Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne sposoby na czysty piekarnik

Mycie piekarnika jest zmorą wielu fanów gotowania: resztki jedzenia, plamy, spalenizna i przypalony tłuszcz w piekarniku są trudne do usunięcia i wymagają specjalnego podejścia. Z pomocą przychodzą jednak domowe sposoby na czyszczenie piekarnika sodą, octem, cytryną i magiczną gąbką. Trudne zabrudzenia lepiej powierzyć profesjonalnym środkom do czyszczenia piekarnika w formie płynu lub wygodnego sprayu. Sprawdź, jak i czym umyć piekarnik i poznaj sposoby na wyczyszczenie piekarnika, które pozwolą Ci osiągnąć najlepszy efekt.
Spis treści

Czym wyczyścić piekarnik – środki do czyszczenia piekarnika

Przed przystąpieniem do czyszczenia piekarnika zaopatrz się w odpowiedni detergent. Rodzaj preparatu do piekarnika dopasuj do typu zabrudzeń widocznych na wszystkich powierzchniach urządzenia. Stare i zaschnięte plamy będą wymagały zupełnie innego podejścia niż świeże zabrudzenia lub przypalony tłuszcz.

Chemia do czyszczenia piekarników dostępna jest w supermarketach, drogeriach, elektromarketach oraz sklepach poszczególnych producentów sprzętu AGD. Detergenty najczęściej mają formę:

 • sprayu
 • pianki do mycia piekarnika w sprayu
 • płynu
 • żelu, np. z tubą zakończoną szczoteczką.

Profesjonalny środek do czyszczenia piekarnika to nie jedyny produkt, jaki możesz zastosować. Do wyjątkowo zabrudzonych powierzchni poleca się też detergenty do czyszczenia grilli i kominków, które świetnie radzą sobie ze starym tłuszczem i przypaleniami.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny preparat do czyszczenia piekarników, sprawdź zalecenia producenta swojego urządzenia zawarte w instrukcji obsługi. Niektóre powierzchnie są bardzo wrażliwe i wymagają stosowania specjalnych produktów.

Jeśli front Twojego piekarnika wykonany jest ze stali nierdzewnej, możesz wykorzystać specjalny środek do czyszczenia tego typu powierzchni. Zewnętrzną szybę urządzenia umyjesz zwykłym płynem do mycia szyb. Te detergenty nie są jednak niezbędne – z powodzeniem zastąpi je gorąca woda z kroplą płynu do mycia naczyń.

Jeśli masz już pod ręką dobry środek do czyszczenia piekarnika, przygotuj też kilka akcesoriów:

 • wilgotną ściereczkę
 • miskę z ciepłą wodą
 • małą gąbkę lub zmywak
 • szczoteczkę do czyszczenia
 • druciak ze stali nierdzewnej
 • gumowe rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie przed działaniem środka do mycia piekarnika.

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki

Zamiast dedykowanego płynu do czyszczenia piekarników, możesz użyć tabletki do zmywarki. Zawarte w niej substancje rozpuszczają tłuszcz i usuwają brud, a w przypadku kostek 3w1 również nabłyszczają, co będzie ważną zaletą przy czyszczeniu szyby piekarnika. Tabletki do zmywarki są dobrą „opcją awaryjną” – jeśli akurat skończył się Twój ulubiony środek do piekarnika, a urządzenie wymaga pilnego czyszczenia – sięgnij po kapsułkę do mycia naczyń.

Sprawdź, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki.

Jak wyczyścić piekarnik – instrukcja krok po kroku

Czyszczenie piekarnika wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim urządzenie musi być zupełnie zimne – mycie nieostygniętego piekarnika grozi oparzeniem. Warto też odłączyć piekarnik od źródła zasilania, by zapobiec ryzyku porażenia prądem. Kiedy już zapewnisz sobie bezpieczeństwo pracy, wykonaj następujące kroki:

