Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – nitkowanie a irygator

Do prawidłowego czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych nie wystarczy sama szczoteczka. Niezbędne jest nitkowanie zębów i używanie irygatora – tylko one będą w stanie skutecznie doczyścić trudno dostępne miejsca oraz usunąć z nich zalegające resztki jedzenia i płytkę nazębną. Jak dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami i wszystkie zakamarki w jamie ustnej?
Spis treści

Dlaczego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest tak ważne?

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych często bywa traktowane „po macoszemu” i pomijane podczas codziennej higieny jamy ustnej. To spory błąd – w szczelinach między zębami gromadzą się resztki jedzenia oraz płytka nazębna, a wraz z nią groźne bakterie. Zalegająca przez dłuższy czas płytka bakteryjna stopniowo osłabia naturalną warstwę ochronną zębów – szkliwo, doprowadzając do powstania ubytków, a w konsekwencji próchnicy i chorób dziąseł. Trudności z prawidłowym myciem tych okolic mają zwłaszcza osoby z mocno stłoczonymi i nachodzącymi na siebie zębami, a także pacjenci ze stałym aparatem ortodontycznym.

Rozwijająca się w przestrzeniach międzyzębowych próchnica nie jest widoczna gołym okiem, dlatego dość ciężko samodzielnie zauważyć, że z naszymi zębami dzieje się coś złego. Pojawienie się bólu czy nadwrażliwości zazwyczaj świadczy już o zaawansowanym ubytku wymagającym jak najszybszego leczenia stomatologicznego. Co więcej, próchnica często pojawia się nie na jednym, a na dwóch sąsiadujących zębach.

Zanim jednak trafimy na fotel dentystyczny, warto podjąć działania profilaktyczne, dzięki którym można uniknąć bólu i borowania, a także sporych kosztów leczenia dentystycznego. Najprostszym, ale też najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne i dokładne czyszczenie dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. Jak się do tego zabrać?

Poprawne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Do prawidłowego czyszczenia zębów nie wystarczy nawet najlepsza i najbardziej zaawansowana szczoteczka. Ma ona dostęp tylko do zewnętrznych powierzchni zębów, lecz nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Aby usunąć resztki jedzenia oraz płytkę nazębną ze szczelin między zębami, konieczne jest zastosowanie irygatora i nici dentystycznej – tylko one są w stanie dotrzeć głęboko między zęby i zapobiec zaleganiu na ich powierzchni płytki bakteryjnej.

Obraz zawierający osoba, zęby, kobieta, szczoteczka do zębów

Opis wygenerowany automatycznie

W dbaniu o zdrowy uśmiech niezwykle ważne są też regularne kontrole u stomatologa. Lekarz fachowy okiem oceni stan jamy ustnej, a także pomoże doskonalić technikę szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni pomiędzy nimi. Może też zalecić używanie określonych produktów do higieny jamy ustnej, które pozwolą nam dłużej cieszyć się zdrowymi zębami i promiennym uśmiechem.

Irygator czy nici dentystyczne?

Aby kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej, należy zarówno stosować irygator jak i nitkować zęby. Każde z nich ma inną funkcję i radzi sobie z innym rodzajem drobinek i osadów zalegających na zębach.

Irygator jest urządzeniem, które czyści zęby wodą pod ciśnieniem i wypłukuje spomiędzy nich nagromadzone resztek jedzenia i płytki nazębnej.

Jakie są zalety irygatora?

 • rozmiękcza zalegającą płytkę bakteryjną i ułatwia jej usunięcie
 • czyści kieszonki dziąsłowe – miejsca, w których nie poradzi sobie żadna szczoteczka czy nić
 • strumień wody masuje dziąsła poprawiając ich ukrwienie i wzmacniając je
 • używanie irygatora nie wymaga wprawy i stosowania odpowiedniej techniki
 • nadaje się dla osób o wrażliwych zębach i krwawiących dziąsłach, u których stosowanie nici dentystycznej powoduje dyskomfort
 • ułatwia czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym.

Zakup irygatora wiąże się z dużym wydatkiem oraz koniecznością regularnego wymieniania końcówek. Samo urządzenie, nawet bezprzewodowe, jest spore i raczej nie zmieści się w kieszeni czy niewielkiej torebce.

