Odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner – test i recenzja

Codzienne sprzątanie i odkurzanie całego domu lub mieszkania jest czasochłonne i wymaga sporo wysiłku. Wielu z nas z pewnością przydałaby się nawet niewielka pomoc w cyklicznych obowiązkach domowych. Właśnie w tym celu powstał samojezdny odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner, który sumiennie posprząta podłogi w domu niemal bez naszego udziału, nawet pod nieobecność wszystkich domowników. Jak taki odkurzacz sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Jak wygląda jego skuteczność na tle tradycyjnych sprzętów? Przed Tobą test samojezdnego odkurzacza Mi Robot Vacuum Cleaner SDJQR02RR od Xiaomi.
test odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Testowany odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner w trakcie pracy.
Spis treści

Funkcje odkurzacza Xiaomi SDJQR02RR Mi Robot Vacuum Cleaner

Samojezdny odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner został stworzony do niemal bezobsługowego sprzątania podłóg i dywanów. Urządzenie automatycznie mapuje pomieszczenia w domu i tworzy ścieżkę sprzątania, którą następnie porusza się, by jak najskuteczniej usunąć piasek, kurz, drobne śmieci i okruchy. Nad sprawnym przemieszczaniem się i unikaniem kolizji czuwa 12 sensorów.

Do skutecznej lokalizacji odkurzacz wykorzystuje aż 3 niezależne procesory umożliwiające śledzenie jego pracy w czasie rzeczywistym i opracowywanie jak najlepszych tras czyszczenia.

Dane techniczne

 • siła ssania: 1800 Pa
 • czas pracy: 150 min
 • głośność: 50-65 dB
 • filtr: HEPA
 • pojemność zbiornika na kurz: 0,42 l
 • wysokość: 9,45 cm
 • ilość programów pracy: 4

Cena: ok. 1045 zł

pojemnik na śmieci z filtrem HEPA
Pojemnik na śmieci i kurz wyposażony w wysokowydajny filtr HEPA.

Dołączone akcesoria

W pudełku, poza samym odkurzaczem, znajdują się:

 • stacja ładująca
 • szczotka czyszcząca
 • kabel zasilający
 • instrukcja obsługi.

Wzornictwo i obsługa

Xiaomi przyzwyczaiło nas już do minimalistycznego designu swoich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku odkurzacza Mi Robot Vacuum Cleaner – jest on dostępny w kolorze białym z delikatnymi, srebrnoszarymi detalami. Cały panel sterowania urządzenia ogranicza się do 1 podłużnego przycisku, na którym umieszczono 2 piktogramy. Charakterystyczny wystający element, pod którym znajdują się systemy skanujące pomieszczenie, jest opatrzony u góry wytłaczanym logo marki. Całości dopełnia szczotka boczna w kolorze białym, która pozwala zachować jednolitość designu. Elegancja i prostota – nie mamy się do czego przyczepić.

nowoczesny wygląd i wzornictwa odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Nowoczesny wygląd i wzornictwo obudowy odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner.

Jedynym mankamentem może być szybkie brudzenie się urządzenia – na białej, błyszczącej powierzchni widać każdą drobinkę kurzu.

Obsługę odkurzacza umożliwiają wspomniane przyciski umieszczone u góry obudowy:

 • z piktogramem włączania/wyłączania – umożliwia uruchamianie urządzenia i rozpoczęcie sprzątania
 • z piktogramem domku – inicjuje powrót do stacji ładowania lub sprzątanie określonej przestrzeni.
przyciski i diody pod pokrywą odkurzacza Xiaomi
Pod pokrywą odkurzacza znajdują się diody, a na obudowie przyciski sterujące.

Kolor podświetlenia przycisku informują nas o poziomie naładowania baterii.

Sprawne sterowanie odkurzaczem i podgląd wielu parametrów umożliwia też aplikacja Mi Home.

Aplikacja mobilna Mi Home

Sterowanie urządzeniem z poziomu aplikacji mobilnej jest czymś, co wzbudziło nasz ogromny zachwyt i entuzjazm. Można dzięki niej modyfikować i monitorować niemal wszystkie parametry sprzątania, podglądać dane eksploatacyjne – jednym słowem: cudo, choć mogłaby działać trochę płynniej. Ale zacznijmy od początku.

