Dlaczego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest tak ważne?
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych często bywa traktowane „po macoszemu” i pomijane podczas codziennej higieny jamy ustnej. To spory błąd – w szczelinach między zębami gromadzą się resztki jedzenia oraz płytka nazębna, a wraz z nią groźne bakterie. Zalegająca przez dłuższy czas płytka bakteryjna stopniowo osłabia naturalną warstwę ochronną zębów – szkliwo, doprowadzając do powstania ubytków, a w konsekwencji próchnicy i chorób dziąseł. Trudności z prawidłowym myciem tych okolic mają zwłaszcza osoby z mocno stłoczonymi i nachodzącymi na siebie zębami, a także pacjenci ze stałym aparatem ortodontycznym.
Rozwijająca się w przestrzeniach międzyzębowych próchnica nie jest widoczna gołym okiem, dlatego dość ciężko samodzielnie zauważyć, że z naszymi zębami dzieje się coś złego. Pojawienie się bólu czy nadwrażliwości zazwyczaj świadczy już o zaawansowanym ubytku wymagającym jak najszybszego leczenia stomatologicznego. Co więcej, próchnica często pojawia się nie na jednym, a na dwóch sąsiadujących zębach.
Zanim jednak trafimy na fotel dentystyczny, warto podjąć działania profilaktyczne, dzięki którym można uniknąć bólu i borowania, a także sporych kosztów leczenia dentystycznego. Najprostszym, ale też najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne i dokładne czyszczenie dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. Jak się do tego zabrać?
Poprawne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
Do prawidłowego czyszczenia zębów nie wystarczy nawet najlepsza i najbardziej zaawansowana szczoteczka. Ma ona dostęp tylko do zewnętrznych powierzchni zębów, lecz nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Aby usunąć resztki jedzenia oraz płytkę nazębną ze szczelin między zębami, konieczne jest zastosowanie irygatora i nici dentystycznej – tylko one są w stanie dotrzeć głęboko między zęby i zapobiec zaleganiu na ich powierzchni płytki bakteryjnej.
W dbaniu o zdrowy uśmiech niezwykle ważne są też regularne kontrole u stomatologa. Lekarz fachowy okiem oceni stan jamy ustnej, a także pomoże doskonalić technikę szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni pomiędzy nimi. Może też zalecić używanie określonych produktów do higieny jamy ustnej, które pozwolą nam dłużej cieszyć się zdrowymi zębami i promiennym uśmiechem.
Irygator czy nici dentystyczne?
Aby kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej, należy zarówno stosować irygator jak i nitkować zęby. Każde z nich ma inną funkcję i radzi sobie z innym rodzajem drobinek i osadów zalegających na zębach.
Irygator jest urządzeniem, które czyści zęby wodą pod ciśnieniem i wypłukuje spomiędzy nich nagromadzone resztek jedzenia i płytki nazębnej.
Jakie są zalety irygatora?
- rozmiękcza zalegającą płytkę bakteryjną i ułatwia jej usunięcie
- czyści kieszonki dziąsłowe – miejsca, w których nie poradzi sobie żadna szczoteczka czy nić
- strumień wody masuje dziąsła poprawiając ich ukrwienie i wzmacniając je
- używanie irygatora nie wymaga wprawy i stosowania odpowiedniej techniki
- nadaje się dla osób o wrażliwych zębach i krwawiących dziąsłach, u których stosowanie nici dentystycznej powoduje dyskomfort
- ułatwia czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym.
Zakup irygatora wiąże się z dużym wydatkiem oraz koniecznością regularnego wymieniania końcówek. Samo urządzenie, nawet bezprzewodowe, jest spore i raczej nie zmieści się w kieszeni czy niewielkiej torebce.
Nici dentystyczne są znacznie tańszą opcją. Podstawowe rodzaje kosztują kilka do kilkunastu złotych i mieszczą się w niewielkim, poręcznym opakowaniu, które łatwo zabrać ze sobą do szkoły, pracy czy na imprezę. Dzięki nici dentystycznej możemy też zauważyć pierwsze oznaki rozwijającej się próchnicy międzyzębowej – zwiastuje ją wyjątkowo nieprzyjemny zapach nici po czyszczeniu oraz strzępienie się lub zaczepianie jej w miejscach, w których wcześniej takie problemy nie występowały.
Jak często nitkować zęby? Zazwyczaj dentyści zalecają czyszczenie zębów nicią raz dziennie. Prawidłowe nitkowanie zębów wymaga nieco wprawy – tylko odpowiednia technika zapewnia skuteczne usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Trudności z jej stosowanie mogą mieć osoby o wrażliwych, podatnych na krwawienie dziąsłach.
Jaki irygator, jaką nić dentystyczną wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje irygatorów: od zasilanych sieciowo, sporych, stacjonarnych sprzętów aż po kompaktowe urządzenia akumulatorowe. Różnią się między sobą funkcjami dodatkowymi, możliwościami regulacji ciśnienia i dostosowania rodzaju strumienia wodnego do swoich potrzeb.
Przejdź do rankingu irygatorów i sprawdź, jaki irygator do zębów wybrać.
W sklepach znajdziemy też spory wybór nici wykonanych z różnych materiałów o odmiennych właściwościach, szerokości, smaku, a także z dodatkiem wosku lub bez.
Jakie są rodzaje nici dentystycznych?
- nici nylonowe – najczęściej spotykany rodzaj nici; wykonane są z cienkich splecionych włókien nylonowych
- nici woskowane – pokryte cienką warstwą wosku; powinny być stosowane po umyciu zębów
- nici niewoskowane – idealne do wąskich przestrzeni pomiędzy stłoczonymi zębami
- taśmy dentystyczne – szersze i bardziej płaskie od standardowych nici; do większych przestrzeni międzyzębowych
- nici politetrafluoroetylenowe (PTFE) – bardzo odporne na strzępienie i łatwo przesuwające się między zębami
- nici miętowe – odświeżające oddech i pozostawiające przyjemny posmak w ustach
- nici do aparatów ortodontycznych – zbudowane z 2 albo 3 odcinków o różnych właściwościach, w tym ze sztywnego końca umożliwiającego wsunięcie nici pod most aparatu
- nici antybakteryjne – nasączone substancją o właściwościach antybakteryjnych.
Oprócz standardowych nici możemy też posłużyć się specjalnymi jednorazowymi flosserami. Są to niewielkie fragmenty nici zamocowane na plastikowym uchwycie. Ich używanie jest nieco prostsze i bardziej ergonomiczne, dlatego polecane są dla początkujących i dla dzieci.
Zobacz też: