Mycie drewnianej podłogi – podstawowe zasady
Naturalne drewno to jeden z najbardziej efektownych i eleganckich, ale też wymagających materiałów wykończeniowych. Drewniana podłoga jest podatna na powstawanie zarysowań, wgnieceń i innych uszkodzeń, dlatego potrzebuje delikatnej pielęgnacji i skutecznego, lecz łagodnego czyszczenia.
Najważniejszą zasadą mycia podłóg z drewna jest korzystanie z mocno odciśniętego mopa lub szmatki. Drewno źle znosi kontakt z wilgocią, dlatego trzeba go ograniczać do minimum. Przed myciem należy dokładnie odkurzyć podłogę, by znajdujące się na niej ziarenka piasku nie zarysowały jej powierzchni.
Czym myć parkiet i inne drewniane podłogi?
Aby utrzymać drewniane podłogi w jak najlepszym stanie, do ich mycia warto stosować tylko specjalistyczne środki. Nie polecamy uniwersalnych płynów czyszczących, płynu do mycia naczyń, a tym bardziej agresywnej chemii np. do sprzątania łazienek, która może zniszczyć drewno.
Rodzaj preparatu zawsze należy dopasować do typu wykończenia podłogi. Tylko wtedy zyskasz pewność, że sprzątanie będzie w pełni bezpieczne, a podłoga po myciu zachowa swój piękny wygląd i będzie należycie zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników.
- Parkiet i podłogi olejowane
Do mycia drewnianych podłóg pokrytych woskiem i olejowoskiem należy wykorzystywać dedykowane mydła i płyny do podłóg olejowanych. Warto zaopatrzyć się też w 2 inne preparaty pielęgnacyjne: zmywacz do usuwania plam i pozostałości detergentów oraz środek do zabezpieczenia podłogi zawierający np. naturalne oleje.
- Parkiet i podłogi lakierowane
Nawet twardy i odporny lakier może ulec uszkodzeniom w wyniku stosowania nieodpowiednich detergentów. Dlatego do mycia lakierowanych parkietów, desek i drewnianych paneli wykorzystuje się wyłącznie płyny do podłóg drewnianych, które nie powodują stopniowego rozmiękania lakieru.
Środek do mycia podłóg lakierowanych powinien też podkreślać typ wykończenia posadzki: mat, półmat lub połysk. Uzupełnieniem regularnego mycia lakierowanego parkietu jest pastowanie, które zwiększa trwałość lakieru i zabezpiecza go przed negatywnym wpływem wilgoci oraz piasku.
Czym myć parkiet, żeby się błyszczał?
W przypadku lakierowanej podłogi dobrze sprawdza się mycie wodą z dodatkiem octu, który ma właściwości nabłyszczające (wcześniej upewnij się, że ocet jest bezpieczny dla lakieru, którym wykończono drewno). Możesz stosować go jako jedyny detergent do podłogi lub naprzemiennie z dedykowanym środkiem ze sklepu. Warto natomiast unikać uniwersalnych nabłyszczaczy do podłóg, które pozostawiają na posadzce lepki film. Taka warstwa, choć początkowo daje świetny efekt wizualny, szybko zbiera brud, przez co po kilku dniach podłoga wygląda znacznie gorzej niż przed umyciem.
Myjesz parkiet odpowiednim środkiem, zaleconym przez producenta lub montera, lecz efekt nadal jest niezadowalający? Prawdopodobnie wina nie leży w płynie do mycia podłogi. Oprócz wyboru samego detergentu, ważne jest też jego prawidłowe dawkowanie oraz poprawna technika mycia, która pozwoli uniknąć nieestetycznych smug. Poprawna, czyli jaka? Tego dowiesz się z naszego poradnika: Jak umyć podłogę bez smug? Najlepsze sposoby na szybkie mycie podłóg.
Jak wybrać mop do drewnianej podłogi?
Do mycia podłogi drewnianej warto wybierać tradycyjne mopy, które można bardzo dokładnie odsączyć z wody, np. mopy płaskie, obrotowe lub trójkątne. Szczególnie polecamy mopy z wirówką, dzięki której odsączanie nie wymaga wysiłku. Wybór konkretnego typu mopa warto uzależnić też od sposobu wykończenia podłogi.
- Mop do podłogi drewnianej olejowanej
Podłogi olejowane wymagają mycia zarówno na mokro, jak i na sucho. Z tego względu przy ich pielęgnacji dobrze sprawdzają się tradycyjne mopy z wkładami z mikrofazy, mikrofobry, bawełny oraz akrylu. Jeśli po umyciu dodatkowo osuszasz podłogę, wybierz mopa, do którego pasują też wkłady o dłuższym włosiu z chłonnej bawełny, które świetnie absorbują wodę. Do mycia podłóg olejowanych i woskowanych nie są zalecane mopy parowe, które mogą rozpuścić, a w rezultacie zniszczyć ich delikatną powierzchnię.
- Mop do parkietu lakierowanego
Do mycia szczelnego parkietu i dobrze zabezpieczonej drewnianej podłogi nadają się zarówno tradycyjne mopy, jak i urządzenia AGD: mopy parowe, odkurzacze parowe oraz odkurzacze z funkcją mycia. Kontakt z gorącą parą najlepiej znoszą podłogi pokryte lakierem chemoutwardzalnym lub fotoutwardzalnym. Lakier wodorozcieńczalny jest trochę mniej trwały, dlatego stosowanie na nim mopa lub odkurzacza parowego warto skonsultować z producentem.
Czytaj też: Czy mopem parowym można myć panele drewniane i winylowe.
Mop elektryczny do podłóg drewnianych – czy to dobry pomysł?
Jak najbardziej! Szczególnie polecane są mopy z tzw. aktywnym myciem, które zasysają nadmiar brudnej wody. Takie sprzęty mogą sprawdzić się nawet na wrażliwych na wilgoć podłogach z olejowanego drewna.
Zaletą dobrych mopów elektrycznych jest możliwość ustawienia ilości wody wykorzystywanej do mycia. Dzięki temu urządzeniem posprzątasz nie tylko podłogi z drewna, które nie lubią się z wilgocią, ale też inne posadzki wymagające mocniej zmoczonej ściereczki, np. zabrudzone kafelki.
Najczęstsze problemy z myciem drewnianych podłóg
Niekiedy po myciu podłóg na Twojej podłodze mogą pojawić się problematyczne smugi i plamy. Sposoby na smugi omówiliśmy już we wcześniejszym akapicie. Teraz czas na plamy.
Jak już wiesz, nadmiar wody jest jednym z największych wrogów drewnianych podłóg. Zbyt długi kontakt z wilgocią może spowodować powstanie plam, których absolutnie nie należy czyścić wodą. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
- Białe plamy na drewnianej podłodze
Białe plamy powstają na podłogach lakierowanych w momencie, kiedy nadmiar wody wsiąknął w lakier, lecz nie „dotarł” jeszcze do drewna. Taką plamę trzeba osuszyć suszarką ustawioną na średnią temperaturę albo zwykłym żelazkiem. Żelazko ustaw na najniższą moc bez wyrzutów pary i przykładaj je do podłogi przez grubszą ściereczkę lub ręcznik. Co kilkanaście sekund sprawdzaj, czy plama zniknęła.
- Ciemne plamy na podłodze drewnianej
Ciemna plama na lakierowanej lub olejowanej podłodze pojawia się wtedy, kiedy zawilgoceniu ulegnie drewno. Tu nie pomogą już domowe sposoby – lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalisty, który oceni stan podłogi i wykona odpowiednie prace (np. cyklinowanie, lakierowanie).