Oczyszczacz powietrza Hama Smart – test, recenzja i nasza opinia

Każdej zimy jesteśmy bombardowani informacjami o smogu i złej jakości powietrza. Wiosną i latem natomiast wielu z nas z uwagą śledzi mapy pylenia roślin, starając się przetrwać kolejny dzień z alergią. O ile na stan powietrza na zewnątrz nie mamy zbyt wielkiego wpływu, to o jego jakość w naszych domach możemy zadbać w całkiem prosty, a przy okazji miły dla oka sposób. Dziś zapraszamy do testu i oceny oczyszczacza powietrza Hama Smart, który pozwoli pozbyć się pyłów, alergenów, szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów z domowych i biurowych pomieszczeń. Poznaj z nami jego możliwości, sprawdź skuteczność działania i przekonaj się, czy warto powierzyć mu troskę o stan powietrza w Twoim mieszkaniu.
Spis treści

Design i obsługa nowoczesnego oczyszczacza powietrza Hama

Oczyszczacz powietrza Hama Smart ma cylindryczny, ścięty u góry kształt. Wykonany jest z ciemnoszarego metalicznego tworzywa sztucznego. Taka nietypowa kolorystyka i ciekawy design będą dobrze komponowały się z nowoczesnymi i industrialnymi pomieszczeniami oraz przestrzeniami biurowymi. Dolna część obudowy wykonana jest z tworzywa z licznymi dziurkami, przez które zasysane jest powietrze. Poza czysto praktycznym aspektem, ten element nadaje też urządzeniu ciekawego wyglądu.

Na szczycie oczyszczacza Hama znajduje się wentylator oraz okrągły dotykowy panel sterowania. Naciskając odpowiedni przycisk, możemy włączyć lub wyłączyć urządzenie, uruchomić jeden z 3 trybów pracy oraz ustawić czas pracy oczyszczacza (2, 4 lub 8 godzin). Po wybraniu konkretnej opcji zapala się przy niej zielona kontrolka. Podświetlenie LED można wyłączyć, np. na noc, naciskając przycisk umieszczonym u góry panelu. Sam panel nie jest może zbyt efektowny, ale nie możemy odmówić mu czytelności, przejrzystości i prostoty obsługi. Jest też responsywny i dobrze reaguje na dotyk.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Sprawdź poradnik OBI

Umieszczony pod kątem panel sterowania sprawia, że naciskanie przycisków jest bardzo wygodne.

Uruchamianie oczyszczacza z poziomu panelu sterowania to tylko jedna z trzech dostępnych opcji jego programowania. Drugą jest asystent głosowy Google lub Alexa, a trzecią – aplikacja mobilna Hama Smart Home. 

Dane techniczne Hama Smart

 • rekomendowana powierzchnia pomieszczenia: do 65 m2
 • wydajność (wskaźnik CADR): 250 m3/h
 • potrójny filtr HEPA (H13)
 • filtr z węglem aktywnym
 • głośność: 30–50 dB
 • dostęp WiFi
 • wskaźnik wymiany filtra
 • moc: 45 W
 • waga: 4,08 kg
 • wymiary (S/G/W): 24,4 cm x 24,4 cm x 54,4 cm.

Cena w sklepie obi.pl: 549 zł (stan na sierpień 2022).

Dołączone akcesoria – co znajduje się w pudełku?

W zestawie z oczyszczaczem Hama Smart dostajemy:

 • kabel zasilający
 • 1 cylindryczny trójwarstwowy filtr, który należy zamontować przed uruchomieniem urządzenia.

Zestaw jest dość skromny, ale w zupełności wystarczający. Akcesoria schowane są w dnie oczyszczacza, pod pokrywą, dlatego nie obawiaj się, jeśli po wyjęciu urządzenia z pudełka nie zauważysz kabla zasilającego.

Panel sterowania oczyszczacza Hama Smart
Doceniamy, ze producent dołączył od oczyszczacza kabel zasilający, ale dlaczego akurat biały?

Warto wspomnieć też o aplikacji mobilnej – choć nie jest ona typowym akcesorium, to możemy uznać ją za praktyczny dodatek, który ułatwia sterowanie oczyszczaczem i bieżącą kontrolę jakości powietrza w pomieszczeniu. Co jeszcze daje aplikacja Hama Smart Home? O tym opowiemy za moment.

Niestety, jeszcze przed uruchomieniem oczyszczacza zauważyliśmy jedną z jego wad: producent dołączył do zestawu kabel w kolorze białym, zupełnie niepasującym do ciemnoszarej obudowy. Może to skutecznie popsuć estetykę urządzenia i pewnie będzie raziło w oczy estetów oraz perfekcjonistów.

Tryby pracy oczyszczacza powietrza Hama Smart

Po uruchomieniu oczyszczacza do wyboru mamy 3 zaprogramowane tryby pracy:

 • wysoki (oznaczony jako H) – generujący najwyższe obroty wentylatora, ale też największy hałas (50 dB). Doskonały do szybkiego oczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, np. po wietrzeniu mieszkania lub tuż przed powrotem do domu
 • średni (M)
 • cichy (L) – generuje zaledwie 30 dB, dlatego jest idealny do użytkowania w nocy i w trakcie odpoczynku.

Oprócz manualnego wyboru programu, możemy też uruchomić tryb Auto, podczas którego oczyszczacz sam dobierze prędkość wentylatora. Umożliwiają to wskazania wbudowanego czujnika powietrza. Czujnik ten mierzy ilość cząsteczek PM2,5 zawieszonych w powietrzu i dostosowuje tryb pracy oczyszczacza w taki sposób, by jak najlepiej poradził sobie z niechcianymi pyłami i zanieczyszczeniami.

Oczyszczacz powietrza Hama Smart - górna część widziana od frontu. Niebieskie podświetlenie wokół panelu wskazuje na dobrą jakość powietrza
Przy dobrej jakości powietrza w pomieszczeniu pierścień dookoła panelu sterowania świeci na niebiesko.

To nie jedyne zastosowanie czujnika. Włącza się on automatycznie po uruchomieniu oczyszczacza i stale monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu. Jego wskazania można odczytać w aplikacji mobilnej lub, nieco mniej precyzyjnie, na panelu sterowania. Dookoła panelu mamy dyskretne podświetlenie, które jest jednocześnie sygnalizatorem jakości powietrza. Czerwony pierścień oznacza niską jakość powietrza, pomarańczowy – średnią, a niebieski – wysoką.

Przydatną funkcją, w którą wyposażono oczyszczacz Hama Smart, jest też timer. Umożliwia on uruchomienie urządzenia na określony czas (2, 4 lub 8 godzin), po których automatycznie się ono wyłączy.

Aplikacja mobilna Hama Smart Home

Oczyszczacz powietrza Hama Smart został wyposażony we wbudowany moduł WiFi, który umożliwia bezprzewodowe łączenie się z aplikacją mobilną Hama Smart Home. Dzięki niej można sterować urządzeniem i uruchamiać je z dowolnego miejsca, a także monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jakie możliwości daje aplikacja mobilna?

 • Wyłączanie oczyszczacza powietrza przy wyjściu z domu i uruchamianie go przed powrotem, by zastać nieskazitelnie czyste i świeże powietrze.
 • Monitorowanie bieżącego stanu powietrza w domu – może okazać się, że danego dnia nie ma konieczności uruchamiania oczyszczacza.
 • Ustalenie harmonogramu działania oczyszczacza, by każdego dnia uruchamiał się i wyłączał o stałej porze.
 • Uzależnienie działanie oczyszczacza od innych sprzętów Hama połączonych z aplikacją mobilną, np. czujnika temperatury.

