Kiedy i jak często należy myć okna?
Sądzisz, że sporadyczne mycie okien np., po zimie lub po ulewnym deszczu wystarczy, by utrzymać je w czystości? Przygotuj się na rozczarowanie. Niestety, okna wymagają regularnej i systematycznej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli wychodzą na ruchliwą ulicę lub znajdują się w miejscu narażonym na zadymienie, kurz i pył.
Najtrudniejsze w czyszczeniu i pielęgnacji są duże okna, wysokie przeszklenia, szerokie drzwi balkonowe i tarasowe oraz loggie i ogrody zimowe. Na takich powierzchniach każde, nawet najmniejsze zabrudzenie widać jak na dłoni. Jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta, to pewnie doskonale wiesz, że już kilka odbitych na szybie paluszków lub ślad nosa pupila mogą skutecznie zniechęcić do zerkania w stronę okna.
Jeśli zamierzasz umyć okna, to przede wszystkim wybierz odpowiednią porę dnia i pogodę. Nie zaleca się tego robić w pełnym słońcu, ponieważ woda z płynem szybko wysycha, pozostawiając irytujące smugi, które są trudne do usunięcia. Zdecydowanie lepiej przystąpić do czyszczenia okien w późnych godzinach popołudniowych lub wczesnym rankiem, zanim słońce zdąży zajrzeć w okna i rozgrzać powierzchnię szyby.
Przed rozpoczęciem czyszczenia warto dokładnie sprawdzić prognozę pogody. Czyszczenie okien podczas deszczu lub przy minusowych temperaturach może nie ma większego sensu. Krople deszczu pozostawią nieestetyczne zacieki, a zamarzający na mrozie płyn do okien może tworzyć na powierzchni szkła trudne do usunięcia smugi.
Najlepszy płyn do mycia okien — domowy, profesjonalny czy marketowy?
Czy opłaca się wydawać fortunę na drogie, profesjonalne środki do mycia okien? Tak, ale tylko wtedy, kiedy dokładnie wiesz, czego potrzebujesz lub masz już spore doświadczenie w stosowaniu takiej chemii. W przeciwnym razie, lepiej poszukać alternatyw w postaci taniej chemii gospodarczej, dostępnej w marketach, dedykowanych sklepach lub sklepach budowalnych. Taki wybór nadal wiąże się z wydatkami – nie tak dużymi, jak w przypadku profesjonalnych preparatów, ale nadal mogącymi uszczuplić nasz portfel, zwłaszcza przy dużej ilości okien i przeszkleń w domu.
Jeśli myślisz, że marketowe preparaty są jedynym rozwiązaniem, to mamy dla Ciebie niespodziankę! Wszystkie składniki na domowy płyn do mycia okien prawdopodobnie masz już w swoim domu! Jeśli masz też butelkę z atomizerem lub puste opakowanie po płynie do mycia szyb, to domowy detergent jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że opłuczesz butelkę i napełnisz ją własnoręcznie przygotowanym środkiem do mycia okien. Jakim? Do wyboru masz przynajmniej kilka specyfików. Przykładowe przepisy i przeznaczenie domowych detergentów znajdziesz w dalszej części artykułu.
Mycie okien płynem do naczyń
Doczyszczenia mocno zabrudzonych okien można wykorzystać mix ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Takie połączenie skutecznie usunie tłuste plamy, odciski palców, uporczywe zacieki i inne trudne zabrudzenia. Płyn do mycia naczyń świetnie sprawdza się również przy czyszczeniu plastikowych ram okiennych oraz żaluzji. Możesz wykorzystać go też do mycia parapetów – zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co najważniejsze, taka metoda jest niezwykle ekonomiczna – płyny do mycia naczyń są tanie, a do przygotowania roztworu czyszczącego wystarczy zaledwie kilka kropel.
Jeśli wybierzesz mycie okien płynem do naczyń rozrobionym w wodzie, zachowaj pewną ostrożność – zanim przystąpisz do czyszczenia, przetestuj roztwór na małej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że mieszanka jest bezpieczna dla danego tworzywa. W ten sposób zyskasz pewność, że nie zniszczysz przypadkowo okien ram i parapetów wykonanych z delikatnych materiałów.
Mycie okien wodą z octem – domowy sposób na czystość bez smug
Wśród najpopularniejszych i naturalnych składników, które mogą skutecznie oczyścić nasze okna, wymienić można mieszankę wody z octem spirytusowym. To proste połączenie pozwoli bez trudu doczyścić nawet mocno zabrudzone okna. Przygotowanie takiego domowego detergentu jest niezwykle łatwe – nie musisz nawet precyzyjnie odmierzać proporcji. Po prostu dodaj spory chlust octu do butelki z wodą i gotowe!
