Szczoteczki elektryczne to bardzo wygodna, efektywna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych szczoteczek. Wiele osób wybiera je do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Dlaczego to dobry pomysł? Jak wybrać właściwą szczoteczkę elektryczną i jak się nią prawidłowo posługiwać, by mieć zdrowsze i bielsze zęby?
Historia i ewolucja szczoteczek do zębów
Urządzenia do mycia zębów to nie nowoczesny wymysł – już wieki temu nasi przodkowie stosowali różne sposoby, by dbać o uzębienie.
Kiedy wynaleziono szczoteczkę do zębów? Około 3500-3000 r p.n.e w Mezopotamii i Egipcie zaczęto używać kijków, które służyły jako szczoteczki. Były specjalnie przygotowane do tego celu – jeden koniec był postrzępiony, a drugi ostry, by działał jak wykałaczka. Dawniej wykorzystywano także kijki do żucia, które miały wydobyć reszki pożywienia spomiędzy zębów. Później stosowano między innymi srebrne lub złote wykałaczki, by wreszcie, w 1498 roku, wymyśleć szczoteczkę z włosiem.
Szczoteczki wykonywano najpierw z bambusa lub kości zwierzęcej oraz włosa końskiego lub świńskiego. Do Europy przewędrowały one z Chin, a od 1780 roku zaczęto je produkować na masową skalę. W 1900 roku wyprodukowano syntetyczne włókna nylonowe, ale sprzedaż szczoteczki z taką końcówką rozpoczęła się dopiero w 1938 roku. W międzyczasie bambus i kość zamieniono na celuloid i tak powstała szczoteczka, którą znamy dziś. Elektryczną szczoteczkę do zębów wymyślił w 1939 roku w Szwajcarii Philippe Woog, a w 1960 roku zaczęto ją produkować w USA.
Jak należy dbać o higienę jamy ustnej?
Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko regularne mycie zębów, czyli zasada wpajana nam od dzieciństwa. Oczywiście ważne jest szczotkowanie co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym dużym posiłku, ale istotne jest też, jak dokładnie myje się zęby oraz czy skutecznie usuwa się płytkę nazębną i czyści przestrzenie międzyzębowe.
Co to jest płytka nazębna?
To osad nazębny złożony bakterii i węglowodanów, który ciągle tworzy się na zębach. Jest bezbarwna, więc trudno ją zauważyć, a to właśnie ona odpowiada za choroby zębów i dziąseł. Jeśli nie jest usuwana regularnie, to zamienia się w kamień nazębny.
Szczoteczki elektryczne usuwają do 100% więcej płytki nazębnej niż manualne tradycyjne szczoteczki, co zapewnia lepszą ochronę przed próchnicą i kamieniem nazębnym.
Ponadto szczoteczka elektryczna dociera do trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu odpowiednia higiena jamy ustnej jest prostsza i przynosi lepsze rezultaty. Warto też pamiętać o dziąsłach, które również należy myć, by zachować je w zdrowiu.
Rodzaje szczoteczek do zębów
Jakie szczotki do zębów są dostępne na rynku? Oczywiście manualne w kilku rodzajach:
- twarda
- średnio twarda
- miękka
- przeznaczona do implantów.
To podział ze względu na twardość włókna. Ponadto wyróżnia się m.in.: manualne szczoteczki międzyzębowe do mycia przestrzeni między zębami oraz szczoteczki jednopęczkowe do mycia dziąseł i trudno dostępnych miejsc.
Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? Wiele osób zastanawia się, która z nich będzie lepsza: szczoteczka soniczna czy elektryczna? Tak naprawdę szczotki soniczne są jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych. Nazwa „elektryczna” wskazuje nam tylko sposób zasilania przy pomocy prądu z baterii lub akumulatora. Poszczególne typy szczoteczek elektrycznych różnią się od siebie rodzajem ruchów wykonywanych przez ich główki.
Wśród szczoteczek elektrycznych można spotkać kilka rodzajów, to znaczy:
- szczoteczka 2D, oscylacyjno-rotacyjna, której okrągła główka działa dwukierunkowo
- szczotka soniczna, która wytwarza fale dźwiękowe podczas pracy. Szczoteczka soniczna vs elektryczna różni się tym, że soniczna ma podłużny kształt główki i wykonuje ruchy z boku na bok, nie okrągłe
- szczoteczka 3D, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna, której okrągła główka jednocześnie wykonuje 3 odmienne ruchy: oscylacyjne, pulsacyjne i rotacyjne.
Zobacz też:
Rodzaj zasilania szczoteczek – który najlepszy?
Szczoteczki elektryczne mają zasilanie na prąd z sieci (np. kabel USB) lub akumulator. Szczoteczki bateryjne wymagają wymiany baterii, ponadto nie są tak wodoszczelne jak szczoteczki z akumulatorem. Przydatne są np. w czasie podróży, gdy nie ma się w pobliżu źródła energii. Jednak do codziennego stosowania standardem jest automatyczna szczoteczka do zębów zasilana akumulatorem, która ładuje się przy pomocy stacji ładowania.
Obroty, tryby pracy, rodzaje główek w szczoteczkach elektrycznych
Elektryczne szczoteczki do zębów różnią się między sobą typem zasilania, rodzajem obrotów, trybami pracy czy kształtem główek. Jak już wspominaliśmy powyżej, wyróżnia się główki okrągłe, w szczoteczkach elektrycznych 2D lub 3D, oraz podłużne w przypadku szczoteczek sonicznych.
Jeśli chodzi o ruchy głowic to są oscylacyjne, pulsacyjne, oscylacyjno-pulsacyjne, oscylacyjno-rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Standardem są urządzenia z ruchem oscylacyjno-rotacyjnym. Dodatkowe ruchy pulsacyjne, występujące np. w szczoteczkach 3D, to ruch w przód i w tył, które mają na celu wymiecenie resztek pożywienia np. z przestrzeni międzyzębowych.
Zależnie od modelu, szczoteczka elektryczna może oferować kilka trybów działania, tzn.:
- tryb dla miejsc wrażliwych, gdy szczoteczka działa wolniej, a czujnik siły nacisku włącza się szybciej
- tryb wybielania mający na celu polerowanie zębów
- tryb masażu dziąseł
- tryb automatyczny, który oznacza, że urządzenie samo dobiera rodzaj pracy do założonej końcówki.
Tego typu produkty umożliwiają dostosowanie częstotliwości ruchów lub drgań do indywidualnych potrzeb, a ich dodatkową zaletą jest pielęgnacja dziąseł.
Szczoteczka elektryczna: co trzeba wiedzieć
Osoby, które zaczynają korzystać ze szczoteczki elektrycznej, często mają wiele pytań, gdyż jest to urządzenie bardziej skomplikowane niż szczoteczka manualna. Co musisz wiedzieć przed kupnem szczoteczki?
Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?
Jak i ile myć zęby szczoteczką elektryczną? Urządzenia elektryczne czyszczą dokładniej niż manualne, większość pracy wykonywana jest właściwe za użytkownika.
Jak używać szczoteczki elektrycznej?
- Nałożyć niewielką ilość pasty na główkę.
- Włożyć szczoteczkę do jamy ustnej.
- Uruchomić ją.
- Myć zęby i dziąsła, nie dociskając zbyt mocno główki.
- Jeśli szczoteczka elektroniczna ma timer, to podzieli czas mycia zębów na 4 bloki po 30 sekund, a każdy blok należy przeznaczyć na jedną z ćwiartek uzębienia.
Co ile wymieniać szczoteczkę do zębów? Końcówki szczoteczki elektrycznej należy wymieniać po dostrzeżeniu pierwszych oznak zużycia – nie rzadziej nić co 3 miesiące lub zgodnie ze wskazaniami czujników urządzenia. W przypadku noszenia aparatu stałego, konieczna może być wymiana już po okresie dwóch miesięcy, a nawet miesiąca.
Jak ładować szczoteczkę do zębów?
Szczoteczka elektryczna z akumulatorem ma specjalną ładowarkę (przeważnie w formie stojaka), na którą należy odłożyć ją kończąc czyszczenie. Dzięki temu jest praktycznie zawsze naładowana. Na jednym naładowaniu szczoteczka powinna działać około 30 minut, do maksymalnie 60 minut, jeśli ma porządny akumulator – to zazwyczaj norma przy szczoteczkach z wyższej półki cenowej. Co ważne, ładowanie szczoteczki jest bezpieczne, nawet jeśli jest ona mokra.
Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?
