Ranking myjek do okien – najlepsze myjki akumulatorowe 2023
Akumulatorowa myjka do okien jest sprzymierzeńcem wszystkich osób, które chcą sprzątać szybko i skutecznie oraz mają już dość bałaganu podczas mycia szyb. Najpopularniejsze urządzenia na rynku cieszą się dobrymi opiniami, które zachęcają do zakupu i wypróbowania ich możliwości we własnym domu. Jeśli zastanawiasz się, jaka myjka do okien spełni wszystkie Twoje oczekiwania, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Poznaj nasz ranking najlepszych myjek do okien, a w nim polecane modele urządzeń do domowego użytku.
Ranking myjek do okien – najlepsze myjki akumulatorowe 2023
Akumulatorowa myjka do okien jest sprzymierzeńcem wszystkich osób, które chcą sprzątać szybko i skutecznie oraz mają już dość bałaganu podczas mycia szyb. Najpopularniejsze urządzenia na rynku cieszą się dobrymi opiniami, które zachęcają do zakupu i wypróbowania ich możliwości we własnym domu. Jeśli zastanawiasz się, jaka myjka do okien spełni wszystkie Twoje oczekiwania, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Poznaj nasz ranking najlepszych myjek do okien, a w nim polecane modele urządzeń do domowego użytku.
Jak działa akumulatorowa myjka do okien?
Akumulatorowe myjki do okien to proste, bezprzewodowe urządzenia, których podstawowym zadaniem jest odsysanie wody z gładkich i równych powierzchni, np. szyb, blatów, szklanych balustrad i stolików.
Są one wyposażone w:
gumowe listwy ściągające wodę
obudowę z wygodną, często antypoślizgową rączką
zbiornik na brudną wodę
silnik elektryczny oraz zasilający go akumulator (wymienny lub nie)
przycisk włącz/wyłącz
wskaźnik naładowania baterii (niektóre modele).
Po uruchomieniu myjki, zamontowana w niej turbina wytwarza podciśnienie, dzięki któremu woda jest skutecznie i szybko zasysana do specjalnego, szczelnego pojemnika. Dokładne zbieranie płynu z czyszczonej powierzchni umożliwiają silikonowe listwy, które zapobiegają też powstawaniu smug i zacieków. Po jednorazowym przesunięciu myjką np. po szybie, cała woda jest zebrana, a powierzchnia pozostaje niemal zupełnie sucha.
Każda elektryczna myjka do okien ma w zestawie ładowarkę. Do wybranych modeli producenci dołączają też inne akcesoria, np. myjki lub pady ze ściereczkami i spryskiwaczami, dodatkowe końcówki, drążki i wysięgniki lub detergenty do mycia okien. Dzięki tym dodatkom nie musisz zastanawiać się np. jaki płyn do myjki do okien Karcher sprawdzi się najlepiej – gotową próbkę masz już pod ręką.
Akumulatorowa myjka do mycia okien – czy warto?
Jeśli nigdy nie miałeś styczności z myjkami akumulatorowymi pewnie zastanawiasz się, czy warto wydawać około 200 zł, a nawet jeszcze więcej na sprzęt, który automatycznie zbiera i odsysa wodę. W końcu alternatywą dla urządzenia na baterie jest lekka i przede wszystkim tania ściągaczka lub dwustronna myjka do okien z gąbką bądź mikrofibrową szmatką i silikonową listwą.
Jednak myjki elektryczne do okien mają sporo zalet dzięki którym zyskują przewagę nad tradycyjnymi sposobami mycia okien:
woda zbierana ściągaczką nie kapie na parapet i podłogę
nie musisz polerować okien
po jednym przesunięciu szyba jest sucha, bez zacieków i smug
zużywasz mniej ściereczek i ręczników papierowych do zbierania wody i czyszczenia okien
sprzątanie jest znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnych metod.
Będziesz mógł też zrezygnować z używania krzeseł lub drabiny do mycia trudno dostępnych przeszkleń. Myjka do okien na wysięgniku pozwoli komfortowo umyć okna dachowe, świetliki, balustrady na piętrze oraz wysokie okna. Montuje się ją na specjalnym, teleskopowym drążku, a następnie przesuwa po powierzchni szyby dokładnie tak, jak podczas trzymania uchwytu urządzenia w dłoni.
Obsługa myjki jest bajecznie prosta – wystarczy nacisnąć przycisk by rozpocząć sprzątanie. Po zakończonej pracy musimy jedynie wylać brudną wodę ze zbiorniczka i przepłukać ssawkę.
Jaką myjkę do okien kupić i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Skoro już zdecydowałeś się na zakup myjki akumulatorowej, to pewnie chcesz wiedzieć, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze najlepszego modelu urządzenia. Pojęcie dobra myjka do okien jest jednak bardzo ogólne i dla każdego będzie oznaczało coś innego. Dlatego przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą w określeniu Twoich potrzeb i przeznaczenia urządzenia.
Do czego zamierzam używać myjki akumulatorowej (mycie: okien, kafelków, szklanej balustrady, przeszkleń w domu, stołu, blatów)?
Do poziomych powierzchni, np. stolika kawowego najlepiej wybierać myjki, które mogą pracować w zakresie 360o oraz mają opcję czasowego zwiększenia mocy (przydatna np. do zebrania rozlanej herbaty z blatu). Ważna jest też szerokość poszczególnych elementów, które będziemy czyścić. Standardowo, myjki mają 27- lub 28-centymetrowe ssawki. Do węższych okien, przeszkleń, kafelków z fugą lub luksferów lepiej wybrać model, który ma w zestawie również wąską głowicę (zwykle 17 cm).
Ile okien mam w domu?
Przy dużej ilości okien, loggiach i zimowych ogrodach warto postawić na myjkę z pojemnym akumulatorem, który zapewni długą pracę bez konieczności ładowania oraz ze sporym zbiornikiem na brudną wodę. Warto też poszukać urządzenia z wymiennymi akumulatorami lub nawet zestawu myjka + 2 akumulatory, co pozwoli na jeszcze dłuższe sprzątanie. Dobrym pomysłem będzie też profesjonalna myjka do okien o większym zbiorniku. Jeśli masz niewiele okien, lepiej postaw na myjkę o krótszym czasie pracy, lecz za to w znacznie niższej cenie.
Jakie okna mam w domu (tradycyjne, dachowe, bardzo wysokie, loggia, ogród zimowy)?
Myjka do wysokich okien, a także loggii, świetlików i domowych oranżerii powinna mieć możliwość zamocowania na teleskopowym lub składanym drążku, który pozwoli na mycie szyb bez drabiny. Dobra myjka do okien dachowych musi mieć ruchomą głowicę dopasowującą się do zamontowanego pod skosem skrzydła okna albo drążek z przegubem umożliwiającym zmianę kąta. Przy tradycyjnych oknach zupełnie wystarczająca będzie zwykła myjka akumulatorowa, którą trzyma się w dłoni.
Jak często będę używać myjki?
Do częstego użytku warto wybrać łatwą w obsłudze myjkę o ergonomicznym kształcie, wygodnej, antypoślizgowej rączce oraz ruchomej głowicy. Przy codziennym sprzątaniu nawet drobne niedogodności staną się irytujące i będą zniechęcały do używania sprzętu. Jeśli myjka ma służyć jedynie do mycia okien kilka razy w roku, możemy postawić na mniej ergonomiczny model, który jednak będzie znacznie tańszy.
Czy zawsze myję wszystkie okna jednego dnia, czy rozkładam pracę na kilka etapów?
Odpowiedź na to pytanie pozwoli zdecydować, jakiego czasu pracy na 1 ładowaniu oczekujesz od swojej myjki. Przy sprzątaniu „na raty” wystarczy urządzenie działające przez kilkadziesiąt minut, podczas gdy na całodzienne maratony mycia lepiej zaopatrzyć się w myjkę o pojemnej baterii i wymiennych akumulatorach.
Czy mam ulubioną markę sprzętów do sprzątania?
Jeśli np. znasz działanie myjki do okien Karcher i jesteś zadowolony z efektu jej pracy, rozważ zakup urządzenia tej samej firmy.
Ranking najlepszych myjek do okien – polecane modele 2023
Bardzo popularna i dobrze oceniana przez użytkowników myjka Karcher WV 5 Plus N z wymiennym akumulatorem i możliwością umycia 35 okien na raz. Niewielka waga, antypoślizgowa rączka oraz spryskiwacz z padem ułatwiają pracę, a dodatkowa ssawka zwiększa ilość zastosowań urządzenia. Głowice w 2 rozmiarach dopasowują się zarówno do dużych, jak i do niewielkich powierzchni, a 35-minutowy czas sprzątania można wydłużyć dokupując dodatkowy akumulator.
2. miejsce
Bateryjna myjka do okien Karcher WV 6 Plus
Topowy model myjki do okien popularnej marki Karcher o niezwykle długim czasie pracy i pojemnym zbiorniku na brudną wodę. Posiada wbudowany wyświetlacz pokazujący stan naładowania baterii oraz szybką ładowarkę pozwalającą na pełne naładowanie akumulatora już w 3 godziny. Dopracowana konstrukcja i nowe listwy silikonowe to gwarancja jeszcze lepszych rezultatów sprzątania.
