.
Jak widzisz, pary wodnej możesz używać do prasowania niemal wszystkich ubrań z Twojej szafy, nawet delikatnych muślinów, tiuli, organzy oraz koronek. Odświeżanie swetrów, kurtek i płaszczy? Żaden problem! Niektóre parownice mają nawet w zestawie specjalne końcówki do przeczesywania umożliwiające prasowanie futer i odzieży z włosami. Gorącej pary nie powinno się za to używać się do zamszu i skóry.
Poza ubraniami możesz również prasować pościel, ręczniki, kuchenne ściereczki, firanki, zasłony, obrusy i serwety, dezynfekować poduszki, kołdry (nawet puchowe!), narzuty oraz dywaniki i wełniane dywany. Zalety prasowania parowego docenią też rodzice maluchów. Sprawdzi się ono do odświeżenia i dezynfekcji pluszowych zabawek, mat niemowlęcych, baldachimów nad łóżeczkami, tkaninowych girland, kocyków, materacy, kojców i łóżeczek turystycznych, a także do wyrównywania zagnieceń na maleńkich ubrankach dla noworodka lub ciuszkach z niewielkimi detalami: guziczkami, falbankami, troczkami i marszczeniami.
Jakie urządzenie wybrać do prasowania parą? Sprawdźmy dostępne możliwości.
Parownica do prasowania ubrań w pionie
Parownica, zwana też steamerem, to urządzenie, które do prasowania wykorzystuje wyłącznie stały wyrzuty pary pod dużym ciśnieniem. Korzystanie z niej jest proste i nie wymaga zbyt dużej wprawy. Ubrania zwykle prasuje się w pionie, np. rozwieszone na wieszaku lub stelażu dołączonym do urządzenia. Niektóre parownice mają też funkcję prasowania w poziomie. Dzięki temu można używać ich do odświeżenia rozłożonej na płasko kołdry lub wygładzenia koszuli ułożonej np. na łóżku (warto wcześniej upewnić się, że dany model może być używana w taki sposób).
Sprawdź, jak wybrać dobrą parownicę do firan, ubrań i nie tylko.
Jak prasować parownicą – instrukcja prasowania parą w pionie
Przed rozpoczęciem prasowania, napełnij pojemnik na wodę w parownicy i uruchom ją, by się rozgrzała. W tym czasie rozwieś ubranie na wbudowanym stojaku lub na zwykłym wieszaku. Kiedy urządzenie poinformuje Cię o gotowości do pracy, możesz przejść do dzieła.
- Powieś ubranie na takiej wysokości, by móc wyprasować je bez pochylania się i nadmiernego obciążania pleców.
- Pierwsze uderzenie pary skieruj w bok, a nie na tkaninę. Dlaczego? Może on zawierać krople wody, które spowodują powstanie mokrych plam na ubraniu.
- Powolnymi, pionowymi ruchami przesuwaj dyszą parownicy wzdłuż tkaniny kierując strumień pary na zagniecenia. Płyta z dyszą powinna przylegać do tkaniny.
- Pomagaj sobie drugą ręką przy przesuwaniu i naciąganiu materiału oraz prasowaniu rękawów, obszernych spódnic itp. Na dłoń najlepiej nałóż specjalną rękawicę, która ochroni Cię przed przypadkowym oparzeniem gorącą parą.
- Kołnierzyki i mankiety prasuj przesuwając dyszę poziomym ruchem.
- Pilnuj, by przewód parowy był cały czas rozprostowany.
Powyższa instrukcja dotyczy głównie wygładzania ubrań. Prasowanie i odświeżanie domowych tekstyliów może wymagać lepszego przygotowania i trochę innej techniki. Sprawdź, jak skutecznie prasować firanki i zasłony.
Żelazko z generatorem pary do prasowania w pionie i na desce
Żelazko ze stacją parową to urządzenie, którego możesz używać do prasowania tkanin w pionie oraz w poziomie, na desce. Dzięki temu jest ono najbardziej uniwersalne, ma wiele zastosowań oraz pozwala prasować szybko i łatwo. Nadaje się do parowego odświeżania tekstyliów, wygładzania rozwieszonych firanek oraz do wygładzania różnych rodzajów ubrań na wieszaku bądź na desce.
- Prasowanie w pionie
Prasowanie pionowym żelazkiem parowym przebiega dość podobnie, jak w przypadku steamera, jednak z 2 istotnymi różnicami: stopy żelazka z generatorem pary nie trzeba przesuwać bezpośrednio po ubraniu (wystarczy trzymać ją tuż nad tkaniną), a kierunek prasowania nie ma znaczenia – możesz bez obaw wykonywać dowolne ruchy, a efekt zawsze będzie taki sam.
- Prasowanie w poziomie
Jeśli do tej pory korzystałeś ze zwykłego żelazka, to używanie żelazka parowego do prasowania na desce nie będzie dla Ciebie problemem. Zasada jest ta sama – należy powoli i bez dociskania przesuwać rozgrzaną stopę żelazka po tkaninie, wygładzając wszystkie zagniecenia. Stopa żelazka z generatorem pary jest lżejsza, dlatego jej używanie wymaga mniej wysiłku.
Jeśli chcesz prasować w poziomie, będziesz musiał zaopatrzyć się w deskę do prasowania. Jej konstrukcja musi być odporna na wilgoć – zapomnij o deskach wykonanych z płyty wiórowej albo z materiałów, które nie zostały zabezpieczone przed dzianiem skroplonej wody. Dobrą i najbardziej ekonomiczną opcją będzie deska z nierdzewnej, metalowej siatki. Zdecydowanie droższymi udogodnieniami są: nadmuch powietrza (do tzw. prasowania na balonie), odsysanie powietrza oraz podgrzewany blat – nie są one konieczne, ale znacząco ułatwiają pracę.
Żelazko parowe tylko w duecie z deską do prasowania
Dobre żelazko parowe różni się od swoich tradycyjnych odpowiedników możliwością uruchomienia niewielkiego, stałego dopływu pary w trakcie prasowania lub włączenia dodatkowego wyrzutu pary podczas rozprasowywania opornych materiałów. Na tym jednak różnice się kończą – sama technika prasowania jest identyczna. Tego typu żelazka ze zbiornikiem na wodę nie nadają się do prasowania w pionie, dlatego wybierając taki sprzęt musimy zaopatrzyć się w deskę. Jak już wiesz, powinna ona dobrze znosić kontakt z wilgocią, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na zakup odpowiedniego modelu.
Ilość pary wytwarzana przez żelazko z parą jest zwykle mniejsza niż w przypadku generatorów pary lub parownic. Nie wpływa to jednak negatywnie na skuteczność rozprostowywania tkanin – dodatkowymi czynnikami ułatwiającymi prasowanie żelazkiem parowym są jego spora waga oraz rozgrzana stopa, która doskonale i precyzyjnie wygładza tkaniny.
Przy prasowaniu grubych lub mocno wymiętych tekstyliów warto skorzystać z maksymalnych ustawień mocy pary, podczas gdy do cienkich i delikatnych materiałów w zupełności wystarczą najniższe parametry.
Wieszak czy deska do prasowania – wady i zalety prasowania w pionie
Obie omówione metody prasowania mają sporo zalet, ale też wad. Zebraliśmy je wszystkie w krótkim podsumowaniu, które znajdziesz poniżej.
Ogromnym plusemprasowania w pionie jest brak ryzyka przypalenia odzieży lub pozostawienia na niej nieestetycznych, błyszczących lub rozjaśnionych śladów. Nawet jeśli do tego celu używamy generatora pary, to stopa żelazka nie jest dociskana do tkaniny, dlatego z pewnością jej nie uszkodzi.
Na tym jednak nie koniec. Prasowanie parą w pionie ma też inne zalety:
- jest szybsze i wygodniejsze niż prasowanie na desce
- jest bezpieczne dla delikatnych tkanin
- umożliwia dokładne rozprostowanie wymagających ubrań i innych tekstyliów, których ułożenie na desce jest trudne lub niemal niemożliwe (np. płaszczy, sukienek z licznymi detalami, kurtek)
- pozwala na wygodne prasowanie wiszących firan i zasłon
- duże ciśnienie pary umożliwia skuteczne rozprostowywanie kilku warstw na raz
- nie wymaga rozkładania deski do prasowania
- umożliwia pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i odświeżenie tkanin bez konieczności oddawania ich do pralni
- pozwala pozbyć się bakterii i roztoczy
- spory zbiornik sprawia, że nie musimy co chwilę dolewać wody w trakcie pracy.
Do wad prasowania na wieszaku w pionie zaliczamy:
- brak możliwości zaprasowania kantów i plis
- ryzyko zachlapania ubrań wodą przy nieostrożnym używaniu parownicy
- ryzyko opatrzenia dłoni gorącą parą.
Prasowanie żelazkiem parowym lub żelazkiem z generatorem pary jest o tyle wygodne, że nie musimy uczyć się, jak to robić – każdy z nas ma już mniejsze lub większe doświadczenie z wykorzystaniem tradycyjnych żelazek z rozgrzewającą się stopą.
Oprócz tego, korzystanie z żelazek parowych ma też inne plusy:
- duża stopa, która jednorazowo obejmuje większą powierzchnię niż końcówka steamera
- szeroki zakres i precyzyjna regulacja temperatury prasowania
- automatyczny dobór temperatury i ilości pary (w niektórych modelach)
- dodatkowy wyrzut pary, przydatny do rozprasowywania wymagających materiałów
- możliwość prasowania kilku warstw jednocześnie (np. pościeli, pieluch tetrowych)
- dokładnie zaprasowane kanty i plisy
- możliwość wykonania naprasowanek na ubrania.
Wybierając prasowanie na desce, musimy również liczyć się z kilkoma wadami:
- ryzyko przypalenia tkaniny lub pozostawienia na niej wybłyszczonych śladów
- konieczność zakupu odpowiedniej deski do prasowania parą
- ryzyko zabrudzenia ubrania kamieniem z żelazka.
Jak widzisz, każde z opisanych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Znajomość sposobu działania, zalet i wad poszczególnych urządzeń jest kluczowa, by móc podjąć świadomą decyzję i wybrać taki sposób prasowania, który będzie najbardziej odpowiadała Tobie i Twoim ubraniom.