Montaż piekarnika w słupku – czy to dobry pomysł?
Wraz ze wzrostem popularności piekarników do zabudowy, zyskaliśmy nowe możliwości aranżacji kuchni. Obecnie możemy zamontować piekarnik zarówno w dolnej zabudowie kuch-zmyw-por-07 kuch-zmyw-popod blatem kuchennym lub płytą grzewczą, jak i wyżej, w słupku. To drugie rozwiązanie ma wielu zwolenników – zabudowa słupkowa staje się dość powszechna w nowoprojektowanych kuchniach. Dlaczego? Sprawdźmy zalety montażu piekarnika w słupku.
Przede wszystkim, za montażem piekarnika w słupku kuchennym przemawia ergonomia jego używania – nie będziesz musiał schylać się za każdym razem podczas wkładania, doglądania i wyjmowania potrawy z komory urządzenia umieszczonego w ciągu dolnych szafek kuchennych. Z takiego obrotu sprawy z pewnością ucieszy się Twój kręgosłup, który nie będzie już poddawany nadmiernym przeciążeniom.
Piekarnik zabudowany w słupku będzie świętym rozwiązaniem również w domach, w których są małe dzieci. Nawet jeśli zapomnimy o aktywowaniu blokady rodzicielskiej, to maluchy i tak nie sięgną do przycisków i pokręteł.
Na koniec warto wspomnieć o kwestii estetycznej. Piekarnik do zabudowy umieszczony w słupku nadaje wnętrzu klasy i elegancji. Jeśli w sąsiadującym słupku umieścimy ekspres do zabudowy lub mikrofalę z szufladą grzewczą, uzyskamy doskonały efekt, jak z luksusowego apartamentu lub studia kuchennego.
Montaż piekarnika do zabudowy – jak wysoko umieścić piekarnik w słupku?
Architekci wnętrz i projektanci zabudowy kuchennej najczęściej rekomendują, by piekarnik umieścić na wysokości 82 cm licząc od posadzki, czyli dokładnie na takiej, na jakiej zwykle znajdują się kuchenne blaty. Sprawi to, że panel sterowania znajdzie się na wysokości wzroku, a wysuwane blachy i ruszty będzie można wyjmować wygodnie i bez pochylania się. Ujednolicenie wysokości piekarnika i blatu pozwoli też uniknąć niepotrzebnego chaosu w kuchni oraz stworzy wrażenie jednolitości i spójności.
Inna teoria mów o montażu piekarnika w słupku na wysokości zgiętych pod kątem prostym ramion osoby (lub osób), która będzie go obsługiwała. W tym przypadku dokładna wysokość montażu urządzenia będzie zależała od wzrostu jego właścicieli.
Podczas projektowania kuchni ustaw się w takiej pozycji, w jakiej zwykle wkładasz danie do piekarnika i poproś drugą osobę o dokładne zmierzenie odległości pomiędzy Twoimi ramionami a podłogą. Taki test warto przeprowadzić zwłaszcza w przypadku bardzo wysokich lub dość niskich użytkowników, choć my zalecamy go każdemu – po wykonaniu zabudowy na wymiar i zamontowaniu piekarnika nie będzie już możliwości zmiany.
Wszystkie powyższe wytyczne dotyczą montażu w słupku jednego urządzenia o wysokości 60 cm lub zestawu: piekarnik do zabudowy 45 cm i szuflada grzewcza 14 cm. Jak wygląda sprawa w przypadku montażu kilku urządzeń w jednym słupku? Wyjaśniamy.
Piekarnik i mikrofala do zabudowy w słupku – funkcjonalne połączenie w Twojej kuchni
Piekarnik i mikrofala w zabudowie to urządzenia, które dość często montuje się jedno nad drugim. Takie połączenie wygląda efektownie i jest dość funkcjonalne – rzadziej używaną kuchenkę mikrofalową umieszcza się u góry, by otwarte drzwi piekarnika nie blokowały dostępu do jej wnętrza. Za tą kolejnością przemawiają też waga i gabaryty naczyń umieszczanych w obu urządzeniach – mikrofala zwykle służy do podgrzewania niewielkich porcji, podczas gdy w piekarniku przygotowujemy duże ilości potraw i ciast np. w sporych brytfankach i ciężkich naczyniach żaroodpornych, których podniesienie na wysokość głowy nie jest zbyt wygodne.
Piekarnik i mikrofala w słupku powinny być zamontowane na wysokości 53 cm od podłogi. Jeśli wybierzemy pełnowymiarowy piekarnik 60 x 60 cm, mikrofalówkę należy umieścić dokładnie na wysokości 113 cm od posadzki. Takie rozmieszczenie sprzętów da najlepszy efekt wizualny i będzie najbardziej ergonomiczne.
Zmywarka pod piekarnikiem w słupku – czy to dobry pomysł?