3. miejsce
Myjka do okien Leifheit Dry&Clean + Drążek + Myjka Window Washer System Click
Akumulatorowa myjka do okien Leifheit o dość standardowych parametrach pracy idealnie nadająca się do mycia dużych i wysokich okien. Dołączony drążek oraz dwustronny pad ze ściereczką umożliwiają kompleksowe sprzątanie bez smug, zachlapań i zacieków. Wbudowany akumulator pozwala na przeszło 40 minut nieprzerwanej pracy w zakresie 360o, a łatwy montaż drążka umożliwia płynne przechodzenie od mycia standardowych okien do czyszczenia wysokich przeszkleń.
4. miejsce
Akumulatorowa myjka do okien Vileda Windomatic Power
Najtańsza myjka w naszym rankingu, wyposażona we wbudowany akumulator oraz trzyczęściowy zbiornik brudnej wody, który można myć w zmywarce. Wyróżniają ją: niska waga, funkcja Power czasowo zwiększająca moc urządzenia oraz ruchoma, ergonomiczna głowica ze ściągaczką.
5. miejsce
Akumulatorowa myjka do okien Karcher WV 2 Plus N
Jeden z podstawowych modeli myjek do okien Karcher, który jednak został wyposażony w aż 2 wymienne głowice do różnych zastosowań: o szerokości 28 i 17 cm. Wbudowany akumulator umożliwia 35 minut ciągłej pracy, co sprawdzi się raczej na niewielkich przestrzeniach, a dołączony do zestawu spryskiwacz z padem ułatwia sprzątanie i sprawia, że staje się ono znacznie mniej uciążliwe niż dotychczas.
Pierwsze miejsce naszego rankingu najlepszych myjek do okien przyznaliśmy urządzeniu Karcher WV 5 Plus N. To jeden z najpopularniejszych modeli tego producenta, który dostępny jest też w innych wersjach różniących się akcesoriami dołączonymi do zestawu. Niedawno został też zmodyfikowany i otrzymał bardziej pojemną baterię, dzięki czemu pozwala na umycie okien w całym domu bez konieczności ładowania akumulatora.
Elastyczne i wygodne sprzątanie z Karcher – myjka do okien WV 5 Plus N
Myjka do okien Karcher WV 5 Plus N jest standardowo wyposażona w 2 ssawki: dużą o szerokości 28 cm oraz mała 17-centymetrową. Większa ze ssawek ma po bokach wysuwane elementy, które pozwalają na zachowanie jednolitego dystansu od framugi (np. przy silikonowym lub gumowym łączeniu szyby z ramą) i zapobiegają powstawaniu w tym miejscu zacieków. Stopień ich wysunięcia reguluje się przy pomocy rolki umieszczonej na łączeniu ssawki z rękojeścią. Mniejsza ssawka takiego rozwiązania nie posiada, dlatego do jej używania będzie potrzebna pewna ręka użytkownika. Urządzenie może pracować z taką samą wydajnością w pionie i poziomie, a efektywność czyszczenia to 105 m2 i około 35 minut pracy na baterii, co jest w zupełności wystarczające do domowego użytku.
Lekka, poręczna i ergonomiczna – czego chcieć więcej?
Waga myjki WV 5 Plus N z zamontowanym akumulatorem wynosi 0,7 kg. Podczas pracy, w miarę napełniania się 100-mililitrowego zbiornika na brudną wodę, może ona wzrosnąć do ok. 800 g. Jest to dość dobry wynik, porównywalny z innymi myjkami o podobnej wydajności. Uchwyt myjki został wykonany z antypoślizgowej gumy, co ułatwia pewne trzymanie jej podczas pracy. Opróżnianie zbiornika na wodę jest proste i nie wymaga brudzenia rąk – wystarczy otworzyć zaworek i przechylić myjkę, a woda sama wycieknie. Zasięg myjki oraz pada możemy zwiększyć dokupując do niej teleskopowe lance Karcher o długości do 1,5 m.
