Myjka do okien na kiju: jak i czym myć wysokie, duże okna?

Mycie wysokich i dużych okien w domu czy biurze to duże wyzwanie, ale też niezbędna czynność porządkowa, którą trzeba regularnie wykonywać. Dowiedz się, czy istnieją sposoby, które pozwolą Ci komfortowo i szybko myć nawet spore okna. A może warto wykorzystać w tym celu specjalne sprzęty, np. myjkę do okien na kiju?
Spis treści

Duże okna i przeszklenia w domach i mieszkaniach

Duże przeszklenia, a nawet całe szklane ściany są domeną nowoczesnych biurowców i galerii handlowych zlokalizowanych w centrach miast. W ostatnim czasie na montaż sporych okien coraz częściej decydują się też inwestorzy prywatni, projektując budynki jednorodzinne w stylu nowoczesnej stodoły, a także decydując się na otwarte salony i antresole. Nierzadko adaptuje się na potrzeby mieszkalne poddasza i strychy, na których jedynym źródłem światła dziennego są wysoko umieszczone okna dachowe.

Duże okna nie są domeną wyłącznie nowego budownictwa – spotykamy je też w starych, zabytkowych kamienicach i dawnych budynkach użyteczności publicznej. Niejako za tym trendem podążają i współcześni deweloperzy, montując w reprezentacyjnych apartamentowcach i penthousach efektowne, nawet kilkumetrowe przeszklenia i okna. Takie rozwiązania są szczególnie pożądane w dwupoziomowych apartamentach oraz mieszkaniach z dostępem do tarasu. Możemy w nich spotkać również okna dachowe i świetliki.

Jednak lista szklanych powierzchni, które spotykamy domach i mieszkaniach nie kończy się tylko na oknach. Często wykorzystywanym trikiem aranżacyjnym jest montowanie w pomieszczeniach jak największych luster, które optycznie powiększają wnętrze i nadają mu wyjątkowego charakteru. Z tego względu nikogo nie dziwi już cała lustrzana ściana lub umieszczenie łazienkowego lustra nie tylko nad umywalką, ale też na całej długości pomieszczenia.

Oszałamiający efekt, który pozwalają uzyskać duże okna, przeszklenia i lustra ma jednak swoją cenę – wiąże się ze znacznymi trudnościami w utrzymaniu w czystości wszystkich tych powierzchni. Dziś zastanowimy się, jak najlepiej i najskuteczniej myć duże okna, przeszklenia i lustra. Czy do tego celu wystarczy nam odpowiednio wysoka drabina, czy lepiej skorzystać z innych udogodnień?

Jak myć duże okna, lustra bez smug i zacieków?

Zanim przejdziemy do urządzeń, które ułatwiają mycie dużych okien, warto wspomnieć też o detergentach. Ich rola w czyszczeniu sporych tafli szkła jest nieoceniona – skutecznie usuwają kurz, zabrudzenia oraz tłuste ślady i to już przy pierwszym pociągnięciu.

Odpowiednie środki czyszczące zapobiegają powstawaniu smug, niwelując ryzyko obnażenia wszystkich niedociągnięć przez pierwsze promienie słońca, które pojawią się na horyzoncie. Dzięki nim możemy w pełni cieszyć się spektakularnymi, dużymi szybami i rozpościerającym się za nimi widokiem bez obaw o przysłonienie go nieestetycznymi zaciekami, które mogą popsuć cały efekt.

Detergenty dostępne na rynku do mycia bez smug

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do mycia okien. Ich producenci zazwyczaj zapewniają, że dzięki zawartości np. alkoholu, octu lub amoniaku nie pozostawiają one smug i nadają szybom wyjątkowego blasku. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy detergent?