Podczas pracy urządzenia ekran startowy aplikacji podświetla się na kolor błękitny, a po jego wyłączeniu staje się szary. Interfejs jest czytelny i zawiera tylko kilka niezbędnych informacji, np. o jakości powietrza w domu, prędkości nawiewu i pogodzie. Na pasku u dołu ekranu znajdują się przyciski służące do sterowania oczyszczaczem oraz menu z ustawieniami. Sparowanie oczyszczacza z aplikacją jest proste i wymaga jedynie przytrzymania przycisku timera przez kilka sekund. Niestety, nie wszystkie komunikaty zostały prawidłowo przetłumaczone. Nie jest to przeszkoda w sterowaniu oczyszczaczem, ale może drażnić purystów językowych.

Aplikację Hama Smart Home wykorzystasz również do sterowania innymi sprzętami tej marki, dzięki czemu może ona stanowić centrum zarządzania Twoim inteligentnym domem.

Hama Smart – oczyszczacz powietrza dla alergików z filtrem HEPA

Oczyszczacz powietrza Hama Smart został wyposażony w trójstopniowy system filtracji, w skład którego wchodzą:

 • filtr wstępny, którego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, np. włosów, sierści, kurzu
 • filtr HEPA (H13), który usuwa z powietrza 99,95% alergenów, pyłków, drobinek kurzu oraz zarazków o wielkości zaledwie 0,1–0,3 µm
 • filtr węglowy, który wychwytuje nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy, aromat smażonych dań), szkodliwe gazy (benzen, formaldehyd) i wirusy.
Kabel zasilający i instrukcja wymiany filtra na obudowie oczyszczacza Hama Smart
Dzięki naklejce na obudowie nie musisz nawet szukać instrukcji obsługi, by wymienić filtr.

Wszystkie opisane filtry połączone są w jednym cylindrycznym wkładzie, który montuje się po zdjęciu klapki na dnie urządzenia.

W zależności od intensywności eksploatacji filtr należy wymieniać co 6–12 miesięcy. Cena nowego filtra w sklepie obi.pl wynosi 149 zł, co daje nam maksymalny roczny koszt eksploatacji na poziomie ok. 300 zł. Na szczęście, nie musimy o tym pamiętać ani ustawiać sobie przypomnienia w kalendarzu – o konieczności wymiany filtra poinformuje nas wskaźnik umieszczony na panelu sterowania. Pomiędzy kolejnymi wymianami wystarczy dokładne odkurzenie go co 1–2 miesiące, co pozwoli usunąć nagromadzony kurz i brud.

Skuteczność oczyszczacza Hama Smart – czyste powietrze dzień po dniu

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie producenta, oczyszczacz Hama Smart filtruje powietrze z maksymalną wydajnością 250 m3/h. Powierzchnia pomieszczeń, do których jest przeznaczony, może być obliczana na 2 sposoby:

 • zgodnie ze wskazaniami Stowarzyszenia Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego AHAM – wynosi wtedy 21 m2 (Ansi / AHAM AC-1 2015)
 • zgodnie z normą NRCC-54013-2011, według której wynosi 65 m2.

Rozbieżność między tymi wskazaniami jest, delikatnie mówiąc, spora. Dlatego właśnie producent wskazuje, że dla zachowania optymalnej jakości powietrza powierzchnia pomieszczenia powinna wynosić do 65 m2, czyli tyle, ile przeciętne mieszkanie. Bardzo przyzwoity wynik.

Zbliżenie na wentylator i panel sterowania oczyszczacza powietrza Smart z podświetlanym pierścieniem
Fot.: Mimo niewielkich wymiarów oczyszczacz Hama ma sporą wydajność, ale też skuteczność.

Rezultaty pracy oczyszczacza Smart możemy dość łatwo odczuć, zwłaszcza po przewietrzeniu pomieszczenia podczas mocnego smogu. Nieprzyjemny zapach, odczucie drapania w gardle, a nawet łzawienia oczu ustępuje w ciągu kilkunastu minut po uruchomieniu urządzenia, a powietrze zaczyna „pachnieć świeżością” (może nie tak przyjemnie, jak po letniej burzy, ale wyraźnie czuć różnicę). Widać to również po wskazaniach jakości powietrza w aplikacji mobilnej Hama oraz po zmieniających się kolorach pierścienia otaczającego panel sterowania.