Aplikacja Mi Home umożliwia zarządzanie nie tylko odkurzaczem samojezdnym, ale też niemal wszystkimi urządzeniami marki Xiaomi, które mamy w domu, np. oczyszczaczem powietrza, nawilżaczem, routerem. Jest świetnym narzędziem pozwalającym stworzyć w pełni inteligentny dom. Minusy? Nasza wersja była dostępna głównie po angielsku, a do sparowania urządzenia konieczne jest założenie konta użytkownika.

Sparowanie sprzętu, łączność Wi-Fi, a także ewentualny reset ustawień są dość proste i zajmują tylko chwilę. Aplikacja nie zawiesza się, choć czasem potrzebuje kilku–kilkunastu sekund na wczytanie podglądu mapy. Ma też lekkie opóźnienie w stosunku do ruchów odkurzacza, ale szacujemy je na maksymalnie minutę. Samo sterowanie urządzeniem przy jej pomocy jest łatwe i szybkie, a na głównym ekranie znajdują się najważniejsze opcje i spore czytelne przyciski.

odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner w bazie ładującej
Odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner w stacji ładującej.

Co możemy zrobić z poziomu aplikacji?

 • uruchomić zdalnie sprzątanie (tak, nawet będąc wiele kilometrów od domu!)
 • ustawić harmonogram sprzątania
 • zmieniać tryb pracy urządzenia
 • stworzyć mapę pomieszczeń w domu
 • zlecić odkurzaczowi sprzątanie całego domu, konkretnych pomieszczeń lub zaznaczonej na mapie strefy
 • ustawić wirtualne ściany i strefy, w których nie porusza się urządzenie
 • śledzić w czasie bieżącym, w którym miejscu znajduje się odkurzacz
 • podejrzeć poziom naładowania baterii, zużycia filtra i szczotek lub zabrudzenia sensorów
 • sprawdzić statystyki odkurzania, m.in. datę, czas, powierzchnię, trasę odkurzacza
 • przypisać odkurzacz do konkretnego pomieszczenia w domu.

Przejrzeliśmy pobieżnie funkcje oferowane przez inne porównywalne urządzenia konkurencyjnych marek w podobnej cenie. Chyba żadne z nich nie miało aż tak rozbudowanych funkcji i możliwości zdalnego sterowania. Jesteśmy zachwyceni.

Tworzenie mapy domu i funkcje jezdne

Urządzenie ma 2 spore kółka o regulowanej wysokości i małą obrotową rolkę z przodu, dzięki czemu radzi sobie z niskimi progami i stopniami. Wykrywa też schody, dlatego nie musimy obawiać się, że z nich spadnie – sprawdziliśmy to we własnym domu, i to kilkukrotnie. Kółka nie rysują paneli ani drewnianych podłóg.

szczotki i koła odkurzacza Xiaomi służące do poruszania się
Za poruszanie się odkurzacza odpowiadają 2 duże koła oraz mała obrotowa rolka.

Odkurzacz może skutecznie poruszać się po domu, mapować pomieszczenia i odnajdywać swoją pozycję dzięki dalmierzowi laserowemu umieszczonemu w kopułce oraz zainstalowanym na obudowie czujnikom, w tym ultradźwiękowemu czujnikowi radarowemu, żyroskopowi i przyspieszeniomierzowi. Urządzenie skanuje otoczenie 1800 razy na sekundę w 360o, a współczynnik jego błędów wynosi według producenta poniżej 2%.

Z naszych obserwacji wynika, że odkurzacz Xiaomi jest dość precyzyjny podczas tworzenia mapy domu – dobrze oznacza położenie ścian i mebli. Zdziwiło nas natomiast, że mimo narysowania precyzyjnej mapy nie unika kolizji z przeszkodami – przed napotkaniem jej zwalnia, a następnie odbija się od niej elastycznym zderzakiem i zmienia kierunek jazdy. Rzadko gubi się w domu – u nas zdarzyło się to kilka razy w momencie, kiedy wykrył przeszkodę uniemożliwiającą mu powrót do stacji ładującej oraz „zaplątał się” w kółka dziecięcego wózka i kabel ładowarki do telefonu.