 1. Wyjmij z piekarnika blachy i ruszty, a jeśli planujesz generalne czyszczenie, odkręć też prowadnice (jeśli Twój piekarnik je posiada).
 2. Ściereczką zgarnij większe zabrudzenia i resztki jedzenia zalegające na dnie piekarnika.
 3. Jeśli zauważysz mocno zaschnięte, stare plamy na dnie urządzenia, ułóż na nich mokrą gąbkę i pozostaw na kilka minut do odmoczenia. Po tym czasie zbierz zmiękczone zabrudzenia.
 4. Nanieś preparat do mycia piekarnika na wszystkie powierzchnie wewnątrz urządzenia (z wyjątkiem tych, których nie wolno czyścić detergentami). Do dokładnego rozprowadzenia środka wykorzystaj miękką stronę zmywaka lub gąbeczkę. Pozostaw preparat we wnętrzu piekarnika na czas zalecany na opakowaniu.
 5. Nie zapomnij o wyczyszczeniu osłony żarówki piekarnika (najlepiej wodą z kroplą detergentu).
 6. Po upływie wyznaczonego czasu, zetrzyj swój skuteczny środek do czyszczenia piekarników przy pomocy wilgotnej ściereczki.
 7. Jeśli nie wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, ponownie nanieś preparat zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a po kilku minutach wyszoruj plamy szczotką lub druciakiem (o ile producent Twojego piekarnika zezwala na jego użycie). Czynność powtarzaj do skutku.
 8. Po usunięciu plam, dokładnie zetrzyj środek do mycia piekarnika, a następnie, dla pewności, przetrzyj wnętrze urządzenia ściereczką zwilżoną czystą wodą.
 9. Pozostaw otwarte drzwiczki do wyschnięcia.
Fot.: Używając specjalnego płynu do piekarnika postępuj zgodnie z instrukcją czyszczenia na opakowaniu.

Kiedy wnętrze piekarnika lśni czystością, zajmij się jego frontem i drzwiczkami. Do powierzchni ze stali nierdzewnej najlepiej sprawdzi się specjalny, dedykowany środek. Jeśli nie masz go pod ręką, użyj gorącej wody z dodatkiem płynu do naczyń, którą zwilżysz szmatkę. Możesz nią czyścić wszystkie rodzaje materiałów: od stali, przez tworzywa sztuczne aż po szkło. Zachowaj jednak szczególną ostrożność podczas czyszczenia panelu sterowania – ściereczka powinna być maksymalnie odsączona, by uniknąć uszkodzenia urządzenia.

Następnie przejdź do czyszczenia uszczelki drzwi. Nie należy jej zdejmować (chyba że zaleca to producent), gdyż po ponownym montażu mogą pojawić się nieszczelności. Jeśli zauważysz na niej zaschnięte plamy, odmocz je podobnie do tych we wnętrzu urządzenia. Następnie całość przetrzyj miękką szmatką zwilżoną wodą z detergentem. Unikaj szorowania – mogłoby to spowodować uszkodzenie uszczelki. Możesz też użyć sprayu do czyszczenia piekarnika, pod warunkiem, że producent na to zezwala.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

Na końcu przechodzimy do czyszczenia szyby w piekarniku. Jeśli nie jest bardzo zabrudzona, można obejść się bez demontażu szkła. Kiedy jednak piekarnik jest bardzo brudny, nie pozostaje Ci nic innego, jak wyjąć szybę z piekarnika.

Na początku zajmij się wewnętrzną stroną szyby, która jest najbardziej narażona na powstawanie plam z tłuszczu i zaschniętych resztek. Nanieś na nią środek do mycia piekarnika i odczekaj zalecaną ilość czasu. Dobrze sprawdzą się też detergenty usuwające tłuszcz oraz naturalne środki czyszczące, które omówimy już za moment. Kiedy preparat zakończy swoje działanie, zetrzyj go i umyj ponownie szybę czystą wodą. Nie używaj druciaka ze stali nierdzewnej, nożyka do płyty ceramicznej ani skrobaczki do szkła – mogą one spowodować powstanie zarysowań i zmatowień na szklanej powierzchni.

Do czyszczenia zewnętrznej powierzchni szyby powinna wystarczyć ciepła woda z płynem do naczyń oraz płyn do mycia szyb, który nada połysku i zapobiegnie powstaniu smug.

Jak wyczyścić blachę i ruszt z piekarnika?

Po umyciu urządzenia wewnątrz i z zewnątrz, przychodzi kolej na czyszczenie blach piekarnika, rusztów oraz zdemontowanych prowadnic.

Fot.: Czyszczenie przypalonej blachy do pieczenia i brudnego rusztu jest nie lada wyzwaniem!

Jak czyścić blachę z piekarnika? Możesz zrobić to na 2 sposoby:

 • zanurz wszystkie elementy w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i pozostaw do odmoczenia. Następnie zetrzyj rozmiękczone zabrudzenia szmatką, a pozostałe plamy wyszoruj szczoteczką lub druciakiem (sprawdź, czy producent nie zabrania tego w instrukcji obsługi)
 • ułóż przypaloną blachę z piekarnika w zlewie, wannie lub brodziku prysznica. Usuń większe zabrudzenia ściereczką, a następnie spryskaj sprayem lub pianką do czyszczenia piekarnika. Dalej postępuj analogicznie jak w przypadku mycia wnętrza urządzenia.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika – jak umyć piekarnik bez chemii?