Dodatkowym atutem korzystania z oczyszczacza jest mniejsza ilość kurzu osadzającego się na meblach, liściach roślin i urządzeniach elektronicznych. Taki skutek uboczny bardzo nas ucieszył, bo zakup jednego urządzenia wygenerował 2 korzyści: czystsze powietrze i czystszy dom.

Głośność pracy oczyszczacza Hama Smart

Hałas generowany przez oczyszczacz powietrza Hama Smart będzie zależał od trybu pracy (lub poziomu zanieczyszczenia powietrza przy wybraniu trybu automatycznego) – im wyższy tryb, tym głośniej będzie pracowało urządzenie.

Podczas pracy w trybie cichym możemy spodziewać się hałasu rzędu 30 dB, czyli mniej więcej tyle, ile generuje tykanie zegara lub szept. Na tym poziomie trudno więc mówić o hałasie – odgłosy oczyszczacza są niemal niezauważalne. Ten program świetnie sprawdza się nocą oraz np. przy śpiącym dziecku.

Kobieca dłoń włączająca nowoczesny oczyszczacz powietrza Hama Smart
Odgłosy pracy oczyszczacza Hama są słyszalne, ale nie przesadnie uciążliwe.

Maksymalna głośność oczyszczacza Smart to 50 dB, które jest uznawane przez optymalny poziom hałasu w porze dziennej. Można porównać go do typowej rozmowy lub odgłosów padającego deszczu.

Naszym zdaniem oczyszczacz pracuje dość cicho i nie jest uciążliwy dla domowników ani pracowników w biurze. Oczywiście, podczas pracy w trybie wysokim huk wentylatora jest wyraźnie słyszalny, ale umówmy się, zwykle maksymalną moc wiatraka włącza się tylko na chwilę, a po „opanowaniu sytuacji” z powodzeniem wystarczy średni, a nawet najniższy poziom.

Dla kogo jest oczyszczacz powietrza Hama Smart?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: dla każdego, kto chce być pewny, że w swoim domu oddycha czystym i bezpiecznym powietrzem. Oczyszczacz powietrza Hama sprawdzi się nie tylko w sezonie grzewczym – można z powodzeniem używać go przez cały rok. Wiosną i latem jego zalety docenią alergicy – zamontowany filtr skutecznie wyłapuje i zatrzymuje pyłki roślin, dzięki czemu osoby z katarem siennym i zapaleniem spojówek mogą odczuć sporą ulgę.

Kto jeszcze odniesie korzyści z zakupu oczyszczacza Hama Smart?

 • osoby mieszkające w rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza
 • rodziny z małymi dziećmi
 • właściciele salonów z aneksem kuchennym, którzy chcą szybko pozbyć się aromatu gotowania
 • astmatycy i „całoroczni” alergicy, uczuleni np. na roztocza kurzu domowego
 • właściciele gubiących sierść zwierząt.

Oczyszczacz powietrza Hama Smart – czy warto? Nasza opinia

Naszym zdaniem tak! Oczyszczacz Hama Smart to skuteczne, proste w obsłudze i bardzo elastyczne urządzenie, dzięki któremu każdego dnia możemy w domu oddychać pełną piersią. 3 tryby pracy oraz tryb Auto w zupełności wystarczą do idealnego dopasowania sposobu działania urządzenia do naszych potrzeb. Możliwość sterowania aż na 3 sposoby, zdalnego uruchamiania i ustawienia harmonogramu pracy sprawia, że obsługa urządzenia jest wygodna i może odbywać się przy naszym minimalnym udziale.

Oczyszczacz powietrza Hama Smart na drewnianym stoliku, obok rośliny zielone i kanapa z poduszką
Skuteczny i estetyczny – czego chcieć więcej? Oczyszczacz Hama idealnie pasuje do eksponowanych miejsc w domu i biurze

Efekty pracy oczyszczacza można łatwo odczuć, zwłaszcza wchodząc do domu w mglisty, bezwietrzny, zimowy dzień. Szybko radzi sobie też z nieprzyjemnymi zapachami i oczyszczeniem powietrza po wietrzeniu pomieszczenia. Wymienne filtry są łatwo dostępne m.in. w dużych sieciach elektromarketów stacjonarnych i online, a ich cena nie jest zbyt wygórowana.