Woda z octem do mycia okien – proporcje domowego płynu czyszczącego
Jeśli chcesz zachować aptekarską precyzję, połącz wodę z octem w proporcjach 1:1.
Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem tłustych plam, zacieków i brudu. Co więcej, działa jak naturalny nabłyszczacz. Jego wadą jest jednak intensywny, kwaśny zapach, który nie należy do przyjemnych. Na szczęście, ta woń szybko się ulatnia – wystarczy porządnie przewietrzyć pomieszczenie.
Jeśli jednak Ty lub ktoś z Twoich domowników nie jest w stanie znieść octowego zapachu, spróbuj zastąpić ocet sokiem z cytryny. Na 2 litry wody wystarczy sok wyciśnięty z jednej dużej cytryny.
To jednak nie wszystko! Istnieją również inne przepisy na domowy płyn do mycia okien, np.:
- mieszanka wody i spirytusu salicylowego w proporcji 1:1
- połączenie 3 szklanek wody z 2 łyżeczkami boraksu i ½ szklanki zaparzonej herbaty.
Jeśli chcesz dodatkowo zapobiec osadzaniu się kurzu na czyszczonych powierzchniach, możesz dodać do swojego detergentu kilka kropel gliceryny.
Dedykowany koncentrat lub płyn do mycia okien
Jeśli zależy Ci na jak największej skuteczności, sięgnij po sprawdzone produkty renomowanych marek. Dzięki nim zyskasz pewność, że Twoje okna będą lśniące i idealnie czyste. Dedykowane środki czyszczące do mycia okien można podzielić na dwie główne kategorie:
- płyny do mycia ram i parapetów – specjalnie opracowane płyny przeznaczone do czyszczenia i odświeżania ram okiennych oraz parapetów. Te produkty są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, tłustych plam i kurzu, jednocześnie pozostawiając powierzchnie czyste i lśniące
- płyny do przeszkleń – specjalne środki czyszczące, które skoncentrowane są na efektywnym usuwaniu zabrudzeń z samych szyb okiennych. Dzięki nim możesz pozbyć się smug, odcisków palców, zacieków wodnych i innych trudnych plam.
Wybór pomiędzy tymi produktami zależy głównie od Twoich preferencji i potrzeb. Podczas sprzątania, warto zwrócić uwagę na instrukcje producenta dotyczące bezpiecznego stosowania tych środków. W trakcie czyszczenia okien przy użyciu chemicznych preparatów, ważne jest też zadbanie o prawidłową wentylację pomieszczeń.
Jaki środek do mycia ram okiennych i parapetów?
Ramy i parapety okienne, zwłaszcza od zewnętrznej strony, gromadzą sporo brudu. To właśnie na nich osiada kurz, pyłki roślin, lotne drobiny piasku, a nawet zeschłych liści lub kwiatów. Z tego względu ich czyszczenie jest utrudnione i wymaga użycia skutecznych środków. Jeśli preferujesz marketową chemię, możesz sięgnąć po rozrobiony z wodą uniwersalny płyn czyszczący. Kiedy jednak wolisz specjalistyczne detergenty dostępne w sklepach z chemią domową lub przemysłową, wybierz produkty dopasowane do materiału, z którego wykonane są Twoje ramy okienne i parapety, np. płyny do czyszczenia PCV, do mycia drewna lub aluminium, środki do czyszczenia kamienia.
Jaki środek do mycia szyb – zwykły płyn czy koncentrat?
Do mycia szyb i przeszkleń możesz wykorzystać zwykły płyn do szyb. Alternatywą są specjalistyczne detergenty do czyszczenia szkła w koncentracie. Takie produkty są droższe od klasycznych płynów do okien, lecz też bardziej wydajne – w sklepach z chemią domową lub elektromarketach znajdziesz koncentraty przeznaczone do mycia różnych szklanych powierzchni, m.in. okien, luster, luksferów, ścianek ze szkła oraz luster weneckich.
Środek do mycia przeszkleń nie musi kojarzyć się z agresywną chemią. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę ekologicznych płynów do szyb opatrzonych certyfikatami potwierdzającymi ich niewielki wpływ na środowisko. Takie produkty są zazwyczaj biodegradowalne, zapakowane w buteleczki nadające się do recyklingu, a w ich składzie dominują substancje pochodzenia naturalnego.
Kiedy powstają smugi na oknach po umyciu? Gdzie popełniamy błąd?