Jeśli ograniczasz zużycie marketowej chemii lub obawiasz się, że w piekarniku mogą pozostać resztki detergentów, które następnie wejdą w reakcję z żywnością, wypróbuj domowe sposoby na czyszczenie piekarnika. Sama technika mycia oraz następujące po sobie etapy pozostają dokładnie takie same, jak przy stosowaniu chemicznego płynu u do mycia piekarnika. Zmienia się jednak rodzaj zastosowanych środków – domowe sposoby na mycie piekarnika bazują na wykorzystaniu czyszczącego działania naturalnych substancji, które znajdziemy w każdej kuchni.

Czyszczenie piekarnika sodą – dobry sposób na bardzo przypalony piekarnik

Popularnym i bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się zaschniętych plam i przypaleń jest mycie piekarnika sodą. Soda ma działanie lekko żrące, dlatego dobrze radzi sobie z utrwalonymi zabrudzeniami, nie niszcząc powłoki lub emalii w piekarniku. Dodatkowo pochłania i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, co jest nieocenione przy doskonale znanej nam woni spalenizny lub pieczonej ryby wyczuwalnej po otwarciu drzwiczek urządzenia.

Jak wyczyścić piekarnik sodą? Do miseczki wsyp sodę oczyszczoną i dodaj tyle wody, by powstała dość gęsta papka. Po usunięciu większych resztek i zabrudzeń z wnętrza piekarnika, nanieś na wszystkie jego powierzchnie sodową papkę. Możesz posłużyć się miękką gąbeczką lub ściereczką. Pastą z sody do czyszczenia piekarnika pokryj też blachy, ruszty, prowadnice i wewnętrzną część szyby. Pozostaw całość na 10-15 minut, a następnie zetrzyj przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Czyszczenie piekarnika octem

Do czyszczenia piekarnika posłuży nam również ocet, dobrze znany ze swych właściwości odkamieniających, nabłyszczających oraz antybakteryjnych.

Jak wyczyścić piekarnik octem? Połącz ocet z wodą w proporcjach 1:1 i przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj nim wnętrze piekarnika, a następnie przetrzyj je ściereczką. Jeśli zauważysz na ściankach i podłodze urządzenia plamy z kamienia, pozostaw roztwór na 10-15 minut, a następnie zetrzyj go szmatką. Taki roztwór nadaje się też do czyszczenia frontu oraz szyby Twojego sprzętu. Użyj go w taki sam sposób, jak płynu do szyb, a front Twojego piekarnika pozostanie nieskazitelny i lśniący.

Fot.: Domowe sposoby na umycie piekarnika: soda, ocet i cytryna są zarazem ekologiczne i skuteczne.

Dobrym rozwiązaniem jest też czyszczenie piekarnika sodą i octem. Po naniesieniu sodowej papki, spryskaj wnętrze piekarnika roztworem octu, aż powstanie piana. Możesz też od razu przygotować pastę z octu i sody, jednak musisz robić to ostrożnie i uważać na sporą ilość piany, która powstanie w wyniku reakcji obu tych substancji.

Czyszczenie piekarnika cytryną

Do czyszczenia piekarnika warto również wykorzystać cytrynę. Może ona stanowić dodatek do sodowej lub sodowo-octowej papki, który nada wnętrzu urządzenia świeżego zapachu i zneutralizuje specyficzną woń przypalonych resztek. Istnieje też inny sposób na zastosowanie cytryny do czyszczenia piekarników.

Jak wyczyścić piekarnik cytryną? Do termoodpornej miseczki włóż cytrynę pokrojoną na 2 lub więcej części i dolej ok. 200 ml wody. Miseczkę wstaw na dno lub na kratkę piekarnika ustawionego na 230-250 stopni na ok. 30 minut. Po ostygnięciu urządzenia, usuń miseczkę. Parująca woda zmiękczy brud, który łatwo usuniesz przy pomocy ściereczki. Dodatkową korzyścią będzie lekki, cytrynowy zapach unoszący się we wnętrzu urządzenia.

Czyszczenie piekarnika folią aluminiową

Czyszczenie przypaleń folią aluminiową to stary i wielokrotnie sprawdzony sposób naszych mam i babć. Warto wykorzystać go również podczas mycia piekarnika, o ile oczywiście producent nie zabrania szorowania jego powierzchni.

Jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową? Oderwij kawałek folii i zgnieć ją w kulkę. Następnie użyj jej jak druciaka – szoruj nią uporczywe plamy, lekko dociskając do zabrudzonej powierzchni. To dobry i ekonomiczny sposób, który pozwala ograniczyć zużycie śmieci oraz jest ratunkiem dla zapominalskich, którzy nie zawsze pamiętają o dodaniu stalowej myjki do swojej listy zakupów.

Magiczna gąbka – prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika

Skutecznym sposobem na czyszczenie piekarnika jest też wykorzystanie magicznej gąbki, czyli specjalnej pianki z melaminy, którą dostaniemy np. w supermarketach i drogeriach. Nie potrzebujemy do tego żadnych detergentów – wystarczy zmoczyć gąbkę wodą i można od razu przystąpić do mycia piekarnika. Magiczna gąbka działa jak bardzo drobny papier ścierny, który nie rysuje powierzchni szkła oraz emalii, lecz szybko i skutecznie pozwoli wyczyścić przypalony piekarnik.

Gąbeczka umożliwia też czyszczenie szyby piekarnika zarówno z zewnątrz, jak i od środka, frontu urządzenia, uchwytu oraz panelu sterowania. Nie należy jednak myć nią ścianek, na których znajdują się emalia łatwoczyszcząca oraz panele katalityczne, chyba że producent w instrukcji obsługi wyraźnie na to zezwala.

Czyszczenie parowe piekarnika – jak wyczyścić piekarnik parą?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, to idealnym sposobem będzie wykorzystanie mocy pary wodnej. Niektóre nowoczesne piekarniki wyposażone są w specjalną funkcję czyszczenia parowego, która może kryć się też pod nazwą hydroliza. Uruchomienie odpowiedniego programu sprawia, że we wnętrzu piekarnika wytwarza się gorąca para, która osiada na wszystkich wewnętrznych elementach urządzenia skutecznie zmiękczając plamy, przypalony tłuszcz oraz zaschnięte resztki jedzenia i ułatwiając ich usunięcie. W niektórych modelach piekarników możliwe jest jednoczesne czyszczenie blachy piekarnika oraz rusztów – warto sprawdzić to w instrukcji obsługi, by uniknąć niepotrzebnego szorowania. Po zakończeniu programu, wystarczy zaczekać na ostygnięcie urządzenia i zetrzeć zabrudzenia gąbką lub ściereczką.

Czyszczenie piekarnika parą jest możliwe nawet wtedy, jeśli urządzenie nie zostało wyposażone w dedykowany program. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy. Domowy sposób na wyczyszczenie piekarnika parą wymaga umieszczenia na dnie urządzenia naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą i uruchomienia pracy w temperaturze ok. 140oC. Po kilkunastu minutach para pokryje całe wnętrze, dając identyczny efekt jak w przypadku zastosowania specjalnego trybu czyszczącego. To skuteczny sposób na czyszczenie piekarnika z termoobiegiem – pracujący wiatrak szybko i dokładnie rozprowadzi parę po wszystkich zakamarkach, co pomoże doczyścić nawet bardzo brudny piekarnik.

Piekarnik samoczyszczący – czyszczenie katalityczne, pyrolityczne i samooczyszczenie

Jeśli nie chcesz zastanawiać się jak wyczyścić piekarnik, postaw na urządzenie wyposażone w funkcje samoczyszczące. Producenci sprzętów AGD oferują różne rodzaje czyszczenia piekarnika, które nie wymagają od użytkownika żadnego wysiłku. Do najpopularniejszych metod należą: kataliza, pyroliza oraz zastosowanie powłoki samoczyszczącej.

Fot.: Piekarnik z funkcją samooczyszczenia zdejmie Ci z barków jeden z najtrudniejszych domowych obowiązków.

Czyszczenie katalityczne wykorzystuje działanie specjalnych, wymiennych wkładów katalitycznych zamocowanych na ściankach piekarnika, które pochłaniają zabrudzenia w trakcie pieczenia. Uruchomienie specjalnego programu czyszczącego o bardzo wysokiej temperaturze powoduje spopielenie resztek eliminując konieczność ręcznego mycia urządzenia.

Czyszczenie pyrolityczne polega na rozgrzaniu wnętrza piekarnika do temperatury niemal 500oC, w której spalają się wszelkie plamy, przypalony tłuszcz oraz resztki jedzenia zalegające w jego wnętrzu. Po zakończeniu programu musisz jedynie zmieść popiół z dna urządzenia. Piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego nie wymaga wymiany żadnych elementów samoczyszczących ani użycia chemii do czyszczenia piekarników.

Samoczyszczenie piekarnika może też przebiegać bez uruchamiania specjalnego programu. Umożliwia to specjalna, porowata emalia, którą pokryte są ścianki urządzenia. Absorbuje ona cząstki tłuszczu i osady tworzące się w trakcie pieczenia, które są skutecznie neutralizowane i znikają. W odróżnieniu od powłoki katalitycznej, samoczyszcząca emalia nie zużywa się – jest to zupełnie bezobsługowy i najtańszy w eksploatacji sposób na czysty piekarnik.

Przejdź do
top