Na koniec warto też wspomnieć o wzornictwie: urządzenie wyróżnia się zarówno kolorem, jak i kształtem na tle swoich (w większości) białych i kanciastych konkurentów. Dzięki temu nie musimy chować go za kanapą lub umieszczać w najdalszym kącie pokoju z obawy przed popsuciem estetyki wnętrza. Za tę cenę jak najbardziej polecamy!

Zalety oczyszczacza powietrza Hama Smart

Podsumujmy teraz zalety oczyszczacza powietrza Hama Smart:

 • estetyczny, nowoczesny design
 • cicha praca nawet
 • responsywny panel dotykowy
 • duża ilość trybów pracy
 • obudowa wykona a z tworzywa, na którym nie odciskają się ślady palców.

Wady oczyszczacza powietrza Hama Smart

Niestety, producentowi oczyszczacza Hama nie udało się uniknąć kilku drobnych wpadek. Naszym zdaniem należą do nich:

 • brak uchwytu do przenoszenia
 • niewygodne przestawianie i przenoszenie urządzenia
 • niedopasowany kolorystycznie kabel zasilający.

Sprawdź cenę i dostępność oczyszczacza powietrza Hama Smart w sklepie OBI >>>

Oczyszczacz powietrza Hama Smart – opinie użytkowników

Znasz już naszą recenzję oczyszczacza powietrza Hama Smart. Uważamy jednak, że do wyrobienia sobie zdania o danym sprzęcie i podjęcia dobrej decyzji zakupowej konieczne jest poznanie opinii różnych użytkowników. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które posiadacze oczyszczacza Smart zamieścili w sieci:

Luka, 4 miesiące temu, ocena: 5/5

Całkiem niezły produkt. Samo oczyszczanie powietrza jest ok, działa dobrze. Widać różnicę w pokoju. Też się to odczuwa podczas oddychania. Pracuje na automacie całkiem sprawnie, cicho. Jak się wymusi większą prędkość wentylatora, to robi się głośniej, ale nadal komfortowo. Tylko na najwyższym biegu jest znacząco głośno.

Marcin, 6 miesięcy temu, ocena: 5/5

Cichy, a przy tym bardzo skuteczny. Zdecydowanie zredukował ilość kurzu w mieszkaniu, powietrze jest odczuwalnie lepszej jakości. Uruchamianie go, czy to manualne, czy za pomocą aplikacji bardzo łatwe. Kolejnym jego atutem jest wygląd – dzięki temu, że jest inny niż w standardowych oczyszczaczach nie „szpeci” wnętrza. Ogólnie to produkt z górnej półki, ale w bardzo dobrej cenie.

karka85, 2 miesiące temu, ocena: 5/5

Wybraliśmy ten model z uwagi na polecenie znajomych. Faktycznie doskonale oczyszcza powietrze, jest to widoczne po zmniejszonej ilości kurzu. Pracuje cicho co również jest ogromną zaletą, podobnie jak jego wygląd.

Źródło: obi.pl.


Karolina, wystawiono 9 miesięcy temu, ocena: 5/5 

Super wygląd. Do tego sterowanie głosowe. Można się przyzwyczaić do takiego wydawania komend sprzętom 😉 Całkiem skutecznie walczy smogiem, który się przedostaje do mieszkania.


Bartuzel, wystawiono 8 miesięcy temu, ocena: 5/5 

Fajny oczyszczacz. I skuteczny i wyglądający rewelacyjnie. Do tego cichy. Właściwie tylko na najwyższej prędkości jest bardziej słyszalny, a tak to cichutko. Skutecznie działa. Fajny dodatek do domu.

Źródło: ceneo.pl.

Przejdź do
top