Mogłoby się wydawać, że montaż piekarnika nad zmywarką wydaje się być bardzo sprytnym rozwiązaniem. Zmywarki do zabudowy mają zazwyczaj ok. 81-82 cm wysokości, czyli stanowią idealną pod względem ergonomii „podstawę” dla piekarnika. Oba urządzenia dostępne są w wariantach do zabudowy o szerokości 60 cm, więc powinny bez trudu wpasować się w jeden słupek. Co więcej, zmywarka do pełnej zabudowy (z całkowicie zintegrowanym panelem) będzie „ukryta” za frontem meblowym, dając wrażenie spójności i jednolitości całej kuchni.
Mimo wszystkich tych zalet, montaż zmywarki i piekarnika w jednym słupku może być bardzo ryzykowny. Po pierwsze, gorąca para wydobywająca się z komory zmywarki po otwarciu jej drzwi mogłaby uszkodzić elementy piekarnika i niekorzystnie wpływać na jego pracę. Wiele nowoczesnych zmywarek do zabudowy ma funkcję automatycznego uchylania drzwi pod koniec cyklu, dlatego piekarnik byłby często narażany na działanie wilgoci.
W instrukcjach obsługi swoich urządzeń wielu producentów wprost zakazuje montowania piekarnika nad zmywarką w zabudowie. Niezastosowanie się do tych zaleceń skutkuje zazwyczaj utratą gwarancji i obciążeniem pełnymi kosztami naprawy sprzętu w razie awarii sprzętu.
Pozostając w temacie awarii: w przypadku usterki zmywarki, przed wysunięciem jej z wnęki, konieczne byłoby również zdemontowanie piekarnika – oba urządzenia byłyby ustawione jedno na drugim. Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie piekarnika na oddzielnej półce tuż nad zmywarką, co może jednak negatywnie wpłynąć na estetykę kuchni i nie zapobiegnie niekorzystnemu wpływowi gorącej pary na drzwi piekarnika.
A może warto umieścić piekarnik obok lodówki?
Częstym połączeniem w naszych kuchniach jest też montaż piekarnika obok lodówki do zabudowy. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i ułatwia wydzielenie w kuchni strefy blatu roboczego oraz wysokiej zabudowy.
Piekarnik w słupku obok lodówki
Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do umieszczenia piekarnika do zabudowy obok lodówki. Nowoczesne sprzęty posiadają odpowiednią izolację, która chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych (w tym wysokiej temperatury), dlatego nie powinny negatywnie na siebie oddziaływać. Dodatkowym „buforem” pomiędzy lodówką a piekarnikiem będzie też płyta meblowa, która również zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się lodówki w trakcie pracy piekarnika.
Przed wyborem konkretnych urządzeń do montażu w sąsiadujących słupkach warto sprawdzić sposób otwierania się drzwi lodówki – niektóre wolnostojące modele side-by-side (dwudrzwiowe) muszą być lekko wysunięte do przodu lub odsunięte od krawędzi szafki, co może zburzyć harmonię całego pomieszczenia. Problem ten znika jednak przy wyborze klasycznej lodówki do zabudowy.
Lodówka i piekarnik w jednym słupku
Jeśli planujesz zamontować w słupku małą lodówkę do zabudowy, możesz śmiało umieścić nad nią piekarnik. Takie połączenie jest równie bezpieczne, co opisane wcześniej ustawianie lodówki i piekarnika obok siebie. Ma ono jeszcze jedną ważną zaletę – sprzyja dobremu wykorzystaniu przestrzeni w niewielkich kuchniach i aneksach kuchennych. Warto jednak uważnie przyjrzeć się wymiarom lodówki – tylko sprzęty o wysokości 81-82 cm pozwolą nam na zamontowanie piekarnika na odpowiednim poziomie.
Minusem zabudowy lodówki i piekarnika w jednym słupku jest możliwość blokowania dostępu lodówki przez otwarte drzwiczki piekarnika oraz konieczność demontażu obu urządzeń w przypadku awarii chłodziarki, analogicznie jak opisaliśmy to w przypadku zmywarki.
Słupek z trzema urządzeniami – na jakiej wysokości umieścić piekarnik?
Na małych przestrzeniach coraz częściej można spotkać się z montowaniem aż 3 urządzeń w jednym słupku kuchennym. Takie rozwiązanie wymusza na nas zakup kompaktowego piekarnika o wysokości 45 cm. Należy umieścić go na samym dole, najlepiej na wysokości 53 cm. Nad nim montuje się drugie urządzenie (takie, którego używamy najczęściej), np. kuchenkę mikrofalową lub ekspres do zabudowy. U góry ustawiamy sprzęt, którego będziemy używać tylko sporadycznie – dostęp do niego bywa utrudniony. Może być to np. urządzenie do gotowania na parze.
Najwyższe z urządzeń powinno mieć drzwiczki otwierane do boku (lub brak drzwiczek, jak np. w przypadku ekspresu do kawy) oraz sięgać maksymalnie do wysokości 150 cm. W domach bardzo wysokich osób możemy nieznacznie nagiąć tę granicę. Mimo wszystko, w pobliżu słupka warto znaleźć miejsce na niewielki stołeczek lub składany stopień, który ułatwi dostęp do najwyższego z urządzeń np. w celu wyczyszczenia go lub wyjęcia cięższego naczynia.
Zobacz także: