Oczyszczacz powietrza Prime3 SAP41 – test i recenzja

Pyły, pyłki, alergeny, smog, nieprzyjemne zapachy, szkodliwe substancje lotne, bakterie, wirusy i pleśni – niemal wszystkie te cząstki znajdują się w powietrzu, którym oddychamy każdego dnia. Przy niewielkich stężeniach raczej nam nie zaszkodzą, ale w większych ilościach mogą przyczyniać się do znacznego dyskomfortu, a nawet chorób. Aby uchronić się przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza do domu. Jedynym z takich urządzeń jest Prime3 SAP41 – oczyszczacz z jonizatorem i lampą UV. Postanowiliśmy sprawdzić jego działanie w praktyce i przekonać się, jak radzi sobie w domowych warunkach.
Spis treści

Design i obsługa oczyszczacza powietrza Prime3

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że design nie jest mocną stroną urządzenia Prime3. Dwukolorowa obudowa z tworzywa sztucznego niezbyt dobrze komponuje się z okrągłym, podświetlanym na zielono panelem sterowania wyposażonym w równie okrągłe przyciski. Z tego względu polecamy oczyszczacz SAP41 osobom, dla których priorytetem nie jest wzornictwo, lecz funkcjonalność.

Otwory wlotowe umieszczone są na bokach urządzenia, a wylot przefiltrowanego powietrza znajduje się u góry. Dzięki temu możemy ustawić oczyszczacz przy ścianie bez strat efektywności (choć producent zaleca min. 30 cm odstępu). Jest to spora zaleta, której nie ma wiele popularnych oczyszczaczy z perforowaną dookoła obudową.

Dłoń naciskająca przycisk na panelu sterowania oczyszczacza Pirme3 SAP41
Panel sterowania oczyszczacza SAP41 nie należy do najbardziej estetycznych, ale jest prosty w obsłudze.

Oczyszczacz Prime3 możemy obsługiwać na 2 sposoby: z poziomu panelu sterowania lub przy pomocy dołączonego do urządzenia pilota (zasilanego bateriami AAA). Panel i pilot mają ten sam zestaw przycisków, co upraszcza sterowanie.

Panel sterowania jest dość czytelny, a umieszczone na nim piktogramy uważamy za wystarczająco widoczne. Nieco drażni tylko jaskrawy kolor podświetlenia, ale i do niego po pewnym czasie można przywyknąć. Przednia część obudowy jest jednocześnie pokrywą pozwalającą dostać się do wnętrza urządzenia np. podczas czyszczenia lub wymiany filtrów.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Sprawdź poradnik OBI!

Dane techniczne oczyszczacza Prime3 SAP41

 • rekomendowana powierzchnia pomieszczenia: do 40 m2
 • wydajność (wskaźnik CADR): 165 m3/h
 • 3 tryby pracy
 • 6-stopniowy proces oczyszczania powietrza
 • filtr HEPA (H13)
 • filtr z węglem aktywnym
 • jonizacja
 • lampa UV
 • głośność: 25–40 dB
 • moc: 43 W
 • waga: 4,8 kg
 • wymiary (S/G/W): 33 cm x 18 cm x 50,5 cm.
Włączony oczyszczacz Prime3 stojący na stoliku w towarzystwie zielonych roślin
Jak na swoje parametry techniczne, oczyszczacz Prime3 SAP41 ma bardzo przyzwoitą cenę.

Cena w sklepie obi.pl: 469 zł (stan na sierpień 2022).

Dołączone akcesoria – co znajduje się w pudełku?

Nowy oczyszczacz powietrza Prime3 SAP41 zapakowany jest w kartonowe pudełko, w którym, oprócz samego urządzenia, znajdziemy też:

 • pilot zdalnego sterowania
 • zestaw filtrów (HEPA + antybakteryjny i węglowy + zimno katalityczny) do zamontowania przed uruchomieniem sprzętu
 • przewód zasilający.

Tryby pracy oczyszczacza powietrza Prime3 SAP41

Oczyszczacz Prime3 może pracować w 3 prędkościach, które wybieramy na zewnętrznym pierścieniu panelu sterowania, wciskając przycisk oznaczony wiatrakiem. Oddzielnym programem jest tryb nocny, który ma redukować hałas i pozwalać spokojnie spać. Każdy z trybów pracy możemy połączyć z działaniem wbudowanej lampy UV i jonizatorem.

Ze względu na brak czujnika jakości powietrza, nie mamy tutaj trybu automatycznego – za każdym razem ustawienia trzeba wprowadzać manualnie. Tę pozorną niedogodność wynagradza jednak możliwość zdalnego sterowania dołączonym do zestawu pilotem.

Oprócz kilku trybów pracy, producent wyposażył swój oczyszczacz w timer umożliwiający ustawienie czasu pracy. Uruchamia się go, naciskając przycisk z zegarem odpowiednią ilość razy (do 1 do 12) – każde naciśnięcie odpowiada jednej godzinie. Po upływie przewidzianego czasu oczyszczacz sam się wyłącza.

Podświetlany na zielono pani sterowania oczyszczacza Prime3 SAP41
Czytelne piktogramy w kontrastującym kolorze ułatwiają sterowanie oczyszczaczem Prime3.

Dotykowe przyciski działają lekko i płynnie, a ich układ pozwala na sprawną obsługę, nawet bez konieczności sięgania po instrukcję producenta.

Wewnętrzny pierścień panelu to wyświetlacz, na którym mamy podgląd aktualnego trybu pracy, ikony funkcji jonizacji i sterylizacji lampą UV.

Filtry do zadań specjalnych – proces filtracji w oczyszczaczu Prime3

Oczyszczacz Prime3 posiada 6-stopniowy proces oczyszczania powietrza. Oznacza to, że za każdym razem powietrze dostające się do urządzenia musi przejść przez 6 elementów systemu filtrującego, zanim zostanie z powrotem wdmuchnięte do pomieszczenia. Kryją się one pod przednią obudową oczyszczacza, dlatego są łatwo dostępne dla użytkownika. W wymianie pomaga też pętelka zamocowana na każdym filtrze, dzięki której jednym ruchem wyjmujemy zużyty wkład z obudowy.

Zdejmowanie pokrywy obudowy oczyszczacza powietrza Prime3 SAP41
Do wymiany lub czyszczenia filtrów wystarczy zdjęcie pokrywy i przesunięcie „łapek” utrzymujących je na miejscu.

Do oczyszczania powietrza urządzenie wykorzystuje:

 • filtr antybakteryjny – według deklaracji producenta skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby. Zapobiega też namnażaniu się drobnoustrojów wewnątrz urządzenia
 • filtr HEPA H13 – odpowiada za absorbowanie i eliminację najdrobniejszych zanieczyszczeń; klasa filtra H13 oznacza, że zatrzymuje on 99,95% pyłów
 • filtr węgla aktywowanego – usuwa lotne związki nieorganiczne i nieprzyjemne zapachy
 • filtr zimnej katalizy – ma za zadanie pozbyć się z powietrza szkodliwych lotnych substancji, m.in.: tlenku węgla (czadu), formaldehydu, benzenu, siarkowodoru i amoniaku
 • jonizator o wydajności 10×106 jonów na sekundę zmniejsza niekorzystne działanie jonów dodatnich, które są emitowane m.in. przez sprzęty elektroniczne
 • lampa UV – stanowi ostatnie stadium oczyszczania. Jej promieniowanie uszkadza jądra komórkowe drobnoustrojów i sterylizuje powietrze, które staje się bezpieczne i niemal zupełnie wolne od wszystkich zanieczyszczeń. Lampa sterylizuje też wymienne filtry, podnosząc skuteczność ich działania i zwiększając ich trwałość.

Podczas pracy oczyszczacza możemy dowolnie włączać lub wyłączać jonizator i lampę UV. 4 z opisanych filtrów (antybakteryjny, HEPA, węglowy i zimno katalityczny) są wymienne. Mają one postać 2 wkładów, szarego i niebieskiego, który umieszcza się jeden na drugim (najpierw niebieski, później szary) w przeznaczonym do tego miejscu wewnątrz urządzenia. Taki zestaw nowych oryginalnych filtrów do oczyszczacza Prime3 SAP41 kosztuje ok. 120–140 zł.

Zintegrowany filtr węglowy i zimno katalityczny oczyszczacza SAP41
Filtry do oczyszczacza Prime3 SAP41 mają prostokątny kształt i niewielką grubość.

Filtry nie są zmywalne, lecz można (a nawet trzeba, co ok. 60 dni) czyścić je odkurzaczem z miękką szczotką. Przy założeniu, że oczyszczacz pracuje przez 8 godzin na dobę, żywotność jego filtrów powinna wynosić ok. 6 miesięcy. Będzie ona oczywiście zależała również od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Kiedy dokładnie należy wymienić filtr? Tego nie wie nikt. Oczyszczacz Prime3 nie ma kontrolki ani żadnego innego powiadomienia o zużyciu filtra. Z punktu widzenia użytkownika to niedociągnięcie jest sporym minusem testowanego urządzenia.

Skuteczność oczyszczacza Prime3 SAP41

Testowany przez nas oczyszczacz powietrza Prime3 przeznaczony jest do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 40m2. Jego wskaźnik wydajności CADR wynosi 165m3/h, co oznacza, że w ciągu godziny pracy w najwyższym trybie urządzenie jest w stanie oczyścić 165 m3 powietrza.

Filtr antybakteryjny i HEPA w oczyszczaczu powietrza Prime3 SAP41
Demontaż, czyszczenie i ponowny montaż filtrów zajmują tylko chwilę.

Wspomniany w poprzednim akapicie system filtracji sprawia, że oczyszczacz Prime3 SAP41 może pochwalić się bardzo dużą skutecznością. Usuwa on:

 • 99,95% pyłu zawieszonego PM2,5
 • 99,95% pyłu zawieszonego PM10
 • 99% lotnych związków organicznych (np. formaldehydu)
 • 99,99% bakterii i wirusów.

Takie deklaracje brzmią co najmniej obiecująco. Oczywiście, bez specjalistycznej aparatury nie byliśmy w stanie sprawdzić, czy mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mogliśmy polegać jedynie na swoich odczuciach, a te są zdecydowanie pozytywne. Po przewietrzeniu pomieszczenia i uruchomieniu najwyższego trybu pracy w ciągu niespełna godziny dało się odczuć sporą różnicę w jakości powietrza. Wiele zależy też od wyjściowego stężenia zanieczyszczeń – w słoneczny i wietrzny letni dzień można nie zauważyć takiego „efektu wow”, jak podczas uruchomienia urządzenia zimą, kiedy normy jakości powietrza na zewnątrz są wielokrotnie przekroczone.

Naszym zdaniem urządzenie dobrze radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów i zawieszonych w powietrzu pyłów. Sprawdziliśmy jego działanie w kuchni, w której unosił się aromat świeżo usmażonego obiadu. Efekt? Oczyszczacz zneutralizował nieprzyjemne zapachy w około 20 minut.

Komora na filtry oczyszczacza Pirme3 SAP41 z wentylatorem i panelem sterowania
Po wyjęciu filtrów naszym oczom ukazuje się wentylator oczyszczacza.

Jeśli chcesz monitorować jakość powietrza w swoim domu lub mieszkaniu i potrzebujesz niezbitych dowodów na skuteczność oczyszczacza SAP41, będziesz musiał zaopatrzyć się w oddzielny czujnik lub miernik jakości powietrza. Producent nie przewidział takiego udogodnienia w tym oczyszczaczu. A szkoda! Dla nas to spory minus.

Głośność pracy oczyszczacza Pirme3 SAP41

Producent informuje nas, że maksymalna głośność oczyszczacza Prime3 SAP41 to 40 dB, czyli mniej więcej tyle, ile generuje zwykła rozmowa. Na najniższym trybie urządzenie ma generować tylko 25 dB hałasu. To tyle z teorii. W rzeczywistości oczyszczacz Prime3 jest dość głośny. Nasze obserwacje potwierdzają też opinie innych użytkowników, którzy zauważają, że spanie przy włączonym urządzeniu nie należy do najbardziej komfortowych.

Dłoń naciskająca wyłącznik na panelu sterowania oczyszczacza SAP41
Duża głośność pracy sprawia, że wrażliwe osoby nie będą w stanie spać przy pracującym oczyszczaczu Prime3.

Pocieszający może być fakt, że najmocniejszego trybu używa się zwykle tylko przez chwilę, do momentu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu. Następnie można przejść już na niższe, a więc i cichsze ustawienia – wtedy hałas staje się bardziej znośny, a nawet ginie wśród domowych odgłosów.

Dla kogo jest oczyszczacz powietrza Prime3 SAP41?

Prime3 SAP 41 to zgrabny oczyszczacz powietrza, który dobrze radzi sobie w małych i średnich pomieszczeniach. Naszym zdaniem jest idealny dla:

 • właścicieli kawalerek typu studio (do 40 m2), w których może być jedynym oczyszczaczem powietrza
 • alergików, astmatyków i osób z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych
 • mieszkańców terenów, na których jakość powietrza jest bardzo niska
 • osób, które szukają taniego i wielofunkcyjnego oczyszczacza.

Cena oczyszczacza Prime3 SAP41 jest dość atrakcyjna (w porównaniu do jego możliwości), dlatego powinny wziąć go pod uwagę osoby, które chcą kupić kilka urządzeń – do każdego z pomieszczeń w swoim domu lub mieszkaniu. Jednorazowy zakup kilku identycznych sprzętów nie będzie bardzo dotkliwy finansowo, a jego wydajność w zupełności wystarczy do oczyszczenia powietrza w pojedynczych pokojach.

Oczyszczacz powietrza Prime3 SAP41 – czy warto?

Choć sam wygląd urządzenia nie nastrajał nas zbyt dobrze do przeprowadzenia tego testu, to po raz kolejny przekonaliśmy się, że nie warto oceniać książki po okładce. Pozytywnie zaskoczyły nas: skuteczność działania, komfort obsługi oraz łatwość wymiany elementów eksploatacyjnych oczyszczacza Prime3. Rezultaty jego pracy trudno ocenić bez wspomnianych już specjalistycznych urządzeń pomiarowych, ale nasze (zupełnie subiektywne) odczucia są dość dobre – nawet podczas smogu powietrze w domu jest przyjemne, świeże i rześkie.

Oczyszczacz Pirme3 SAP41 na stole - widok z góry na kratkę wentylatora i panel sterowania
Niezbyt efektowny, ale za to efektywny – efekty pracy oczyszczacza Prime3 miło nas zaskoczyły.

Co ciekawe, niezbyt zachęcający design, na który tak narzekamy, również okazał się mieć swoje plusy: otwieranie pokrywy urządzenia do czyszczenia jest bardzo proste i intuicyjne.

Brakuje nam jednak wbudowanego czujnika jakości powietrza, który nie dość, że pozwoliłby monitorować jego stan w domu, to jeszcze mógłby automatycznie sterować urządzeniem. Zamiast tego zostaje nam zakup dodatkowego czujnika i ręczne wybieranie ustawień „na oko”.

Zalety oczyszczacza powietrza Prime3 SAP41

To sprytne urządzenie urzekło nas zaawansowanym systemem filtracji powietrza. Choć to największa z jego zalet, to możemy wskazać też kilka pomniejszych, które niewątpliwie zwiększają komfort użytkowania:

 • czytelny i łatwy w obsłudze panel sterowania
 • łatwy dostęp do filtrów
 • liczne tryby pracy i funkcje dodatkowe.

Wady oczyszczacza powietrza Prime3 SAP41

Oczyszczacz SAP41 ma też kilka wad, które udało nam się dostrzec w trakcie testu:

 • niezbyt elegancki (lub dosadniej mówiąc: brzydki) design
 • głośna praca, nawet na najniższym trybie
 • brak powiadomienia o konieczności wymiany filtra.

Interesuje Cię testowany oczyszczacz powietrza Prime3 SAP41? Sprawdź ofertę w OBI

Oczyszczacz powietrza Prime3 SAP41 – opinie użytkowników

Znasz już nasze odczucia i obserwacje zebrane podczas testu oczyszczacza powietrza Prime3 SAP41. Aby przedstawić Ci jak najpełniej obraz tego urządzenia, znaleźliśmy w sieci krótkie recenzje i opinie jego użytkowników.

Katarzyna, 1 listopada 2020, ocena: 5/5

Produkt, dzięki któremu powietrze zmieniło się już po 2h pracy. Bardzo cichy. Estetyczny wygląd. Przede wszystkim ma 4 filtry i lampę UV na czym mi bardzo zależało. Jestem bardzo zadowolona z wyboru. Polecam serdecznie.

Źródło: mediaexpert.pl.

Paweł, wystawiona 2 lata temu, ocena: 5/5

Rewelacyjne urządzenie, kupiliśmy po jednym takim do sypialni i większy do salonu. Idealne na przygotowanie pokoju dziecka przed snem. Włączasz na maximum na 30 minut, wracasz i wrażenie jak by się do innego pokoju weszło. Powietrze rześkie i przyjemne. Sam czuję, że znacznie lepiej śpię. W salonie z otwartą kuchnią idealny do pozbycia się zapachu gotowania.

Andrzej, wystawiona 2 lata temu, ocena: 4/5

Mogę bardzo polecić ten oczyszczacz do niewielkich pomieszczeń do działania w ciągu dnia. Na noc niestety szumi zbyt intensywnie na ustawieniu wysokim, natomiast na niskim dziwnie terkocze i również przeszkadza. To jedyne wady tego oczyszczacza, bo jest bardzo skuteczny, niewielki i ładny. Należy zwrócić uwagę, że kupowanie większych oczyszczaczy do pojedynczych pomieszczeń nie ma sensu – oczyszczacz powinien być osobno w każdym pomieszczeniu, ponieważ nawet gdy otworzymy drzwi, powietrze nie będzie się dobrze mieszać. Więc lepiej kupić dwa mniejsze oczyszczacze niż jeden duży, o czym mało kto myśli i kupuje ogromne skrzynie do salonu z zamiarem oczyszczenia również sypialni.

Źródło: klimasklep.pl.

Przejdź do
top