Odkurzacz informuje o rozpoczęciu, zakończeniu lub przerwaniu pracy oraz o problemach z poruszaniem się przy pomocy komunikatów głosowych w języku angielskim oraz powiadomień w aplikacji mobilnej.

Skuteczność odkurzania

Urządzenie może pracować w 4 trybach:

 • Quiet – najcichszym
 • Balanced – optymalnym
 • Turbo – przyspieszonym
 • Full Speed – najefektywniejszym, ale też najgłośniejszym.

Początkowo byliśmy dość sceptycznie nastawieni do skuteczności odkurzania sprzętu za nieco ponad 1000 zł – to znacznie niższa cena niż ta, którą trzeba zapłacić za samojezdny odkurzacz o podobnych parametrach renomowanej konkurencyjnej marki. Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner pozytywnie nas zaskoczył – posprzątał dom (połogi z płytek, drewna oraz dywan) bardzo dobrze, dokładnie wymiatając kurz z rogów przy listwach podłogowych i zakamarków przy futrynach drzwi. Ilość zabrudzeń i kurzu zebranego podczas jednego sprzątania była naprawdę imponująca. Jest to zapewne zasługą sporej siły ssania – aż 1800 Pa robi swoje – oraz obrotowej szczotki głównej o szerokości 170 mm wykonanej z naprzemiennie ułożonych pasm włosia i silikonowych pasków.

skuteczna główna szczotka odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Główna szczotka odkurzacza Mi Robot Vacuum Cleaner skutecznie zbiera brud i kurz z twardych podłóg.

W ramach testu rozsypaliśmy na podłodze nieco mąki, a następnie ryżu. Z mąką odkurzacz poradził sobie całkiem nieźle już po pierwszym przejeździe – na podłodze pozostał tylko delikatny pyłek, ale i po nim nie było już śladu po zakończeniu drugiego sprzątania. Sytuacja z ryżem wyglądała trochę gorzej – wirująca szczotka boczna rozrzucała pojedyncze ziarenka po podłodze, przez co nie trafiły one do pojemnika na odpadki. Odkurzacz miał też tendencję do przesuwania ryżowych ziaren do krawędzi dywanu lub progów, skąd nie był ich w stanie usunąć.

szczotka boczna odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Szczotka boczna odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner.

Mamy również zastrzeżenia co do sprzątania rogów pomieszczeń – z uwagi na okrągły kształt urządzenia nie sięga tam szczotka boczna, dlatego cały zgromadzony w nich brud pozostaje nienaruszony. Średnia jest też skuteczność odkurzania dywanów – Mi Robot Vacuum Cleaner zbierze tylko lekkie zabrudzenia i paprochy z powierzchni, pozostawiając większe okruchy i zalegający głębiej kurz. Zaraz po urządzeniu samojezdnym posprzątaliśmy dywan przy użyciu tradycyjnego odkurzacza bezworkowego i wciągnęliśmy jeszcze sporo śmieci.

Bateria

Odkurzacz Mi Robot Vacuum Cleaner został wyposażony w baterię o pojemności 5200 mAh. W pełni naładowany akumulator powinien, według zapewnień producenta, wystarczyć na 150 minut pracy, czyli odkurzenie ok. 250 m2 powierzchni. Po rozładowaniu się baterii do poziomu 20% odkurzacz przerywa pracę i automatycznie wraca do stacji ładowania. Wznawia sprzątanie samoistnie w momencie naładowania się akumulatora do odpowiedniego poziomu (ok. 80%).

ładowanie baterii odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner
Ładowanie baterii odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner.

Głośność

W zależności od wybranego programu pracy głośność odkurzacza waha się w granicach od 50 do 65 dB. Testowo zaplanowaliśmy uruchomienie odkurzacza na najcichszym trybie w środku nocy, kiedy spaliśmy, by posprzątał wszystkie pomieszczenia poza sypialnią. Nie był na tyle głośny, by nas obudzić. Podczas pracy w tym trybie można spokojnie prowadzić rozmowę.