Czym się kierować przy wyborze najlepszej szczoteczki elektrycznej? To indywidualna kwestia, ale warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:
- dostępne tryby pracy – czy jest tryb delikatny, jeśli mamy wrażliwe zęby, masaż dziąseł lub tryb wybielający, jeśli chcemy przywrócić naturalną biel zębom
- sposób zasilania – polecany to ten z akumulatorem
- technologie – szczoteczka elektryczna standardowa czy soniczna
- główka szczoteczki i obroty – aktywne ruchy 3D lepiej czyszczą
- częstotliwość drgań lub ruchów na minutę
- głośność pracy
- czas pracy na akumulatorze bez konieczności ładowania
- dostępne końcówki w zestawie
- funkcja timer, czyli sygnalizator czasu mycia zębów
- czujnik siły nacisku chroniący dziąsła
- pozostałe przydatne funkcje np. irygator wodny, wskazany dla osób z aparatem ortodontycznym, które posiadają najlepsze szczoteczki elektryczne
- nowoczesny design i wygodna stacja ładująca.
Aparat ortodontyczny a szczoteczka elektryczna
Jaka szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej i będzie w pełni bezpieczna? Tak naprawdę każda, bo nie ma przeciwskazań do stosowania szczoteczki elektrycznej w przypadku noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Warto zainwestować w szczoteczkę soniczną lub standardową posiadającą delikatny tryb pracy, by nie uszkodzić aparatu oraz ze zintegrowanym irygatorem. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli dotrzeć nawet do miejsc, gdzie nie sięga głowica (z racji konstrukcji aparatu ortodontycznego).
Zobacz też:
Szczoteczka do zębów a irygator do zębów
Jeśli już mowa o irygatorze – co to takiego i czemu elektryczne szczoteczki do zębów bywają w niego wyposażone? Irygator to część szczoteczki, która pod ciśnieniem wypuszcza płyn. Dzięki temu łatwiej jest usunąć osad nazębny i resztki jedzenia mocno ukryte w jamie ustnej, z którymi nie radzi sobie nić dentystyczna. Irygatory dokładnie czyszczą zęby na linii dziąseł stanowiąc profilaktykę chorób przyzębia. Niektóre modele oferują delikatny masaż dziąseł, który poprawia ich ukrwienie i ogólną kondycję.
Czy szczoteczka elektryczna wybiela zęby?
To częste pytanie osób rozważających zakup szczoteczki elektrycznej. Regularnie stosowana elektryczna szczoteczka do zębów na pewno poprawi ich wygląd. Szczególnie, jeśli ma specjalny tryb wybielania. Nie należy jednak stosować go codziennie, a raczej raz na kilka dni, by nie uszkodzić szkliwa.
Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci?
Kiedy można zacząć używać szczoteczki elektrycznej? Można ją kupić już dla kilkulatków, które uczą się mycia zębów i prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować czas mycia zębów. Ponadto takie szczoteczki często mają atrakcyjne kolory czy formy lub np. świecą, gdy się ich używa, co zachęca dzieci do dbania o zęby.
Jaka szczoteczka elektryczna dla 8-latka czy starszego dziecka? Tu warto wybrać szczoteczki dla dzieci, które mają w ofercie producenci tego typu urządzeń. Zapewniają one super delikatne czyszczenie i charakteryzują się niższą częstotliwością drgań dzięki czemu mycie zębów nie jest uciążliwe.
Przy wyborze urządzenia dla 9-latka czy nastolatka, najlepiej wziąć pod uwagę rodzaj włókna w szczoteczce (tu poleca się miękkie). Warto sprawdzić też, czy egzemplarz posiada czujnik nacisku oraz timer, który ułatwi młodemu człowiekowi mycie zęby przez określony czas.
Zobacz też:
Ile kosztuje naprawdę dobra szczoteczka elektryczna?
Ceny szczoteczek elektrycznych wahają się od 50 zł do nawet 1000 zł. Porządne elektryczne szczotki do zębów z podstawowymi funkcjami można kupić już za około 100-200 zł. Jeśli szuka się urządzenia z wieloma funkcjami, trybami, stabilnymi akumulatorem i zaawansowaną technologią mycia, to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 300-500 zł. Najlepsze szczoteczki do zębów mogą kosztować nawet grubo ponad 1000 zł. W zamian oferują najnowocześniejsze udogodnienia, a nawet wykorzystują działanie sztucznej inteligencji, przez co bardziej przypominają efektowny gadżet niż urządzenie do podstawowej, codziennej higieny.