Jaka soniczna szczoteczka do mycia zębów dla dzieci?

Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia. Stomatolodzy rekomendują zakup szczoteczki sonicznej już dla dzieci powyżej 3. roku życia. Sprawdź, jaka jest odpowiednia dla Twojego dziecka.
Spis treści

Dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci jest ważna?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci może skutkować próchnicą i chorobami dziąseł, a w przyszłości innymi problemami zdrowotnymi. Bakterie z jamy ustnej przedostają się bowiem przez układ krwionośny do całego organizmu. Dlatego tak istotne jest prawidłowe mycie zębów od pierwszych miesięcy życia.

Rodzice powinni mieć świadomość, że o zęby mleczne trzeba dbać równie dobrze jak o stałe. Dla dzieci charakterystyczna jest obecność uzębienia mieszanego, a ten stan może trwać przez około 5-6 lat (od 5-6. do 11-12. roku życia). Próchnica z nieleczonych i zaniedbanych zębów mlecznych przenosi się na świeżo wyrżnięte i niedojrzałe zęby stałe.

Elementy prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci

Prawidłowa higiena jamy ustnej i utrwalanie dobrych nawyków w zakresie pielęgnacji zębów i dziąseł u dzieci, powinna obejmować następujące kroki:

 • regularne i prawidłowe szczotkowanie – 2 razy dziennie przez 2 minuty z użyciem pasty z fluorem; szczególnie istotne jest wieczorne szczotkowanie,
 • zadbanie o odpowiednią ilość fluoru – zgodnie z najnowszymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dawka fluoru odpowiednia dla dzieci od 6. miesiąca życia do 6 lat powinna wynosić 1000 ppm,
 • rodzice powinni myć zęby dzieciom do co najmniej 7. roku życia – przyjmuje się, że dopóki dziecko nie potrafi ładnie pisać, jego umiejętności manualne są zbyt małe, by dokładnie wyszczotkować samodzielnie zęby,
 • ograniczanie spożycia cukru przez dzieci – ważna jest zbilansowana dieta dostarczająca składniki odżywcze,
 • regularne wizyty u stomatologa,
 • warto rozważyć zabieg lakowania zębów u dziecka – uszczelnienie bruzd na powierzchniach zębów zapewnia dodatkową barierę chroniącą szkliwo przed ubytkami.

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci do 2. roku życia?

Warto wiedzieć, że zalążki zębów dziecka zaczynają się tworzyć już przed jego narodzinami.

Od kiedy myć zęby dziecku? Pielęgnacja jamy ustnej powinna być rozpoczęta w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Jednak nie później niż w momencie wyrznięcia się pierwszego ząbka mlecznego. Może to być około 4. miesiąca życia. Rodzice powinni regularnie oczyszczać błonę śluzową i wały dziąsłowe codziennie wieczorem przed położeniem niemowlęcia spać. Ma to na celu utrzymanie higieny oraz przyzwyczajanie dziecka do manipulacji w jamie ustnej.

W późniejszym okresie, gdy dziecko ma coraz więcej ząbków, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu 2 razy dziennie z użyciem śladowej ilości pasty (ziarnko ryżu) i szczotki do zębów dla niemowlaka. Ważne jest także zaplanowanie pierwszej wizyty stomatologicznej przed upływem 1. roku życia.

Prawidłowa higiena jamy ustnej u małych dzieci (3-5 lat)

Komplet 20 mlecznych zębów pojawia się zwykle u dziecka do 3. roku życia. Ich tempo i kolejność wyrzynania się jest różna i indywidualna. Rodzice w tym okresie powinni prawidłowo myć zęby dziecka 2 razy dziennie przy użyciu odpowiedniej do wieku szczoteczki. Ilość pasty powinna mieć objętość ziarnka groszku. Od 3. roku życia można używać elektrycznych szczoteczek dla dzieci.

Mycie zębów u starszych dzieci

Wyrzynanie się zębów stałych rozpoczyna się w wieku ok. 6 lat, a proces ten trwa do ok. 21. roku życia. Do 7-8. roku życia rodzice nadal powinni myć dziecku zęby 2 razy dziennie. U nastolatków prawidłowa higiena jamy ustnej także jest ważna, szczególnie gdy noszą aparat ortodontyczny lub retencyjny. Czyszczenie zębów za każdym razem po posiłku pozwala Twojemu dziecku zachować świeży oddech, chroni zęby stałe przed próchnicą i kształtuje dobre nawyki na całe życie.

Jaką szczoteczka do zębów jest najlepsza dla dzieci?

Do mycia zębów u dzieci należy stosować miękką szczoteczkę wyposażoną w delikatne włókna, która umożliwia usuwanie resztek pokarmowych z zębów oraz masuje dziąsła. Ważne, by była dostosowana do wieku. U najmłodszych dzieci sprawdzą się szczoteczki manualne. Natomiast stomatolodzy od 3. roku życia polecają szczoteczki elektryczne, ponieważ dzięki delikatnym drganiom pozwalają dokładnie oczyszczać powierzchnie zębów i dziąseł umożliwiając prawidłową higienę jamy ustnej.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne dla dzieci są zaprojektowane tak, by w delikatny, ale skuteczny sposób dokładnie oczyszczać zęby i przestrzenie między nimi, a także masować dziąsła.

Jak działa szczoteczka soniczna dla dziecka? Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej, która dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych, wprowadza w ruch włókna, a także mieszaninę pasty, wody i śliny. Dzięki temu tworzą się mikrobąbelki, które uderzają o powierzchnię zębów i potęgują efekt czyszczenia. Szczoteczka soniczna dokładnie usuwa płytkę nazębną i czyści przestrzenie międzyzębowe, a jej używanie jest nawet prostsze niż w przypadku szczoteczki manualnej. Wystarczy nałożyć pastę, przyłożyć pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, włączyć i przesuwać w stałych odstępach czasowych.