Dlaczego nawet po dokładnym i sumiennym umyciu okien pozostają smugi? Przede wszystkim, smugi na oknach mogą tworzyć się podczas mycia ich w pełnym słońcu. Dodatkowo, do powstawania smug mogą przyczyniać się:
- nieodpowiednie proporcje płynu do mycia i wody
- użycie niewłaściwej ściereczki do mycia okien.
To właśnie dlatego ważne jest unikanie mycia okien podczas upałów i w pełnym słońcu, stosowanie zalecanych proporcji detergentu i wody oraz korzystanie z dedykowanych narzędzi i detergentów do mycia okien. Wybierając odpowiednie metody i środki czyszczące, możemy minimalizować ryzyko pozostawiania smug i uzyskać czyste i lśniące okna.
Najprostszy i najlepszy sposób na mycie okien
Podstawowy zestaw do mycia okien składa się z:
- miski
- ściereczki do mycia okien,
- ręcznika papierowego.
Choć ręcznik papierowy może wydawać się prostym i praktycznym rozwiązaniem, to nie zawsze zagwarantuje nam skuteczne i efektywne czyszczenie okien. Papier często pozostawia smugi i drobinki, które trudno jest usunąć z powierzchni okien. Dlatego warto sięgnąć po inne materiały, które zapewnią lepsze rezultaty i pozwolą uzyskać czyste i lśniące okna.
Ręcznik papierowy jest też bezużyteczny w przypadku mycia wysokich okien, do których nie sięgamy dłonią, nawet stojąc na drabinie. W przypadku dużych przeszkleń do naszego żelaznego zestawu powinniśmy dodać również myjkę do okien na wysięgniku. Jaką myjkę wybrać i jak z niej korzystać? Wszystkiego dowiesz się z poradnika: Myjka do okien na kiju: jak i czym myć wysokie, duże okna?
Jak myć okna bez smug? Wykorzystaj akumulatorową myjkę do okien!
Dodatkowym sposobem na uniknięcie smug podczas mycia okien jest korzystanie z akumulatorowej myjki do okien. Takie automatyczne myjki do okien oferują szybkie, łatwe i skuteczne czyszczenie bez pozostawiania smug. Procedura mycia jest prosta i obejmuje kilka kroków:
- Spryskaj powierzchnię szkła preparatem w sprayu.
- Przetrzyj szybę ściereczką z mikrofibry.
- Zbierz wodę za pomocą akumulatorowej myjki do okien.
W ten prosty sposób będziesz mógł cieszyć się czystymi oknami już w kilka chwil!
Powodzenie całej operacji będzie w dużej mierze zależało od wydajności myjki, z której będziesz korzystać. Dobra myjka nie tylko pozwoli skutecznie umyć okna, ale też skróci czas pracy. Dowiedz się, jaką myjkę do okien kupić i na co zwracać uwagę wybierając elektryczną myjkę do szyb.
Akumulatorowa myjka do okien – czy warto?
Zakup akumulatorowej myjki do okien może mieć szereg zalet. Zaliczamy do nich:
- wygodę – bateryjne myjki do okien są niewielkie i łatwe w obsłudze. Pozwalają szybko i komfortowo myć okna bez konieczności ręcznego wycierania i polerowania,
- skuteczność – myjki do okien czyszczą nawet mocno zabrudzone okna, pozostawiając je czyste, błyszczące i bez smug,
- brak zacieków – sprawne i wydajne zasysanie wody zapobiega powstaniu nieestetycznych zacieków na szybach i przeszkleniach,
- wszechstronność – oprócz okien, większości myjek można używać do czyszczenia innych gładkich powierzchni, takich jak lustra, płytki czy kabiny prysznicowe, a także do zasysania rozlanych płynów.
Akumulatorowa myjka do mycia okien w domu – zalety
Przede wszystkim chodzi o czas i precyzję, które są nam w stanie zapewnić jedynie urządzenia przeznaczone do konkretnych zadań.
- Myjka do okien gromadzi brudną wodę bez pozostawiania smug i plam.
- Dzięki możliwości pracy we wszystkich kierunkach urządzenie jest zdolne umyć powierzchnie o niemal dowolnym kształcie! A więc wszelkie niestandardowe tafle, załamania czy obłości nie stanowią dla myjki żadnej przeszkody.
- Myjka przyda nam się również do mycia płytek czy luster. Jest to urządzenie poręczne, lekkie, a bateria wytrzymuje ponad 30 minut intensywnego mycia co w zupełności wystarczy do wyczyszczenia większości zabrudzonych powierzchni.
Szukasz dobrej, sprawdzonej myjki akumulatorowej? Poznaj ranking myjek do okien i sprawdź, które myjki akumulatorowe są najlepsze!