Akcesoria do myjki Karcher, które dobierzesz do swoich potrzeb
Poza wspominaną wcześniej wąską ssawką, w zestawie z myjką WV 5 Plus N znajdziemy też butelkę ze spryskiwaczem i mikrofibrowym padem do mycia okien oraz saszetkę detergentu do mycia szyb. Zabrudzoną ściereczkę można wyprać w pralce lub opłukać pod kranem. Akumulator do myjki do okien Karcher montowany jest „na klik”, dlatego jego wyjęcie i włożenie zajmuje tylko chwilę. Karcher przyzwyczaił nas też do sporej dostępności akcesoriów dodatkowych, dlatego rozbudowa urządzenia o kolejny akumulator, pady do użytku wewnątrz i na zewnątrz, stację ładowania czy dokupienie nowych gumowych listew zbierających brudną wodę nie jest żadnym problemem. Można też od razu wybrać myjkę do okien Karcher WV 5 Premium w zestawie Non Stop, który zawiera 2 akumulatory, 2 ssawki w różnych rozmiarach, ładowarkę, stację ładowania oraz spryskiwacz z padem.
Cena myjki Karcher WV 5 Plus N: 295 zł (stan na styczeń 2023).
akcesoria dodatkowe: ładowarka do myjki do okien Karcher, butelka ze spryskiwaczem Extra i padem z mikrofibry, wąska ssawka, koncentrat do czyszczenia okien 20 ml
Zalety
bardzo dobre rezultaty pracy, bez smug i zacieków
łatwe opróżnianie zbiornika brudnej wody
cicha praca
2 rozmiary ssawek w zestawie
regulacja odległości ssawki od framugi
wskaźnik naładowania baterii
antypoślizgowa rączka
kompatybilna z teleskopowymi lancami do mycia wysokich okien Karcher
szczelna konstrukcja zapobiegająca wyciekom wody
dostępność bliźniaczych modeli z innymi zestawami akcesoriów
Wady
konieczność usunięcia nadmiaru wody z okolic ram okiennych
niewystarczający czas pracy na baterii przy dużej ilości okien
nieruchoma głowica
Ranking najlepszych myjek do okien – polecane modele 2023
Bardzo popularna i dobrze oceniana przez użytkowników myjka Karcher WV 5 Plus N z wymiennym akumulatorem i możliwością umycia 35 okien na raz. Niewielka waga, antypoślizgowa rączka oraz spryskiwacz z padem ułatwiają pracę, a dodatkowa ssawka zwiększa ilość zastosowań urządzenia. Głowice w 2 rozmiarach dopasowują się zarówno do dużych, jak i do niewielkich powierzchni, a 35-minutowy czas sprzątania można wydłużyć dokupując dodatkowy akumulator.
Bardzo popularna i dobrze oceniana przez użytkowników myjka Karcher WV 5 Plus N z wymiennym akumulatorem i możliwością umycia 35 okien na raz. Niewielka waga, antypoślizgowa rączka oraz spryskiwacz z padem ułatwiają pracę, a dodatkowa ssawka zwiększa ilość zastosowań urządzenia. Głowice w 2 rozmiarach dopasowują się zarówno do dużych, jak i do niewielkich powierzchni, a 35-minutowy czas sprzątania można wydłużyć dokupując dodatkowy akumulator.
Topowy model myjki do okien popularnej marki Karcher o niezwykle długim czasie pracy i pojemnym zbiorniku na brudną wodę. Posiada wbudowany wyświetlacz pokazujący stan naładowania baterii oraz szybką ładowarkę pozwalającą na pełne naładowanie akumulatora już w 3 godziny. Dopracowana konstrukcja i nowe listwy silikonowe to gwarancja jeszcze lepszych rezultatów sprzątania.
Karcher WV 6 Plus – najbardziej zaawansowana myjka do okien Karcher
Drugie miejsce naszego rankingu najlepszych myjek do szyb zajmuje topowy model marki Karcher – urządzenie WV 6 Plus. Do jego zalet należą długi czas pracy na baterii, innowacyjna listwa silikonowa na ssawce oraz spory zbiornik na brudną wodę. To wielofunkcyjne urządzenie ułatwi nie tylko regularne mycie okien, ale też wspomoże Cię podczas porządków w łazience, kuchni oraz w trakcie sprzątania samochodu.
Najbardziej wytrzymała myjka do okna Karcher Home&Garden
Myjka do okien WV6 Plus jest najwyższym modelem w ofercie Karcher, dlatego nie dziwią nas jej rewelacyjne parametry – wydajność 300 m2, 150-mililitrowy zbiornik brudnej wody i aż 100 minut pracy na 1 ładowaniu robi wrażenie. Niewielki wyświetlacz znajdujący się przy rączce pokazuje, na ile minut sprzątania wystarczy obecny poziom baterii. Pozwala to lepiej rozplanować pracę i ewentualne przerwy na podłączenie do ładowania. Dzięki dołączonej do zestawu szybkiej ładowarce, akumulator ładuje się w ciągu niespełna 3 godzin. Wysoka efektywność myjki Karcher ma jednak swoją cenę – to najdroższe urządzenie w naszym rankingu, a jednocześnie najcięższe. Przy pustym zbiorniku waży 800 g, a po zapełnieniu pojemnika brudną wodą, waga dochodzi niemal do 1 kg. Taki ciężar jest odczuwalny przy dłuższym sprzątaniu, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy używanie tego typu urządzeń lub wykorzystujemy je jedynie okazjonalnie.
Ulepszona konstrukcja ssawki dla jeszcze dokładniejszego sprzątania
Wyjątkowe udogodnienia zastosowane w myjce do okien WV 6 Plus nie ograniczają się tylko do czasu jej pracy i wydajności. Wyróżnia ją także silikonowa listwa o ulepszonej konstrukcji, która, zgodnie z deklaracją producenta, jeszcze lepiej zbiera zabrudzoną wodę z różnych powierzchni. Ta innowacyjna technologia sprawia, że nawet przy krawędziach okien nie pozostają smugi wody, które zwykle trzeba wycierać po zakończeniu pracy. Listwy zbierające można łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą, co dodatkowo ułatwia i usprawnia porządki. Do dyspozycji mamy tylko 1, standardową ssawkę, a końcówkę o szerokości 17 mm, podobnie jak wymienne listwy ssące, możemy dokupić oddzielnie.
Dobra myjka do okien ze spryskiwaczem, padem i wszystkim, czego tylko zapragniesz
Model Karcher WV 6 Plus posiada dość standardowy, bazowy zestaw akcesoriów, wśród których znajdziemy: klasyczny, ręczny spryskiwacz Extra z padem z mikrofibry, 20 ml koncentratu do czyszczenia okien, ssawkę o szerokości 280 mm oraz wspomnianą już szybką ładowarkę. To tylko jeden z wariantów tej myjki dostępnych na rynku. Możemy kupić ją również pod nazwą WV 6 Plus Promo (z 500 ml środkiem do czyszczenia szkła zamiast saszetki koncentratu) oraz w zestawie z wibrującym padem KW 4. Identyczne parametry ma też myjka do okien Karcher WV 6 Premium Home Line w kolorze białym, do którego producent dołącza również mniejszą, 17-centymetrową ssawkę oraz pad z mikrofibry do użytku na zewnątrz.
Cena myjki Karcher WV 6 Plus: 309 zł (stan na styczeń 2023).
Najważniejsze parametry
szerokość ssawki: 280 mm
wydajność: 300 m2, czyli ok. 100 okien
zbiornik na brudną wodę: 150 ml
czas pracy na akumulatorze: 100 min.
czas ładowania baterii: 170 min.
waga z akumulatorem: 0,8 kg
akcesoria dodatkowe: szybka ładowarka, koncentrat do czyszczenia okien, butelka ze spryskiwaczem Extra i padem z mikrofibry
Zalety
długi czas pracy na 1 ładowaniu
czytelny wyświetlacz informujący o pozostałym czasie pracy
ulepszona silikonowa listwa zbierająca wodę
bardzo duża wydajność
spora dostępność akcesoriów dodatkowych
cicha praca
duży pojemnik na brudną wodę
możliwość mycia wysokich okien po dokupieniu zestawu lanc Karcher
Wady
spora waga – niemal 1 kg z pełnym zbiornikiem brudnej wody
pozostawia delikatne smugi przy mocno zabrudzonych oknach
nieruchoma głowica
3 miejsce
Myjka do okien Leifheit Dry&Clean + Drążek + Myjka Window Washer System Click
Akumulatorowa myjka do okien Leifheit o dość standardowych parametrach pracy idealnie nadająca się do mycia dużych i wysokich okien. Dołączony drążek oraz dwustronny pad ze ściereczką umożliwiają kompleksowe sprzątanie bez smug, zachlapań i zacieków. Wbudowany akumulator pozwala na przeszło 40 minut nieprzerwanej pracy w zakresie 360o, a łatwy montaż drążka umożliwia płynne przechodzenie od mycia standardowych okien do czyszczenia wysokich przeszkleń.
Leifheit Dry&Clean + drążek + myjka Window Washer System Click
Trzecie miejsce naszego rankingu najlepszych myjek do okien należy do urządzenia Leifheit Dry&Clean, które oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wybraliśmy model z drążkiem zwiększającym zasięg mycia oraz myjką z miękką nakładką, tworzące kompletny zestaw do mycia okien i innych szklanych oraz gładkich powierzchni w domu.
Myjka akumulatorowa do okien Leifheit do pracy w pionie, poziomie i do góry nogami
Wielozadaniowa myjka, a raczej odkurzacz zasysający brudną wodę, Dry&Clean wyposażona jest w akumulator umożliwiający 38 minut pracy na 1 ładowaniu. Włączone urządzenie pozostaje w trybie czuwania aż do momentu zetknięcia się z czyszczoną powierzchnią, co pozwala na optymalizowanie zużycia prądu z baterii. Jej wydajność wynosi 110 m2, co, zgodnie z przelicznikiem stosowanym przez innych producentów, powinno pozwolić na umycie ok. 37 okien. Myjka pracuje w zakresie 360o, dlatego nie musimy obawiać się wycieków wody lub spadku efektywności przy manewrowaniu nią podczas mycia i sprzątania. Specjalnie zaprojektowana nakładka nachodzi na brzegi ram okiennych i ułatwia ich sprawne czyszczenie, a jednocześnie skutecznie zbiera wodę i nie tworzy smug. Konieczne jest jednak przetarcie ściereczką lub ręcznikiem papierowym dołu okna, a czasem również boków – tam myjka pozostawia niewielkie ilości nieodessanej wody.
Myjka na wysięgniku do okien na wysokości
Obsługa urządzenia jest dość prosta – zdejmowanie i wymianę ssawki umożliwia przycisk na obudowie, a duży otwór w wyjmowanym zbiorniku na brudną wodę ułatwia jego komfortowe opróżnienie i przepłukanie po skończonej pracy. Sporym udogodnieniem jest też dołączony do zestawu 43-centymetrowy drążek, który możemy zamocować „na klik” i to zarówno do odkurzacza Dry&Clean, jak i do myjki ze ściereczką Window Washer. Praca na takim wysięgniku wymaga jednak użycia nieco więcej siły – waga myjki połączona z brudną wodą zgromadzoną w zbiorniku może dochodzić do 1 kg. Jest ona jednak porównywalna z wagą Karchera WV 6 Plus, więc nie budzi naszych zastrzeżeń.
Akcesoria, które poszerzą zakres zastosowań
Myjkę Dry&Clean możemy kupić też bez dodatkowych akcesoriów, z samym drążkiem lub tylko z padem Window Washer. Urządzenie można również rozbudować o inne elementy, np. mniejszą ssawkę o szerokości roboczej 170 mm, wymienne listwy ściągaczki, ściereczki oraz dłuższy teleskopowy drążek z przegubem. Ciekawym i bardzo praktycznym dodatkiem jest też myjka ze spryskiwaczem Window Spray Cleaner nakładana na butelkę z płynem do mycia szyb Leifheit. Jej ruchoma końcówka umożliwia mycie okien pod dowolnym kątem, a specjalny kształt nakładki pozwala myć też ramy i szprosy.
Cena myjki do okien Leifheit: 254 zł (stan na styczeń 2023).
Najważniejsze parametry
szerokość ssawki: 280 mm
wydajność: 110 m2
czas pracy na akumulatorze: 38 min.
czas ładowania baterii: 180 min.
waga z akumulatorem: 739 g
akcesoria dodatkowe: drążek o długości 43 cm, dwustronna myjka Window Washer o szerokości 26 cm
Zalety
drążek zwiększający zasięg pracy
cicha praca
możliwość dokupienia dłuższego drążka z przegubem
praca w zakresie 360o
2-letnia gwarancja
możliwość dokupienia wielu akcesoriów dodatkowych
Wady
brak spryskiwacza w zestawie
pozostawia delikatne smugi przy krawędziach okien
brak wskaźnika naładowania baterii
4 miejsce
Akumulatorowa myjka do okien Vileda Windomatic Power
Najtańsza myjka w naszym rankingu, wyposażona we wbudowany akumulator oraz trzyczęściowy zbiornik brudnej wody, który można myć w zmywarce. Wyróżniają ją: niska waga, funkcja Power czasowo zwiększająca moc urządzenia oraz ruchoma, ergonomiczna głowica ze ściągaczką.
Vileda Windomatic Power – tania akumulatorowa myjka do okien
Czwarte miejsce rankingu najlepszych myjek do szyb zajmuje Vileda Windowmatic Power, która jest też najtańszą propozycją w naszym zestawieniu. To następca bardzo popularnego i dobrze ocenianego przez użytkowników modelu Windowmatic o nieco ulepszonej konstrukcji i większej funkcjonalności. Czym może się pochwalić najbardziej zaawansowana akumulatorowa myjka do szyb Vileda? Sprawdźmy.