Głośność pracy w trybie Full Speed porównywalna jest z cichymi odkurzaczami tradycyjnymi i zdecydowanie nie jest uciążliwa. Zupełnie nie musimy się nią przejmować, jeśli planujemy sprzątanie w czasie, kiedy wszyscy domownicy są w pracy, szkole lub przedszkolu.

Czyszczenie i konserwacja

Jak już wspomnieliśmy, utrzymanie obudowy w czystości będzie wymagało regularnego przecierania jej ściereczką. Trochę trudności mogą sprawić szczeliny na szczycie urządzenia, ale i z nimi można sobie poradzić, otwierając pokrywę lub czyszcząc je patyczkiem higienicznym.

Opróżnienie zbiornika na śmieci jest dość proste – wystarczy otworzyć górną pokrywę urządzenia i go wyjąć. Pojemnik wraz z filtrem możemy też myć pod bieżącą wodą. Najlepiej po takim zabiegu wysuszyć filtr na słońcu lub na kaloryferze – samoistne schnięcie zajmuje sporo czasu.

pojemnik na odpady i kurz
Przezroczysty pojemnik na odpady i kurz pozwala kontrolować ilość śmieci.

Główną szczotkę można bez trudu wyjąć i oczyścić. Pomaga w tym dołączony do urządzenia przyrząd: plastikowa szczoteczka i nożyk w jednym. Skutecznie przecina on nawinięte na wałek włosy, tasiemki oraz nitki. Radzi sobie też z czyszczeniem bocznej szczotki, wokół której również gromadzą się zebrane z podłogi włosy.

miejsce instalacji głównej szczotki odkurzacza Xiaomi
Wyjęcie głównej szczotki odsłania przewód transportujący zabrudzenia do pojemnika.

O zużyciu filtra i szczotek, a także o konieczności oczyszczenia czujników poinformują nas powiadomienia wysyłane przez aplikację mobilną.

Dostępność zużywających się elementów

Elementy eksploatacyjne odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner są dość trudno dostępne – czasem można kupić je w sklepach internetowych, elektromakretach, na platformach sprzedażowych lub w oficjalnym sklepie producenta, ale ich liczba jest ograniczona.

Jednym z rozwiązań jest zakup na chińskich platformach sprzedażowych, ale wtedy nie będziemy mieć pewności co do ich jakości aż do momentu otrzymania przesyłki. Zdecydowanie warto zainwestować w oryginalne elementy – tańsze zamienniki nie są zbyt wytrzymałe i zużywaj się dużo szybciej, więc zamiast zaoszczędzić, tak naprawdę tracimy.

akcesoria i elementy wymienne odkurzacza Xiaomi
Wymienne elementy odkurzacza Xiaomi: filtr, szczotki główna i boczna oraz akcesoria: pojemnik na kurz i ramka do montażu szczotki.

Odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner – nasza opinia, czy warto?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. To bardzo dobry sprzęt za wyjątkowo okazyjną cenę. Od razu przy zakupie warto się jednak zaopatrzyć się w zestaw filtrów i szczotek wymiennych. Nie powinniśmy też traktować sprzętu Xiaomi jako jedynego odkurzacza w domu, zwłaszcza jeśli mamy dywany. Będzie on raczej pomocnikiem w bieżącym codziennym sprzątaniu i utrzymaniu podłóg w niemal idealnej czystości, ale średnio sprawdzi się przy generalnych porządkach.

Podsumowanie

Zalety odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner:

 • długi czas pracy na jednym ładowaniu
 • spora skuteczność odkurzania twardych podłóg
 • funkcjonalna aplikacja mobilna
 • niska cena
 • skuteczna i wytrzymała szczotka główna
 • elegancki minimalistyczny design
 • dokładne odkurzanie przy listwach podłogowych.
robot odkurzający Xiaomi w bazie ładujacej
Robot odkurzający w bazie ładującej.

Wady odkurzacza Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner:

 • niedokładne odkurzanie dywanów i rogów pomieszczeń
 • aplikacja i komunikaty głosowe w języku angielskim
 • czasem gubi się w pomieszczeniach
 • łatwo brudząca się obudowa
 • mała dostępność elementów eksploatacyjnych.

Przejdź do
top