Dobry płyn do mycia okien może mieć w składzie:

 • niejonowe środki powierzchniowo czynne – nie mniej niż 5%
 • alkohol – rozbija cząsteczki brudu, usuwa tłuszcz oraz przyspiesza odparowywanie płynu i schnięcie okien; niekiedy zastępuje się go nanocząsteczkami krzemu
 • kwas mlekowy – substancja o odczynie kwasowym, która ułatwia odtłuszczenie okien
 • ocet – ma podobne działanie do kwasu mlekowego, a dodatkowo nabłyszcza szkło
 • silikony – pomagają rozprowadzać płyn, przez co skutecznie usuwają brud i ułatwiają mycie okien bez smug
 • wodę – jest nieodłącznym składnikiem każdego płynu do szyb
 • substancje zapachowe – zwróć na nie szczególną uwagę jeśli lubisz zapach unoszący się w domu po myciu okien.

Skuteczny detergent nie musi zawierać wszystkich tych substancji – role niektórych z nich są identyczne, dlatego z reguły kilka takich aktywnych składników wystarczy, by poradzić sobie z brudem i zapobiec powstawaniu smug.

Domowy płyn do mycia szyb – babcine sposoby

Oprócz gotowych płynów dostępnych w sklepach, możesz też wypróbować domowe receptury, wykorzystywane dawniej przez nasze babcie – często są być one równie skuteczne, co markowe preparaty, a nawet jeszcze lepsze. Zaletami własnoręcznie zrobionego płynu są: pewność co do jego składu, niski koszt produkcji oraz możliwość przygotowania go ze składników, które większość z nas ma w swoim domu. Poniżej znajdziesz przepis na domowy płyn do szyb.

Przygotuj:

 • 2 szklanki ciepłej wody przefiltrowanej, przegotowanej lub destylowanej
 • 2 łyżki ulubionego mydła w płynie
 • 2 łyżki wódki lub łyżkę spirytusu
 • kilka kropel gliceryny (nie są konieczne)
 • butelkę ze spryskiwaczem.

Wszystkie płynne składniki wlej do butelki, zakręć ją i energicznie wstrząśnij kilka razy. Gotowe!

Możesz bez obaw zmieniać proporcje płynu i modyfikować skład, dodając np. ulubiony olejek zapachowy, łyżkę octu lub soku z cytryny by stworzyć recepturę, która idealnie będzie odpowiadała na Twoje potrzeby.

ściereczka i domowy płyn do mycia szyb w spryskiwaczu

Mycie szyb – praktyczne zasady

Na nic zda się nawet najlepszy płyn do okien, jeśli będziemy stosować nieefektywną technikę ich czyszczenia. Podczas generalnych porządków warto kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą uzyskać satysfakcjonujący efekt i przyspieszą pracę redukując jednocześnie ilość poprawek:

 • Przygotuj się do pracy: zdejmij i wypierz firanki i zasłony, odkurz i odsłoń rolety lub żaluzje, przestaw rośliny z parapetu oraz przygotuj drabinę lub krzesło, z którego sięgniesz do najwyższych partii okna.
 • Zacznij od umycia ram – największe zabrudzenia i kurz wyczyść przy pomocy odkurzacza z nasadką w kształcie szczotki. Następnie przetrzyj profile wilgotną ściereczką zmoczoną w wodzie z kroplą płynu do naczyń.
 • Spryskaj szybę wybranym detergentem w atomizerze, a następnie wytrzyj ją ręcznikiem papierowym lub zbierz brudną wodę ściągaczką. Jeśli okno było mocno zabrudzone, możesz powtórzyć tę czynność.
 • Wypoleruj szybę przy użyciu miękkiej ściereczki (polecamy taką z mikrofibry), ręcznika papierowego lub zmiętej gazety.
 • Jeśli ściereczka ulegnie zabrudzeniu, wymień ją na nową – w ten sposób unikniesz smug.
 • Na koniec umyj parapety na zewnątrz i wewnątrz.

Myjka do okien – niepotrzebny gadżet czy Twój niezbędnik?