Nici dentystyczne są znacznie tańszą opcją. Podstawowe rodzaje kosztują kilka do kilkunastu złotych i mieszczą się w niewielkim, poręcznym opakowaniu, które łatwo zabrać ze sobą do szkoły, pracy czy na imprezę. Dzięki nici dentystycznej możemy też zauważyć pierwsze oznaki rozwijającej się próchnicy międzyzębowej – zwiastuje ją wyjątkowo nieprzyjemny zapach nici po czyszczeniu oraz strzępienie się lub zaczepianie jej w miejscach, w których wcześniej takie problemy nie występowały. 

Jak często nitkować zęby? Zazwyczaj dentyści zalecają czyszczenie zębów nicią raz dziennie. Prawidłowe nitkowanie zębów wymaga nieco wprawy – tylko odpowiednia technika zapewnia skuteczne usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Trudności z jej stosowanie mogą mieć osoby o wrażliwych, podatnych na krwawienie dziąsłach.

Jaki irygator, jaką nić dentystyczną wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje irygatorów: od zasilanych sieciowo, sporych, stacjonarnych sprzętów aż po kompaktowe urządzenia akumulatorowe. Różnią się między sobą funkcjami dodatkowymi, możliwościami regulacji ciśnienia i dostosowania rodzaju strumienia wodnego do swoich potrzeb.

Obraz zawierający szczoteczka do zębów, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

Poznaj najpopularniejsze modele irygatorów:

 1. Panasonic EW1211W845, cena ok. 179 zł

Bezprzewodowy irygator akumulatorowy o 3 poziomach intensywności i obrotowej końcówce umożliwiającej zmianę kierunku strumienia wody. Podwójna dysza pompująca powietrze i wodę ułatwia delikatne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nawet u osób o wrażliwych dziąsłach. Irygator Panasonic posiada w uchwycie wbudowany zbiornik o pojemności 130 ml wystarczający na 35 sekund pracy, a czas działania na jednym ładowaniu wynosi ok. 15 minut. W zestawie znajdują się 2 wymienne końcówki.

 1. Waterpik WP-160EU Ultra Plus, cena ok. 319 zł

Stacjonarny irygator Waterpik o 10-stopniowej regulacji ciśnienia wody. Posiada udowodnioną w badaniach klinicznych skuteczność w redukcji krwawienia i zapalenia dziąseł oraz zapewnia lepsze efekty działania niż stosowanie nici dentystycznej. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 650 ml. W zestawie znajduje się 7 końcówek dodatkowych o różnym przeznaczeniu.

 1. Panasonic EW1511W503, cena ok. 319 zł

Końcówkę tego bezprzewodowego irygatora wyposażono w wąską dyszę ultradźwiękową umożliwiającą dokładniejsze usuwanie zalegających resztek jedzenia i płytki nazębnej. Ultradźwięki zwiększają prędkość strumienia wody przy zachowaniu tego samego ciśnienia dzięki czemu w strumieniu wody wytwarzane są pęcherzyki pary wodnej. Uderzają one o powierzchnię zębów generując fale uderzeniowe wzmacniające efekt czyszczący. Urządzenie posiada 5-stopniową regulację ciśnienia a wody i automatycznie przywraca poprzednie ustawienia przy kolejnym uruchomieniu. Irygator Panasonic wyposażono w zbiornik o pojemności 200 ml wystarczający na 60 sekund ciągłej pracy przy ustawieniu 5. poziomu ciśnienia wody. Bateria irygatora ładuje się w ciągu zaledwie 1 godziny i wystarcza na 10 minut czyszczenia. Zestaw zawiera 2 wymienne końcówki.

 1. SEYSSO Oxygen Travel, cena ok. 379 zł

Bezprzewodowy irygator o 3 trybach pracy: Normal, Soft i Pulse (do masażu dziąseł). Wyposażony w 3 specjalistyczne końcówki: do aparatów ortodontycznych, do pielęgnacji kieszonek dziąsłowych oraz standardową o średnicy wylotu 0,6 mm. Działa w zakresie ciśnienia od 2,7 do 6,2 bar. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 150 ml, a czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora wynosi 70 minut.

 1. Waterpik Wp 660e2 Ultra Professional, cena ok. 429 zł

Stacjonarny irygator o 10-stopniowej regulacji ciśnienia i maksymalnym ciśnieniu roboczym aż 6,9 bar. Posiada 2 tryby pracy: Floss – do codziennej pielęgnacji oraz Massage – stymulujący ukrwienie dziąseł. Czas czyszczenia odmierza wbudowany 1-minutowy timer z 30-sekundową przerwą. W skład zestawu wchodzi aż 7 różnych końcówek o odmiennych zastosowaniach, które można higienicznie przechowywać w skrytce w obudowie urządzenia.