Lekka myjka akumulatorowa do niewielkich przestrzeni
Akumulatorowa myjka Vileda wyposażona została w ruchomą głowicę ze ściągaczką o szerokości 27 cm, czyli dokładnie o 1 cm mniej niż w przypadku pozostałych sprzętów w naszym rankingu. Zamontowany w korpusie akumulator litowo-jonowy pozwala na 40 minut nieprzerwanej pracy oraz zapewnia wydajność 120 m2, czyli… 120 okien. Tak, to nie błąd – dokładnie taka informacja widnieje na opakowaniu, choć my podchodzimy do niej mocno sceptycznie. Wracając jednak do niuansów technicznych – brudna woda jest zasysana do trzyczęściowego zbiorniczka o pojemności 100 ml. Waga urządzenia wynosi tylko 640 g. Oznacza to, że przy pełnym pojemniku wody trzymamy w dłoni zaledwie 750 g, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Ruchoma głowica dla jeszcze większej ergonomii pracy
Myjkę Vileda wyróżnia funkcja zwiększenia mocy ssącej aż o 50%, która jest szczególnie przydatna przy zasysaniu rozlanych płynów lub czyszczeniu bardzo mokrych powierzchni. Aktywuje się ją za pomocą przycisku Power umieszczonego przy rękojeści, tuż nad włącznikiem. W odróżnieniu od urządzeń Karchera, ma też ruchomą głowicę i dopasowuje się do ruchów ręki użytkownika, przez co praca staje się łatwiejsza. W opisywanym zestawie nie ma zbyt wielu akcesoriów (jedynie ładowarka, co jest raczej oczywistością), ale za około 30 zł więcej możemy już kupić myjkę do okien Vileda Windowmatic Power SET, czyli urządzenie wraz z myjką ze spryskiwaczem. Końcówka modelu Windowmatic Power również jest ruchoma, co zapewnia w pełni ergonomiczne i komfortowe sprzątanie. W sklepie producenta dostępne są wyłącznie wymienne elementy: pojemnik na brudną wodę oraz głowica ze ściągaczką. Innych akcesoriów brak.
Łatwy demontaż, czyszczenie i opróżnianie zbiornika
Po zakończonym sprzątaniu, generalnego czyszczenia wymaga też sama myjka. Na szczęście, w przypadku urządzenia Vileda, demontaż wszystkich elementów oraz ich umycie jest bardzo proste. Zbiornik na brudną wodę zdejmuje się po naciśnięciu przycisku, a opróżnienie go zajmuje tylko chwilę. Następnie możemy umieścić go w górnym koszu zmywarki i umyć wraz z naczyniami lub opłukać pod kranem. Możliwość zdjęcia końcówki sprawia, że jej czyszczenie zajmuje zaledwie moment. Po tych zaletach czas przejść do sporej wady: elektryczna myjka do okien Vileda Windowmatic została wyposażona we wbudowany akumulator, którego nie wyjmuje się do ładowania. Oznacza to, że po 40 minutach sprzątania (lub po krótszym czasie, jeśli korzystasz z funkcji Power) konieczne będzie zrobienie 4-godzinnej przerwy na ładowanie do pełna.
Cena myjki do okien Vileda Windowmatic Power: 154 zł (stan na styczeń 2023).
Najważniejsze parametry
szerokość ssawki: 270 mm
wydajność: 120 m2
zbiornik na brudną wodę: 100 ml
czas pracy na akumulatorze: 40 min
czas ładowania baterii: 4 godziny
waga z akumulatorem: 640 g
akcesoria dodatkowe: ładowarka
Zalety
ruchoma głowica
możliwość czyszczenia w pionie i w poziomie
niewielka waga
możliwość mycia pojemnika na brudną wodę w zmywarce
cicha praca
Wady
brak wskaźnika naładowania baterii
wycieki wody przy przechylaniu (tylko w niektórych urządzeniach)
niezbyt użyteczna funkcja Power
brak wymiennych akumulatorów
5 miejsce
Akumulatorowa myjka do okien Karcher WV 2 Plus N
Jeden z podstawowych modeli myjek do okien Karcher, który jednak został wyposażony w aż 2 wymienne głowice do różnych zastosowań: o szerokości 28 i 17 cm. Wbudowany akumulator umożliwia 35 minut ciągłej pracy, co sprawdzi się raczej na niewielkich przestrzeniach, a dołączony do zestawu spryskiwacz z padem ułatwia sprzątanie i sprawia, że staje się ono znacznie mniej uciążliwe niż dotychczas.
