Najczęstsze błędy, które powodują smugi na podłodze po umyciu
Smugi po umyciu podłogi najczęściej spowodowane są przez drobne błędy. Jeśli po każdym sprzątaniu stan Twojej podłogi nadal pozostawia wiele do życzenia, przyjrzyj się swojej technice sprzątania.
Do najczęstszych przyczyn powstawania smug na podłodze zaliczamy:
- mycie nieodkurzonych podłóg – wbrew pozorom, podłoga może być zbyt brudna na mycie. Mopowanie jej bez odkurzania powoduje rozmazywanie brudu i kurzu po całej powierzchni
- nieprawidłowy kierunek mycia – panele, deskę barlinecką oraz poziomo układane parkiety zawsze należy myć wzdłuż, a nie w poprzek
- zbyt ciepła woda – podłogi „lubią” mycie zimną lub letnią wodą
- nadmiar detergentu – niektóre chemiczne środki czyszczące stosowane w nadmiarze mogą postaci na podłodze biały nalot w postaci smug. Aby tego uniknąć, zawsze stosuj się do dawkowania zaleconego na opakowaniu.
Tradycyjne sposoby na mycie podłogi bez smug
Znasz już najczęstsze przyczyny powstawania smug na podłodze i wiesz, czego należy unikać. Czas zastosować tę wiedzę w praktyce. Zacznijmy od tradycyjnych metod mycia podłogi, które są chyba najczęściej wykorzystywane w naszych domach.
Ręczne mycie podłogi
Ręczne mycie to jeden z podstawowych i najłatwiej dostępnych sposobów na czyste podłogi bez smug. Wystarczy miska z letnią wodą i detergentem oraz duża ściereczka lub szmatka do podłogi, by skutecznie pozbyć się brudu, kurzu, a nawet przyschniętych plam. Niestety, ręczne mycie pochłania sporo czasu i energii – zwykle trzeba robić to na kolanach, co przy dłuższym sprzątaniu skutkuje nie tylko bólem nóg, ale też pleców, nadgarstków i ramion. Z tego względu ręczne mycie nie sprawdzi się w przypadku seniorów oraz osób mających problemy z poruszaniem się.
Jeśli chcesz ręcznie umyć podłogi bez smug, pamiętaj o częstym płukaniu i jak najmocniejszym wykręcaniu szmatki oraz wymianie wody na nową, kiedy zacznie robić się brudna. To właśnie rozmazany brud i nadmiar wody zalegającej na podłodze są głównymi „winowajcami” smug.
Mycie podłogi mopem
Jeśli nie możesz lub nie chcesz myć podłogi ręcznie, zaopatrz się w wygodniejszy i skracający czas pracy mop. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów mopów:
- sznurkowe – najmniej wygodne i najtrudniejsze w dokładnym wypłukaniu i odsączeniu
- paskowe – tanie, chłonne i dość skuteczne
- płaskie – precyzyjne, wygodne i doskonałe do mycia dużych powierzchni
- obrotowe – łatwe w użytkowaniu i wyżymaniu.
Jeśli chcesz umyć podłogę szybko i bez smug, wybierz mop obrotowy z wiadrem wyposażonym w wirówkę aktywowaną pedałem lub płaski mop z wyżymarką. Oba typy mopów dobrze sprawdzą się niemal na każdym rodzaju posadzki – od parkietów, przez panele aż po polerowany gres. Dostępne są w różnych wariantach, dlatego dobór mopa do materiału, z którego wykonano podłogę nie jest żadnym wyzwaniem.
Odradzamy natomiast kupowanie mopów sznurkowych – grube sznurki gromadzą brud, który trudno wypłukać, lecz bardzo łatwo rozmazać po podłodze, tworząc niezbyt efektowne smugi.
Podobnie jak przy myciu ręcznym, również podczas korzystania z tradycyjnego mopa należy pamiętać o częstym płukaniu i dokładnym wyżymaniu materiału. Warto też stale kontrolować stopień zabrudzenia wody – wiele wiader do mopa ma ciemne kolory, przez co stan wody jest słabo widoczny.
Płyn do mycia podłóg bez smug – jaki wybrać?
Tradycyjne sposoby na mycie podłóg bez smug wymagają użycia detergentu. Do wyboru będziemy mieć 2 grupy środków:
- domowe preparaty
- specjalne płyny do mycia podłóg bez smug ze sklepu.
Wśród domowych płynów do podłóg niekwestionowanym królem jest roztwór wody z octem. Ocet znany jest ze swoich właściwości nabłyszczających i czyszczących, dlatego świetnie sprawdzi się jako składnik środka do mycia podłóg bez smug. Na 5 litrów letniej wody dodaj 1 szklankę octu i zamieszaj. Jeśli nie przepadasz za charakterystycznym, octowym zapachem, zamaskuj go dodając do wody również kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
UWAGA: przed zastosowaniem octu do mycia podłogi sprawdź zalecenia producenta swojej posadzki. Ocet może rozpuścić warstwę ochronną pokrywającą drewno, co zwykle oznacza utratę gwarancji na podłogę.
Drugim wszechstronnym środkiem do mycia podłóg jest woda z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Popularny Ludwik lub Fairy skutecznie usunie brud i rozpuści tłuste plamy, a przy tym nada podłodze blasku. Sprawdził się na szkle? Zadziała też na podłogi, nawet te na wysoki połysk.
Czas na sklepowe płyny do mycia podłóg bez smug. Asortyment takich produktów jest naprawdę szeroki. Dzięki temu w niemal każdym sklepie znajdziesz płyny dedykowane różnym rodzajom podłóg. Wybierając specjalistyczny środek masz pewność, że jego składniki nie uszkodzą delikatnych powierzchni – o ile w przypadku gresu, kafelków, żywicy lub mikrocementu zagrożenie jest bliskie zeru, to już przy myciu podłóg z drewna (zwłaszcza olejowanego) nieodpowiedni preparat może narobić sposób szkód.
Podsumowując: trwałe i odporne podłogi możesz myć zarówno domowymi, jak i sklepowymi środkami. Do delikatnych powierzchni stosuj tylko specjalistyczne środki, najlepiej zalecane przez producenta podłogi.
Czytaj też: Czym i jak myć drewniane podłogi?
Sprzęty, które ułatwią mycie podłogi bez smug
Nowoczesne sprzęty AGD ułatwiają nam niemal każdą dziedzinę życia. Nie inaczej jest w przypadku mycia podłóg. Jak zaraz się przekonasz, obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów urządzeń elektrycznych, które przyspieszą mycie podłogi bez smug, a dodatkowo zrobią to bez detergentów i przy niewielkim zużyciu wody.
Mop parowy – szybkie mycie podłóg bez smug
Mycie podłóg mopem parowym jest szybkie i bardzo skuteczne. Urządzenie wykorzystuje stały strumień gorącej pary wodnej, który przenika przez nakładkę z mikrofibry i jest dozowany na podłogę. Wystarczy jedno przesunięcie głowicą mopa, by z podłogi zniknął brud, kurz, zaschnięte plamy oraz drobnoustroje.
Mycie parowe to gwarancja czystej podłogi bez smug – mopy parowe wykorzystują niewielką ilość wody, dlatego jej nadmiar nie zalega na posadzce po sprzątaniu. Co więcej, wysoka temperatura pary wodnej przyspiesza schnięcie powierzchni, a miękka nakładka wykonana np. z mikrofibry delikatnie czyści i poleruje podłogi. Dobre mopy parowe wyposażone są w regulację mocy strumienia pary, dlatego nadają się do mycia niemal wszystkich powierzchni.
Czytaj też: Czy mopem parowym można myc panele drewniane i winylowe?
Odkurzacz parowy do mycia podłóg
Odkurzacz parowy przeznaczony jest głównie do dywanów i wykładzin, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go do mycia podłóg. To urządzenie łączy zalety tradycyjnego odkurzacza i mopa parowego – w jednym przejściu roboczym zasysa piasek, kurz i drobne śmieci oraz myje i dezynfekuje podłogi. Dzięki temu nie musisz odkurzać przed myciem – obie te czynności wykonasz na raz, oszczędzając sporo czasu.
Korzystanie z odkurzacza parowego eliminuje 3 najczęstsze przyczyny powstawania smug na podłodze: nadmiar wody, brak odkurzenia powierzchni przed myciem oraz zastosowanie zbyt dużej ilości detergentu. Zapobiega też powstawaniu zarysowań na delikatnych drewnianych podłogach – odpowiedzialne za nie drobinki piasku są od razu zasysane do zbiornika na śmieci. Sporo zalet, prawda? Kolejną jest łatwość użycia i wysoka skuteczność – strumień pary wnika w szczeliny i fugi, dosłownie odrywając od nich brud. Dzięki temu nie musisz już czyścić spoin szczoteczką – po jednym odkurzeniu parowym cała podłoga jest czysta, błyszcząca i bez smug.
Czytaj też: Odkurzacze parowe – działanie i sposób użycia.
Mop elektryczny – aktywne mycie bez rozmazywania brudu
Urządzeniem, które przenosi tradycyjne mycie podłogi bez smug na wyższy poziom jest mop elektryczny. Wyposażony jest w obrotowe wałki lub okrągłe pady, które są stale zwilżane czystą wodą i kręcąc się usuwają brud oraz plamy z podłóg. Zadaniem użytkownika jest jedynie przesuwanie głowicy po podłodze, zupełnie jak przy sprzątaniu odkurzaczem pionowym.
Do mycia podłóg bez smug najlepiej sprawdzą się mopy elektryczne z funkcją aktywnego mycia, które myją powierzchnie czystą wodą, a jednocześnie zasysają brudną wodę do szczelnego zbiornika. Dzięki temu brud nie rozmazuje się po podłodze, a Ty unikasz smug i nadmiaru wody oraz możesz sprzątać szybko, wygodnie i bez wysiłku.
Bez względu na rodzaj mopa elektrycznego, warto pamiętać o prawidłowym kierunku mycia podłóg oraz odpowiednim dozowaniu detergentu.
Odkurzacz myjący – równoczesne mycie i odkurzanie podłóg
Odkurzacz myjący to zaawansowany sprzęt, który łączy działanie tradycyjnego odkurzacza pionowego i mopa elektrycznego. Mycie i odkurzanie mogą odbywać się w jednym przejściu roboczym, co gwarantuje oszczędność czasu. Odkurzacze myjące są zasilane akumulatorowo bądź sieciowo i oferują 2 rodzaje mycia:
- aktywne, ze stałą podażą czystej wody z detergentem oraz zasysaniem brudnej wody do specjalnego zbiornika
- tradycyjne, w którym przymocowana na stałe ściereczka jest ciągle zwilżana wodą ze zbiorniczka.
Jeśli chcesz uniknąć smug, postaw na odkurzacz z aktywnym myciem. Tylko on naprawdę myje podłogi, zamiast jedynie je przecierać i skutecznie usuwa brud. W wyborze najlepszego odkurzacza myjącego pomoże Ci nasz poradnik: Odkurzacz z funkcją mycia podłóg.
Smugi po myciu podłogi – jak się ich pozbyć?
Czasem nawet dokładne umycie podłóg zakończy się powstaniem nieestetycznych smug. Najczęściej ma to miejsce wtedy, kiedy podłoga była bardzo brudna. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak umyć ją ponownie, np. wodą z dodatkiem octu.
W przypadku podłóg na wysoki połysk dobrze sprawdza się… mycie letnim płynem do spryskiwaczy. Ma podobne działanie od płynu do szyb, lecz w przeliczeniu na litry jest znacznie tańszy. Mocz w nim mopa lub ściereczkę dokładnie je odsączając, a następnie przecieraj swoją posadzkę.
Ostatnia metoda przeznaczona jest tylko dla wytrwałych. Froterowanie, czyli polerowanie podłóg, pozwoli Ci usunąć smugi i pozostawić Twoje panele, parkiet lub kafelki idealnie lśniące. Możesz zrobić to ręcznie, np. przy użyciu miękkiej szmatki, wykorzystać elektryczną froterkę lub kupić polerujące nakładki na kapcie. Pamiętaj, że froterować można tylko odkurzone z piasku podłogi! Podczas polerowania każde ziarenko może spowodować zarysowania na delikatnych powierzchniach!