Myjka do okien to w zasadzie jedyny sprzęt, który jest w stanie ułatwić, a nawet nieco zautomatyzować mycie szyb. Jej zadaniem jest rozprowadzenie detergentu po szklanej tafli, zmycie zabrudzeń, zmiękczenie i rozpuszczenie plam, a następnie pomoc w usunięciu brudnej wody z powierzchni okna. Asortyment myjek do szyb dostępnych w sklepach jest dość szeroki – od prostych i tanich myjek manualnych aż po bardzo zaawansowane sprzęty akumulatorowe.

Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do mycia szyb – poradzą sobie również z czyszczeniem luster, szklanych stołów, witryn, gładkich płytek, a nawet wessaniem rozlanego napoju z podłogi.

Podstawowym elementem wyposażenia myjki do dużych okien jest drążek przedłużający, który umożliwi zwiększenie jej pola manewru i pozwoli sięgnąć do najwyższego punktu naszych szyb. Idealny sprzęt powinien też skracać czas pracy oraz zapobiegać powstawaniu zacieków i smug – pozbycie się ich na tak dużej wysokości może być bardzo trudne.

mężczyzna trzyma teleskopową myjkę do okien
Young man washing window in office

Myjka do okien na kiju

Myjka do okien na kiju jest najprostszym i najtańszym sprzętem, który ułatwia mycie przeszkleń, wysokich szyb oraz okien dachowych. Zazwyczaj zbudowana jest z dwustronnej końcówki, wyposażonej w gąbkę do rozprowadzania płynu i czyszczenia oraz w gumową ściągaczkę służącą do zebrania nadmiaru detergentu oraz brudu. Niektóre modele zamiast gąbki mają wymienne, przypinane na rzep ściereczki. To rozwiązanie jest nieco bardziej funkcjonalne – nie trzeba za każdym razem płukać gąbki, wystarczy jedynie wymienić szmatkę na nową. Całość osadzona jest na długim kiju umożliwiającym manewrowanie myjką na znacznej wysokości.

Taki rodzaj myjki sprawdzi się w domach, w których nie mamy zbyt wielu wysokich przeszkleń lub okien dachowych – używanie myjki bez regulacji długości kija na dłuższą metę może być niewygodne. Co więcej, konieczność dociskania jej do okna w trakcie mycia spowoduje, że po wyczyszczeniu kilku szyb będą nam omdlewały ręce. Z tych względów jest to rozwiązanie dla osób, które myją swoje okna dość rzadko i nie chcą wydawać większych kwot na bardziej zaawansowane sprzęty.

Myjka do okien teleskopowa

Nieco wygodniejsza w użyciu jest myjka teleskopowa do okien. Budowa jej końcówki jest niemal taka sama, jak w przypadku zwykłych sprzętów, jednak ogromna różnica tkwi w samej konstrukcji kija – można regulować jego długość w zakresie wskazanym przez producenta.

Niektóre modele mają możliwość regulacji kąta nachylenia końcówki względem kija, co dodatkowo ułatwia pracę oraz sprawia, że używanie takiego sprzętu jest znacznie wygodniejsze. Najbardziej zaawansowane myjki teleskopowe do okien wyposażone są w zbiornik na detergent i spryskiwacz, który nanosi pożądaną ilość płynu na powierzchnię szyby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że myjka do okien z teleskopem jest znacznie łatwiejsza w użyciu, niż klasycznym sprzęt bez regulacji. Z tego względu nadaje się ona do domów, w których jest nieco więcej panoramicznych i dachowych okien albo występuje niewiele przeszkleń, lecz ich właściciele lubują się w częstym sprzątaniu.

akumulatorowa myjka do okien trzymana przez mężczyznę
man holding a window steamer

Akumulatorowa myjka do okien

Najprostsze akumulatorowe myjki do okien działają jak automatyczne ściągaczki, zasysając brudną wodę lub detergent nałożony na powierzchnię okna do specjalnego pojemnika. Dzięki nim znika konieczność wycierania szyb na sucho, spada też ryzyko powstania zacieków oraz kapania brudnej wody na podłogę lub parapet, które to niedogodności są nieodłącznym elementem mycia okien w tradycyjny sposób. Do urządzeń można dokupić dodatkowo teleskopowe wysięgniki, zwiększające zakres ich pracy nawet do 4-5 metrów. Umożliwiają one nie tylko czyszczenie dużych przeszkleń, ale i mycie okien dachowych, szklarni oraz świetlików sufitowych.

Do nieco bardziej zaawansowanych myjek akumulatorowych producenci dodają specjalny pojemnik ze spryskiwaczem zakończony przyczepianą na rzep ściereczką. Jest on pomocny przy nanoszeniu detergentu na powierzchnię szyby oraz przy zmiękczaniu i rozpuszczaniu zabrudzeń. Bardziej rozbudowaną wersją tego sprzętu jest akumulatorowy pad, kształtem przypominający prostokątne żelazko. Na jego spodzie znajduje się ściereczka, na którą automatycznie dozowany jest środek myjący. W trakcie czyszczenia okien pad drga, co znacząco podnosi skuteczność oraz efektywność naszej pracy.

Akumulatorowa myjka do okien sprawdzi się w pomieszczeniach, w których mamy naprawdę duże, kilkumetrowe okna i niemal niemożliwym jest czyszczenie ich w tradycyjny sposób i przy pomocy zwykłych myjek. Będzie też wybawieniem dla osób, które dotychczas odczuwały dotkliwy ból ramion i rąk w trakcie sprzątania – znaczne skrócenie czasu pracy „na wysokości” przyczyni się do zmniejszenia tych przykrych dolegliwości.

Z tego urządzenia skorzystają nie tylko posiadacze sporych przeszkleń – nadaje się ono do każdego domu i mieszkania, którego posiadacze chcą zaoszczędzić nieco czasu na sprzątaniu. Aby uniknąć przerw w trakcie mycia okien o naprawdę sporej powierzchni, warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator – pełny cykl ładowania baterii może trwać nawet kilka godzin.

Tak duże ułatwienia pracy mają jednak swoją cenę – urządzenie renomowanej marki to koszt minimum 150, a najczęściej grubo ponad 200 zł. Jeśli dodamy do tego konieczność zakupu przedłużających lanc teleskopowych i dodatkowej baterii, wyjdzie nam już całkiem spora kwota. Możemy jednak śmiało stwierdzić, że akumulatorowa myjka do okien jest warta swojej ceny. W porównaniu do tradycyjnych metod sprzątania, umożliwia skrócenie czasu mycia okien nawet o połowę. Sprawia też, że jesteśmy w stanie czyścić je dokładniej, efektywniej oraz uniknąć brzydkich smug i zacieków, a więc zaoszczędzić czas na ewentualnych poprawkach. Często po zastosowaniu myjki okien nie trzeba już dodatkowo polerować, a więc odpada nam konieczność wykonania kolejnej, jakże żmudnej czynności.

Mycie wysokich, dużych okien nie jest trudne!

Jak zapewne zdążyłeś się przekonać, z odpowiednim przygotowaniem, płynem oraz sprzętem mycie wysokich okien oraz tych mniejszych, lecz położonych w trudno dostępnych miejscach może być proste, szybkie, a nawet przyjemne. Wystarczy trzymać się kilku wskazówek i stosować odpowiednią technikę, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Na koniec przypomnijmy sobie jeszcze najważniejsze aspekty mycia okien:

 • Wybierz detergent o odpowiednim składzie lub przygotuj własny, na bazie kilku komponentów.
 • Myj okna przy odpowiedniej pogodzie – idealne będzie zachmurzone niebo, brak deszczu i temperatura w granicach 10-25oC.
 • Zapoznaj się z technicznymi niuansami mycia szyb.
 • Przygotuj odpowiednio swoje stanowisko pracy.
 • Zaopatrz się we właściwy, dopasowany do swoich potrzeb sprzęt.
 • Przystąp do dzieła. Powodzenia!
Przejdź do
top