Karcher WV 2 Plus N – bateryjna myjka ze zintegrowanym akumulatorem
Piąte, ostatnie miejsce naszego rankingu najlepszych akumulatorowych myjek do okien zajmuje kolejne urządzenie Karcher – WV 2 Plus N. Jest to drugi najniższy model z wbudowanym akumulatorem, ciekawym zestawem akcesoriów, który pod względem większości parametrów nie ustępuje numerowi 1 naszego zestawienia. Dlaczego więc dopiero 5. miejsce? Mimo wielu zalet, wbudowany akumulator znacznie ogranicza pracę tego urządzenia, przez co nadaje się ono raczej do małych mieszkań lub dla osób, które na jedno używanie myjki przeznaczają maksymalnie pół godziny.
Myjka o bardzo dobrych parametrach pracy z wbudowanym akumulatorem
Parametry myjki są podobne do modelu WV 5 Plus N, który zajmuje 1 miejsce naszego rankingu. Główna różnica pomiędzy tymi urządzeniami to fakt, że model 2 ma wbudowany i niewymienny akumulator, przez co jesteśmy skazani na obowiązkowe przerwy w sprzątaniu na 3-godzinne ładowanie. Pozostałe odmienności to: niższa waga WV 2 Plus N (o 100 g) oraz inny rodzaj wskaźnika stanu baterii. Zgodnie z opisem na stronie producenta, różnić powinny się też pady ze spryskiwaczem (Extra w modelu 5 i Standard w modelu 2), ale naszym zdaniem są one identyczne. Przejdźmy jednak do rzeczy: wydajność myjki WV 2 Plus N wynosi 105 m2, czyli 35 okien. Akumulator pozwala na 35 minut ciągłej pracy, a mycie szyb ułatwia dołączony do zestawu spryskiwacz ze ściereczką. Nie zapomnijmy też o ważnej zalecie, jaką jest jakość i niezawodność uznanej marki, która produkuje urządzenia do sprzątania już od 1950 r.
Prosta w obsłudze, lekka, lecz nie do końca ergonomiczna
Obsługa myjki do okien Karcher WV2 Plus N jest bardzo prosta. Uruchamiamy ją i wyłączamy przy pomocy przycisku tuż obok rączki. Końcówki odłącza się lekko i bez konieczności „szarpania się” z urządzeniem. Zbiorniczek na brudną wodę możemy opróżniać na 2 sposoby: otwierając niewielki zaworek (idealne w trakcie sprzątania) lub demontując go, np. po skończonej pracy, kiedy chcemy przepłukać go i przygotować urządzenie do następnego czyszczenia. Niewielka waga sprawia, że manewrowanie myjką nie jest żadnym problemem. Nieco uciążliwa jest jednak nieruchoma głowica, co jest jednak wspólną cechą wszystkich myjek tego producenta.
Liczne akcesoria dodatkowe i warianty myjki WV 2 Plus N
Ogromną zaletą tej myjki, podobnie jak pozostałych urządzeń Karcher, jest duża dostępność akcesoriów dodatkowych oraz innych wariantów sprzętów. Tutaj jednak nie mamy możliwości dokupienia szybkiej ładowarki – jedyną opcją jest ta dołączona do zestawu. Jednak dodatkowe listwy zbierające, pady do użytku na zewnątrz i wewnątrz oraz lance zwiększające zakres pracy myjki są jak najbardziej w naszym zasięgu. Model WV 2 dostępny jest w kilku wersjach: Premium Home Line w zestawie z wibrującym padem KV 4, Multi Plus Edition z kolorowymi listwami zbierającymi oraz Premium Black Edition z czarną obudową i żółtymi listwami – do wyboru, do koloru, chciałoby się powiedzieć.
Cena myjki do okien WV 2 Plus N: 229 zł (stan na styczeń 2023).
Najważniejsze parametry
szerokość ssawki: 280 mm
wydajność: 105 m2, czyli 35 okien
zbiornik na brudną wodę: 100 ml
czas pracy na akumulatorze: 35 min
czas ładowania baterii: 185 min
waga z akumulatorem: 0,6 kg
akcesoria dodatkowe: ssawka o szerokości 170 mm, ładowarka, spryskiwacz Standard z padem z mikrofibry, 20 ml koncentratu do czyszczenia okien
Zalety
cicha praca
dobra jakość wykonania i wytrzymałość
niska cena
2 ssawki w zestawie
niewielka waga
bardzo dobre rezultaty pracy
łatwe opróżnianie zbiornika brudnej wody
dołączony pad ze spryskiwaczem
możliwość dokupienia innych akcesoriów i części wymiennych
Wady
brak możliwości wymiany akumulatora
nieruchoma głowica
konieczność robienia przerw w pracy na ładowanie baterii