 1. Haxe RST5012, cena ok. 99 zł

Kompaktowy irygator bezprzewodowy wyposażony w pełno obrotową dyszę tworzącą strumień wody o średnicy 0,06 mm. Wyposażony jest w 3 tryby pracy: Soft dla osób o wrażliwych dziąsłach, Pulse do codziennego masażu dziąseł oraz Normal dla osób bez problemów z dziąsłami. W zestawie znajdują się 2 wymienne końcówki oraz zbiornik na wodę o pojemności 150 ml.

 1. Oral-B Professional Care Oxy Jet, cena ok. 330 zł

Stacjonarny irygator wytwarzający 3 rodzaje strumienia wody: strumień z mikrobąbelkami, unikalny strumień wirujący, który wnika poniżej linii dziąseł oraz strumień skupiony do punktowego czyszczenia i usuwania pozostałości pokarmów. Urządzenie ma udowodnione klinicznie działanie w polepszaniu zdrowia dziąseł oraz zapobieganiu rozwojowi zapalenia dziąseł. Nieprzerwane czyszczenie zębów zapewnia 600-mililitrowy zbiornik na wodę. Do zestawu producent dołącza 4 wymienne końcówki.

 1. Philips Sonicare Cordless Power Flosser 3000 HX3806/31, cena ok. 359 zł

Irygator akumulatorowy wyposażony w unikalną końcówkę Quad Stream rozdzielającą strumień wody na 4 mniejsze strumienie, by czyścić przestrzenie międzyzębowe jeszcze dokładniej. Posada 2 tryby pracy i 3 poziomy intensywności, a w trybie dokładnego czyszczenia wykorzystuje technologię Pulse Wave z delikatnymi impulsami wody prowadzącymi od zęba do zęba. Dzięki w pełni obrotowej nasadce czyszczenie całej jamy ustnej zajmuje zaledwie 60 sekund i to bez uzupełniania poziomu wody w 250-mililitrowym zbiorniku. Jedno naładowanie akumulatora wystarczy na 14 dni pracy. W zestawie znajdują się 2 wymienne końcówki.

 1. PHILIPS Sonicare AirFloss Ultra HX8438/01, cena ok. 359 zł

Niewielki irygator bezprzewodowy o wąskiej i ergonomicznej konstrukcji, wyposażony w 3-stopniową regulację ciśnienia. Wykorzystuje działanie strumienia wody z mikrobąbelkami, by skutecznie, a jednocześnie delikatnie czyścić trudno dostępne miejsca. Pojemny akumulator umożliwia aż 1-3 tygodni pracy na jednym ładowaniu. W badaniach klinicznych udowodniono, że po 2 tygodniach stosowania tego irygatora następuje taka sama poprawa stanu zdrowia dziąseł jak w przypadku używania nici dentystycznych. Do urządzenia producent dołącza 2 wymienne końcówki.

Obraz zawierający zęby, osoba, szczotkowanie, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

W sklepach znajdziemy też spory wybór nici wykonanych z różnych materiałów o odmiennych właściwościach, szerokości, smaku, a także z dodatkiem wosku lub bez.

Jakie są rodzaje nici dentystycznych?

 • nici nylonowe – najczęściej spotykany rodzaj nici; wykonane są z cienkich splecionych włókien nylonowych
 • nici woskowane – pokryte cienką warstwą wosku; powinny być stosowane po umyciu zębów
 • nici niewoskowane – idealne do wąskich przestrzeni pomiędzy stłoczonymi zębami
 • taśmy dentystyczne – szersze i bardziej płaskie od standardowych nici; do większych przestrzeni międzyzębowych
 • nici politetrafluoroetylenowe (PTFE) – bardzo odporne na strzępienie i łatwo przesuwające się między zębami
 • nici miętowe – odświeżające oddech i pozostawiające przyjemny posmak w ustach
 • nici do aparatów ortodontycznych – zbudowane z 2 albo 3 odcinków o różnych właściwościach, w tym ze sztywnego końca umożliwiającego wsunięcie nici pod most aparatu
 • nici antybakteryjne – nasączone substancją o właściwościach antybakteryjnych.

Oprócz standardowych nici możemy też posłużyć się specjalnymi jednorazowymi flosserami. Są to niewielkie fragmenty nici zamocowane na plastikowym uchwycie. Ich używanie jest nieco prostsze i bardziej ergonomiczne, dlatego polecane są dla początkujących i dla dzieci.

Przejdź do
top