Zalety szczoteczki sonicznej dla dzieci

Stomatolodzy polecają szczoteczki soniczne dla dzieci z powodu ich zalet:

 • łatwość użytkowania – szczoteczka soniczna nie wymaga wykonywania ruchów wymagających czy okrężnych, wystarczy tylko przesuwać ją po zębach,
 • dokładne usuwanie płytki bakteryjnej – usuwają więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, przez co zmniejszają ryzyko próchnicy,
 • szczoteczka soniczna dla dzieci posiada wiele funkcji ułatwiających szczotkowanie – np. timer, czujnik siły nacisku,
 • produkt wzbudza entuzjazm dziecka.

Soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek sonicznych dla dzieci. Ich sposób działania jest dokładnie taki sam, jak w modelach dla dorosłych. Różnice dotyczą wielkości, liczby drgań i dodatkowych funkcjach uatrakcyjniających mycie zębów.

Szczoteczki soniczno-rotacyjne z okrągłą główką zostały opracowane tak, by zachować właściwy kompromis pomiędzy delikatnością włókien a skutecznością ich działania. Ich kształt oraz wielkość są dostosowane w pełni do dziecięcej jamy ustnej. Okrągła główka obejmuje każdy ząb ze wszystkich stron i dociera nawet do trudno dostępnych miejsc.

Obraz zawierający osoba, ściana, wewnątrz, pomarańczowy

Opis wygenerowany automatycznie

Szczoteczki soniczne z podłużną główką kształtem przypominają manualne. Wersje dziecięce charakteryzują się mniejszym rozmiarem i bardziej delikatnymi włóknami. Podłużna główka wykonuje dość ograniczony ruch i nie jest tak skuteczna, jak jej okrągły odpowiednik. Nie zmienia to jednak faktu, że jest skuteczniejsza w czyszczeniu zębów niż szczoteczka manualna.

Jak dobrać soniczną szczoteczkę do wieku dziecka?

Rodzice decydujący się na zakup sonicznej szczoteczki powinni przede wszystkim kierować się wiekiem dziecka. Producenci oferują urządzenia w kilku kategoriach wiekowych.

Dzieci w wieku 0-3 lata

Soniczna szczoteczka dla niemowląt wyposażona w wyjątkowo miękkie i elastyczne włosie szczoteczki dostosowane do buźki malutkiego dziecka to nadal rzadkość na naszym rynku. Choć dentyści zalecają dla takiej grupy wiekowej szczoteczki manualne, to zakup urządzenia sonicznego pozwoli oswajać dziecko z charakterystycznymi wibracjami w buzi od najmłodszych lat. Podświetlana końcówka w wybranych szczoteczkach sonicznych dla dzieci 0-3 ułatwi rodzicowi mycie zębów niemowlaka.

Dziecko w wieku 3-6 lat

Szczotka soniczna dla dziecka powyżej 3. roku życia powinna być odpowiednio dopasowana do jego jamy ustnej. Ważne jest też miękkie i delikatne włosie szczoteczki. Wiele szczoteczek sonicznych dla dzieci ma wzory popularnych postaci z bajek. Warto wybrać taką, która sprawi dziecku radość i zachęci do mycia zębów. Niektóre produkty współpracują ze specjalną aplikacją, która stanowi urozmaicenie codziennego szczotkowania.

Dziecko w wieku 6-12 lat

Szczoteczka do zębów dla dzieci w wieku szkolnym także powinna mieć odpowiedni rozmiar i kształt główki. Warto wybrać taką z funkcją timera. Dzięki temu, dzieci, które myją zęby już same, będą wiedziały, kiedy zakończyć szczotkowanie. Praktyczny jest też czujnik nacisku kontrolujący, by dziecko zbyt mocno nie dociskało szczoteczki. Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt także jest zaletą. Dostępne są także modele z ulubionymi postaciami z bajek.

Nastolatki powyżej 12. roku życia

Szczoteczki soniczne dla nastolatków są urządzeniami pomiędzy modelami dziecięcymi a tym dla dorosłych. Sprawdzi się okrągła główka, która pomoże w dokładnym czyszczeniu zębów. Warto także wybrać szczoteczkę posiadającą takie funkcje, jak timer czy czujnik nacisku. Szczotka soniczna dla dzieci wyposażona w różne tryby pracy ułatwi dobór odpowiedniej liczby drgań do potrzeb jamy ustnej i dziąseł. Atrakcyjną funkcją dla młodych ludzi jest także współpraca szczoteczki sonicznej z aplikacją.

Jak zachęcić dziecko do nauki prawidłowej higieny jamy ustnej?

Wypracowanie u dziecka dobrych nawyków higieny jamy ustnej na wczesnym etapie jest niezwykle ważne. Z drugiej strony to spore wyzwanie, bowiem nie zawsze chętnie myją zęby.

Obraz zawierający osoba, mężczyzna, ściana, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

Oto kilka sposobów na zachęcenie dzieci do dbania o zdrowe zęby:

 • nauka przez obserwację rodziców – wiadomo, że dzieci naśladują rodziców, dlatego warto dać im dobry przykład, stosując prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej
 • wizyty u stomatologa dziecięcego – współczesne gabinety stomatologiczne są przyjazne dla dzieci, a wizyty atrakcyjne,

nauka przez zabawę – entuzjazm dziecka warto wykorzystać i nie uczyć go, że codzienne czyszczenie zębów jest przykrym obowiązkiem; aplikacja w telefonie współpracująca ze szczoteczką soniczną uatrakcyjni mycie zębów, podobnie jak puszczanie ulubionej muzyki.

Przejdź do
top